25 Maart. HITS- EN ADVERTEXTIE-'BLAD AW DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. B 1 N N E N L A N D. TH?IE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG^ 1868. 4-i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS I Sypesteyn, en dr. G. (Deze motiein de zitting Maart voorgesteld, luidt aldus hoord de inlichtingen der KENNISGEVING. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekenddat voorloopig is vastgesteld het Kohier van den Iloofdelijken Omslag dezer gemeenteover het dienstjaar 1868, en dat het van af heden ge durende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal worden nederge- legd. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het behoort en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 21 Maart 1868. Burgemeester en Wethouders Voornbênid HAMERSTER DIJKSTRA. Be Secretaris G. J. PRUIM. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van 20 Maart. In de zitting van heden heeft de heer Thor becke het rapport der commissie verdedigddat daarentegen door den minister van buitenlandsche zaken is bestreden die te zamen met den mi nister van binnenlandsche zaken, aandrong op eene bepaalde conclusiehetzij eene goed- of afkeuring behelzende opdat blijke wat de ka mer nu denkt over het buitenlandsche beleid. Wordt die vraag zuiver gesteld dan zal hel mi nisterie daarvan naar constitutionelen eisch eene kabinetskwestie maken. Zitting van 21 Maart. Heden voerden het woord de heerenInsinger, de Bosch Kemper Koordersvan der Linden van der Does de Willebois GodefroiKallf, Dullertde Brmiw en Pijnappel. Ook de mini sters van buitenlandsche zaken van binnenland- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengt door dezenaar aan leiding van een deswege van den Heer Commis saris des Konings in Friesland ontvangen besluit, ter kennis van alle houders van pretentienten laste van het Rijk, de dienst van 1867 betref fende om hunne declaration zoo spoedig moge lijk in te zendenen het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatsten der maand Junij e. k. niet af te wachten, vermits dezelven op dien tijd niet ingediend zijnde volgens de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) wor den gehouden voor verjaard en vernietigd. En opdat deze kome ter kennis van een ieder die hierbij eenig belang heeftzoo wordt deze afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek21 Maart 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendegelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. Z. M. heeft aan den heer D. J. den Beei’ Poortugael op zijn verzoekeervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Nijland, behou dens aanspraak op pensioen. Bij koninklijk besluit van 20 dezer, n°. 68, is aan den heer Y. W. Bolman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heeg c. a. behoudens aanspraak op pensioen met dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende ruim vijftig jaren den lande bewezen. Bij Z. M. besluit van den 20 dezer, n°. 52, zijn benoemd tot rëgter-plaatsvervangers in de arrondissements-regtbank te Heerenveen de hh. mr. E. J. M. J. Canter Cremers procureur bij gemelde regtbank en mr. P. Andreae procureur bij gemelde regtbank. sche zaken en van justitie namen aan de beraad slaging deel. De heer Pijnappel stelde daarop de volgende conclusie voor »De kamer zegt den minister van buitenland sche zaken dank voor de overlegging van stukken waardoor de erkenning en waardering bevorderd worden van het aandeelhetwelk de Nederland- sche regering van haar standpunt gehad heeft in het afwenden der gevaren waarmede Europa en Nederland bedreigd werden en neemt die stuk ken voor kennisgeving aan.” De heer Koorders deed het voorstel om de beraadslaging te verdagen tot aanstaanden maan dag hetwelk met 48 tegen 25 stemmen ver worpen werd waarna de beraadslagingen over de conclusie van het verslag en voorstel van den heer Pijnappel werden voortgezet. Daarop voerden het woord de heeren: de Bosch Kemper, de BrauwPijnappel, van Wassenaer van Gatwijck van Zinicq Bergmann en de mi nister van binnenlandsche zaken. Ten gevolge van de daartegen gemaakte bedenkingen trok de heer Pijnappel zijn amendement op de con clusie van het verslag der commissie inwaarna de conclusie in stemming werd gebragt en met 55 tegen 18 stemmen aangenomen. De kamer zal op aanstaanden maandag de be raadslaging vootzetten over de motie van den heer Blussé van Oud-Alblas over de jongste ka- mer-ontbinding. Zitting Van 23 Maart. In de zitting van heden is de motie Bluséé aangenomen met 39 tegen 34 stemmen. van Woensdag 4 De Kamerge- Ministers is van oordeel, dat geen Landsbelang de ontbinding der Kamer vorderde en sluit de beraadslagingen.) Morgen is aan de orde een voorstel van de Bosch Kemper tot aanbieding van een adres aan Z. M. den Koning. Men verneemt dat jhr. G. A. van lid dei’ T weede Kamer te *s Hage D. J. Schotelte Leidenwelhaast eene geheel nieuw bewerkte levensbeschrijving van Johan de Witt znllen in het licht geven, waartoe zij de onwaardeerbare verzameling brieven, door den raadpensionaris geschreven of aan hem gerigt, »eene briefwisseling waarop de stempel van diens grooten geest is afgedrukt/’ gebruikt hebben. (Leid. Cour.) De Ned. Spectator van 21 Maart bevat eene geestig gedachte en goed geteekende plaat voorstellende eene apotheek, waarin een persoon, gelijkende op de graaf van Zuylen een mixtum compositum bereid uit twee flesschen met de opschriften Ontbinding en Buitenlandsch Beleid terwijl vóór hem een ander mengsel 3de ontbin ding op het vuur staat. In de artsenijkast leest men op een paar potten onderwijs conserf en het vergiftkastje is buiten verhouding groot. Op de toonbank ligt het Oranjeboek en met groote letters wordt op den wand beste kleefpleister aangekondigd. Het onderschrift van de plaat luidt: Apotheker. »Als we die twee ingrediën ten nu maar goed door elkander mengendan zullen ze het misschien nog slikken.” Het nieuwe lid uit Haarlem de heer Koor ders wordt blijkbaar door de reactionnaire par tij in de Kamer vooruitgezet om hatelijkheden te debiteren aan het adres van den heer Thorbecke. Dat een man als Thorbecke de grondlegger on zer constitutiedie reeds een groot man was toen de heer Koorders nog naauwelijks zijn veel bewogen studentenleven had aangevangen daar van evenwel notitie neemt als van het marktge schreeuw van LionSalvador en consorten spreekt wel van zelf. Maar ook de heer Gode- iroi hadonzes inziens beter gedaan zich in geen debat met dezen Haarlemschen afgevaar digde in te laten. Wanneer een nieuw lid der vergaderingden dag na zijne beëediging zich reeds als eene soort van autoriteit in zulk eene ingewikkelde kwestie als die der Luxemburgsch- Limburgsche onderhandelingen opwerpt en wan neer daarenboven znlk een jong mensch aan den heer Thorkecke durft vragen, waarom hij niet precies ten 11 uur in de vergadering tegenwoor dig is dan moet zooveel verwaandheid met een schouderophalen beantwoord worden en moet men nietdoor in een debat met zulke personen te tredenhun een schijn van gewigt bijzetten. Wij wenschen intusschen de stad Haarlem met dezen afgevaardigde geluken vertrouwen dat zij bij eene volgende gelegenheid den heer van der Hucht die toch eigenlijk te bedaard is voor eene stad als Haarlemook wel zal vervangen. Arnh. Ct. Volgens berigten respectively!? van den offi cier van jusiitie te Utrecht van den burge meester van Nijkerk van den officier van justi tie të Amersfoort en te Sneekzijn in genoem de plaatsen uitgegeven verschillende halve gul- den-stukkerivoerende zoo de beeldtenis van koning Willem III als van Willem IIwelke X ll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1