Woensdag 10 Junij. TOWS- EN ADVERTliXTlE-BLAi) VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. B I NNENLAND. No. 47 DKIE-EN-T W IXTiGS EE JAARQANC ■i® 1 t t t F. SNEEKER e I!llll!lllllllllllllllllllll!l!llllllllll I I -'i den bok en brak zijn regterarm. De officieren P. gehoudenwelke is op gelegd. Sneek den 30 Mei 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. dorpen Nes en Buren, F plaats Hollutn met de dorpen Hollum uitvoering telijke droogmaking gelijk het is ‘gewijzigd De minister vanbinnenlandschezaken, over wegende dat door het optreden van den heer mr. P. P. van Bosse als minister van Financiënde verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Dordrecht moet plaats hebban, heeft bepaald: 1°. dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal geschie- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Zegelregt voor i COURANT. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en de gemeente SNEEK; Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 14 Mei 1868 2 Afd. N°. 696brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land, in deze Gemeente zal plaats hebben op Dingsdag den 16 Juni e. k.des voormiddags ten 10 ure, voor het Gemeentehuis. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding eb uitrustingstukkenhem bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens hel bepaalde in art. 130 dier weteen arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenenniet voorzien is van de hiervo- ren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebeboorende als de zijnen vertoont. De verlofgangers worden herinnerd datnu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen, en dat de straf bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zul len worden toegepast op de zoodanigendie zon der geldige reden niet verschijnen en dat zooda nige verlofgangers die zich in eene andere ge meente gaan vestigen, de verpligting wordt voor- aan hen bij art. 134 der wet WETHOUDERS van den op Dingsdag den 23 Junij aanstaande: 2°. datzoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag 7 Julij daaraanvolgen de. Bij beschikkingen van den minister van bin nen). zaken van den 3 Junij 1868, is met wij ziging der beschikking van 25 Mei 1864, no. 146, 2e afd., betreffende de verdeeling van het hoofdkiesdistrikt Dockurn ter verkiezing van le den van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het onderkiesdistrikt Ameland verdeeld als volgt: ie onderkiesdistrikt, hoófdplaats Nes, met de 2e onderkiesdistrikthoofd- i en Bal- lum. Naar men uit ’s Hage meldt aan de Midd. Cour., kan de benoeming van den heer Roest van Limburg tot minister van buitenlandsche zaken thans als zeker worden beschouwd. Het is niet onwaarschijnlijk dat het besluithetwelk deze benoeming inlioudtop dit oogenblik reeds door den koning is geteekend. Blijkens de Staats- Courant van 8 Juni evenwel heeft de heer Roest van Limburg de hem aange boden portefeuille van Buitenlandsche Zaken af gewezen. Op ’s Konings uitnoodiging heeft hij zich ech ter tijdelijk met de waarneming van dat Depar tement belast. Betreffende het ongeluk op den Rijnspoor weg jl. Dingsdag avond voorgevallen, verneemt de N. R‘ Ct. nog, dat een der gekwetste passa giers, een bejaard heer, in zorgelooze omstan digheden verkeert. De Prov. Gron. Ct. meldt, dat de heer J. H. Wijnne uit Groningen, die bij dat ongeluk is omgekomen, eeneweduwemet vijf jeugdige kinderen nalaat. Volgens de Kam per Courant zou de kondukteur van den snel trein nalatig zijn geweest in de noodige seinen te gevenen zouden al dadelijk en wel gedurende den ganschen nacht, velen van de het dienstdoen de personeel in verhoor zijn gesteld. Naar wij met zekerheid vernemen wordt er van wege de justitie nog voortdurend een streng onder zoek naar de oorzaak van het ongeval 11. Dings dag op den Rijnspoorweg in gesteld. Zij heeft zich onder anderen eergisteren begeven naar het terrein, waar het onheil is voorgevallen, onder Breukelen St.-Pieterskerk en daar behalve de ve le ooggetuigen ook een bij het onheil van den ge kwetsten jongeling van 23 jaren M.uit Mid delburg, die aldaar bij den heer Dankers liefde rijk verpleegd wordtin verhoor genomen. Met het hooren van alle reizigers van dien sneltrein wordt voortgegaan. Van het overlijden van een ouden heer, waarvan in een ander blad gespro ken wordt, is niets bekend. Voor de juistheid van dit berigt kunnen wij instaan. (U. D.) Donderdag overleed m den ouderdom van bijna 75 jaren de Louis Royer. Wij zullen, bij de algemeene bekendheid van ’s mans werken bij zijne groote populariteitwel niet breedvoerig behoeven te schetsen wie en wat hij wasook zal eene zijner waardige nekrologie zich gewis ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad -voor elken re£el daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. niet doen wachten. Maar wij kunnen toch het bericht van zijn dood niet zonder eene warme betuiging van hulde aan zijne nagedachtenis la ten. Wij vereerden in Royer een grooteen ge moedelijk kunstenaar geheel bezield door vuri ge liefde voor hot Schoone en die zijn geest drift voor het Ideaal aan allen meêdeelde die het voorregt hadden met hem om te gaan. In het Vondel-standbeeld zijn laatste groote schepping, heeft hij zijn werk waardig gekroond. Zijn ate lier is vol overheerlijke schetsenbewijzen van den onuitputtelijken rijkdom van zijn geest, zijn rusteloozen ijver zijn groote technische vaardig heid. Wij hopen, dat daarvan een tentoonstel ling mogelijk zij opdat het volk Royer in zijn geheel leere kennen en dat schoone kunstenaars leven een onuitwischbaren indruk in duizende harten achterlate. (Amst Cour.) Ten aanzien van het grootsche plan tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zui- zee door de Nederlandsche maatschappij voor grond-krediet met allen ijver voorgestaan, ver nemen wij dat de afgetreden minister van oorlog, generaal van den Bosch, aan de Tweede Kamer onder dagteekening van 30 Meieene wijziging in de begroeting voor hoofdstuk VIII heeft inge zondenstrekkende om daaruit teligten de oor spronkelijk voorgestelde som tot het daarstellen van twee forten aan den mond van het Y bij Pampus (vuurtoren en Diemer Buitenveld), ten einde de beslissing over den aanleg dier werken uit te stellen tot tijd en wijle zal zijn uitgemaakt of het plan tot gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee, met eenige kans van slagen in de eerstvolgende jaren al dan niet zal worden on dernomen. De minister, den 30 Mei in kennis gesteld met het eindadvies van den daartoe den 28 Augustus 1866 ingestelden raad van den wa terstaat over het projekt van den inspekleur van den waterstaat Beijerinck, is van gevoelen datde uitvoering van het bedoelde ontwerp tot gedeel- - J en behoudens later nog daarin te brengen wijzigin gen en verbeteringen, geenzins meer onder de onwaarschijnlijkheden mag worden gerangschikt maar dat men daarentegen kan aannemen dat de uitvoering er van welligt voor eene niet ver meer verwijderde toekomst is weggelegd. In den avond van den 6 dezer ongeveer half 10 ure had er een hoogst betreurenswaardig ongeluk plaats op den Wassenaarschen straatweg te Scheveningen, tussehen het paviljoen van prins Frederik en het telegraafkantoor. Een rijtuig waarin vijf officieren gezeten warengeraakte en achterwiel in het daar liggende en toen een der officieren L.die met een voet ijzeren spoor het rijtuig bestuurde, het uit de rails trachtte te brengen, ging het slingeren, ten gevolge waarvan die officier het evenwigt verloorvan den bok viel en aan het hoofd gewond werd. De koetsierdie de leidsels wilde grijpen, viel eveneens van p- 1 Nu gingen de paarden op hol. en S. sprongen uit het rijtuig, met dit ongeluk-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1