MEM- EN ADVERTENTIE-B1AD VOOR DE STAD IN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1868. JAARGANG 23ste BINNENLAND. r ZATERDAG 22 FEBRÜARIj/letter 40 Cents, voor l I oudste dochters, van 15 e 4 mr. 1 4 4 4 de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 25 dezer maand. De kiezersvereeiiigingen Burgertrouw en Met Oranje hebben den 4 4 'IS. Bij Zr. Ms besluit van 19 dezer zijn benoemd tot kommandeurs der orde van den Nederland schen Leeuw de heeren J. C bason Gevers hoogstdeszelfs gezant te Petersburg; mr. J Rau van Gameren, president van hel provinciaal ge regtshof in Gelderland bevorderd tot komman deur der orde van de Nederlandschen Leeuw jhr. mr. P J. Bosch van Drakenstein, comrois saris des konings in de provincie Noordbrabant en jhr mr. H. 11. Roèl, commissaris des ko nings in de provincie Noordholland, ridders dier orde Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. goedgegevonden tolridders der orde van den Ne derlandschen Leeuw te benoemen den heer J J Hasselman, minister van kolomëm oud resident van Djocdjocarta de heeren mr. J. W. Ro mer, advokaal generaal bij den hoogen raad der Nederlanden mr. W. E. Engelen, vice president der commissie van administratie over de gevangenissen le Leeuwarden mr. 11 Ames hoff, president der directie van de Nederland sche Rhijn spoorwegmaatschappij te Utrecht J. Borski, commissaris pres.dent van den raad van administratie der Hollandsche IJzerenspoor wegmaatschappij te Amsterdam J. F. Boogaard referendaris bij het departemeotement van bin- nenlandsche zaken; jhr. mr C. van Foreest, lid van de tweede kamer der statengeneraai mr. W. J. Toockens, lid van de eerste kamer der statengeneraai den kapitein luitenant ter zee titulair W. de Fremery. inspecteur over de artillerie der marine; de heeren J M Obreen directeur vu het dépot van kaarten en van dat boekerij bij het departement van marine, levens voorzitter der commissie “tot het examineren van zee officieren, enz. W. A. Ribbe, referen daris bij het departement van finantiën F. A. Kruseman Arelz, directeur der directie belastin gen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Zutphenden luitenant kolonel A Engelvaart directeur van de normaal schietschool den luitenant kolonel D G. Andreae, kommandanl in de 3e stelling der genie den onder inlen- dant der 2de klasse C. C E. d' Engeibroimer chef van het bureau van administratie van oor logde heeren: A Kamp, regent der onder- afdeeling van het Roomsch Katholiek semina rie van het bisdom van ’s Hertogenbosch, te St Michielsgestel in Noordbrabantdr. H. N. van Teutem, lid van de commissie lot de za ken der Remonstrantsche Broederschap en eme ritus predikant te Rotterdam, en J van J. Fe rates, opperrabbijn der Portugeesche Israëliet! sche gemeente le ’s Grarenhage De kiesvereeniging Eendragl te Haarlem, heelt, met 35 van de 48 stemmen, den heer A. S. van Nierop tot kandidaat gesteld bij God voor ederland en C heer D Reorders kandidaat gesteld. De heer 's Jacob heeft verzocht buiten merking te blijven. Aan het hoofdbureau der maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen is aanbesteed, het maken van eene vergrootiug van het hoofd gebouw op het station te Leeuwarden, ten be hoeve van den spoorweg van Arnhem naar Leeuwarden. Daarvoor waren negen biljetten ingekomen De minste inschrijver was de heer F: G. Bekhuis te Leeuwarden, voor f 44,200 Uit Boskoop wordt gemeld dat, hoewel in den voor winter de verzendingen van hoo rnen en heesters gering waren, thans meer le vendigheid daarm is ontstaan, echter niet in die mate dat zij de bestellingen van andere jaren overtreffen. Daar de winter zich door geene buitengewone strenge koude of natte weersgesteldheid heeft onderscheiden, bleven de gewassen in de kweekerijen voor het meeren- deel in goeden slaat, terwij de knoppen van vroeg bloeijeude heesters, zoo als de Cydonia japonica, lol bloem beginnen uit te zetten. Ook is men niet zonder verwachting dat de aardbeziën weder dezen zomer rijkelijk vrucht zullen dragen. Men stelt zich echter voor dal de thans gematigde temperatuur nog door scher pe, veel met noordoostelijken wind vergezeld gaande, koude zal worden vervangen. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten eene leenlng aan te gaan van ƒ63,000 ter voorziening in de behoeften van het jaar 1868. J1 Maandag heeft de heer jonkheer mr Salvador le Groningen eene staalkundige voor dragt in verband met de aanstaande verkiezing gehouden, dus niet eene meeting De heer Sal vador hield eerst, volgens de bewoordigen van de Prov Gron Cour eene zoo otischul dig mogelijke rede, die zich lot algemeenheden bepaalde en niemand kon kwetsen. Inlusschen ontstond er, toen de heer Salvador de bijeen komst niet lot vrije discussie wilde afstaan eene groote verwarring, waardoor de heer Pos no, die op den heer Salvador als spreker volg de, genoodzaakt was le eindigen Deze handel wijze jegens de sprekers werd door velen streng afgekeuid onder anderen nam de hoogleeraar van Hall, zeer verontwaardigd, het woord om het publiek le bedanken voor de „beschaafde wijze, waarop het zich had gedragen Daarop verdrong men elkander letterlijk uit de zaal en de politie moest den heer Salva dor naar zijn hotel geleiden Te Koningsbergen werd in [den morgen van den 12 dezer het geheele gezin van den beekop een kind v dood in bed 't gevonden. Blijkbaar had gifliging plaats gehad. Thans schrijft daaromtrent het;*.; volgen de„Schönbeck reeds lang vervuld met het plan om zich hel leven le berooven hij had dit zelfs directeur der brandvvaarborgmaatschappij. Schön- van eenige maanden na, 1 er ver» men was van .v uciuureu mj nau uit zelfs aan een zyuer bloedverwanten te Koningsbergen mede gedeeld en gezegd, dat wanneer zijn toestand met veranderde hij dan tot het cyankalium zijne loevlugt zou nemen. Deze bloedverwant is des Dingsdags avonds nog bij hem aan huis geweest, ook omdat dien dag mevrouw Schön» beck met bijzonderen nadruk hem hare moeder had aanbevolen, wat zijn argwaan opwekte De man vond evenwel in het gezin niets bij zonders. Schöobeck en zijne vrouw waren bezig met brieven schrijven, evenzoo de twee oudste dochters, van 15 en 13 jaar, maar niets veriied het vreeselijke plan dat weldra tot uit voering zou komen. Uit de brievendie men gevonden heeft, blijkt onwederlegbaar, dat deze vier personen, na daarover vooraf te hebben gesproken, vrijwillig zich in den dood bege ven hebben; daarentegen zijn de drie andere kinderen, zonder dat zij het wisten, door vergift om liet leven gebragt. Uil den brief van Schönbeck blijkt, dat het voornemen was, ook het jongste kind, vijf maanden oud, te doen sterven. Dat dit in het leven gebleven is, moet worden toegeschreven aan den overspannen toestand van den vader, die waarschijnlijk daar door vergelen zal hebben aan de kleine het vergift te geven. Volgens eene aanleekening cp een sluk papier moet Schönbeck zelf het langst geleefd hebben de aanleekening is geschreven des nachts te’ half vier. Het schrift verraadt het afnemer, zijner krachten De schrijver smeekt in woorden die ter naauwernood nog leesbaar zijn vergif fenis aan hen die hem reeds als lijken omringen „Ik stert niet een dood onder anderen zegt hij daarin. God moge mij genade zijn" Vrees lijk is de schels die hij geeft van het sterven der zijnen Hij schrijft„de kinderen sliepen zacht en rustig in slechts de kleine Albeit (een knaap van zeven jaren) kampte lang en wreed met den dood" Ade leden van dit gezin lagen ontkleed in hunne bedden Schönbeck met zijne vrouw op de zelfde kamer Hier vond men ook de over blijfselen van het snelwerkend cyankalium Naast eenige kopjes lag een stuk papier, waar op Schönbeck waarschuwt, dat die voorwerpen vergiftige waren Op tafel vond men nog twee geladen pistolen met overgehaalden haan Het vergift heeft de vader voor een voorgewend wetenschappelijk doel gehaald in eene apotheek nadat hij een paar dagen vroeger getracht had het bij een droogist te bekomen 1 I r i aan I i 1 S e /e /e I AD VERTENTIEN I behalve 35 Cents Zegelregt C 0 0 R A N B d Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90 van 1 tot 4 rege's gewone eiken regel daarenboven 10 ets voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1