Mllil'8- EJi ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. ,T Zaturdag 29 December. 1866. EENENTWINTIGSTE JAARGANG 1 2* L a- 2® 9» WETHOUDERS van en ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels,gewona ►letter 40 Cents, voor eiken regel ^arcnboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Uithoofde van de invallende eerste dag van het Nieuwe Jaar, zal de Courant van Woensdag den 2e Januari} in plaats van IMngsdags-avonds des Maandags avonds worden uitgegeven, en kunnen de Advertentlën voor die Courant tot Maan dags, uiterlijk des middags 12 uur, wor- ingezonden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco f 1.90 geschieden van morgens 9 tct snaraiddags 1 uur. En zal deze worden afgekondigd behoort den 15 en 29 December 1866 plaatst in de Sneeker Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOÜDA. De Secretaris HAGA Zij die eenige vordering hebben ten laste der gemeente over den jare 1866 worden uit— genooJigd hunne rekeningen deswege in te le veren ter Secretarie der gemeente vóór den 10 Januarij 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. waar het en ge 2o. de in een vreer. Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon vau een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3o. de zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of Kolomen woont Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij burgemeester en weliiouders aan te geven tusschen den Islen en 31slen Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Art 20 Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft ter inschrijving aan te geven bij burgemeester en wethouders der ge meente, waar de inschrijving, volgens art. 16. moet geschieden. Daarbij gelden de bemalingen der 2de 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend, dat op Woensdag den 9den Januarij 1867, ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Ja nuarij 1867 hun 19de jaar zijn ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1848, en wel voor Wijk 1 en 2 's morgens om 9 uur. - 3 4 10 5 6 „11 •- 7 8 's middags 12 9 10 's namiddags 1 Terwijl overigens de inschrijving ter Secre tarie dezer gemeente kan KENNISGEVING. BURGEMEESTER en de Gemeente SNEEK. Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). Brengen door deze ter kennis der ingezete nen, dat bij hoofdstuk III dier wet. handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingelreden. Voor ingezetenen wordt gehouden io. hij wiens vader, of, is deze overleden wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wel van den 28sleu Julij i850 (Staatsblad no. 44; 2o. hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voor afgaande achttien maanden in Nederland verblijf hield 3o. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezetenen was, ai is zijn voogd geen ingezeten, nuts hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende lol eenen Staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienst- pligligheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Alt. 16. De inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden, de moe der, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduw naar in de gemeente, waar hij woont 3o. van hemdie geen vader moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de g. meente waar hij woont 4o. van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lauds dienst in een vreemd land woont, in de ge meente, waar zijn vader of voogd hel laatst in Nederland gewoond heelt. Art. 17. Voor de militie wordt niet inge schreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven loon van een ingezeten, die geen Nederlander is; Aangaande de belangrijke avondzitting van Vrijdag laatstleden bespreekt de 'lijd hel gebeurde volgenderwijze In de avondzitting, die nu volgde, heeft de heer van de Putte goedgevonden om op gedane zaken terug te komen; en een amendement aan 1 te bieden, om een tijdelijk karakter aan deze I wet toe te kennen, dat is, er eene kredietwet 1 van te maken. De heer Thorbecke ondersteun de dit vooi stel met kracht, en de heeren Geert- sema, Blom en Dam, leden der kommissie van rapporteurs die 's morgens uitdrukkelijk hun J voorstel hadden laten varen om van [de voor- dragt een kredietwet te maken, draaiden nu I eensklaps om, uit eerbied voor het gevoelen 1 der heeren Thorbecke en van de Putte. On- I danks, en misschien wel wegens de jammerlijke M wending van dit drietal, dat meende des avonds openlijk boete te moeten doen voor hel ver V grijp van des morgens een gevoelen te hebben I durven uiten, zónder daarvoor eerst de goed- keuring der voormannen te vragenwerd het voorstel met 42 tegen 21 stemmen vei vvo’pen. De beraadslaging was, vooral van de zijde des heeren van de Putte, uiterst bits. Deze afge- 1 vaardigde achtte het gepast om bij een spoor- I wegbegrooting het vertrek van den heer Alijcr J te pas te brengen, eu, naar aanleiding daarvan, uil te roepen dat geene verzekering der Rege ring het minste vertrouwen verdiende Niets maakt gemelijk als te kort geschoten eerzucht. I Hel is in ons oog een zaak van weinig be- I lang of deze voordragl definitief dan wel voor- I loopig in den vorm eener kredietwet ware I vastgesteld geworden. Inlusschen achten vvij I de poging om de Kamer des avonds datgene I te doen vernietigen waarin zij 's morgens had I berust, afkeurenswaard. De mislukking daar- I van was ons dan ook aangenaam. Overigens I is het zeer kluchtig degenen, die dit voorstel I in bescherming namen, den tijd eener geheele I zitting te besteden aan het betoog dat er geen I lijd genoeg was om de voordragt behoorlijk te 1 onderzoeken 1 I Men verneemt dat het bestaande handels I traktaat tusschen Oostenrijk en Nederland niet zal worden gewijzigd. Men berigt tevens dat I tusschen de Nederlandsche en Porlugeesche 1 regeringen de onderhandelingen over de sluiting van een nieuw handelsverdrag zullen worden geopend. Men schrijf', uit 's Gravenhage. „Ik verneem dat tot kommandant der koninklijke militaire academie te Breda be noemd zal worden of is de luitenant kolonel bij hel regiment grenadiers en jagers A C. A Schonstedt. Z. M. heelt den hoofdingenieur van den SN2EKER A i 3 S B B B f a COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1