Zaturdag 21 Maart. NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BIAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. BINNENLAND. DRTE-EN-TWENrTlGSTE JAARGANG N°. 34 1868. on- aan plan om een amendement voor te stellen op conclusie van het rapport der commissie over de Luxemburgsche bescheiden) welk amendement zou moeten strekken tot goedkeuring van het beleid van den graaf van Zuyleri. Na afloop van de discussien over die conclusie zou de motie Blussé weder aan de orde worden gesteld. Am. Ct. Volgens het Ilandelsblad wordt thans een zeer zonderling spel met de Völksvertegenwoor- diging gespeeld. Het blad wil aannemen dat de nu overgelegde diplomatieke stukken j waarop het nader zal terugkomen s Van gewigt zijn, maar ziet niet in waarom die dan niet aan de vorige Kamerin comitéonder oplegging van het ge heim zijn medegedeeld. Allezins toepasselijk is hetgeen de heer Thorbecke heeft verklaard dat namelijk indien de stukken werkelijk belangrijk zijnde ontbinding dubbel veroordeeld moet worden. Eerst weigert de regering halstarrig inlichtingen; waana de begrootingvan buitenland- sche zaken wordt verworpen daarna wordt tot collectieve aftreding besloten en zoodra die door Z; M; niet is aangenomenprovoceert men de tweede ontbinding. Nu die is mislukt en vrien den en tegenstanders den maatregel in de Kamer zelve afkeuren nu komen de stukken voor den dag. Tot gewone leden van het historisch ge nootschap te Utrecht zijn o. a. benoemd, de hh. W. A. Elberts te Zwolle en dr. G. J. Dozy te Deventer. De in de vorige week te Salsbergen gear resteerde 3 conducteurs geemployeerd aan den spoorweg op Arnhemzijn dezer dagen van Lin gen naar Berlijn opgezondenbeschuldigd van hoogverraad tegen den koning van Pruisen. MIDDELBURG, 18 Maart. Dezer dagdn stond voor de arrondissements-regtbank te Goes leregt Jan Roelofs, oud 42 jarén, geboren te Groningen, fabrikantwonende te Goes, beschul digd vanzonder daartoe bevoegd te zijnde geneeskunde te hebben uitgeoefenddoor het verleenen van genees- en heelkundigen raad als haar als regtspersoon er- bedrijf aan de volgende personen, destijds in ziekelijken toestand verkeerende, t. w;1°. in Oc tober en November 1867 aan J. van der Man- dere, te Kapelle; 2°. in October 1867 aan G. Bruynooge, te Kruiningenen 3°. in September 1867 aan A. van Dijkete Kruiningen. De regt- bank verklaarde hem schuldig aan het uitoefenen, zonder daartoe bevoegd te zijn, van de genees kunst, en veroordeeld hem tot eene geldboete van 300bij wanbetaling te vervangen door eene gevangenisstraf van twee maandenen in de kosten. Zoowel de veroordeelde als de offi cier van justitie zijn van dit vonnis in hooger beroep gekomen. -Een pastoor in Opper-Silezie is onlangs ver oordeeld tot eene week arrestomdat hij in eene preek, de Volksvertenwoordigers betiteld had met den naam van »göddelooze hemelbestor mers” en hevig uitvoer tegen het burgerlijk hu welijk waardoor volgens zijne meeningde vrouw vernederd werd tot slavinja tot handels artikel; »Een paar riep hij j alléén voor de burger lijke autoriteiten getrouwd leeft steeds in dood zonde.” Weet 66n ónzer lezers ook te zeggen, welke belooning aan kapt. Gregory is toegedacht voor zijn welbekende en bezielde toast, uitgebracht op eene van ’s lands oorlogschepen en beleedigden voor ’s lands vertegenwoordiging? De Noord-Brabantsche Courant deelde langs het volgende mede Eenigen tijd geleden wandelde Pius IX geheel alleen in de kamers en zalen van het Vaticaan om volgens het voorschrift zijner geneesheeren, eenige beweging te nemen, welke hij wegens het ongunstige weder niet in de openlucht kon uitvoeren. In een der zalen bemerkt hij een nog jeugdigen mandie in stille beschouwing of lie ver verrukking voor eene prachtige fresco-schil- derij van den sGoddelijken Raphaelgelijk hem zijne landgenooten plegen te noemen verdiept scheen te staan. Ongemerkt wilde Pius voorbij gaan om den kunstlievenden man niet testoren maar deze hoorde een ligt geritselwaarop hij het hoofd omkeerend eene diepe buiging maakte toen hij den eerwaardigen grijsaard in zijn wit gewaad voor zich zag staan, terwijl deze hem met een vriendelijken en voorkomenden glimlach beschouwde. De Paus had een kunstenaarsziel in den jonkman ondekt, en vroeg hem welwillend of hij een schilder was. Toen nu de jonkman deze vraag bevestigend beantwoorddemaar er schoorvoetend bij voegde, na herhaalde vragen dat hij te arm was om zich als student bij de- teeken-academie te laten inschrijven en daarom Raphaël als leermeester en model had uitgeko zen zeide hem de Paus, dat het toch beter ware wanneer hij zich liet inschrijven en dat hij gaarne de kosten voor zijne rekening zoude ne men. De jonge kunstenaar kon geene woorden vinden om zijne dankbaarheid te toonenmaar achtte zich tevens verpligt té kennen te geven dat hij Protestant was. »0 antwoordde daarop Pius ging goedgekeurd en kend. Bij arrest van het provinciaal gëregtshof alhier, is Dirk Jacob Reysack, geboren te Lo- quard, in het voormalig koninkrijk Hannover, vrijgesproken van de beschuldiging van moed- willigen doodslag, den 7 December 1854, in de gemeente Haarlemmermeer gepleegd op Folker Duitzman. Het hof heeft namelijk de door den beschuldigde afgelegde omstandige bekentenis niet voldoende door andere bewijsmiddelen gestaafd geoordeeld om daarop het wettige bewijs van schuld te bouwen. Naar men verneemt is de vrijgesprokene nog niet op vrije voeten gesteld welligt zal het Openbaar Ministerie zich in kassatie voorzien. Amderd. Cour-. Als gerucht meldt men ons uit de residen tie, dat er sprake is in de sectien een voorstel ter tafel te brengen tot het rigten van een adres den koning. Tevens gewaagde men van het de Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een werkjegetiteld De vereeni- ging van den Rijks-telegraaf met de posterijen, wenschelijk in het algemeen belang voortil voor het platte landdoor J. G. van Kerkwijkin genieur bij den Rjjks-telegraaf. Z. M. heeft aan mr. C- Wichers Wierdsma, op zijn daartoe gedaan verzoekeervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Bolsward. Bij besluit van 6 Maart 1868 n°. 51heeft Z. M., beschikkende op een verzoekschrift van het bestuur van de Schippersvereeniging: Schut- tevaêrgevestigd te Zwollehet reglement der voor den tijd van 29 jaren aangegane vereeni- STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van 17 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is ingekomen het rapport van de commissie be- noémd tot onderzoek der diplomatieke stukken betrekkelijk de Luxemburgsche kwestie en de feitelijke uiteenzetting van den staatkundigen toe stand. Het rapport behelst geen oordeel over het beleid van den minister van buitenlandsche zakenmaar concludeert tot het aannemen der stukken voor notificatie. Donderdag a. s. zal de discussie hierover plaats hebben. Zitting van 19 Maart. In de zitting van heden is de beraadslaging aan gevangen over het rapport dér commissie be noemd tot onderzoek dér diplomatieke bescheiden betrekkelijk de Limbüfg-Lüxembürgsche kwestie. Onderscheiden leden hebbenzoowel tegen als voor den inhoud van het stuk of de conclussie het woord gevoerd. Het buitenlandsch beleid is Op nieuw het onderwerp van het debat. Op voorstel van den heet Bhissé van Oud- Alblas is beslotendit de beslissing Over zijne aanhangige motie na afloop van de tegenwoordi ge discussie zal plaats hebben. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekenddat voorloopig is vastgesteld het Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezër gemeenteover het dienstjaar 1868, en dat het van af heden ge durende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal worden nederge- legd. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het behoort en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 21 Maart 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. Deze COLRAKI verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendegelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. ZATURDAGS. Abonnementsprijs iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve siiiiiHinniniiiiiiiiiiinHiiiiim.iiiiiiiiniiiiiiiiiiiii SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1