29 February. Zaturdag MEDÏÏS- EN ADVERTEKTIE'BLAD ÏOÖR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. ^wbQ 1 DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG N°. 18 F s* Ï--^xj’-kT'S r i eoiaiiT. SNEEKER t)g ^<71-0'-Sl'.':ii«<i11,.',l'Ji:r,1ri|-«raJM*!. iiilMIIIIIM^ van kiezers te Roermond houdende bezwa- tegen de verkiezing van den heer Comelis van J. W. Peterslid van den gemeenteraad zing van der Heijden Deze COURANT verschijnt «WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents STATEN-GENERAAL. Vereenigde Zitting van Dingsdag 25 February. Door den minister van binnenlandsche zaken is bij de opening van de zitting der Staten-Ge neraal de volgende rede gehouden. «Mijne heeren 1 «Naar ’s Konings bevelen komen wij de ver tegenwoordiging van het Nederlandsche volk wel kom heeten in deze nieuwe zitting. «Het oogenblikwaarop gij uweparlementaire werkzaamheden aanvangtis gewigtig moge het blijken heilspellend te zijn voor het vaderland. «Daartoe wil de Regering ’s lands afgevaardig den met vertrouwen te gemoet gaan. «De vorige Tweede Kamer sprak met eene kleine meerderheid eene afkeuring uit over het buitenlandsche beleid in een moeijelijk tijd perk dat gelukkig tot het verledene behoort. «Tegenover dat oordeel stonden de raadslieden der kroon vast in de overtuiging dat in die be langrijke zaken ten nutte van den Staat en met goeden uitslag was gehandeld. «Van de koninklijke beslissing over het aange vraagde ontslag van het kabinet was eene ont binding der Tweede Kamer het gevolg, hoezeer niet dan na rijp beraad en met leedwezen tot dien maatregel werd overgegaan. Thans begroeten wij eene nieuwe Kamer waarvan een vijlde deel uit nieuwe leden bestaat. «Voor Regering en Vertegenwoordiging is nu de taak weggelegdom aan het vaderland te waarborgen watna den strijd der verkiezingen de wensch van alle weldenkenden is de noodige overeenstemming der magten die het vertrou wen op de deugdelijkheid en duurzaamheid on zer grondwettige instellingen versterke. «Uwe medewerking zal worden ingeroepen behalve voor de eischen der staatsdienst voor Ne derland en Indië, voor een aantal maatregelen van wetgevingwaarvan eenige reeds meermalen door de vertegenwoordiging zijn verlangd. Mag het de Regering te beurt vallendaarbij den steun der Staten-Generaal te ondervindendan kan deze zitting goede vruchten opleveren. «Welke ook de uitslag uwer overwegingen zij laat ons allenbij de beraadslagingen hier te voeren meest in liet oog houdenwat ons ten allen tijde vercenigtliefde voor den vorst en zorg voor het getrouwe Nederlandsche volkdan zal het den lande onder Gods zegen welgaan. «In naam des Konings verklaren wij deze bui tengewone zitting der Staten-Generaal geopend. De kommissiegisteren door den voorzitter der Eerste Kamer benoemdom de ministers te ontvangen en uit te leidenbestond uit de hh. Blankenheym Taits van Amerongenvan Sasse van Ysselt en Vindij van de Eerste - en Gef- kende Bruyn Kops Nierstrasz en de Casem- brootvan de Tweede Kamer. 2e KAMER. Zitting van Dingsdag 25 Fébr. Voorzitter: Mr. J. K. baron van Goltstein (als oudste in jaren). De tijdelijke Voorzitter deelt mede1°. dat berigt is ontvangen van de heeren Reinders Omtrent de geloofsbrieven van den heer Jonck- bloetgekozen te Winschotendeelt de heer Fokker mede, dat, bij het openen der stem- billettende bussen uit de onderdistricten Veon- dam en Wildervank nog niet waren aangekomen. Uit de stukken is gebleken dat in Veendam zijn uitgebragt 97 en in 'Wildervank 74 stemmen. Wanneer 171 stemmen gevoegd waren bij de uitgebragte 454, dan nog zou de heer Jonckbloet de volstrekte meerderheid van stemmen hebben verkregen. De commissie concludeert mitsdien ook tot toelating vanden heer Jonckbloet. Ten aanzien der verkiezing te Almelo waar de heèren Kallf en van der Linden zijn verkozen, wordt door den heer Fokker gerapporteerd, dat, ten aanzien der verkiezing van den heer van der Lindeneen bezwaarschrift is ingekomen van kiezers uit Ambt Hardenberg en Hengelo, mede als bestuurders der kiesvereeniging «Koning en Vaderland 1°. dat sommige kiezers geïntimideerd en opge ruid zijn tegen de regering en den candidaat der conservatieven door den lieer van Riemsdijk in eene proclamatie, die in originali wordt overge legd 2°. dat de burgemeesters van Stad en Ambt Hardenberg en de kantonregter van Ommen on geoorloofde pressie op de kiezers hebben uitge oefend door het in eene bijeenkomst van kie zers doen voorkomenals of door de verkiezing van den heer Vos de Wael de militie zou wor den verhoogd en de belastingen verzwaard; 3. dat de burgemeester van Stad Hardenberg de kiezers hoeft opgezet om geen Roomschen te kiezen, en tot tweemaal toe een strooibillet heeft voorgelezen waardoor een schok onder de kie zers is ontstaan4. dat sommige fabriekanten hunne arbeiders met opzegging van arbeid heb ben gedreigd, wanneer zij niet op den heer van der Linden stemdenen dattoen die menschen verklaarden, dat zij voor God en hun geweten niet konden verantwoorden zij eveneens gedwon gen zijn geworden zich van stemming te onthou den 5. dat op den dag der stemming sterke drank en wijn door sommige fabriekanten aan hunne onderhoorigen is geschonken ten einde zich op die wijze van hunne stemmen meester te maken 6. dat waarschijnlijk geen herstem ming zou noodig zijn- geweestwanneer niet een aantal stemhilletten terzijde gelegd was, waarop het zegel van hoofdkiesdistrict ontbrak. Op grond van al deze bezwaren verzoeken de adressanten .(de heeren J. A. van Ittersum en A. Hulsthollj dat de vergadering besluite tot niet toelating van den heer van der Linden. De commissie heeft die bezwaren overwogen welke naar haar inzien, hierop nederkomen l11 dat er pressie op kiezers zou zijn uitgeoefend en dat er wel waarschijnlijk geen herstemming zou hebben moeten plaats hebben als een betrek kelijk aantal stemhilletten niet waren ter zijde gelegd. Omtrent het eerste punt is de commissie van oordeel dat, aangenomen al dat de opgegeven feiten als bewezen waren aan te nemen daar- Zylker en Lenting dat zij door ongesteldheid en van den heer Damdal hij door familie-om standighedenverhinderd worden tegenwoordig te zijn; aangenomen voor kennisgeving; - 2°. dat al de nieuwbenoemde leden hunne geloofs brieven hebben ingezonden. Op zijn voorstel wordt besloten die geloofsbrieven te stellen in handen van twee kommissiënieder uit drie le den zamengesteld. De eerste kommissie bestaat uit de heeren Pijnappel, Fokker en Botzin wier handen ge steld worden de geloofsbrieven der leden geko zen in de hoofdkiesdistrikten Groningen, Zuid- hoorn Appingedam AssenLeeuwarden Sneek Dokkum, Steenwijk Zwolle Almelo Deventer Zutphen Arnhem NijmegenTielAmersfoort UtrechtHoorn Alkmaar en Haarlem. In handen van de tweede kommissiebeslaan de uit de heeren JonckbloetDumbar en Hey- denrijck worden gesteld de geloofsbrieven der leden gekozen in de hoofdkiesdistrikten Amster dam Leiden Gouda DelftRotterdam ’s Gra- venhage Dordrecht, Gorinchem Middelburg Goes Zierkzee Breda Tilburg Eindhoven MaastrichtRoermond Boxmeer en ’s Bosch. 3°. Dat bij de Kamer vier bezwaarschriften zijn ingekomen tegen de toelating van sommige leden als 1°. van J. A. van Ittersum en Hulst- hofkiezers te Almelo, houdende bezwaren te gen de verkiezing van den heer van der Linden 2°. ren 3°. te Gouda houdende bezwaren tegen de verkle den heer de Brauwen 4°. van C. van i en andere kiezers te Ro rmon 1 houdende bezwaren tegen de verkiezing van den heer Haffmans. Deze adressen worden gesteld in handen der betrokken kommissiën. De Voorzitter noodigt de kommissiën uit zich onverwijld met het onderzoek der geloofsbrieven bezig te houden opdat daarover morgen in de Kamer verslag kan worden uitgebragt. Niets meer aan de orde zijnde wordt de ver gadering tot morgen gescheiden. Zitting van Woensdag 26 February. In deze zittinggehouden onder het voorzitter schap van den lieer J. K. van Goltsteinals oud ste in jaren, hebben de commission, in de ver gadering van dingsdag belast geworden met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw be noemde ledenbij monde van de heeren Fokker en Jonckbloet dienaangaande hare verslagen uit gebragt. Uit het door den heer Fokker uitgebragte ver slag blijktdat de geloofsbrieven van de leden gekozen in de districten GroningenZuidhorn Appingedam, Assen, Leeuwarden, Sneek, Dok kum Steenwijk Zwolle Deventer, Arnhem, Nij megen Tiel, Amersfoort, Utrecht, Hoorn, Alk maar en Haarlem in orde zijn bevonden. De commissie concludeert mitsdien lot toelating van die leden. Deze COURANT verschijnt «WOENSDAGS Zegelregt voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men p’unco toe te zenden aan den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1