Woensdag 8 Juli. MEWS- BN IDffiTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. B 1 NNENLAND. 3 DRIE-EN-TWINTIQSTE JAAEJGANG i| ra giiiuinmiiiusmiiffliniiiiiHitiisBiiimriiiiaiiiiiinii en zon- -/> 1; 1 'I ji ■1 voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, Zegelrecht voor i’ 1 1 Men verzekert dat de Tweede Kamer der Staten-Generaaldie Vrijdag jl. tot nadere bij- eenroeping is gescheiden, in den loop der maand Augustus weder zal bijeenkomen ter behandeling van de Nederiandsch-Indische begroeting voor den jare 1869. In de Zaterdag 11. te Amsterdam gehouden vergadering van de Natuurkundige afdeeling der Kon. academie van wetenschappen is o. a. inge komen eene missive van den Min. van Binnenl. Z. waarbij het gevoelen der afdeeling gevraagd werd over een aanzoek van dr. H. Beins te Gro ningen die vermeent eene beweegkracht te heb ben gevondenwelke de kracht van den stoom verre overtreft. Na eenige discussie besloot de vergadering den minister te antwoorden dat de af deeling nietin staat is over het gewicht dier vinding een oordeel te vellenalvorens van den aard daarvan kennis te dragen, maar zich gaaine be reid verklaarthet onderzoek van nadere mede- deelingen daaromtrent aan eene commissis op te dragen, ten einde, door haar voorgelicht, Z. E. in dezen van advies te dienen. Den 14, 15 en 16 Juli e. k. zullen te Arn hem in de Gasino-zaal gehouden worden de al- gemeene vergadering en het congres der Neder- landsche maatschappij ter bevordering van nij verheid, welker hoofdzetel te Haanem is geves tigd. Het congres der maatschappijhetwelk op 15 den heer mr. A. E. J. Modderman, hoogleeraaf. Volgens het onlangs verzonden jaarboek der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen voor 1866—1867 bedraagt het getal leden 13,816, onder welke 806 honoraire; departementen 297; inrichtingen voor voorbereidend onderwijs 38; voor herhaling-onderwijs 54; voor zang-onder- wijs 45; voor gymnastiek-onderricht 21; voor tee- ken-onderwijs 35; voor onderricht in vróuwelijke handwerken 59; volksleesbibliotheken 282 volks voorlezingen 46spaarbanken 141 spaarkassen 18; hulp- of beleenbanken 18. Aan 60 perso nen heeft de maatschappij hare zilveren en aan één de gouden medaille doen uitreiken, als merk waardige voorbeelden van buitengewone plichts betrachting. In de vuurwerkerij van den heer van der Brugh te Amsterdam heeft eene ontploffing plaats gehadten gevolge waarvan een gedeelte der werkplaats is verwoest. Te Leiden is Vrijdag de heer N. M. P. boekhouder der sedert drie jaar failliete firma Harteveld Roskesverdacht van medepligtig- heid aan de bankbreuk dier firma, door twee commissarissen van politieeen inspecteur en 6 agenten gevat. De heer P. moet, naar men ver zekert, zich reeds vijf maanden schuil gehouden hebbenhetgeen door een werkster ruchtbaar gemaakt is. Z. M.die dezer dagen van het Loo naar Lucern in Zwitserland is vertrokken, reist incog nito onder den naam van graaf van Buren. De koning zal van daarnaar het Loo terugkeeren te gen den 25 Augustus, ter viering van den ver jaardag van Z. K. H. Prins Alexander. OokH. M. de koningin zal dien dag aldaar tegenwoordig zijn. Bij een landbouwer te Nes op Ameland heeft men in den nacht van 30 Juni een wraak uitgeoefend die algemeen de diepste verontwaar diging opwekt. Men heeft nl. tweeveelbelooven- de akkers rogge afgemaaid, op een wijze dat bijna alles onbruikbaar is gemaakt. De justitie doet ijverig onderzoek. In het laatst van de vorige week had een landbouweraan de Beek in de onmiddelijke na bijheid van het Uddelermeer woonachtig, eene ontmoeting, welke niet die kwade gevolgen scheen te zullen hebben als men zich aanvanke lijk wel voorstelde en steeds van zulke ontmoe tingen verwacht. Thans, nu lie zaak een ernsti ger wending neemt zij dat ongeluk bericht, en ieder die met last- en trekdieren moet omgaan neme het in het bijzonder als eene waarschuwing aan. De bedoelde landbouwer namelijk wilde zijn gewoonlijk zeer tammen stierdie ook den arbeid van den trekos verrichttevoor de kar spannen. Als altijd liet de stier zich goedwillig uit den stal halen maar pas was hij buiten of hij sprong cp zijnen meester los nam hem op de horenswierp hem in de hoogte en drukte hem, weder neêrgekomen, zoodanig tegen den muur van het huis ais zijne sterke krachten maar vermochten. In het begin liet het zich aanzien STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 3 Juli. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over het wetsontwerp tot bekrachti ging voor zoo veel noodigvan eene overeen komst tot wijziging van de concessie tot het ma ken van een kanaal ter verbinding Van de Noord en Zuiderzee. Art. 1 aangaande de bekrachtiging van som mige artikelen der bedoelde concessie, werd zon der beraadslaging met 47 tegen 18 stemmen aan genomen. Artikel 2 werd zonder beraadslaging der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 3 bepalendedatwanneer de conces sie vervallen wierd verklaard d~ uitvoering der werken met toepassing van art. 35 der concessie van staatswege zou worden veertgezet, werd, nadat met 63 tegen 2 stemmen was verworpen een amendement van den heer Saagmans Vader, met 53 tegen 12 stemmen verwerpen. Na goedkeuring van art. 4 en de beweegrede nen werd het wetsontwerp met 46 tegen 19 stemmen aangenomen. Daarna vereenigde de vergadering zich zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming met de conclussiën van onderscheidene verslagen. De kamer werd daarna tot latere bijeenroeping gescheiden. ZATERDAGS. Abonnementsprijs iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve a iimiriïir Juli zal gehouden wordenis samengesteld uit drie afdeelingen, als: landbouw, fabriek- en handwerksnijverheid koophandel zeevaartvis- scherij en volkshuishoudkunde. Onder de voorge stelde voorwerpen verdienen vooral de volgende vermelding: Afd. I: landbouw-onderwijs voort durende waakzaamheid tegen de runderpest ont ginning van woeste gronden hopteelt, ooftboom- teelt, zijdeteelt, van champignons Afd. II ijzer- industrie centrifugaalpompen, electrisch licht voor vuurtorens glasfabricatie uit duinzand oliebe- reiding werkinrichtingen Afd. Illuitbrei ding van den handel door den geheelen Neder- landschen-Indischen archipel Nederlands handel buiten de koloniën, handel met Zuid-Afrika droogmaking der Zuiderzee invloed der telegra fen handelsscholen arbeiders vereenigingen en volksvoeding. De tentoonstellingvan nationale nijverheid en kunstdie bij gelegenheid van bo vengenoemde vergaderingen door het departement Arnhem der maatschappij zal gehouden worden zal naar het zich laat aanzien, in alle opzichten aan de verwachting beantwoorden. Ter gelegenheid van de opening der eerste Zeeuwsche spoorlijn op den 1 dezer werd te Goes feest gehouden. Verschillende optochten hadden er plaats. Na aankomst van den feesttrein aldaar werd door de dankbare Zeeuwen aan den heer Dirk Dronkens eene gouden medaille aangeboden tot erkenning van zijne verdiensten als eerste ont werper der Zeeuwsche spoorwegen. Bij den feestmaaltijd die volgde maakte de minister van binnenlandsche zaken bekend, dat Z.M. denbeer Dronkers en den heer Blaaubeenburgemees ter van Goes, tot ridders van de orde van den Nederlandschen leeuw had benoemd. De Woensdag jl. in exploitatie gebrachte lijn Goes-Rozendaal bracht den volgenden ochtend per eerste trein te Rozendaal zulk een menigte passagiers aan als misschien nooit te gelijk per spoor vervoerd werdenen wier aantal misschien bij millioenen te tellen was. De bijenhouders in deze streken hadden de opening dier lijn afgewachtom hun ne korven huiswaarts te halen, en daarvan wa ren gisteren eenige honderden op den trein. Vroeger geschiedde dit vervoer per schipzoo- dat de bijen soms 2 a 4 dagen opgesloten en aan de verzengende hitte op het water blootge steld waren, terwijl nu de bijen, die nog giste ren in de zeeuwsche streken rondvlogen, zich heden vroegtijdig reeds in. onze velden op de boekweitbloem te goed deden. (N. -R C.) Het vervoer langs den Nederlandschen Rijn spoorweg heeft gedurende de maand Juni 1868 opgebracht aan reizigers ƒ150,925; aan goede ren ƒ59,600; van direct verkeer van reizigers en goederen ƒ108,768; te zamen ƒ319,593. Sedert 1 Mei 1868 was de opbrengst van rei zigers en goederen ƒ614,051. De jaarlijkscho algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van ’t algemeen zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 11 Augustus e. k. in het kerkgebouw der doopsgezinde ge meente te Amsterdam onder voorzitterschap van SNEEKER I 1' I COURANT. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1