Zaterdag 11 Juli. NIEUWS- E\ AÜVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. B I N NEN L A N D. DRII3-EN-TWINTIGSTE JAARGANG No. 56 -..v I CODBANT. I I, I A stemd ten dienste der schutterij {Staatsblad n°. 59.) Zij die tot het examen van apotheker wenschen te worden toegelaten moeten bij hun verzoek het bewijs voegen dat zij minstens 2 jaren als hulp-apoth ker binnen dit koningrijk zijn werkzaam geweest. Voldoend examen B (artt. 61—62 W. M. O.) is atgelegd door de kweekelingen van de po lytechnische school te Delft de heeren A. B. Alberts, J. L E. van Bergen, J. C. de Bruin, Th. W. C. HerckenrathC. J. de Jong van Beek en Donk, J. E. de MeijierJ. G. K. Roijaards, G. Turk, J. W. Ie Comte, J. F. Groll, M. H. Hartogh W. G. Metzelaar, A. F. Pflughaupt jr. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, Zegelrecht voor i i 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs voor 3 AW^KT^TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel d; iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve (art. 63) G. Turk, (art. 64) E F. van de Sande Bakhuijzen en J. II. L. van Deinsé. De Delfsche Courant zegt met zekerheid te wetendat de heer D. Koordensdie terstond na het overlijden van prof. Keyzer diens lessen aan de instelling voor Indisch onderwijs te Delft op zich had genomen, daarmede ook in den volgenden cursus zal voortgaan. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Neder], zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ20803.33, behalve ƒ400 ter geldelijke bestrijding der onkosten van de zendelingzuster van de Wal. - Volgens het Utr. Dagblad heeft de minister van binnenlandsche zaken beslotende vervaar diging van de brug te Crevecoeur op te dra gen aan van den Wall Bakeadministrateur der Utrechtsche ijzergieterij. Deze brug bestaande uit eene opening van 100 el en tien openingen van 57 elzal de eer ste groote spoorwegbrug zijn, die m ons land wordt vervaardigd, en zal gedurende twee jaren aan minstens 200 werklieden arbeid verschaffen. De heeren J. M. ue Kempenaer, J. van Lennep en G. W. Vreede hebben eene inschrij ving geopend voor bijdragen, ten einde de wél- doordachte regeeringsdaden van het vorig Mini sterie, in t bijzonder van de heeren Heemskerk en van Zuylendoor een duurzaam bewijs van erkentelijkheid bij het nageslacht in levendig aan denken te houden. De Commissaris des Konings in Zuid-Hol- land heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken voorgesteldom de nieuwe schutterijen zoowel dienstdoende als rustende eerst met den 1 Januarij 1869 in werking te doen treden en om alles, ook wat het lïnanciëele aangaat, in de laatste maanden van dit jaar te doen regelen. De Minister heeft den Commissaris te kennen gegevenvolkomen de door hem aangeduide be zwaren te kunnen deelen en dus tegen zijn voor stel geene bedenkingen te hebben. Volgens een te Vlaardingen ontvangen schrijven van den commandeur over de haringja gers, uit Lerwick, was in de eerste 5 nachten door een 20-tal schepen die op die hoogte bij een warengeen haring gevangen. Het weder was guur en koudsoms stormachtig met noor- dewinden. De eerste haringjager had op dat tijd stip slechts 5 ton haring aan boord. Met het doel om de aanstaande tentoonstel ling te Arnhem »op te luisteren” heeft dezer da gen iemand uit Deventer aan het Arnhemsche gemeentebestuur vergunning verzocht om op zijn hoofd op de haan van den grooten toren te gaan staan. Naar men ons mededeeldtheeft de eerste extra-trein van Heerenveen naar Arnhem (vóór 14 dagen) aan de exploitatie-maatschappij desom van pl. m. 1500 opgebracht; welk bedrag voor die van jl. Zondag bij gelegenheid van de ope ning van de tentoonstellingongetwijfeld verdub beld is daar het aantal passagiers toen meer als 2000 personen bedroeg. D.) Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Groningen den heer P. Tetrode, thans directeur van het expeditiekantoor der pos terijen op den Ned. Rijnspoorweg. De minister van binnenlandsche zakenge let op artikel 13 der wet van den 1 Juni 1865 (Staatsblad n°59jheeft bekend gemaakt dat voor de tweede maal in het loopende jaar gele heid zal worden gegeven tot het afleggen a. der natuurkundige examens bedoeld in art. 4 der wet, in de maand December aanstaande; b. der geneeskundige en hu'p-apothekers examensbe doeld in de artt. 5 en 8 dier wet, in de niaand September aanstaandeterwijl de examens be doeld in ait. 9 ter verkrijging der bevoegdheid als apotheker voor het eerst zullen worden ge houden in de maand December aanstaande. De dagen waarop en de plaatsen waar de voor melde examens woiden afgenömen zullen nader woi den bekend gemaakt. Zij die tot de exa mens wenschen te worden toegelaten, worden nitgepoodigd daarvan schriltelijk opgave te doen a. wat betreft het natuurkundig examenvóór 15 November aanstaande, aan den voorzitter der commissieden hoogleeraar F. A. W. Miquelte Utrecht; b. wat betreft het geneeskundig examen, vóór 15 Augustus aanstaande, aan den voorzitter der commissie den hoogleeraar L. C. van Gou- deoever te Utrecht; c. wat betreft het examen van hulp-apothekervóór den 15 Augustus aan staandeaan den voorz tter der commissie, den hoogleeraar A. H. van der Boon Meschte Lei den d. wat betreft het examen van apotheker 'óór den 15 November aanstaande aan den voor zitter der commissie, den hoogleeraarA. IL van der boon Mesch, te Leiden. Zij die tot het geneeskundig examen wen schen te worden toegelaten moeten bij hun ver zoek eene verklaring voegen van een hier te lan de bevoegd geneeskundige dat zij gedurende min stens tw.je jaren de genees- en heelkundige be handeling van zieken hebben gevolgd en het be wijs dat zij in tegenwoordigheid van eenen ver loskundige hier te lande minstens tien gewone en twee buitengewone verlossingen hebben ver richt behoudens de uitzonderingen vermeld in art. 6 2°., en die welke een gevolg zijn van het bepaalde in artt. 27 en 28 der wet van Juli 1865 Het Pruisische muziekcorps, dat zich maan- dag avond te Utrecht zou doen hooren, genoot bij zijne aankomst aan het station te Utrecht eene weinig vriendschappelijke ontvangst; althans het moest er getuige van zijn dat een tweetal zijner leden door de politie zonder vorm van proces werd ingerukt en in volle koninklijk Pruisische uniform in eene daar reeds wachtende vigilante moest plaats nemen. Geruimen tijd geleden had den deze heeren zich bij de muziek van het 7e regiment infanterie aldaar geëngageerd, doch wa ren, kort nadat zij het handgeld hadden ontvangen, op den loop gegaan zonder dat men wist waar zij gebleven waren. Men verhaalt, dat deze de serteurs te Arnhem waren herkend en de politie aldaar per telegraaf reeds van hunne komst was onderricht. Bij de herstemming te Dordrecht, ter ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalzijn uitgebracht 2005 stemmen. Hiervan verkreeg de heer Bichon van Ysselmon- de 1071en de heer Gevers Deynoot 913 stem men, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Te Nleuwediep is Maandag jl. afgestapt Z. Exc. de minister van marineten einde de ver schillende schepen te inspekteren en een proef tocht te doen met den nieuwen moniteur Heili- gerlee. Bedoeld schip zal in het dok nog eeni- ge herstellingen ondergaan en daarna een tocht doen naar Groningen, Amsterdam en Rotter dam langs de rivieren. Na eenige weken komt deze bodem aldaar terug. Uit Maastricht wordt het volgende gemeld Bij de verdere opruiming van de Brusselsche poort zijn de overblijfsels van een Spaansch sol daat opgegraven, het hoofd met een metalen stormhelm gedekteene bijl en een gebroken zwaard naast hem. Stukken van ëene roode broek waren ook nog aanwezig. Verscheidene munten van de 12e, 15e en 16e eeuw, bene vens kogels en bommen van vroegere belegerin gen worden bij het graven gevonden. Zondag avond ten 9% ure heeft men in de weide van den landbouwer Doornink te Wi]- he twee koeien de achterpooten afgesneden. De politie heeft alle pogingen in het werk gesteld om de daders op te sporendoch tot heden zijn zij nog niet ontdekt. De schoone waterlelie, de Viet aria Regia, zal door de heldere zonnestralen in dezen zo mer begunstigddit jaar vroeger darï in de vo rige jaren bloeien. Reeds zijn verscheidene bloemknoppen zichtbaar, en het laat zich aanzien dat de eerste zich den 11 Juli a. s. des namid dags zal openen. Daar in Nederland alléén in de Hortus Bo tanicus te Amsterdam, deze reusachtige water plant in zijne volle ontwikkeling kan gezien wor den en velen hun verlangen te kennen gegeven hebben den bloeitijd te weten, vertrouwen wij dat dit bericht met belangstelling zal worden ver nomen. De nieuwe schietbaan te Zalt-Bommel, be- is thans ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1