Woensdag 4 Maart. raws- ADÏERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. HUNNENLAND. I I DRIE-EN-TWlNTIGSri No. 19 EJAARGANG 'j 1868. Maandag te 11 r waarschijnlijk zal i volg worden van Allezins merkwaardig is de rede waarmede de heer van Reenen door de Koning op voor drag! der Kamer op nieuw tot president benoemd zijne waardigheid heeft aanvaard in de zitting van 28 February. Die toespraak heeft zeer stellig een politiek gewigtdat niet mag worden miskenden in hoe voorzigtige termen zij ook werd voorgedragen van den boven de partijen als het ware geplaatsten presidialen zetel wie aandachtig haren inhoud nagaat, kan, dunkt ons, omtrent de beteekenis daarvan niet mistas ten. Reeds dadelijk treft ons de toon van wee moed over de teleurstellingdie de geachte staatsman heeft ondervonden wegens het niet vervullen van den wensch, door hem in Novem ber 1866 geuit: adat de Kamer, door gemeen overleg en eendragtige zamenwerking met de Re gering', veel tot heil van Nederland zou kunnen volbrengen;” over tegenovergestelde uitkomsten, die het antwoord weinig bemoedigend” doen zijn op de vraag«wat het gemeen overleg tusschen de Regering en de vorige Kamer heeft opgele verdwelke maatregelen ter voorziening in lang gevoelde behoeften zijn tot stand gekomen.” Onder het weergeven van dien indruk springt duidelijk in het oog de beteekenis der waarschu wende leswoike de heer van Reenen uit de jongste politieke gebeurtenissen puttezijne aan sporing cm «zorgvuldig rond te zien naar mid delen van herstel.” Daartoe wenschte ook de geachte voorzitter blijkbaar de tegenwoordige Kamer los te maken van een betreurenswaard verleden van een tijd perk van «spanningtoen hij een beroep deed op de ïei/stcwicjï.ó'yieid van de leden der nieuwe Kamer, om tot een overleg te geraken omtrent hetgeen behoort gedaan te worden «voor de on misbare zamenwerking van de ministers des konings en van de Staten-Generaal en om de geregelde werking onzer mmstitutionnele instel lingen te verzekeren.” En ook bij den heer van Reenea wordt het bestaan van ernstige zorg ver raden wegens den noodlottigen indruk dien het eeuwige partijgekrakeel en de personenstrijd op de natie moeten maken, toen hij er van sprak om «ook buiten de muren” van ’s lands raadzaal de overtuiging te vestigen «dat onze beslissingen de vruchten zijn van eene gemoedelijke en ern stige^ overweging der behoeften van den Staat.” Weldra misschien zal de Tweede Kamer moe ten bewijzen of zij ook ditmaal de vaderlands bevende wenschen van haren geachten voorzitter al dan niet zal teleurstellen. Immers, hoogst- eene politieke diskussie het ge- i de reeds dadelijk door den heer Thorbecke aangekondigde en hem toegestane intei pellatie over de ontbinding der vorige Kamer. Moet die aanstaande diskussie op nieuw tot eene noodlottige krisis leiden, de verantwoorde lijkheid daarvan kome geheel voor rekening van eene vertegenwoordiging, die dan weder zal too- nen hare roeping te miskennen, en weder zullen ’s lands zaken er schromelijk onder lijden. We der «voorziening in lang gevoelde behoeften” zal moeten achterwege blijven. Aan de bewindslieden zal dit althans niet te wijten zijn. Onder de reeks van wetsvoordrag- ten toch, die zijn ingekomen, behooren eenige van zeer gewigtigen aard of die herhaaldelijk door de Vertegenwoordiging zijn verlangd; o. a. merken wij de wetsvoordragten op tot regeling van het hooger onderwijs en betrekkelijk de af- koopbaarstelling der tienden. Amst. Ct. Bij Koninklijk besluit zijn bij het corps gevormd uït de vereeniging tot onderlinge oefe ning in den wapenhandel te Groningen, benoemd: tot kapitein-commandant Mr. W. L. Schiffertot le luitenant jhr. J. F. G. L. Sickinghe; tot 2e luitenant jhr. W. J. Quintus en J. M. de Hosson. Z. M. heeft benoemd tot pres, van het hoog mil. ger. mr. J. H. Teldersthans lid in gemeld collegie; tot lid van het hoog mil. ger. mr. G. Turk thans officier van just, bij de arr.-regtb. STATEN-GENERAAL. 2e KAMER. Zitting van Zaturdag 29 Febr. De Tweede Kamer heeft heden zonder stemming als leden toegelaien de heeren Hoffman en Hall mans. Na uitvoerige discussie is ook toegelaten de heer Cornelis met 46 tegen 18 en de heer de Brauw met 42 tegen 24 stemmen. Maandag te 11 ure zal de interpellatie van den heer Ihorbecke over de ontbinding der Kamer plaats hebben. Zitting van 2 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten- generaal van heden heeft de heer Thorbecke zij ne interpellatie over de ontbinding der tweede kamer gedaan. Die interpellatie liep over de volgende vragen. 1°. Heeft het ministerie de persoon des ko nings bloot gegeven meer dan eene constitutio nele regering past? 2°. Of de houding van de vroegere kamer reden tot ontbinding gaf 3°. Welke bedoeling de regering met de ope ningsrede had? De heeren Thorbecke van Bossevan Eek Fokker en Godefroi hebben de ontbinding afge- keuid. De minister van binnenlandsche zaken en de heer J. K. baron van Goltstein hebben die verdedigd. De minister van buitenlandsche zaken heeft nadere ophelderingen over het buitenlandsch be leid bij de behandeling van hoofdstuk Hl (bui tenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1868 toegezegd. De heer Heidenrijck heeft gevraagd wat de regering voornemens was te doen voor de bij zondere scholen en eene wijziging der schoolwet in vrijgevigen zin. De heer Moens heeft afgekeurd het herstel der departementen van eeredienst. Morgen voortzettingwanneer de heer Fransen van de Putte aan het woord is. te Amersfoorttot offic. van just, bij de de arr.- regtb. te Amersfoort mr. S. J. A. van Walchren thans subst.-offic. van just, bij die regtbanktot subst.-oflic. van just, bij de arr.-regtb. te Amers foort P. Verloren van Themaat thans regter- plaatsv. in die regtb. en adv. aldaartot regter- plaatsv. in de arr.-regtb. te Hoorn mr. W. C. J. de Vicq, burg, der gem. Hoorn thans plaatsv.' kantonr. aldaar. Door den minister van financiën zijn in de Staats- Courant van heden de volgende kennis gevingen gedaan. 1 Dat van 1 Maart aanstaande gelegenheid zal bestaan omdoor tusschenkomst der postad ministratie van den Noord-Duitschen Bond, over en weder brieven met aangegevene geldswaarde tussenen Neuerland en Zwitserland te verzenden. Bij de verzending hier te lande zijn de genoem de brieven aan hetzelfde port en aan de betaling van hetzelfde vaste en opklimmende regt onder worpen als ten aanzien van die voor Duitschland is bepaald. Het Zwitsersche port enz. wordt niet bij vooruitbetaling gekwetenmaar blijft voor rekening der geadresseerden. In de omge keerde rigting evenwel wordt het port en het verschuldigde regt tot aan de plaats van bestem ming in Nederland vooruitbetaald. 2°. Dat het port der brieven voor Britsch- Indië en Ceylon over Southampton, doordeBrit- sche postadministratie, te rekenen van 1 Maart a. st. met 15 cent per enkel port is verhoogd zoodat de gemelde brieven bij verzending uit Ne derland, te rekenen van het gemelde 'tijdstip aan een port van 55 cent per wigtjes zullen on derworpen zijn. Te Delft is het gerucht algemeen verspreid, dat in plaats van wijlen mr. Keijzer, in leven leeraar aan de inrigting tot opleiding van Oost- Indische ambtenaren aldaar zal benoemd worden mr. D. Koorders Oost-Indisch ambtenaarthans met verlof te Bennebroek. (fj) f),) Men schrijft uit Rijssen aan de Kamper Courant 25 Febr. j.l.: Voor een paar dagen liet een landbouwer in deze gemeente zijn inboedel tegen brandschade verzekerendoch wilde ook zijne vrouw verze kerd hebben en wel tegen ƒ75.— Toen hem de agent vroeg of hij haar daarvoor zoude willen missen, antwoordde hij: o ja welwaarom niet ik heb haar nu 13 jaren en een paar maanden gehad en zij heeft in al dien tijd nog niets ge daan als jenever drinken, hetwelk mij begint te vervelen.” Hij hoopte waarschijnlijk, dat zijne vrouw bij het ontstaan van branddaarbij om het leven zoude komen en hij alsdan door de te ontvangen assurantiegelden gedeeltelijk schadeloos zoude worden gesteld voor den door haai’ ge bruikten drank! De Landbouw-Courant van 20 Febr. deelt uit de Stem der vlaamsche landbouwers van 15 Febr. mede, «dat onlangs in eene bijeenkomst van de afgevaardigden der verschillende landbou- wers-vereenigingen te Brussel is beslotenaan den oud-minister Vandenpeereboom, ter zake fra^H ten/ ZA™RdIg^ Abonnementsprijs ZZ I maanden ÏZ binnen Ze Zï~n Te TTd 4 regel?j gewTe !etter’ 40 Gents' voor Glken reSel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents p P -ung. ie neven en stukken, de uitgave of redactie betreffendegelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. SNEEKER COURANT. «G I I 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1