Zalurdag NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD l’OÜK DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. B 1 N N E N L A N D. 23 Mei Paardenmarkt. DRIE-EN-TWINTIQSTE JAARGANG JSP. 42 12 ik Minim V. d I t i- in het Barbaarsche werk der onschuldige vogels die op eene zoo wreede wijze de voorzetting op 3 ure pre- 2. M. voor- Woensdag den 21 Mei e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, G. J. PRUIM. M e- d- or en it- Utrecht 19 Mei. zoo noodlottig BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEKmaken hiermede bekend, dat de voorjaars PAARDEN MARKT dit jaar zal plaats hebben op e Bij kon. besluit is aan den heer mr. E. Cats, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als kantonregter te Rauwerd. Te ’sGravenhage is tot gemeente-secretaris benoemd jh. W. Six, referendaris bij het depar tement van koloniën. De heer van Reenen heeft maandag het mandaat tot zamenstelling van een nieuw mini sterie in handen van Z. M. nedergelegd. de Koning heeft daarop den heer Philipse zitter van de Eerste Kamer, en den heer Mac kay, vice-president van den Raad van State, bij De Arnh. Cour, meldt, dat voor de ten toonstelling te Arnhem reeds 930 inzenders zich hebben aangemeld. De zooveel grootere ruimte dan in 1852 thans beschikbaar, schijnt niet vol doende. Onderscheidene machines zullen op de tentoonstelling in werking zijn. Aan een ingezonden stuk uit arnhem in de van jl. Donderdag ontleenen wij Deze C0URAN1 verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad1.65builen de Stad franco ƒ1.90. - ADVEH1ENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Gents Zegelregt voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. om de door de gemeente extra toegestane drie rnillioen gulden aan den Staat niet in termijnen te betalen, tenzij de Staat het werk overneme en voltooije. In bedoeld wetsontwerp toch, uit onderhandelingen tusschen de regering en de di rectie der Amsterdamsche kanaal-maatschappij zonder medewerking van den gemeenteraad voort gevloeid, is uitgegaan van de meening, dat de gemeente de drie rnillioen gulden aan den Staat niet na de oplevering van het werk, maar in termijnen zal uitbetalen, en wel twee van één rnillioen vóór en een van één rnillioen na de oplevering, zonder dat daaruit blijkt dat de Staat, bij het in gebreke blijven der Maatschappij, het werk zal overnemen. Uit de memorie van toe lichting blijkt wel dat de regering de billijkheid erkent om alsdan de door de gemeente gefour neerde stortingen ad twee rnillioen gulden aan deze terug te geven, maar dit is niet in het wetsontwerp als een imperatief voorschrift opge nomen. Dit voorstel zal a.s. Woensdag aan de orde komen. Voor het provinciaal geregtshof, te Am sterdam (kamer van Criminele zaken), Voorzitter mr. G. Schimmelpenninckstond heden teregt Johannes Hendrik du Ghasteloud 18 jaren, ge boren te Leiden beschuldigd van moord op Ma ria Manheim weduwe Pascalgewoond hebben de in de Zandstaat alhier. Een talrijk publiek woonde de teregtzitting bijterwijl ook buiten de teregtszaal voortdurend een groote toeloop was van menschendie uit gebrek aan ruimtein de zaal niet konden worden toegelaten. Het O. M. wordt waargenomen door den prokureur-ge- neraal mr. M. Schooneveld Pjz., de verdediging door den advokaat mr. P. A. Haas, 19 getuigen zijn gedagvaard, waaronder de heeren dr. Mer- kus Doornik en A. Boom als deskundigen die het visum repertum omtrent de lijkschouwing uit- bragten. De beschuldigde heeft, zigtbaar ge roerd ook ter openbare teregtzittingvolledige bekentenis afgelegd van de hem ten laste gelegde feiten en van de verzwarende omstandigheden waarmede die gepaard gingen. Na den afloop van het getuigenverhoor ver kreeg de prokureur-generaal het woord en hield Z. E. A. G. met de hem zoo eigenaardige wel sprekendheid eene rede, waarin hij het gruwe lijke van de daad en de verzwarende omstandig heden in treffende kleuren deed uitkomen. Zoo wel de daad zelve als het vooraf beraamde op zet daartoe achtte hij bewezenzelfs al had hesch. niet bekend. Hij rekwireerde mitsdien zijne schuldigverklaring aan moord en zijne veroordee- ling tot de straffe des doodsuit te voeren op een der openbare pleinen binnen Amsterdam. De verdediger wenschte onmiddelijk te antwoor den doch het hof bepaalde morgen 20 dezer, des morgens ten 10 cies. Landb. Cour. het volgende »Den 7 Mei laatst leden zag ik een’ man inde peppels, op den Eusebius buitensingelbezig met het vernielen en in de gracht werpen van de menigvuldige nesten der kraaijen, welke daar hare woonplaats hadden gevestigd en er een vei lig verblijf meenden gevonden te hebben. Eene groote menigte volks scheen zich te verlustigen en het angstgeschrei van hunne jongen zoo wreede wijze beroofd werden. Echter ontbrak het ook niet aan zulkendie lui de hunne afkeuring over den kraaijenmoord te kennen gaven. Aandoénlijk vooral was het te zienhoe eene moeder nog op haar reeds in de gracht drijvend nest zat en tot het laatste toe hare arme jongen getrouw bleef. Wie tot dat tooneel van vernieling last gaf weet ik niet. Ik zou het zelfs niet gaarne we ten. Waarom geschiedde het Was het tot ver edeling van het hart der aanschouwers; was het om hen gevoelens van menschelijkheid en mede lijden in te boezemen Elders tracht men het uitha en van vogelnesten te voorkomenmen verzoekt de onderwijzers het den leerlingen in te prenten, hoe schadelijk en schandelijk dit is; in Arnhem wordt het tegenovergestelde voorbeeld van hooger hand gegeven. Is het wonderdat ik, een paar dagen geleden, in een der boomen aan den Velperweg jongens zagdie zich ver lustigden in het angstgeschrei der vogels welker nesten zij uithaalden Zou het waarschijnlijk zijn dat men elders zoo iets aan den openbaren weg zag gebeuren Of heelt hij die de kraaiennesten deed ver nielen, zoo veel deernis met de insecten Is men vergeten hoe dikwijls Arnhem’s heerlijke omstreken in de Meimaand door ontelbare mei kevers geteisterd werden en de boomen er dan uitzagen, of het midden in den winter was? Weet men niet, dat de kraaijen tot de geduch- ste vijanden der meikevers behooren ’t Is luide van de daken geprediktlaat de vogels leven bescherm hen; zij zijne uwe beste bondgenoten tegen de insecten. Heeft men daar nooit naar geluisterd Weet men nietdat in de natuur het evenwigt nooit straffeloos verbroken wordt Naar men verneemt; hebben burgemeester en wethouders van Amsterdam een voorstel ge daan aan den gemeenteraad tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-ge- neraal, ter zake van het door de regering inge diende wetsontwerp betreffende het Noordzee-ka- naal. De strekking van dat adres zou zijnte verklarendat de Raad zijne besluiten van 20 December 1867 en 26February 1868 handhaaft, zich ontboden. De Prov. Gron. Cour, heeft door een par ticulier schrijven uit ’s Gravenhage van zeer be voegde zijde, vernomen, dat de heer van Ree nen de vorming van een nieuw ministerie heeft moeten opgeven. Volgens dien brief was dit misschien toe te schrijven aan de tegenwerking van de heeren Heemskerk en Schimmelpenninck, zoodat er nu sprake was óf van een nieuw mi nisterie Thorbeckeóf van eene derde Kamer ontbinding voor welke laatste zaak beide ge noemde ministers al het mogelijke zouden doen. Uit’s Hage wordt berigt: Met zekerheid kan bevestigd worden het berigt, dat baron Mackayvice president van den raad van state belast is met de formatie van een nieuw kabinet waarin hij zelf, naar men verder ver neemt de portefeuille van buitenlandsche zaken zou aanvaarden.” (A. C.) De minister van oorlog heeft ter kennis van de betrokken autoriteiten gebragt, dat het de intentie is, dat het leger de meest mogelijke medewerking verleene bij de oefeningen der dienstdoende schutterijen in den wapenhandel en het schijfschietenterwijl ten behoeve van de artillerieschutterij welke in vele gemeenten ge vormd wordt, op de eerste aanvrage het noodig aantal officierenonder-officieren en korporaals behoort te worden aangewezen, ten einde be hulpzaam te zijn om die schutterij grondig in de artilleriedienst te onderrigten. Het getal adspiranten om als kadet op de Koninklijke Militaire Akademie te Breda te wor den opgenomen, is dit jaar merkbaar minder dan andere jaren. Voor omtrent 80 vacaturen, zijn slechts 85 adspiranten. Heden werd het lijk van den aan de wetenschap en zijne veelvuldige betrek kingen ontrukten hoogleeraar O. van Rees, op SNEEKER COURANT. 9 1 ~TT~ tJTL J I oi? 311 ?t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1