1868. JAARGANG NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 14 23ste l B IJX JN E IV L A N D. 1 B (J 1 T H A iN D AMERIKA. duitschland. f uit Opsterland dato 1 ET briefwisseling. Naar regel een gevolg van ring hel Fransch niet bezigen, en deze i' van het land wordt, vooral Tn de I? zenich-zaal, is den 27 Januarij jl. van roomsch-katholieken gehouden, adres aan den paus is vastgesteld.’ LUXEMBURG. Bij circulaire van de groothertogelijke Liixem- burgsche regering dd. 28 Januarij jl. wordt aan al de burgemeesters gevraagd of zij zich van de Fransche taal bedienen bij hunne officiële men zegt is deze maat- het verlangen der rege nteer als officiële taal te strekking tot germanisatie - -J stedenmet leede oogen gezien. In de Luxemburgsche bladen wordt mei - ding gemaakt van een interpellatie in de wet gevende kamer van het groothertogdom gedaan, met betrekking tot de regeling der schuld met het koningrijk der Nederlanden De groother togelijke regering had voorgesteld het bestaande geschil aan een scheidsregterlijke beslissing te onderwerpen, doch de Nederlandsche regering heeft geweigerd hierin te treden. Volgens berigten uit de Havana wordt op Kuba een register van slaven opgemaakt, ten einde de schadevergoeding aan de eigenaars te regelen wanneer de vrijverklaring zal schieden. Alle slaven, die niet binnen bepaalden tijd zullen aangegeven zijn, als vrijen beschouwd. F zeer veel. SNEEKi Februarij. Gisteren avond werd door het muziekkorps der schutterij eene serenade gebragt aan den nieuwbenoemden heer Burgemeester Mr. Ha- mersler Dijkstra alsmede aan den afgetreden heer Burgemeester Wouda. Het heeriijkste weder begunstigde de uitvoering van eenige keurige muziekstukken, die met de prachtige verlichting, zoo van pekkransen als maan, aan een avondfeest in het Haagsche bosch onder leiding van den grooten Dünkler deden denken. Door den gemeenteraad van Wijmbritse radeel is benoemd tot hoofdonderwijzer te West hem H. Keulen van Sneek. Men schrijft ons Februarij het volgende: Als een groole zeldzaamheid kunnen wij mededeelen, dat in het dorp Olderterp tellende 16J zielen in 1866 en 67 geen enkel sterfge val heelt plaats gehad. WOLVEGA 3 February. Als een voorbeeld van buitengewone partij zucht kan gemeld worden, dat de Burgemeester eener gemeente in het zuiden der provincie Friesland den beambten ter secretarie verboden heeft de opgaven van den burgerlijken stand te verstrekken aan een sedert weinige weken op- gerigt^weekblad in die environs, omdat dat blad zich gedurende de verkiezingen heeft betoond te zijn liberaal l van Afgevaardigden den heer Bassepge, om Door de arrondissements regtbank te Sierikzee zijn op de aanbevelingslijst voor de vakante betrekking van griffier bij genoemde regtbank geplaatst s mr. W. J. L Spoor, subs, officier bij de arrondissements regtbank te Eindhoven; mr. W. A Schneiders van Greyf- iensweerth, kantonregter te Hulst; jhr. mr. L. van Cillers, substituut griffiier bij de arrondis sements regtbank te Zierikzee. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant leest men „In een daartoe door het rijk afgehuurd lokaal te Amsterdam worden sints eenige dagen rijkslelegrafisten onderwezen in het bedienen van het telegraaftoestel van professor Hughes til Amerika. Dit stelsel bestaat daarin, dat liet telegram direct in drukletters wordt over- gebragtde strook, waarop het telegram slaat, wordt cp een papier geplakt en aan den ge adresseerde gezonden. Professor Hughes zelf geeft den telegrafisten les in de behandeling vjn uit toesteldoor hem uitgevonden. De redering heeft van dien heer het regt gekocht om zijn toestel te gebruiken, en zal het spoedig hier te lande invoeren. Behalve het voordeel, dat het telegram direct in drukletters wordt overgebrngtwaardoor het maken van fouten bij het opnemen en overschrijven wordt voor komen, heeft deze uitvinding nog het voordeel, dat men daardoor tweemaal meer berigten in den zelfden tijd kan overbrenger! dan met de tegenwoordig in gebruik zijnde toestellen. „Aangenaam is het te zien, dat de heer Wenckebach, ingenieur van den rijks-telegraaf, aan wien reeds zoo veel verschuldigd is op het veld van telegrafie, de regering heeft welen over te halen, om het stelsel van den heer Hughes hier te lande toe te passen." Assen, 3 Febr. Gisteravond te 11 uur overleed hier Jhr Mr H. A. M. van Asch van Wijck, geboren te U trecht den 24 September 1815. Commissaris des Konings in deze Provincie. Ter zake de toepassing der geneeskundige wet van 1863 omtrent de strafbaarheid van apothekers, die geheime geneesmiddelen ver- koopen, heeft de hooge raad het beroep in cassatie verworpen van den apotheker v S K. te Rotterdam, die wegens dien verkoop was veroordeeld De hooge raad besliste, dat met geneesmiddelen bedoeld worden de middelen die de apotheker in voorraad heeft; dat de ge heime middelen niet met de op recept 'gereed gemaakte kunnen worden gelijk gesteld; dal de geheime middelen, die men in het dépot heeft geene uitzondering maken dat het slaalstoe- zigt zich niet alieen bepaalt bij de middelen die de apotheker in het bezit moet hebben I en dat de beteekenis van het woord genees middel algemeen is. De verkoop van geheime middelen is wel is waar niet verboden, maar eene controle daarop werd toch noodig geacht Dat aan een apotheker zou verboden zijn, wal aan ieder ander burger veroorloofd was, kon een argument tegen de wet wezen, maar op ’s reglers beslissing geen invloed oefenen. In de Koninklijke Academie van Weten schappen afdeeling Natuurkunde, is den 25 Januarij jl. door den heer Oudemans rapport uitgebragt over de middelen tot bestrijding der Elodea Canadensis of zoogenaamd waterpest welke waterplant, het eerst in 1836 in Ierland opgemerkt, zich van daar in Schotland en En geland vetspreidde en in 1861 in Utrecht ver scheen, van waar hij door de scheepvaart weldra lot bij Leiden en thans ook tot in Overijssel is overgebragt. Daar de Elodea zich niet door zaad, maar door verdeeling van den stengel bij de internodia of geledingen voortplant, is vol gens de commissie het uithalen der plant met barken niet voldoendemaar zou tot geheele uilroeijing niet minder noodig zijn dan het laten leegloopen en uitdiepen der kanalen waar zij zich vertoont. De onuitvoerbaarheid van dat middel als ook van de uitbaggering der vaarten werd daarna aangetoond. Het rapport is aan den minister van Binnenlandsche zaken verzonden. ge- een worden De suikeroogst belooft Te Keulen, in de dusgenaamde groote Gür- eene meeting waarin een - -- De verga dering, bijgewoond door 3000 4000 perso nen was belegd door een comité, als welks voorzitter de schilder Baudri fungeerde. Nadat de heer Baudri de aanwezigen verwelkomd en de vergadering geopend had, is tot voorzitter der meeting benoemd jhr. von Waldbott Bassen- heim. Tot ondervoorzitters werden gekozen de hh. Conzen, eerste burgemeester van Aken en Saedt, advokaat-generaal bij het geregtshof te Keulen. Onder de aanwezigen werden op gemerkt de aartsbisschop Paules, de wijbisschop Baudri en vele andere prelaten. De aartsbisschop opende de rij der voordragten met eene korte toespraak, waarin hij zinspeelde op de lezingen van dr. Vogt over den oorsprong van den mensch, korten tijd geleden in ditzelfde lokaal gehouden lezingen die, volgens den aartsbis schop, niet lot verheerlijking des christensdom s gestrekt hadden, gelijk de thans belegde ver gadering maar hadden moeten dienen, „om ten koste van den mensch de waardigheid van het dier te verheffen.” Het Pruisische Huis heeft hel voorstel van SNEEKER gewon» -J ota COURANT van 1 tot 4 regels eiken regel daarenboven 10 voor iedere plaatsing, ADVERTENTIEN WOENSDAG 5 FEBRUARIJ. 1letter 40 Cents, voor behalve 35 Cents Zegelregt Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad y 1.65buiten de Stad franco 1.90 A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1