Woensdag G Juni. MMS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i BINNENLAND. i **"l DRIE-EN-TWINTIGSTJE JAARGANG No. 49 'F p V. SNEEKER ffl i'! J Koloniën is aangenomen met -d COURANT I 3 maanden is binnen deze Stad f l.65, buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever. De begrooting van 51 tegen 4 stemmen. J I Bij koninklijk besluit is aan dr. J. W. Er- merins, emeritus-hoogleeraar in de wis- en Na tuurkundige Faculteit aan de hoogeschool te Gro ningen verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ2750. De eerste kamer der staten-generaal is tot KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, verwittigen bij deze de in gezetenen dat de alphabetische naamlijst van de personen die in dit jaar aan schutterij moeten deelnemen, ter visie van elk en een i de gemeente den 20 Juni 1868, des voormiddags van 9 tot -X” STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 12 Juni. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is de begrooting van Marine aangenomen met 60 tegen 4 stemmen. Sprekers waren de heeren Nierstrasz de Bosch Kemper, Bussé, de Casembroot, van de Putte, Bros, van Bosse, van Wassenaar en van Mul- ken. van hare werkzaamheden bijeen ge roepen tegen maandag den 22 dezer. Zaterdag zijn te Haarlem een paar perso nen gearresteerdwegens diefstal van railsvan de Nederl. Railroute-Maatschappij van welk ma terieel een aanzienlijke partij verdwenen is. Zooals reeds vroeger is gemeld, zal de 19e algemeene vergadering der Nederl. maatschappij ter bevordering der geneeskunst op den 24sten en 25sten Junij e. k. te Leeuwarden worden ge houden. Bij die gelegenheid zal in den avond van den 23sten in de groote zaal der sociëteit Amicitia en den volgenden avond in den Prin- centuin eene soirée gegeven worden. Den laat- sten dag is erin genoemde zaal diner. Overigens is de daartoe benoemde commissie druk bezig met het nemen van maatregelen om hoofdbestuur, afgevaardigden en leden op waardige wijze te ontvangen en hun het verblijf alhier zoo aange naam mogelijk te maken. Een hevige brand heeft Vrijdag namiddags ten 2 uur in de buurschap Ugchelen, onder de gemeente Apeldoorn gewoed de stoompapiermo- len met 2 huizen toebehoorende aan G. Sanders Jr. en de papiermolen met huis, het eigendom van de Gebr. van Milligen zijn afgebrand ter wijl de brand voorts oversloeg naar de boeren plaats Koudhoorndie mede de prooi der vlam men werd. Men zegtal de vernielde perceelen tegen brandschade verzekerd waren. De brand moet ontstaan zijn in den stoompapiermolen van C. Sanders Jr. Men schrijft ons uit Herwijnen dd. 9 Juni: Eene schaakpartij alsof men nog in de middel eeuwen leefde, wordt uit Hellouw gemeld. De dochter van zekeren B., exschipper op genoemde plaats, had minuarijen aangeknoopt met den man van hare overledene zuster A. van B. te Brakel, De vader van het meisje wilde dit in geen ge val toestaan, doch de moeder begunstigde de minnarijen in het geheim. In de vorige week werd de minnares des avond tusschen 10 en 11 ure heimelijk door haar minnaar ontvoerd en naar Brakel gebragt. Heden avond werd de minnares door twee geregtdienaarsuitgezonden door den vader, huiswaarts geleid onder den stroom van eene menigte volks, die het aan luid ruchtige scherts niet liet ontbreken. Doch nau welijks in de ouderlijke woning teruggevoerd, neemt zij het besluit te vlugten en neemt met haren minnaardie haar gevolgd was dravende alsof de dood hun op de hielen zat, de terugreis weder naar Brakel aan. Hier te Herwijnen moest zij overvaren en daar de schipper weinig lust had de vlugtelingen over de brengen, zou zij in de rivier zijn gesprongen, als hij niet einde lijk aan haar verzoek voldaan had. Aan de over zijde gekomen, zijn ze arm in arm, vermoeid van de harddraverij, naar Brakel gewandeld De vader doet alle moeite haar huiswaarts te krijgen en heeft het voornemen haar andermaal te laten halen en te doen opsluiten als zij niet vrijwillig van haren minnaar afstand wil doen. (Arnh. Ct.) franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN Zegelregt voor PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERSvan de gemeente Sneek. Gelet op artikel 117 der algemeene Politie verordening voor deze gemeente vergunnen door deze, op den 17 dezer maand, zijn de geboorte dag van Hare Majesteit onze geeërbiedigde Ko ningin Zwervers en voetzoekers af te steken, doch niet voor Zeven uur des avonds. En zal deze worden afgekondigdgeplaatst in de Sneeker Courant en in afschrift gezonden aan den Commissaris van Politie, om te zorgen voor de naleving. Sneek, 17 Juni 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. JDe Secretaris G. J. PRUIM. Deze COUIiARiI verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor van 1 tot 4 regels, gewone letter. 40 Cents, voor D iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve Oorlog is aangenomen met hervatting Sprekers waren de heeren de Roo van Alder- wereltvan Mulken van Kerkwijk, van Wasse naar, Viruly en van Bosse. De begrooting van Financiën is aangenomen met algemeene stemmen. Sprekers waren de heeren Fokker, Viruly en van Bosse. De begrooting van algemeene stemmen. Sprekers waren de heeren Nierstrasz, Gefken, Rochussen, van de Putte en van Kerkwijk. Morgan voortzetting. Maandag zal de interpellatie van den heer Koor- ders plaats hebben. Zitting van 13 Juni. Heden zijn de hoofdstukken van de staatsbe- grooting voor 1868, van Hervormde en Roomsch- Katholie eeredienst dat voor onvoorziene uitga ven en de wet tot aanvulling der middelen aan genomen, zoodat nude geheele begrooting is af gedaan behalve het hoofdstuk buitenlandsche za ken, dat heden is ingekomen en naar de afdee- lingen is verzonden. De minister van Bosse heeft medegedeeld dat het het ernstig streven der re gering is, om tot spoedige bevordering van de algeheele afscheiding van Kerk en Staat te gera ken en dat de departementen van eeredienst zoo spoedig dit kanzullen worden opgeheven. Zitting van 15 Juni. In de zitling van de tweede kamer der staten- generaal van heden heeft de heer Koorders een tal van vrager aan de regeering gedaan op kolo niaal gebiedbetrekkelijk de onderwijskwestie en de formatie van het kabinet. De minister van fmantiende heer van Bosse, verklaarde, dat de leidende gedachte bij de for matie van het kabinet was de gedachte tot ver zoening en geen exclusievisme. De minister van binnenlandsche zakende heer Fock herhaalde, dat eene eerlijke en regtvaar- dige toepassing van de schoolwet kan strekken tot wegneming der grieven. De minister van koloniënde heer de Waal meent, dat de eerste zorg moet betreffen de In disch fmantien; voorts de regeling van de cul- tuuraangelegenheden het grondbezit, de erfpacht en de heerendiensten bij de wet. De heeren Heijdenrijk, van Sypestein en de Brauw zijn niet bevredigd door de mededeelin- genhetzij op koloniaal gebied of aangaande het onderwijs. Morgen voortzetting. de loting voor de iegelijk zal liggen op de Secretarie van van Woensdag den 17 tot Zaterdag 12 uur, ten einde ieder in staat zal zijn, om ingeval hern eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die op de lijst nog zouden behooren te worden aangeteekend, of daarvan weggelaten, daarvan aan het stedelijk bestuur kennis te geven. Dat de loting zal plaats hebben op het gemeen tehuis Vrijdag den 26 Juni 1868, des voormid- ten elf ure, voor diegenen welke geboren zijn in 1843terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der ingeschrevenen van de jaren 1834 tot 1842. Wordende een ieder ingeschevene opgeroepen, om daar bij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van een ieder wien het aangaatzal deze worden afgekondigd on geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 16 Juni 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1