Zaturdag 25 April. NIEUWS- BN ADTOEXTIHIAD VOOR DE STAD ft DET ARRONDISSEMENT SNEEK. I I DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG- SNEEKER 1. HET ZWARTE BOEK. o ver schrij vin- en COURANT. in het vleesch zet verwijderen en daardoor het leven van dien Laat voorts niemand U verdenken Alsof gij aan 't feit zoudt twijflen Dat sints zijn bestaan, ons Neêrland Een aparten Lieven Heer heeft. J. VAN LENNEP. Gij zult niet stelen. 8ste gebod. iedere plaatsing. Alle brieven en stukkende uitgave of redactie betreffende, gelieve lende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbei Besluit bij de Schutterij* worden ingelijfd en bo- ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever. overschrijvingen. Voorstel van de hh. R. van Driessen, H. i en H. Joustra, aangaande de rege- ’t onderwijs in de moderne talen op de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits Besluit van den 7 September 1828 (Staatsblad No. 55) roepen bij deze op alle personenwelke als gehuwd of als weduw naars met kind of kinderen in de tweede klas se van de Algemeene Rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, gebragt zijn geworden, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderende bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene Rol gerangschikt moe ten worden om van dusdanige veranderde om standigheden ter Sectarie dezer gemeente kennis e geven vóór den 15 der volgende maand zul- Deze COURANT verschijnt V/OENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, Zegelregt voor j-J—- - Wacht U bovenal zorgvuldig Ooit aan Neêrlands roem te knagen. December. 11. Rapport van de Commissie voor de be groetingen, nopens eene aanvrage van de Ned. Israëlitische armenadministratieom eenige af- lende bij verzuim dezer aangifte de belanghebben- hardnekkig vasthouden aan averechtsche en dus den ingevolge art. 8 vaiiZ. M. hier vorengenoemd op den duur onhoudbare toestanden het motto dien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwe zen worden. Voorts wordt ter kennisse van de belangheb benden gebragtdat zij, welke hun 34ste jaar voleindigd alsmede van hendie bij de Reserve gedurende vijf jaren hebben gestaan des verkie zende kunnen worden ertslagen wordende dus een iegelijk die van dit regt wenscht gebruik te maken, aangemaand om zulks uiterlijk vóór den 30 Junij aanstaande, ter Secretarie aan te ge ven. En op dat niemand hieromtrent eenige onkun de zoude kunnen voorwanden, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 25 April 1868. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Sneek, HAMERSlER DIJKSTRA. De Secretaris. G. J. PRUIM. IV. Het is sedert langen tijd reeds eene gewoonte geworden om ieder"die niet sanctioneert het stelsel van usurpatie en verdrukking waaronder Nederland den Javaan gebukt doet gaan, maar die daartegen protest aanteekent waar en zoo véél hij dat kan; -te bestempelen met de na men van radicalen en sloopers. Voor zoover de beteekenis van het woord Radicalisme is: »bre- ken met bestaande misbruikenmet verouderde toestanden en onbillijke voorrechten; en voor zoover die leelijke radicaal, wetende wat hij wil, zonder arriére-pensée vastbesloten en zonder trans actie streeft naar verandering en verbetering in die toestanden en zich dus stelt tegenover hen die belang hebben bij die bestaande misbruiken in zoover zal niemand zich zeker schamen over den scheldnaam van radicale sloopermaar deze veeleer beschouwen als een eeretitelwaar op hij niet minder trotsch behoeft te zijn als de geuzen het indertijd op de hunne waren. Ook zij zijn immers door ons volk later niet erg lastig gevallen over hunne sloopings-manie. Intusschen blijft het nog altijd de vraag wie ten slotte de ergste sloopers zijn; zij, die door Verzoek van de Commissie voor de mu- en zangschoolom in Juli rekening en ver antwoording te mogen doen, in plaats van in Verzoek van Dr. H. Onnen ontslag op 1 Mei e. k. als leeraar B 1 loogere Burgerschool. 4. Benoeming van een leeraar B aan de Hco- gere Burgerschool. 5. Benoeming aan een hulponderwijzer aan de jongensschool. 6. Benoeming van een Commissaris voor de uitbaggering der Sneeker Franeker Zeilvaart. 7. Benoeming van een lid der Commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs. 8. Rapport van de Commissie voor de reke ningen op de rekening en verantwoording over 1867, van ’t O. B. Weeshuis. 9. Behandeling van eene reklame van J. van Dijk, bij de hh. Gedep. Staten ingezonden, te gen ’t kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 4868. 10. ziek- Burg. en Weth. aangaande van het riool in de Bosch- om eervol aan de Israëlitische armenadministratie en 12. T’ Jz. Kingma ling van Latijnsche school. 13. Voorstel van het onderhoud enz. straat. 14. Voorstel tot eenige af- gen dienst 1867. 15. Ontwerp verordening op het bewaren van Terpentijn enz. »aprés nous le déluge” in toepassing brengen; of die anderen, die van af dit oogenblik wen- schen te breken met de bestaande' verkeerdhe den en den moed hebben, niet alléén om de vinger op de wonde te leggenmaar ook om het scalpeermes te zetten in die wond en uit te snijden wat daar kankert; m. a. w. en m casu zij die den Javaan voortdurend beschouwen als een melkkoe, die ze wenschen uit te zuigen tot op zijn hartebloed, of die anderen, die in hem erkennen een natuurgenoot, die ook recht heeft op wat levensgeluk en levensgenot en zich dus ten doel stellen hem billijk en rechtvaardig te behandelen, evenzeer als ze dat voor zich zelf verlangen. Het kost zeer veel moeite om een einde te maken aan jaren lange ingekankerde misbruiken, vooral als de voordeelen daaraan verbonden zoo groot zijn. Er is meer noodig dan een enkel eenvoudig betoog om een volk dat gedurende een paar eeuwen zich mestte met bloedschatten en daarbij insliep droomende van eigen gerech tigheid wakker te schudden en te doen ont waken uit zijn zedelijken doodslaap. De patient moet krachtig aangegrepen en heen en wéér geschud worden. Daar moeten voortdurend en altijd weer op nieuw krachtige hamerslagen val len op de binnenkamer van ’t gemoed alvorens daar nieuw leven kan ontstaan in gewetens, die verdoofd schijnen door koude onverschilligheid aan de eene en lage hebzucht aan den anderen kant. Hij, die zoo’n reuzentaak op zich neemt kan zich a priori overtuigd houden zich onaange naam te zien bejegendzoowel door den onver schillige die liever voortdommelt dan vzijns broeders hoeder” te zijn, als door den hebzuch tige die ongaarne gestoord wordt in zijn rustig bezit. En van beide kanten ballen zich de vui sten en het regent beschuldigingen en slijk tegen den onwelkomen maar welmeenenden rustverstoor der. Of dit edel is Neenduizendmaal neen Niet de geneesheer, die, wetende waaraan de\ patient lijdt, evenwel uit gemakzucht of uit vrees hem eenige pijn te veroorzaken de reddende ope ratie uitstelt om hem kalmpjes te laten sterven, verdient onzen dank maar hij die het mes om de aangetaste deelen te - i pa tient behoudt. Een volk, dat onverschillig is voor zijn eer, verdient de verachting van alle natiën en is zijn ondergang nabij, en 'tvolk dat zijne profeten die zijne eer willen redden uitwerpt en steenigt, verdiend geen beter lot. «Het Nederlandsche volk is gedemoraliseerd door het batig slot.” Deze beschuldiging, die eenmaal weerklonk in ’s lands vergaderzaal is door etlijke getuigen met verschillende variaties gezegd, herhaald en bewezen. Vele stemmen van edele mannen en warme menschenvrienden hebben getracht Neêrlands eer te redden door hunne protesten tegen Nederlandsche schelmerij VERGADERING van den GEMEENTERAAD van SNEEK. op Maandag den 27 April 1868, ’s voormiddags 10 uur. Punten van behandeling Resumtie der notulen. 2. Aanbieding van ’t gemeenteverslag over 1867. 3.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1