NIEUWS- EN ADÏERTEATIE-DUAD VOOR DE STAD EN DET ARROXDISSEJ1EAT SAEEL '1 J A A R G A W G L 16. en we; 16 181)6. EENENTWINTIGSTE \t gl K N E N J«A JiD) Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90 Woensdag f’6 December. Men meldt uil ’s Huge aan de Am. Cl Uit eene goede bion verneemt men dal hel voorloopig verslag der Tweede Kamer ov< r de begrooling van oorlog zeer uitvoerig zal zijn, ten gevolge van de velerlei bedenkingen die in de sectien zijn gemaakt, en waarbij nog eene afzonderlijke nota van den heer Stieltjes zal gevoegd worden. Door sommige leden moet ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cenl» behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Art. 17. chreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander i?; Uithoofde van de invallende eerste dag van liet Nieuwe «laar, zal de Courant van Woensdag den 2e Januari} in plaats van Dingsdags-avonds des Maandags avonds worden uitgegeven, en kunnen de AdvertentIVn voor die Courant tot Maan dags, uiterlijk des middags 12 uur, wor- ingezonden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). Brengen door deze ter kennis der ingezete nen, dat bij hoofdstuk III dier wet. handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt hel navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen die den Isten Januarij van het Jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezetenen wordt gehouden lo. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wel tan den 28steri Julij 1850 (Staatsblad no. 44; 2o. hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voor afgaande achttien maanden in Nederland verblijf hield 3o. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezetenen was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienst- pligtighcid het begins^' van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: to. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moe der, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduw naar in de gemeente, waar hij woont; 3o. van hemdie geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4 o. van den buiten s lands wonenden zoon Van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de ge meente, waar zijn vader of voogd hel laalsl in Nederland gewoond heelt. Voor de militie wordt niet inge- 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3o. de zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of Koloniën woont Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij burgemeester en wethouders aan te geven tusschen den Isten en 31sten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Art 20 Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft ter inschrijving aan te geven bij burgemeester en wethouders der ge meente. waar de inschrijving, volgens art. moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend, dat op Woensdag den 9den Januarij 1867, ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Ja nuarij 1867 hun 19de jaar zijn ingelreden, en die alzoo geboren zijn in 1848, en wel voor Wijk 1 en 2 ’s morgens om 9 uur. - 3 4 10 5 6 „11 - 7 8 ’s middags „12 9 10 s namiddags 1 Terwijl overigens de inschrijving ter Secre tarie dezer gemeente kan geschieden van 's morgens 9 tet snamiddags 1 uur. En zal deze worden atgekondigd waar het behoort den 15 en 29 December 1867 en ge plaatst in de Sneeker Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De 'Secretaris HAGA hel denkbeeld zijn aangegeten om de kosten voor oonog en marine niet geheel uit de ge wone middelen te vinden. Van verschillende kanten werd aangedrongen op eene organisatie van het leger bij de wet. liet algemeen ge voelen is viij gunstig omtrent dezen minister van oorlog; men betreurt het evenwel dat de man, van wiens kunde en humaniteit men I overigens overtuigd is, eenigszins afhankelijk schijnt van sommige hoofdaiiiblenaren tan zijn departement. De kunstwerken in de spoorweglijn Mep-* pelHeerenveen zijn zoo goed als voltooid. De benedenbouw der bruggen, klein en groot ten getalie van 14, is afgeloopen. Aan het ministerie van binnenLndsche zaken is aanbesteed het maken van verschillende gebouwen en verdere werken op het station Meppel, ten behoeve van den spoorweg van Aiuhem naar Leeuwarden. Daarvoor waren 16 biljetten iugekometi; de minste inschrijver was de heer J. Kooy te Amsterdam, voor 263,488 Voor hel maken en stellen van den ijzeren bovenbouw van vijl draa.bruggen, eu twee kraanbruggen in den spoorweg van Gro ningen naar Nieuwe Scuans waren 8 biljetten ingekomeo, de minste inschrijver waren de hh. E. Boin en Co. Ie Parijs, voor ƒ99,500. i Er wordt thans een nieuw model van nieuwjaars of gelegenheidswenscheu uitgegeven, in sleendiuk vervaardigd bij van der Flier ie Breda, tegen welk model wij het publiek raden op zijne hoede ie zijn, opdat niet de ongedachte ontvangst van zulken wensch blijke ai zeer ongewenschl te zijn. Hel heeft namelijk grootte, voim en kleur van een nieuw bankbnjet h‘25. De druk is omgeven van een rand, die bij duister of haast misleidend kon zijn; bovenaan staal het Nederlandsche wapen, omgeven van attributen; in de vier hoeken zijn schilden met „zegeu en voorspoed1', „gezondheid en kracht4*, „voorspoed en welvaart44„1000 voudig44. De de inhoud duidt op een bedrag van ƒ1006 waarde aan wenschen, toegewenscht door In plaats van de woorden „Nedeilandsche Bank" slaat midden op met gefigureerde lener N ederlandsche Wensch. Ofschoon dus hier wel van geen strafbare namaak van gelds .vaardi; papier sprake zal zijn, zou er toch in sommigv gevallen weinig aangename fopperij meè kuuneti gepleegd worden. leder wete dus, dat der- gelijk wenschpapier aanwezig is en zij er attent op. Dr. Ct. Men schrijft aan de Winseholcr Ct. Men verneemt het volgende mei kwaardige geval van hondsdolheid oi watervrees in dt provincie Drenthe. Een landbouwer te R vin; een peslvogeilje en sloot dit zeldzame en fraaijl dieilje bij een loreuka in een kooi. Weldn werd hel peslvogeilje onrustig, vooral woedeiit SNEEKËR COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1