Zaturdag li N E N A 6 Junij* L A N D. f NIEUWS' EX ADVMNTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEL IG-STB JAARGANG DRIE-EN-T WINT I WWMffiWig A I SNEEKER van trein COURANT Zegelregt voor ah- i._. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEKbrengen door deze ter kennis van alle houders van pretentiënten laste van deze gemeente de dienst van 1867 betref fende, om hunne declaratiën zoo spoedig mo gelijk in te zenden, en het uiterste tijdstip van indiening, zijn de laatste van de maand Juni e k. niet af te wachtenvermits alle pretentiënwelke KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente SNEEK; Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 14 Mei 1868 2 Afd. N°. 696brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land, in deze Gemeente zal plaats hebben op Dingsdag den 16 Juni e. k.des voormiddags ten 10 ure, voor het Gemeentehuis. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den 1 sten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleeden voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier ■wet,, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Gommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenenniet voorzien is van de hiervo- ren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende als de zijnen vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen, en dat de straf bepalingen van art 144 der wet strengelijk zul len worden toegepast op de zoodanigen, die zon der geldige reden niet verschijnen en dat zooda nige verlofgangers die zich in eene andere ge meente gaan vestigende verpligting wordt voor gehouden welke aan hen bij art. 134 der wet is op gelegd. Sneek den 30 Mei 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. Be Secretaris G. J. PRUIM. Z. M. de koning- groothertog heeft Hunne i Exc. den schout-bij-nacht G. C. G. Pels Rijcken, I minister van marineen den generaal-majoor J. A aan den Bosch, minister van oorlog,benoemd let ridders-grootkruis der orde van de Eiken kroon. Naar wij vernemen heeft het Z. M. den koning behaagd den heer mr. R. J. graaf Schim- melpenninck afgetreden minister van finantiën te benoemen tot Grootmeester van het Huis des Konings. Amst_ Ct Op daartoe door hen gedaan verzoek is eervol ontslag verleend aan de heeren mr. R. J. graat Schimmelpenninck, als minister van fi- nantienrnr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nijevelt, als minister van buitenlandsche zaken; mr. J. Heemskerk Az.als minister van binnenl. zaken J. J. Hasseiman als minister van kolo niën; G. G. G. Pels Rijcken, ais minister van ma rine J. A. van den Bosch als minister van oor log; mr. j Wintgens, als minister van justitie; mr. G. x. baron van Lynden van Sandenburg als minister der hervomde en andere eerediensten, behalve die der roornsch-katholieke; mr. A.F.X Luyben, als minister van roornsch-katholieke eere- dienst: onder dankbetuiging voor de vele door hen aan hoogstdenzelven en aan den lande bewe- zene gewigtige diensten. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal aanstaande Dingsdag9 dezerbijeenkomen. De minister van binnenlandsche zaken, ge let op artikel 14 der wet van den leJunij 1865 (Staatsblad n°. 59) heeft bepaald, dat de openbare examens van hen die eene akte van bevoegdheid als leerling-apolheker wenschen te verkrijgen, een aanvang zullen nemente’s Gra- venhage, den 7 Julij e. k.; te Middelburg, den 23 Julij e. k.en ie Meppelden 6 Julij e. k. Woensdag morgen circa 12 ure ontstond te Amsterdam brand in een pakhuis op de Prin sengracht bij de Lauriergracht, in gebruik bij de heeren Post Uiterweer Co. en dienende tot ber ging van olieenz. die zich allerhevigst liet aan zien. De buitengewoon dikke rook verduisterde geheel den omtrek en belemmerde de pogingen tot blussching Veertien spuiten kwamen in wer king waaronder de stoomspuit der gemeente en - j der marine, alsmede die van de Internatio- °p dien tyd niet ingediend zyn, volgens de wet nale suikerraffinaderij, later mede bediend door Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad o- voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents ie eie p aa sing. i e brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. I eemge werklieden van de heeren Beuker en Huls- hoff. Eerst ten 5 ure namiddag kon men zeggen den brand in zooverre meester te zijn. Twee perceelen het genoemde pakhuis zelf en aan grenzende huis, waarin borstelmakerij, zijn ge heel uitgebrandook de belendende perceelen hebben door het vuur en water veel geleden waardooi* vele personen hunne woningen hebben moeten vei laten. Van persoonlijke ongelukken heeft men niets vernomen. De handhaving der goede orde door politie en schutterij was voor treffelijk. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn over den Hollandschen spoorweg tusschen Rotterdam Amsterdam en Helder vervoerd ongeveer 50,000 reizigerswaarvan alleen op den 2den Pinkster dag 33,500. Dingsdag avond viel met den laatsten van den Rijnspoorweg van Amsterdam naar U- trecht een ernstig ongeluk voor tusschen de sta tions Breukelen en Maarssen. Terwijl de passa- gierstrein wegens een klein defekt aan de loko- motief eenige oogenblikken halt hieldis een goe derentrein die achterop kwam en niet tijdig ge noeg stopte, daarmede in botsing gekomen. De konduktcurs hadden, gelijk dit hun pligt schijnt, de passagiers gewaarschuwd in den trein te blij ven toen deze stil moest staan. Onderscheidenen weigerden dit. De machinist, die onder de lo- komotief bezig was, kon ook nog bij het nade ren van den goederentrein ter zijde gaan. De schok was hevig. De laatste een goederenwa gen verbrak geheelde daarou volgende werd ook vernield. In de rookcoupé zat de heer J. W. W. Wijnhandelaar te Groningen die tusschen de stukken van de verbrijzelde wagens geklemd, vree- selijk werd verminkt. Hij zat zoo jammerlijk dat het langen tijd onmogelijk was hem van tus schen de stukken van den wagen te krijgenmet alle geweld met koevoeten en hamers moest men den wagen verbreken. De wonden, die hij had bekomen waren zoo ernstig dat hij hoewel er geneeskundige hulp werd gehaald, spoedig bezweek. Eenige passagiers werden nog gekwetst maar naar men zegt, geen enkele verder ern stig. »De passagiers zijn gedeeltelijk naar Maarssen geloopen, en van daar per rijtuig naar Utrecht vertrokkenanderen zijn met een latere trein die van Utrecht kwamderwaarts gekeerdter wijl een trein uit Amsterdam de reizigers der— waatts bestemd aan de plaats van het onheil is komen afhalen. »Ot er niet dadelijk sein is gegeven van het kleine oponthoud van den passagierstrein of dit sein niet is opgemerkt, of de goederentrein te vroeg was, het is onzeker. Er is met fakkels ge waarschuwd maar dit is niet tijdig gezien het stooten had trouwens plaats digt bij een bogt van den weg. Een onderzoek wordt door den regter ingesteld. De kondukteurs hebben bij het onheil alles gedaan wat mogelijk was om bij stand te verleenen.” fe Dordrecht hebben de officieren derdienst- van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 30 Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1