1868. JAARGANG No. ia NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BUAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 23ste I 'J'iï&i <4 BINNENLAND. BUITENLAND. ZATURDAG 1 FEBRUARIJ.letter 40 Cents, voor behalve 35 Cents Zegelregt I i 7 A 4 4 4 4 4 4 4 4 A 4 4 ’s Gravenhage 30 Januarij. Ten gevolge van het aannemen van het lid maatschap van de tweede kamer der Staten ge neraal door de« heer mr. J. R. Thorbecke in het hoofdkiesdistnkt Assen en door den heer mr. P P van Bosse in het hoofdkiesdistrict Dordrecht, heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald, dat de uitgeschrevene herstem ming in het hoofdkiesdistrict Amsterdam ver valt en dat eene vrije stemming zal geschieden donderdag den 13 Februarij en de herstemming zoo die noodig is, Donderdag den 27 Februarij eerstkomende. Voor de herstemmingen ter verkrijging van 12 leden van de Tweede Kamer der Stalen Generaal in 8 hoofddistrikten, moeten de stem* biljetten worden ingeleverd op Dingsdag 4 Fe- krijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen wor den gehouden op Woensdag 15 April a. s. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen zich uiterlijk vóór den 1 bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het distrikt, waarin zij wo nen, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen met opgave van de akte die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag, en van hunne geboorteakte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt Sl. Ct. van dent „Eer. te meldt dat vormelijke aanstel- het Japansche Rijk Dit is, naar men zegtj de eerste aanstelling van dien aard, welke ooit van wege Japan is gedaan. De Japansche regering verleent haren gelastigde uitsluitende bevoegdheden in een brief met instruktiën, wel ke de aanstelling vergezelt. Dat staatsstuk was uitgegaan van een Rijksraad, bestaande uit ze ven rijks-vorsten, welke in Japan sedert de ab- dikatie des Taïkoens de regerende magt uitma ken. De brief zegt hoofdzakelijk dat, daar de Vereenigde Staten het eerst van al de mogend heden met Japan een verdrag, waardoor dit rijk voor den buitenlandschen handel werd open gesteld, aangegaan hebben een vertegenwoordi ger van Japan in de Vereenigde Staten geves tigd dient te worden, en wel te San Francisco, als zijnde de Amerikaansche stad welke het naast bij Japan is en waarmede het verkeer het levendigst zal zijn terwijl het, sedert de oprig ting eener stoombootdienst lusschen San Fran cisco en Jokohama te verwachten is dat de handel en de vriendschap tusschen de twee lan den zullen aangroeijen, en het aantal naar Ame rika reizende Japanners grootelijks zullen doen toenemen weshalve het den Rijksraad het best schijnt te San Francisco een konsulaat te ves tigen.” bruarij aanstaande, van s morgen 9 tot ’s na middags 4 ure. De opening der biljetten ge schiedt Woensdag 5 Februarij, in het hoofd- kiesdistrict Breda; Donderdag 6 Februarij, in de hoofdkiesdistrikten Almelo, Aruhem, Delft, Haarlem, Leiden en Roermond Vrijdag 7 Februarij, in het hoofdkiesdistrikt Alkmaar. Het Staatsblad n°. 10, bevat het Ippnink lijk besluit van 17 Januarij 1868, houdende nadere aanvulling van artikel 91 van het bij koninklijk besluit van 13 Mei 1863 (Staatsblad n°. 58) vastgesteld algemeen reglement voor de spoorwegdiensten. Het nieuwe besluit houdt, in het belang van s rijks dienst, de volgende bepalingen in„Bij artikel 91 worden de volgende zinsneden ge voegd Dit verbod is niet van toepassing op 1°. de patronen en munitiën, die door troepen batterijen en parken op marsch worden mede gevoerd 2° voor ’s rijks dienst te verzenden buskruid tot eene hoeveelheid van vijf en twin tig ponden en patronen tot een getal van vijf duizend, ingepakt op de volgende wijze het buskruid in een linnen zak, geplaatst in een buskruidton, welke gepakt is in eene daarvoor bepaald vervaardigde kist, duidelijk voorzien van het opschrift buskruid de patronen in dubbele goed gesloten kisten, met gelijk op schrift van het woord buskruid. De kisten worden geplaatst op en gedekt met haren klee den. Het vervoer sub. 2°. bedoeld geschiedt alleen met goederentreinen, doch niet in remwa geus noch in wagens waarin zich ligt ontvlam bare stoffen bevinden, De wagens, waarmede het vervoer plaats heeft, worden in het laatste gedeelte van den trein geplaatst." De minister van binnenlandsche zaken, gelet op de artikels 41 en 42 der wet van den 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103, heeft bekend gemaakt dat de examens voor het ver OOST-INDIE. De veeziekte op Sumatraas Westkust heeft thans, blijkens de officiële opgave reeds 74,651 karbouwen en 50,453 runderen weggerukt. Uit eene bij de Javasche Courant gevoegde opgave van den stand van het rijstgewas onder ultimo October, tevens met opgave van de ge durende den loop van het jaar in- en uitge voerde hoeveelheden rijst en padie, blijkt dat de oogst in de meeste residentien gunstig is geweest. In TagalPekalonganRembang, Soerabaya en Bagelen en op Madura zijn eenige bouws mislukt. In vele residentien werd met de bewerking der sawahs voor den nieuwen aanplant een aanvang gemaakt. Batavia, 15 December. Per telegraaf zijn, via Soerabaya, gunstige be rigten ontvangen nopens den stand der zaken in de Mandhar Staten (gouv. van Celebes en onderhoorigheden). De naar die staten gezon den expeditionaire troepen waren den 23 Nov jongst leden ter hoofdplaats Macassar terugge komen. De hoofdvorst van Mandhar was voort vlugtig en zou vervangen worden. Mandhar- Tapalang en Mandhar Pembeang hadden de door het gouvernement geëischte schadevergoeding wegens vroeger gepleegden strandroof, reeds gedeeltelijk betaald Bala-Nipa. in Mandhar ge legen, werd getuchtigd, omdat het wederstand bood Aan onze zijde zijn één Europeaan en één inlander gevallen, beiden tot de zeemagt behoorende. BJijkens een van Banjermasin ontvangen tele grapiusch berigt, van 24 November, was de stand van zaken in de Zuider en Ooster afdee ling van Borneo bevredigend en bleven handel en scheepvaart vrij levendig. De waterstand bereikte nu en dan eene ongekende hoogte waardoor, in verband met de aanhoudende zware regens, bruggen en wegen veel leden. De prij zen der eerste levensbehoeften ondergingen geene verandering. Volgens berigten van de maand October zou den de Singtansche opstandelingen, onder aan voering van Tagab Koendi, den 2den dier maand Senamang en Katingan Oeloe verlaten en zich langs de Soengei Samboe naar de Boven Ka haijan begeven hebben. De noodige maatregelen waren in het werk gesteld om de vereeniging der bende van Tagab Koendi met Soeropalie zoo krachtdadig mogelijk tegen te gaan en de beneden Moeara Teweh gevestigde bevolking meer en meer vertrouwen in te boezemen CHINA. Ie Hankow zijn don 11 December twee kruidmagazijnen in de lucht gesprongen. Zoo- dra in bet eene de uitbarsting geschiedde, volgde onmiddellijk de slag van het andere, hetwelk op 300 el afstand geheel daarvan afgescheiden, verwijderd lag. Volgens sommige berigten werd, het aantal personen, die bij deze ramp het leven verloren, op 800 geschat, doch naar luid van andere berigten, bestaat er alle waarschijnlijk heid dat dit getal overdreven is. JAPAN. In het jongst ontvangen nommer New Yorkschen Observer leest men legrafische berigt uit San Francisco de heer C W. Brooks eene ling tot koniul-generaal van in die stad heelt ontvangen. RUSLAND. D« regering heeft snagtiging verleend tot de uitgifte van het laatste gedeelte der obligatiën van de leening voor den aanleg van den Wi- SNEEKER i i i i i 5 COURANT I ADVERTENT1J6N Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90 van 1 tot 4 regel* gevone eiken regel daarenboven 10 o te voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1