Woensdag 11 Maart. N1EIIVS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. DRTE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG No. ai 1S6Ö. 1 j verbonden zijn de wettelijke Deze COUR ANT verschijnt WOENSDAGS franco ƒ1.00. ADVERTENTIËN van Zegelregt voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave öf redactie betreffendegelieve - en ZATERDAGS. Abonnementsprijs 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, STATEN-GENERAAL. 2e KAMER. Zitting van Vrijdag 6 Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen voort gezet over de interpellatie van den heer Thor- beckebetreffende de jongste Kamerontbinding en de door den heer Blussé van Oud-Alblas voor gestelde motie van orde. Het woord werd daar over gevoerd door de ministers van buitenland- sche en van binnenlandsche zaken en door de heeren Jonckbloet GodefroiW. van Goltstein, de Bosch Kemperde CasembrootKalffvan der Does de WilleboisJ. K. van Goltstein, Bots, van Hardenbroek van Boekhorst, van Kuyk en van Naamen van Eemnes. Zitting van 7 Maart. Na langdurige discussiën heeft de Tweede Ka mer in hare zitting van heden met 05 tegen 5 Stemmen aangenomeneene naar aanleiding der denkbeelden van den heer Thorbecke door den lieer Pijnappel geformuleerde motie om de stem ming over de motie van den heei’ Blussé voor- loopig te schorsenten einde de regering in de gelegenheid te stellen nadere diplomatieke stukken over te leggen. Zitting van 9 Maart-. In de zitting van heden heeft de opmaking plaats gehad van den rooster van aftreding der leden. Voor de provincie Friesland zullen naar aanleiding van dezen aftreden in 1869 de heeren S. Hingstjnr. S. Wijbenga en jhr. mr. S. W. II. A. van Beijma thoe Kingmaen in 1871 de heeren J. K. H. de Roo van Alderwe- reld, A. Moens en mr. Ph. van Blom. Daarna zijn benoemd tot leden der huishoude lijke commissiede heeren Heemskerk en van Bosse en tot leden der commissie voor de ste nographic de heeren van Eekde Brauw en Jonckbloet. voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever. tinekonzen gezant in Engeland. Wij meenen uit goede bron evenwel de verzekering te kunnen geven dat dit plan in duigen is gevallen. Het is namelijk een vast gebruik om de regering bij welke een nieuwe gezant wordt geaccredi teerd vooraf officieus te vragen, of de te be noemen titularis haar aangenaam zal zijn. Dit nu moet ten aanzien van graaf van Zuylen bij de Engelsche regering gebeurd zijnmet dit teleurstellend gevolg, dat onze eigen minister van buitenlandsche zaken ten antwoord ontvingdat hij in Engeland minder aangenaam zou wezen.” De minister van binnenlandsche zaken heeft in de zitting van Zaturdag verklaard, dat ditberigt van de Arnh. Cour, van het begin tot het einde is een infame leügën. Door den minister van binnenlandsche za ken is ter kennis van de belanghebbenden ge- bragtdat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1868 zullen worden afgenomen in den loop der maand Mei a. st. Zijdie zooda nig examen wenschen af te leggen worden ver zocht zich vóór den 10 April 1868 schriftelijk aan te melden aan het departement van binnenland sche zakenen daarbij naauwkeurig op te geven tot welk, examen zij verlangen te worden toege laten met aanwijzing van letter en nommer der programma’s vastgesteld bij de koninklijke be sluiten van den 2 February 1864 (Staatsblad n°. 8) van den 25 November 1867 (Staatsblad n°. 115) en van den 28 Febr. 1868 (Staatsblad n°.27). Naar men verneemt isingevolge het laat stelijk genomen besluit, tot tijdelijke vervanging van den heer mr. J. L. de Bruyn Kops als leer- aar in de staatshuishoudkunde, het handelsregt en het administratief regtaan de polytechnische school te Delft, die thans benoemd is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalaangewe zen de heer mr. J. van Gighleeraar aan de hoogere burgerschool en de burger-avondschool te Delft. Het klassikaal kerkbestuur van ’s Gravenhagë heeft reeds uitspraak gedaan in de bekende zaak van dr. Zaalberg. Daarbij is de kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente in het gelijk gesteld met betrekking tot de door dezen genomen maat regelen, om het prediken van den heer dr. Zaal berg te verhinderen, en den door den kerkeraad ingestelden eischdat hem door de hoogere ker kelijke autoriteit voor goed het weder optreden onmogelijk mogt gemaakt wordenop grond dat dit Weder optreden zou zijn eene bèspoting en verguizing der gemeente zóó gegrond en ge- wigtig geoordeeld, dat het de zaak naar het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft verwezenten einde ditals de daartoe bevoegde autoriteit, den heer Zaalberg zijn gedwongen ontslag uit de evangelie-bediening geve. Intüsschen is nu reeds door méér dan 1600 leden der Herv. gemeente te ’s Hage geteekend op een adres ten gunste van het weder optreden van dr. Zaalberg als herder en leeraar der ge meente. (N. R. Ct.) Het dezer dagen bij de Tweede Kamer in gekomen wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden berust op het beginsel van afkoopbaar stelling op vordering van denpligtigewaarmede de Tweede Kamer zich in 1863 heeft vereenigd terwijl de Eerste Kamer zich tegen een voorstel op dit beginsel gegrond Waarschijnlijk niet zou hebben verzetwanneer de toekenning van de bevoegdheid van den tiendpligtige tot afkoop slechts gepaard ware gegaan met meer afdoende waarborgen voor den tiendheffer. Ten einde de ze te erlangenstelt de regering voor om a. het regtom waardering te vorderenniet al leen aan den heffer madr ook den pligtige toe te kennenb. de uitoefening van dat regt niet aan zekeren bepaalden termijn te bindenc. de taxatie daarentegen slechts voor een zeker aan tal jlren regtsgeldig tc doen zijn onder bepa ling dat, na Verloop van dat tijdvak, de be voegdheid om waardering te vorderen op nieuw zal ontstaan. Naar het oordeel der regering zullen op deze wijze met behoud van het beginseldat de vor- dering tot atkoop alleen toekomt aan den pligti ge, de strijdige belangen van heffer en pligtige beiden het best zijn gewaarborgd. Ter vervanging van wijlen den heer J. F. Zylker als lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal in het kies-distrikt Appingadam, worden de heeren Stieltjes en mr. E. Cremers oud-min. van buitenl. zaken als kand. genoemd. Bij beschikking van 6 dezer heeft de mi nister van binnenlandsche zaken bepaald dat de verkiezing van ëen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd-kiesdistrikt Ap pingadam, noodig ten gevolge van het overlijden van den heer J. F. Zylker op Dingsdag 31 Maart a. st. en de herstemming zoo noodigop Dings dag den 14 April daaraanvolgende zal geschie den. De Nederlandschö weerbaarheidsbond heeft Woensdag te Utrecht eene buitengewone verga dering gehouden waarin door den secretaris ver slag is uitgebragt over den toestand van den bond. Daaruit bleek dat zes vereenigen tot den bond zijn toegetredendat Z. M. de koning het be- scherni-heerschap en Z. K. II. de Prins van Oranje het eere-voorzitterschap over den bond hebben aanvaard dat de prijsvraag niet uitgeschreven is kunnen worden wegens geldgebreken dat een scherpschutters-bond is opgerigt, waarvoor reeds ƒ10000 bijeen i.s gebragt. Vervolgens is discus sie gevoerd over de vraagwat de veréenigingen met het oog op ’s lands verdediging in de toe komst behooren te doen. - In de Arnh. Cour, leest men het volgen de sReeds voor geruimen tijd liep het gerucht dat onze minister van buitenlandsche zaken graaf van Zuylen, zich bestemde als Opvolger van den kwijnenden, thans overleden, baron Ben, In de memorie van toelichting op het ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der wetten betreffende de personele belasting wordt o. a. het volgende gezegd Welke gewigtige bezwaren er aan eene geheele herziening van de wettelijke bepalingen betreffende de belasting op het per soneel is bij herhaling gebleken. Naar het oordeel der regering mag dit niet belettendat pogingen worden aangewend om de bestaande wettelijke bepalingen van eenige harer voornaamste gebreken of onbillijkheden te zuiveren. Als zoodanig kunnen onder anderen wel worden aangemerkt het belasten van som mige perceelen, uitsluitend gebezigd tot instellin gen van weldadigheidtot ziekenverpleging of weeshuizen tot het geven van godsdienstonder wijs als bewaarscholenals inrigtingen strek kende ter bevordering van kunsten en wetenschap pen door erkende vereenigingen tot pakhuizen of bergplaatsen voor den handelen evenzóo de bepalingen ten aanzien der belasting op vrouwe lijke dienstboden die den leeftijd van 18 jaren bereiken. Tot het wegnemen dier gebreken strekt hoofdzakelijk dit ontwerp van wet. f SNBEIHB iiniiiiiiiiiiiini II I COURANT. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1