Woensdag 1 Juli. MOTS- EN ADVERTENT1E-BLW VOOR DE STAD EN EET ARRONDISSEMENT SNEER. V 1 1 I B 1 N N E N L A N D. I l' iso©. o DK,IE-EN-TWINTÏGSTJE JAA.RGANG No. 53 i q j I ql ,1 i i l'l j /’"«V X 'W o ff i- - 11 SNEEKER COURANT. L'« I 1 I '<r? - 7 De officier van Vrijdag avond weder kennis had genomen Een manvader van Bij gelegenheid van Arnhem, is eene zilveren een uitstapje naar het - SÜ zoo lang niets van mij vernomen hebt. Raadt eens met welk voornaam personaadje ik gisteren het kanaal overstak Met Ferdinand Freiligrath, den banneling een der grootste Duitsche dichters van den tegen- woordigen tijd. Pruisen is nog altijd «verboden toegang” voor hem; van daar dat hij zich na een langdurig verblijf te Londen, in Zuid-Duitsch- justitie van Alkmaar keerde van van zes vier hunner naar het veld begeven zorg voor het jongste kind en het toezicht de graveerstift te hanteeren. Zijn reeds gunstig 1—L nog meer door ge- particulier schrijven ontleent de de tentoonstelling te en bronzen herinne- rings-medaïlle ontworpen door den heer L. H. Eberson en gegraveerd door den heer de Vries. De voorzijde van deze medaille bevat de afbeel ding van het tentoonstellingsgebouwzoo als het door de daartoe benoemde commissie is ontwor pen en onder het voorzitterschap van den heer W. A. Nicola, architect, is opgericht. Op de keerzijde vertoont zich in het middenvak van eene opene zuilenrij in den vorm van eenen eereboog, de vorderingen der nijverheid door de toepassing der natuurwetten. De stoomkracht als de groote hefboom van de steeds toenemen de ontwikkeling op dit gebiedwordt aangege ven door eene locomotief en een daarnevens staand stoomwerkting voor het fabriekswezen. De handelde oude en bestendige bevorderaar der nijverheid, wordt door het schip vertegen woordigd, terwijl de telegraafdraden de meer en meer naar volmaking strevende toepassing van het magnetismus aanduiden. Een helderehoog staande zon spreidt hare gouden stralen over het geheel uit, ten zinne- beeld van licht en waarheid, als leidsvrouw voor hetgeen nog te doen is om den geest met ken nis te verrijken en te blijven streven naar hoo- gere volmaking. Ter linkerzijde zijn eenige voorwerpen aange bracht, doelende op de schoone kunsten, bij ge legenheid van deze tentoonstelling in Gelderlands hoofdstad, voor de eerste maal zoo uitnemend vertegenwoordigd. Eenige werktuigen ten behoeve van den land bouw, waarop de nijverheid in den laatsten tijd mede zulk eenen bijzonder gunstigen invloed heeft ingeoefend, Vullen het vak ter rechterzijde. De boog wordt gekroond door het wapenschild der gemeente Arnhem. Twee vrouwenbeelden, als bewaaksters aan weêrszijden gezeten, houden, het eene de palm der overwinning, het andere den krans der verdienste’, terwijl de hoornen van overvloed ten zinnebeeld strekken van den gun stigen invloed dien ook deze tentoonstelling op de ontwikkeling van kennis en de bevordering van beschaving en welvaart ongetwijfeld zal uit oefenen. De conceptie verdient allen lof en de heer de Vries heeft weder getoond op uitstekende wijze bekende naam heeft er zich vestigd. Aan een Arnh. Ct. het volgende «Zoo even kom ik van zuiden van Engeland te huis van daar dat lang niets van mij vernomen hebt. De minister van binnenlandsche zakengelet op art. 14 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59) heeft goedgevonden te bepalen dat de openbare examens van hen of haardie eene acte van bevoegdheid als leerling-apotheker wen- schen te verkrijgeneen aanvang zullen nemen te ’s Gravenhage den 7 te Middelburg den 13 en te Meppel den 6 Juii e. k. Dinsdag 14 Juli a. s. zullen de Staten in de provinciën moeten overgaan tot benoeming van leden van de Eerste Kamer der Staten-Gen., die den derden Maandag in de maand September a. s. moeten aftreden. De aftredende leden zijn dé volgende in Noord-Brabant H. E. Verschoor Gelderland, jhr. mr. G. E. J. E. van Nispen tot Pannerden en mr. G. H. baron Rhemen van Rhemens-huizenZuid-Holland A.van Weel Dz. en T. P. Viruly; Noord-Holland, jhr. G. Hartsen en mr. J. Messchert van Vollenhoven; Zeeland, J. Fransen van de Putte; Utrecht, jhr. mr. J. Huydecoper van Maarseveen Frieslandjhr. mr. F. J. J. Van Eysinga; Overijssel, C. F. Stork; Groningen mr. J. J. Cremers Drenthe geen Limburg, jhr. mr. F. B. H. Michiels van Kesse- nich. Daar de Eerste Kamer der staten-Generaal Zaterdag hare werkzaamheden voor het oogen- blik heeft geëindigdis zij tot nadere bijeenroe- ping gescheiden. In de Staats-Courant is opgenomen het verslag aan den minister van binnenlandsche za ken van de commissie in 1868 belast met het afnemen der examens van apothekers en hulp- apothekers. In dat verslag leest men. o. a. De uitslag van het onderzoek der commissie kan niet anders dan zeer ongunstig genoemd worden slechts drie candidaten, en wel met name Dirk van Aalst van Leiden Karei Hendrik Alovius ten Brink van ’s HertogenboschOtto Jahannes Rissaladavan Leeuwardenkonden door de commissie als hulpapothekers worden toegelaten. Van de overigen legden twee een voldoend exa men af in de natuurkundemaar werd de een die ook genoegzame scheikundige kennis getoond had te bezitten, afgewezen wegens gebrek aan kennis van de plantkunde, de tweede wegens het w ii.c.'jiicii'iinir.n'iiiiwi onvoldoende van het examen in de scheikunde terwijl 9. candidaten, uithoofde van hunne ge brekkige kennis der natuurkundeniet tot de an dere deelen van het examen konden toegelaten worden. Met het oog op deze weinig bevredi gende uitkomst is het der commissie des te aan genamer de verklaring te kunnen afleggen dat een der toegelaten candidaten in elk der onder deden van het examen uitstekend heeft voldaan. Men schrijft uit ’s Hagedat Z. Exc. de nieuwe internuntius, mgr. Bianchie, aldaar Zon dag is aangekomen en des anderendaags bezit heeft genomen van het hotel der internuntiatuur. Hij was vroeger zaakgelastigde van den H. Stoel bij het gouvernement van (Bern en had er zich met het vertrouwen der Katholieken tevens de achting van het gouvernement verworven. De uitslag der herstemming voor de benoe ming van een lid voor de Provinciale Staten te Zaandam is geweest dat van.de 421 uitgebrach- to geldige stommen Zv^.-rvan een in blanko) hebben bekomen de heer Jan Prins 210 en de heer Jacob Duyvis insgelijks 210, zoodat de heer Jan Prinsals oudste in leeftijd benoemd is. -Wij vernemen dat zich bij de kommissie benoemd tot het afnemen van eindexamen aan de polytechnische school te Delft hebben aan gemeld voor het erlangen van diplomaasvan civiel ingenieur 12 kandidaten, bouwkundig in genieur of architect 1 kand., scheepsbouwkundig 1 ditowerktuigkundig ingenieur dito mijnen-inge- nieur 1 dito, technoloog 1 dito. (Stoompost.) Het provinciaal gerechtshof te Utrecht deed Zaterdag uitspraak in de zaak van J. Graus. Het hof heeft den beschuldigde schuldig geoor deeld aan moord en hem mitsdien verwezen tot de straffe des doods. Na dezen uitspraakdie op het buitengewoon Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Gents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van gemeente Sneekmaken bij dezen bekenddat voor den tijd van één jaar te rekenen van lo. Juli 1868 tot 30 Juni 1869, pachter van het marktgeld wegens staanplaatsen, voor ’het uit stellen van waren zoo mede ten dienste van openbare vermakelijkheden is geworden, de per soon van SLJBE de WOLF wonende te Sneek. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. talrijk publiek diepen indruk maakterichtte de voorzitter het woord tot den veroordeelde. Hij deed uitkomen hoe het niet zeker was of de koninklijke genade het vonnis zou veranderen maar raadde den veroordeelde aan daarop niet te zeer te rekenen terwijl hij hem bovenal in nig berouw over de vreeselijke daad toewenschte. De beschuldigde scheen diep getroffen. Wieringen, alwaar hij een treffend ongeluk kinderen, had zich met en had de over zijne aan vlagen van krankzinnigheid lijdende vrouw aan zijne zestienjarige dochter overgelaten. De ongelukkige moeder misbruikt een onbewaakt oogenblik grijpt haar jongste kind, ijlt er mede naar buitenen Werpt het in den put. De oudste dochter, die haar nageijlt wastracht te het kind nog te redden doch werd door de krachtige krankzinnige ook gegrepen en ook naar de diepte geworpen. Toen de man te huis kwam vond hij aanvankelijk niemand. Later vond hij de beide lijken in den put en het lijk van de ongelukkige, hangende op zolder.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1