Woensdag NIETO- EN ADVERTENT1E-BIAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 27 Mei. B IN N E N L A N D. DRIE-EN-T WINTIGSTJE J A A RGANG N°. 43 I M 1. plaatsvervangenden I II getwijfeld, en eerlijke om zich boven van Mr. M. Bakker, houdende aan- benoeming tot lid der Commissie begroeting, dienst 1867. 3. Goedkeuring door Heeren Ged. Staten van van den hoofdelijken omslag dienst beschikking op eene reclame van J. bet kohier 1868, en van Dijk. 4. Rapport van de Commissie uit den Raad, belast met het toezicht op den Leeuwarder trek- weg. 5. Rapport van de Commissie uit den Raad belast met het onderzoek der begroetingen op eenige door de Stads Algemeene Armen-admini- stratie aangevraagde af-“en overschrijvingen, dienst Even als de Kamer van koophandel te Mid delburg heeft zich ook die van Enschedé tot den minister van finantiën gewendom aan te dringen op beteren waarborg ook tegen het ver loren gaan van aangeteekende brieven waarvoor het rijk het voorregt van niet-aansprakelijkheid geniet. Om zooveel mogelijk de snelle verzending van telegrammen te bevorderenis voor som mige rijkstelegraaf kantoren bepaalddat zij de bij hen aangenomen of opgenomen telegrammen, die voor nabijgelegen stations der staatsspoorwe gen bestemd zijnin afschrift en per bestellers aan net spoorweg-station kunnen afleveren. De oud-minister G. H. Betz dezer dagen te Rotterdam tot lid der Provinciale Staten van Zuidholland gekozenis jl. Woendag plotseling te ’s Hage overleden. 1867. 6. Missive neming zijner van Toezicht. 7. Adres van het muziekkorps der d.d. schut terij te Sneekmet verzoek om verhoogde jaar- lijksche toelage enz. 8. Adres van K. Geertsma, met verzoek om eene gratificatie over 1868. 9. Benoeming van een Secretaris. 10. Voorstel tot eenige af-en overschrijvingen op de gemeente-begrootingdienst 1867. 11. Missive van de Commissie van Toezicht, ter beantwoording van de vraag, vermeld in het raads-besluit van 27 April 1868 no. 12. 12. Voorstel van Burg, en Weth. tot defini tieve regeling van het onderwijs in de moderne talenwis- en aardrijkskunde op de Latijnsche school en in de Fransche taal op den voorberei denden cursus. 13. Voorstel van B. en W. tot het voeren van een rechtsgeding. PUNTEN VAN BEHANDELING TER RAADS-VERGADERING VAN SNEEK, op 28 Mei 1868. Resumtie der notulen. 2. Goedkeuring door Heeren Ged. Staten van eenige af- en overschrijvingen op de gemeente- terzwager van den overledene bedankte na mens de familie, en wees o. a. op de grootebe langstelling die deze van alom mogt ondervinden. —Het provinciaal geregtshof van Noordholland heeft vrijdag Johannes Hendrik dn Chastel, oud 18 jaren, geboren te Leiden, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag met voorbedachten rade (moord) op 15 Januarij jl. gepleegd op Maria Manheim wed. Pascalte Amsterdam en hem veroordeeld tot de straffe des doods. De Asser Cour, schrijft het volgende aan gaande de opdracht van Z. M. aan den heer Thorbecke om een nieuw kabinet te formeeren: »Dat Baron Mackay aan Z. M. den raad zou geven sdraag den heer Thorbecke de taak op om een Ministerie zaam te stellen!” hadden wij wel vermoed, want de heer Mackay kende zeer goed de positie van het oogenblik en wat de heer Thorbecke tegenover die positie kon gelden. Z. M; heeft daarop den heer Thorbecke, die in de nabijheid van Deventer bij zijn vriend’, den heer Duymaer van Twistop diens buiten lo geerdeui+genoodigd om onverwijld te ’sHage te komen, ten einde doorZ.M. te worden gehoord. Na ontvangst van dien telegram is de heer Thorbecke onmiddelijk op reis gegaan’s avond begeleid door morgen van 10 tot onderhoud over de Ministeriele crisis, een onderhoud, ’t welk er toe den geachten staatsman opdroeg. de opinie van den heer Thorbecke had ingewon nen, maar tot de overtuiging was gekomen, dat deze liefst buiten alle combinatiën bleef. »Mogt echter zoo zou het antwoord van den staatsman zijn geweest Z. M. persoonlijk zijne meening en zijn raad wenschen te verne men meende Z. M. dat zulks in het belang van Vaderland en Dynastie kon zijn, dan zou hij aan ’s Konings roepstem gehoor geven en Z. M. ter zijde staan.” Hebben wij er geen oogenblik aan dat Baron Mackay, de bekwame staatsman, die groot genoeg is de partijen te plaatsen en van daar den toestand van het oogenblik te overzien, ’s Konings vraag: »wat nu?” zou beantwoorden met: »Uwe Maje steit raadplege den heer Thorbecke!” zeker was het ook, naar onze meening, dat Z, M. zoodra zich de overtuiging bij H. D. vestigde, dat die raad goed was, niet aarzelen zoude daaraan- ge hoor te geven. ’t Geschiedde alzoo. Dat Z. M. een langdurig gesprek had met de heeren Thorbecke en Mackay laat zich begrijpen en bewijst dat de toestand ernstig overleg eischt, terwijl hel ieder zal verheugen, dat onze Ko- ning zoo groote belangstelling aan dien toestand wijdt. »Bij de opdragt aan den heer Thorbecke tot het zamenstellen van een Ministerie stelde. Z. M. voorwaarden”zegt zekere Courant. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. Het Handelsblad zegt van hem o. a. De heer Betz was den 30 October 1816 te Breda geboren en hij had alzoo den leeftijd van nog geen 52 jaren bereikt. Van eene kortewan- deling te ’sHage huiswaarts koerendeoverkwam hem, nagenoeg te huis zijnde een toevalwaar op hij nederzonken waaruit hij niettegenstaan de alle aangewende hulp niet meer bijkwam. Gedurende vele jaren werd hij door het hoofd kiesdistrict Rotterdam waar hij geruimen tijd zitting had in den gemeenteraad, tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen. Van 1862 tot 1865 vervulde hij de betrekking van minister van financiën. Onder de velerlei en belangrijke maatregelen door hem beraamd en tot stand gebragtherin neren wij thans slechts alleen de afschaffing van de rijksbelasting op de brandstoffen, tegen ver- hooging van den accijns op het gedistilleerd, de afschaffing van alle plaatselijke verbruiksbelastin gen en tolliniën door ou rdragt aan de gemeen ten van van het personeel; de verbetering van den suikeraccijns zoodat deze nu reeds on geveer 2 millioen ’sjaars meer opbrengt dan volgens de laatste wijzigingen der wet van 1855 het geval waszijn aandeel in het sluiten van voordeelige handelstractaten met ItaliëBelgië Frankrijk en andere staten; de krachtdadige voortzetting met zijn ambtgenoot voor binnen- landsche zakenvan buitengewone amortisatie zoodat de rente-betaling met ruim 2’/t millioen ’sjaars is verminderd; de bevordering van spoe dige uitvoering der spoorwegen, zelfs tot een boo ger jaarlijksch bedrag dat de wet van 1860 voor schreef de aangewende poging tot geheele af schaffing van het dagbladzegel en tot eene nieu we wetgeving op de registratiedie geheel afge werkt bleef liggen, enz. Niemandvan welke rigting ook heeft ooit zijne goede bedoelingenzijn scherp doorzigt en edele gevoelenswaaraan zich eene groote mate van werkzaamheid paardein twijfel getrokken. Hij was doordrongen van de deugdelijkheid der maatregelendoor sir Robert Peel met kracht doorgezetwaarover ook nog dezer dagen in de Fransche Kamer zulk een uiteenloopend oordeel uitgesproken werd, doch die ook daar gezege vierd hebben en terwijl in dat zelfde Frankrijk nog onlangs werd geredetwist over de afschaffing der plaatselijke octrooijenwas die reeds hier te lande, tijdens het bestuur van den heerBetz, tot stand gebragt.” De heer Betz werd door Z. M. onzen koning versierd met het kommandeurskruis der orde van den Nederl. Leeuw en was voorts begiftigd met het grootkruis der orde van Leopold van België, met de orden van Medjidié van Turkije en van St. Mauritius en St. Lazarus van Italië. Zaturdag is te ’s Gravenhage op eenvoudig plegtige wijze zijn lijk ter aarde besteld. Groot was de toevloed van belangstellenden en diep de indruk, door een treffende toespraak van den hoogleeraar J. J. Prins, vriend des overledenen, op de aanwezigen gemaakt. Dr. J. W. Slui- te ’s Hage aangekomen en had Baron MackayZaturdag 'll’/2 uur, met Z. M. een leidde, dat Z. M. aan het formeeren van een nieuw Kabinet opdroeg. Men verzekert, dat ook de heer van Reenen SNEEKER ST t 'f jj. I - Li

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1