NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. N°. 95. c7 I 1 18ÖG. EENENTWINTIGSTE JAARGANG I r Woensdag 28 November. t BUITENLAND. u J onze schutterijen, wat het zegt, indien de man schappen met zoodanige armes de rebut zijn voorzien, die zelfs eene ernstige oefening in het vuur niet toelaten. AFRIKA. De koning van Dahomey (Afrikaas westkust) heeft weder een groot menschenoffer gebragt. Volgens brieven uit Lagos van 10 dezer was hij voornemens ten strijd^ te trekken tegen de Ashatitjjnen, en om zich de welwillendheid der góden voor zijnen veldtogt te verzekeren, liet hij tweehonderd menschen slagten de derde dus danige gruweldaad in dit jaarl RUSLAND. Den 16 dezer maand hebben de keizer en de keizerin van Rusland een partikuliere au diëntie verleend aan den grijzen Schamyl. Hij was vergezeld van zijnen zoon, Gazi Muhammed, die in 's keizers eskorte dient en van een tolk, daar hij geen andere taal dan Arabisch spreekt. Hij droeg de sabel hem door den keizer ge schonken, en toen Alexander II dit bespeurde en er zijne tevredenheid over te kennen gaf, zeide Schamyl„Van mijne vroegere wapenen heb niets bewaard; het eenige wapen dat ik bezit, het eenige dat ik diaag en altoos dragen zal, is deze sabel zij behoort den keizer." Dij het afscheid schudde de keizer hartelijk de hand van Schamylen toen vatte de oude iman knielende en in erkentelijke vereeiing den ge- heelen arm van den czar. St. Petersburg, 26 Nov. De minister van oorlog heeft aangekondigd, dat hij eerstdaags zal aanbesleden de vervorming van 162,000 geweren in achterlaadgeweren Vooreerst zal tot dezen maatregel worden over gegaan te St Petersburg, Moskou, Kiew, Odessa, Wilna en Warschau. Tot 28 November (9 December) a. s. kunnen de gegadigden hunne inschrijvingsbiljetten inleveren bij het departe ment van oorlog, afdeeling directie der artil lerie. iB H K E. SC H X> De Wiener Presse bevat eene correspon dentie uit den Haag, waarin de uitslag der herstemmingen wordt medegedeeld. De cor respondent beweert dat door de verkiezingen voor de nieuwe Kamer het doodvonnis is uit gesproken over de liberale koloniale politiek, en dal wanneer het kabinet van Zuylen met gematigdheid regeert en zich niet door anti re volutionaire geestdrijvers van de school van den heer Groen van Prinsterer op het dwaalspoor laat brengen, de duur van dat ministerie, gelijk ook hel Journal de Frankfort meldt, wel twee jaar kan wezen. Volgens de Provinciale Groninger Cour. schijnt zich de publieke opinie te Groningen ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, in dat district op den lieer mr. P. P. van Bosse te vestigen. Door den heer Thorbecke wordt, naar men verzekert, de heer Olivier aanbevolen. Het hevig onweder, dat in den nacht van 11 —12 dezer heeft plaats gehad, heeft het eleclrisch uurwerk op de beurs te Groningen doen stilstaan op 2 uur 25 minuten, het oogen- blik van het onweder. Het is namelijk geble ken, dat de draden, die de geleiding tusschen hel uurwerk van den A-toren en het electrisch uurwerk vormen, op verscheidene plaatsen ge broken en gesmolten zijn. Hierdoor kon dus de geleiding van den electrischen stroom lus schen de beide uurwerken niet plaats hebben. Daarenboven is de galvanometer, tusschen de geleiding, bij de Vollasche batterij staande, be schadigd en een glazen klokjewaarmede die bedekt was, gebroken. Waarschijnlijk heeft de electriciteit langs den afleider van den toren naar den grond gaande, een zijweg genomen door het uurwerk langs de geleiddradeu van den electrischen stroomwaardoor deze gebroken en gesmolten zijn. De minister van financiën heeft bij eene wetsvoordragt voorgesteld om, gedurende den tijd dat de uitvoer van vee naar Engeland ter boden is, vrijstelling van acccijns te verieenen wegens de slagting van runderen en kalveren in hun geheel, waarvan het vleesch tegenwoor dig wordt uitgevoerd, met toekenning der be voegdheid om het vleesch in viereudeelen te scheiden. Door Z. M. zijn verleend de volgende pen sioenen, alsaan S. van Sloterdijk Beekkerk, directeur der reg. en dom. voor de prov. Fries land, ƒ2640; en jhr. O. van den Sanlheuvel, prov. direct, der dir. belast., in- en uiig. regt. en acc. te Groningen, ƒ2826. Een Parijsch correspondent van de Amst. Cour, bengt, dat den 15 December aanstaande, dus vier dagen na den vervaltijd van de Sep- tember-conventie; de Fransche troepen uit Rome zullen vertrekken, en dat dit geschieden zal op de volgende wijze: „Ten 12 ure 's middags zal de Fransche vlag op de Engelenburg ge- heschen, en door 101 kanonschoten begroet worden. Daarna zal zij worden afgenomen en door de vlag van den Heiligen Stoel vervangen worden, die insgelijks het eeresalut van 101 kanonschoten zal krijgen Ten 3 ure zal het bezettingsleger de „eeuwige stad” verlaten en over den spoorweg naar Gi/ila-Vecchia vertrek ken, waar het zich zal inschepen. De Fransche diplomatie heeft alzoo drie weken om te gera ken tot de oplossing welke zij begeert; in 3 weken moet zij volbrengen iels, dat zij niet bij magte is geweest in tien jaren le verkrijgen. Nu is het wel waar, dat zij nog nooit zulke afdoende argumenten heeft kunnen doen gelden als die, waarvan zij zich thans kan bedienen, maar desniettemin blijft hare taak moeijelijk, en in weêrwil van de optimistische denkbeelden die in de Parijsche regeringskiingen de bo venhand hebben, twijfelt men of die hoop ge grond is op een verandering in de meening van den paus. Het uitbarsten van den veetyphus in de Betuwe baart te Arnhem groote bezorgdheid. Tot dus ver was de provincie Gelderland van die ramp bevrijd gebleven. Er worden ernstige maatregelen genomen om de verspreiding der ziekte zoo veel mogelijk tegen te gaan. Men meljlt uit Bolsward 25 November. In den afgeloopen nacht is op het gehucht Zienderhuizen, een half uur van deze stad ge - legen, eene boerenhofstede totaal afgebrand. Al het gestalde vee (dat niet was geassureerd) benevens den grooten voorraad hooi en den ge- heelen inboedel zijn mede veibiand. Eene brandspuit, met genoegzaam personeel, van hier naar de plaats des onheils verzonden, heeft gelukkig de aangrenzende boerenplaats, die in groot gevaar verkeerde, kunnen behouden. SNEEK den 27 November. Blijkens eene in onderscheidene dagbladen voorkomende bekendmaking van den minister van Binneidandsche zakenworden door den minister van Oorlog een aantal voor bet leger ongeschikte geweren, karabijnen en baksen ter verkoop aangeboden, ten einde te kunnen dienen als wapenen voor zoodanige personen of ver- eenigingen die zich in den wapenhandel willen oefenen. Het is echter de vraag, of 's lauds weerbaarheid bijzonder zal worden bevorderd door den aankoop van wapenen, die zelfs voor ons leger ongeschikt zijn geoordeeld. ludieii toch bij iels, dan dient de gebruiker van eenig wapen volledig op de deugdelijkheid daarvan le moeten kunnen vertrouwen vooral meihui oog op de steeds voortgaande verbeteringen daa<aaii buiten s lands aangebragt. Wij zien hel mj DLTTSCHLAND. Hannover, 24 Nov. Bij kabinetsorder worden de officieren op geroepen om vóór 1 Januarij 1867 hunne ver zoekschriften, hetzij om pensioen hetzij om aanstelling, bij de regering in te dienen. De gouverneur-generaal heeft bij de afkondiging dezer bekendmaking er bijgevoegd dat de offi cieren zelvcii zich ter bekommg van ontslag lot koning George behooren te wenden. Zij die in Piuisische dienst treden hebben uilzigt op een dad lijke aanstelling. Ten opzigte van de officieren dm hel ecu noch het ander doen ‘t- SNEEKER 5 I I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATÜRDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90 COURANT. ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels,gowo«# letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, k

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1