NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Zaturdag 8 December Slate n-G e n e r a a I. 1866. EENENTWINTIGSTE JAARGANG BUITENLAND* 1 N E W. i A U D, AMERIKA. Mexico, In- den toestand der ongelukkige keizerin Charlotte komt geen verbetering; inte gendeel men vreest bet ergste. In de hoold- slad Mexico zijn blijkens een brief van daar dd. 29 October driedaagsche gebeden op gezegd, een mis in de hoofdkerk gevierd en een processie gehouden, om van den Hemel herstel voor de iijderes af te smeeken. Aan bedoelde processiedie van 3 ure namiddag» tot 7 ure s avonds zich door de straten bewoog, hadden deelgenomen: de leerlingen der door Charlotte gestichte scholen, verscheiden gods- JT zij alleen woon Ie, sedert 36 uren niet verlaten had en vreezende, dat zij ziek zou zijn, werd er onderzoek gedaan. Men vond haar dood op haren stoel en de geneeskundige, die spoe dig geroepen werd en dadelijk kwam, verklaarde dat de vrouw reeds sedert 24 uren overleden eiv de oorzaak van haren dood eene slijmbe- roerte moest zijn. Zij laat, volgens zeggen, een niet onaanzienlijk vermogen na, hetwelk aan verre neven en nichten, allen uit den min deren burgerstand, zeer te stade zal komen. In het hoofdkiesdistrikl Groningen zijn ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Stoten Generaal (in de plaits van den heer Thorbecke, die voor Assen had ge opteerd) uitgebragt 614 stemmen (van de 1122 stemgeregtigden). Gekozen is de heer W. II. Dullert met 361 stemmen; de hh. Cremer had 184, van Loon 44 en van Bosse 13 stemmen. SNEEK 7 December. De uitslag van de op Woensdag jl. gehoudene herstemming, tusschen de heeren Teetse Gong- hrijp en Jetze Lijckles Bakker, ter verkiezing van een lid in de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, is geweest als volgt Uitgebragte stemmen 22. Hiervan vereenigden zich 14 op den heer J. L. Bakker, die alzoo is benoemd. Den 6 December 's morgens werd uit de trekvaart nabij Seharnegoutum het lijk opge haald van zekeren T.winkelier te Lutkewie- rum, die sedert den votigen dingsdag vermist was. Daar de omstandigheden waaronder hij het laatst gezien werd, de plaats waar en de wijze hoe hij gevonden is, hel vermoeden hebben doen ontstaan dat weiligt hier aan een misdrijf ge dacht kan worden, doet de justitie onderzoek. Uit Balk wordt berigt dat zekere P. G. P., Smid aldaar, vermoedelijk door zelfmoord, een einde aan zijn leven zou hebben gemaakt. Huise lijke oneenigheden en misbruik van sterkendrank schijnen de aanleiding tot deze wanhopige daad geweest te zijn. Door de justitie is in loco het vereischte onderzoek ingesteld. o. a. het volgende; De baron Dujardin, Bel gisch gezant bij ons hof, heeft in de jongste weken bij herhaling bet ministerie van buiten landsche zaken bezocht tol het houden van besprekingen over de afdamming der Ooster- Schelde. De mededeeling van den Antwerpschen Précurseuromtrent de weder opvatting der ouderhandelingen met Belgie over dat punt, was dus volkomen juist. Even waar is het, dal Belgie nieuwe moeijelijkheden aan het ont worpen werk tracht in den weg te leggen e:i zorgvuldig opteekent wat aan het nieuwe Zuid Bevelandsche kanaal omgaat, ten einde daar stof voor nieuwe bezwaren te vinden. Ons gouvernement is daarvan echter niet onkundig en zoekt daarom met des te meer zorg de mid delen op, waardoor het kanaal in alle opziglen aan de bepaling van art. 9 3 van het vredes- iractaat van den 19 April 1839 beantwoordt, d. i. dat de nieuwe waterweg evengoed zeker en gemakkelijk als de Ooster Schelde zij. De Bel gische gezant heeft bij herhaling doen verstaan, dat zijn gouvernement des noods de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers op nieuw over deze aangelegenheid onderhouden of aan de onderleekenaars van het verdrag tot afkoop van den Seheldetol de vraag onderwerpen za', of de afdamming niet strijdig met die overeen komst is, en daartoe zelfs reeds de noodige be scheiden heeft doen in gereedheid brengen, Bij koninklijk besluit van 1 December jl. no. 72, is aan den heer mr. M. Schooneveld Pz. op zijn verzoek, met het einde der maand December, eervol ontslag verleend als school opziener in het 4e schooldistrikt der provincie Noordholland en in diens plaats benoemd dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello te Am sterdam. Te Welsum, gelegen onder de gemeente Olst, in Overijssel, heeft zich de veeziek ge openbaard en zijn sedert den 2 December reeds vier runderen daaraan overleden. De lijd N. H. C't., opent in zijn nommer van heden een nieuwe lijst van gaven der Ne- derlandsche katholieken aan hun kerkelijk hoofd, den paus, welke reeds een bedrag aanwijst van ƒ11,100 De vroeger gege/en bijdragen leverden nabij de twee tonnen gouds op. Volgs een te 's Dage loopend gerucht zou de heer Geertsema lot lid van den Hoogen Raad worden benoemd. Men schrijft uit Zutphen, aan de .4mst Courant Zekere weduwe B., wonende op de Beek alhier, had zich, na den dood van haren man als kaartlegster gevestigd en wij moeten tot I schande van onze eeuw bekennen dal zij in 'l dit vak vrij wat te doen had en een aardig I stuivertje er mede verdiende. Eergisteren be I merkten de buren, dat zij de kamer op welke in der uitgaven voor het pensioenfonds burgerlijke ambtenaren voor 1863, en een van hoofdstuk Vlll 1867 (kosten van TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 3 December. In deze zitting is medegedeeld, dal zijn gekomen een wetsontwerp lot verhooging begroeting van i voor I wetsontwerp lot verhooging der staatsbegrooting voor aanleg van forten). Voorts is medegedeeld, dat benoemd zijn lot rapporteurs voor hoofdstuk IV B der slaatsbe- groolmg voor 1867 de heeren Beens, lleyden- rijck, Verheijen, J. K. van Golstein en van den Heuvel, en voor hoofdstuk V de heeren Dam, van Lynden, de Raadt, Geertsema en Blom, en dat door de commissie voor de verzoekschrif ten benoemd is tot voorzitter de heer van Rappard. Door de commission van rapporteurs zijn eenige eindverslagen uitgebragt. De Kamer heelt bepaald, dat op a. s. Vrijdag zullen behandeld worden eenige wetsontwerpen, waaronder dat tot bekrachtiging van twee over eenkomsten met de maatschappij tot exploitatie jvaii slaalsspoorwegvn en die tot vaststelling (der begroetingen van de algemeene landsdruk kerij en voor de gestichten te Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1867. De aldeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben Dingsdag en Woensdag hel onderzoek over de ontwerpen der staalsbe grooting voor 1867 voortgezet. Heden zal men reeds eene aldeeling hoofdstuk Vlll (oorlog) in overweging nemen. De minister van marine heeft bekend ge maakt, dat aan den Leekerhoek, nabij Oosler- leek, aan de Zuiderzee, tusschen Hoorn en Enkhuizen, een licht is geplaatst, hetwelk den 1 December 1866 ontstoken zou worden. Dit licht is een gewoon lamplicht, ongeveer 9 Ned. el verheven boven den waterspiegel Hel zal branden van zonsondergang lol zons opgang, en met heldere lucht zigtbuar zijn op l/< A 7a Duilsche mijl in de rigting van hel O. N- O, door liet Zuiden tot W. Z. W. Miswijzend kompas Te Vlieland is jl. Vrijdag op het strand levend aangekomen een zwaardvisch van de vol gende afmetingen de lengte van hel uiteinde van het zwaard tol de punt van den slaail 2,47, de kop lang 128, de groots omlrek 1,10, de hoogte van den staart, 0,77 Ned. el Nadat de ingewanden waren uitgenomen, was de zwaarte 83 Ned. ponden. Men schrijft uil ’s Hage aan de Arnh Cl. I 2 6 4 f 4 3 I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad f 1.65 buiten de blad franco 1.90 COURANT. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, g»wo«» letter 10 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Centi behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1