Zaterdag 27 Juni. MEIIWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOÜR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. B i N N E N L A N D. 1i c F1 DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgevi heeft achtereenvolgens «Heeft, met uw hand, V heid gepast »God MiiiiimBijSM 1 het instituut te vernemen. de schipper De pennen weinige oogen- voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Centsbehalve 35 Cents 'er* Z. M. de koning zal zich binnen weinige dagen met gevolg van het Loo naar Lucern in Zwitserland begeven. Bij besluit van 20 Mei 1863, no. 37 heeft Z. M.beschikkende op een verzoekschrift van J. A. Visser Sen., en zestien anderen, allen wo nende te Heegde statuten der voor minder dan dertig jaren aangegane Vereeniging voor Chris telijk nationaal onderwijs te Heeg gevestigd te Heeg, goedgekeurd en deze vereeniging als rechts persoon erkend. Bij koninklijk besluit van 20 dezer, no. 77, is tot hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Groningen be noemd de heer dr. R. A. Mees. De minister van binnenlandsche zaken heeft aangeno- het water te springen welk homöepatisch genees middel hun zeer duur zou zijn te staan gekomen indien men hen niet spoedig uit het water had gehaald en alzoo van een anders wissen genever- waterdood had gered. Voorts heeft men nog een meisje, S. v. d.N. die zich herhaaldelijk aan misbruik van sterken drank schuldig maaktvoor dood uit een sloot in de stadswandelingen gehaald en in een bak- krui wagen naar huis gebracht. Degenen, die zich met deze menschlievende taak belast had den spotvogels van het eerste waterhadden haar geheel met groen bedekt, waarbij niet weinig gelachen en gejubeld werd tot ergernis van ieder weldenkenden voorbijganger, die het misbruik van sterken drank verfoeit en dit too- neel aanschouwde. Dezer dagen heeft het dames-instituut van de broederschap der Hernhutters te Zeist zijn öOjarig bestaan gevierd. Een groot aantal dames, die er vroeger of later gedurende eenigen tijd hare opleiding ontvingen, waren daarbij tegen woordig. De beide eerste institutrices dier school leven nog; de eerste is thans 94 jaren oud en ontving bij het feest eene gift in geld; de tweede was ter feestviering uit Hernhutt overgekomen en haar werd een zilveren inktkoker tot aanden ken vereerd. Den 22sten had te Groningen de gewone jaarlijksche vergadering plaats van de leden van het Instituut voor Doofstommen. Uit het ver slag dier inrichting blijkt dat de toestand van over het algemeen zeei' gunstig was Bij den aanvang van den cursus 1867/68 werd aan niet minder dan 30 aanvra gen tot plaatsing van kinderen voldaan; welk ge tal bijna tweemaal zoo groot is als gemiddeld jaarlijks ter opneming wordt aangeboden. Negen zullen bij het einde van den cursus ontslagen worden. Acht van hen zijn naar gelang hunner vermogens, in meerdere of mindere mate be kwaam om in de maatschappij te verkeeren. Met de kweekelingenuit Holland en Zeeland afkomstig, zal, even als vóór 10 jaren ’t geval waste Amsterdamop verzoek van heeren di recteuren dier afdeeling, eene publieke les ge houden worden. Het aantal departementen (77) was op den Isten Januari jl. even groot als het vorige jaar; dat der leden (2832) onderging eene kleine ver mindering. Nederland schonk ook nu wederom menig stoffelijk blijk van belangstelling aan deze zoo weldadige inrigting. Behalve de gewone con tribution, verschillende belangrijke giften, subsi- dien en boekgeschenken, ontving zij aan legaten, bestemd tot vergrooting van het vaste fonds ƒ4400.75 Het Beventer Weekbladkortelijk de dis- cussiën resumeerendegehouden naaf aanleiding van de interpellatie van den heer Koorders, zegt, o. a. gewagende van de speech van den heer Sloet van de Beele: «De oudgouverneur-gene- raal Sloet van de Beele vond bij deze gelegen- 1 en zijn geweten” tot getuigen STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 Juni. In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft de heer de Gasembroot onderscheidene vragen gedaan nopens de voornemens der regee- ring omtrent de wijze van uitbesteding der ex pirerende suikerconlracten. De minister van ko loniën heeft verwezen naar de gepubliceerde voorwaarden en toegezegd dat de regeering de suikercultuur bij de wet zoüde jegelen, waarbij dan al de groote punten ter sprake zouden kun nen worden gebracht. Al de verdere aan de orde gestelde ontwerpen en conclusion zijn aan genomen met algemeene stemmen. Morgen te twee ure zullen eenige kleinere wetten behandeld worden. Zitting van Woensdag 24 Juni. In deze zitting is ingekomen een wets-ontwerp tot bekrachtiging eener met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gesloten over eenkomst. De Kamer men I. het wets-ontwerp tot wijziging der be groeting van Nederlandsch Indië voor hét dienst jaar 1867; 2. het wets-ontwerp tot bekrachtiging van twee credietendoor den gouverneur-gene- raal van Nederlandsch Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch Indië voor het dienstjaar 1867. De minister van koloniën gaf de in de eindverslagen gevraagde inlichting. Over het laatst vermelde wets-ontwerp voerde ook kor lijk het. woord de heer Rochussen. Daarna werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de conclusie van het verslag der commissie tot onderzoek van het postverdrag, den 15 October 1867 tusschen Nederland en Italië gesloten. Deze conclusie strekte om het postverdrag voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Ruiter Zylker heeft op eenige adressen verslagen uitgebracht, met welker con clusion de Kamer zich vereenigde. aan heeren commissarissen des konings in de provinciën te kennen gegeven dat het verzoek om mededeeling per telegraaf van den uitslag der verkiezingen voor de provinciale staten aan dat departement voor het vervolg is ingetrokken. De minister van binnenlandsche zaken heeft het eere-voorzitterschap van de commissie voor de tentoonstelling te Arnhem aangenomen en toegezegd, zoo het hem mogelijk is bij de ope ning op 5 Juni tegenwoordig te zijn. In het hoofdkiesdistrict Dordrecht zijn ter verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten generaal uitgebracht 1645 stemmen van onwaarde zijn echter 23 briefjes. Herstem ming moet geschieden tusschen de heeren Gevers Deynootdie 809 en Bichon van IJsselmonde die 806 stemmen verkregen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft giste ren op voorstel van mr. Franckenmet alge meene stemmen besloten zich te wenden tot Z. M. den koning, ten einde te verkrijgen slooping der vestingwerken en afstand van de alsdan vrij komende gronden aan de gemeente. Naar men verneemt, is bij den Raad van State aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot bekrachtiging van de tusschen de regering en de exploitatie-maatschappij der staatsspoorwegen ge sloten regelingtot instandhouding der maatschap pij- Voor het provinciaal gerechtshof van U- trecht is, na een vijfdaags debat de behande ling der zaak van den groefbidder J. Graus, ten einde gebracht. Door het O. M. werd gerequi- reerd schuldigverklaring aan moord en veroor- deeling tot de doodstraf. De uitspraak is be paald op a. s. Zaterdag. Ie Leiden had jl. Zaterdag ochtend een vreeselijk ongeluk plaats. De schipper van Was senaar was bezig zijne schuit aan den wal van de Aalmarkt vast te leggen, toen deKatwijksche stoomboot van van der Jagt kwam aanvaren. De stoomboot voer tegen de schuit en viel voorover tegen de stoomboot, daarvan drongen in zijne borst en 1 blikken later was de ongelukkige een lijk. Maandag 29 dezer zullen de examina van de adspirant-kweekelingeh aan ’s Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht aan van gen; 35 jongelieden hebben zich aangemeldter wijl er 42 plaatsen zijn. Dr. J. J. F. Wap heeft het volgend zinrijk bijschrift op de beeldtenis van den onlangs over leden beeldhouwer L. Royer gegeven «De Genius der Kunstdie steen en brons doet leven uw naam op al uw werk geschreven.” Als de drank is in den mandan is de wijs heid in de kan. De Waarheid van dit spreek woord is gepasseerde Dinsdag te Kampen over tuigend gebleken. Twee personen A. v. W. en K. S.die zich inwendig meer dan overvloedig met Schiedammer nat bevochtigd haddenzoch ten den inwendigen brand te blusschen door in Deze COURANT verschijnt AVOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Zegelrecht voor i SNEEKEB COUBANT. A ^^■^^^--^AiEiiniiuiuniHiiiiiiiiiiiiuililllllllllilliillliiiHiiiiilHiiiiiiiuu» MM 'h. r I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1