drie-en-twintxgste jaargang iu IFwnsdag 15 Juli. NIEUWS- BN ADVERTENT1E-BLAD VOOR PE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. B~LNNENLA Nïl ieos. 7» No. '57 I - I w j JA SHOES Mill! :!!i!»nini!im!!ii I i haat der Droogstoppels en de lage wraakzucht d er Schmoels op den hals heeft gehaald; naar den man die de eer van Nederland heeft willen redden die getracht heeft ons volk af te houden van on rechtknevelarij en diefstal; de man, die den C0 D B A11 Bij een i bedoelde vrachtbrief vervalscht van deze ontdekking kennis aan den heer missaris van politie en trachtte zich vrachtbrie ven te verschaffen van benaderde goederen m. van nsuauxiuc gucvicicil, dlC allen bleken vervalscht te zijn. Niettegenstaande een administratief onderzoek, ingesteld op 20 Juni 11., deden in het begin van Juli zich ander maal benaderingen voor en wel bepaaldelijk op 1 en 3 Juliwaarvan de vrachtbrieven na een ingesteld onderzoek den commissaris van policie aanleiding Scheen te geven, om aan de justitie kennis van het voorgevallene te geven en een onderzoek uit te lokken. De visiteur van Zee is Maandag in het huis van arrest te Roermond overgebracht en het onderzoek wordt voortgezet. SNEEK, 14 Juli. Onze lezers zullen zich zeker wel herinneren als ’t hun ten minste de moeite waard geweest is er notitie van te nemen dat er voor eeni- gen tijd in de Kölnische Zeitung een artikeltje voorkwam, dat door de meeste Hollandschebla den werd overgenomen en waarin door een soi- disant »Duitscher in Suriname” beweent' werd dat Nederland Suriname aan Pruisen wilde ver- koopenzij zullen dan ook wel hebben qpge- merkt, dat dit bericht later door onze bladen weêrsproken is. Welnunaar aanleiding van dat artikeltje vinden we in de Am. Cour, van Zondag jl. een ingezonden stukje, geschreven door een Nederlander te Keulen en waarin die goe de man zich schrikkelijk boos toont over «dien brutalen leugen”, zoo als hij dat noemt. Hij roept dan ook elk Nederlander op om vervuld te wor den van verontwaardiging, gloeiendeverantwoor- diging nog wel. Of neen wanneer het waar is wat men te Keulen verzekert: »dat genoemd artikel noch in Suriname geschrevennoch uit de pen van een Duitscher gevloeid is”, dan be hoeft niet elk Nederlander aan zijn treffende oproe ping gehoor te gevenéén wordt uitgezonderd één heeft permissie dood kampjes te blijven. Die ongelukkige is nat. de ontaarde? schrijver én verspreider van ’t zooveel sensatie makend ge rucht. Ons gloeiende Keulsche Nederlander schijnt »eenigzins achter de geheimen te zien” en zoekt nu seen naauw verband tusschen dat artikel en het verblijf te Keulen van een Neder lander, die om goede redenen de grenzen van zijn vaderland vermijdt”; een Nederlander, nader omschreven door de volgende eigenschap pen, die hem zouden kenmerken: szeldzame ge nialiteit, nog zeldzamer ruimte van beurs en al ler zeldzaamste ruimte van consciëntie.” De schrijver eindigt met de treffende moraal: s’t Is nog zoo’n kwade broodwinning niet zijn pen aan de vijanden van zijn vaderland te verkoopen.” In hoever het nu dien ongenoemden schrijver gelukt is om bij zijne landgenooten gloeiende verontwaardiging op te wekken, laten we daar; bij ons evenwel is hijwij bekennen het gulweg, in zijne goede bedoeling tamelijk wel geslaagd. Alleen vermengt zich met die ver ontwaardiging ook nog een goede dosis walging, innige walging. Of ’t nu evenwel in schrijvers bedoeling lag, om deze tegen zich-zelf op te wekkenmoge hij zelf beslissen maar zijn schrijven heeft die uitwerking op ons gehad. In bedoeld schrijven toch, wordt weer op zoo’n echt geniepige en kwaadaardige wijze met drek gesmeten naar een mandiein geestesgaven en moed zoo vér uitstekende boven het meereh- deel zijner landgenooten, zich de onverzoenlijké Uit ’s Hage deelt men ons mede: »Z. M. de koning heeft Z. K. II. prins Frede- rik der Nederlanden veldmaarschalk belast met het oppertoezicht op het Nederlandsche legër en in het bijzonderin de betrekking van groot meester der artilleriemet het oppertoezicht op dit wapen als ook met het beschermheerschap der militaire academie te Breda bekleedop HD. dringend verzoek van al die gewichtige betrek kingen ontheven, onder groote dankbetuiging voor de uitgebreide en gewichtige diensten ook in die betrekkingen gedurende een reeks van jaren aan het Vaderland bewezen.” (U. D.) L. M. heeft, op zijn verzoek eervol ontsla gen behouden aanspraak op pensioen-, den ont vanger der directie belastingen en accijnsen O.J. van Kammen te Franeker. Z. M. beeft benoemd to' betaalmeester: te Rotterdam den heer J. H. Paehlig, thans te Middel burg en te Middelburg den heer W. P. van Vis- vliedt, thans referendaris bij het departement van financiën. De minister van binnenlandsche zakon heeft naar aanleiding van de onlangs in de Tweede Kamer der Staten Generaal gevoerde discussion, herinnerd aan de verpligting den gemeentebe sturen bij art. 69 der kieswet opgelegd om de briefjes na verloop van één jaar te vernietigen en in overweging gegeven daartoe telkenswan neer de tijd daar isóf een besluit te nemen óf de vernietiging bij proces-verbaal te constateeren, opdat eventueel zal kunnen blijken dat aan het wettelijk voorschrift is voldaan. Van de 22 aspirant-apothekers-leerlingen die te Meppol examen hebben afgelegd, hebben 48 aan de vereischten voldaan. De jonge dame die dit examen heeft gedaan is mejufvrouw A. Wiegers Visser, dochter van den apotheker Visser te Lemmer. In het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, waren op den 1 Juli jl. aanwezig 610 gevangenen. Door de navolgende kweekelingen aan de Polytechnische school te Delft werd ter verkrij ging van het diploma van civiel-ingenieurvol doend examen (C) afgelegdde hoeren A. A. Bekar, W. J. Brendar a Brandis, A. Schram de JongR. A. J. SnethlageJ. A. SnijdersM. Symons en W. Verwey Az.voor bouwkundig ingenieur of architect door den heer J. P. E. Hoeufftvoor scheepsbouwkundig ingenieur door den heer B. Kruys Cz.voor werktuigkundig ingenieur door de heeren D. J. A. Drost en H. A. Ravenek; voor mijn-ingenieur door den heer P. J. A. Renaudvoor technoloog door den heer J. Hartsen. Dat eene zorgvuldige huiselijke opvoeding niet altijd genoegzaam is om kinderen van kwaad terug te houdenis wederom gebleken ter te rechtzitting van de correctionele rechtbank den 9 dezer te Zwolle gehouden, waar eene zaak be handeld werd tegen den 18 jarigen zoon vaneen braaf en gegoed burgerwelke jongen beklaagd is wegens het ontvreemden van een meerschuim cigarenpijp ter waarde van ƒ18, uit den win kel van den heer du Pré aldaar. De beklaagde was niet tegenwoordig en het M. requireerde zijne schuldig verklaring en veroordeeling bij ver stek tot eene gevangenzetting voor den tijd van zes maanden. Tegen den Zwolschen predikant van Rijn die eenige jaren geleden zijne vrouw en kinde ren moedwillig verlaten heeft, is een gerechtelij ke eisch tot echtscheiding ingqsteld. De eerste Vlaardingsche haringjager is Vrij dag middag ten 12 ure te Vlaardingen aangeko men met 16 ton maatjes- en 27 ton volle hfaring. De haring is verkocht voor 700 de ton hij werd ten 4 ure afgegeven voor de gezamenlijke kooplieden en arriveerde te ’s Gravenhage namid dags ten 5 uur 20 m. Uit Vlaardingen zijn de gewone geschenken aan de koninklijke familie afgezonden. -LI. Zaterdag heeft een gerechtelijk onder zoek aanvang genomen aan het station te Venlo en bepaaldelijk in het gedeelte voor de douanen bestemd. Ofschoon er van dat onderzoek wei nig uitlekte, vernam men echter den volgenden ochtenddat de justitie tot 2 ure ’s nachts door gewerkt en een bevel van voorloopige aanhou ding tegen den visiteur Van Zee verléend had en werd het onderzoek Zondag, Maandaggiste ren en heden voortgezet. Men vernam hierom trent het volgende: Sedert geruimen tijd had het handeldrijvend publiek van het binnen- en buitenland met bevreemding vernomendat de goederen met de spoorwegen uit Pruisen inge voerd aan het station te Venlo slag op slag benaderd werdenwaardoor de handel een af schrik voor den invoer over Venlo kreeg en ee nige kooplieden besloten hadden geene goederen meer over onze plaats naar Nederland te ver zenden zoodat men het goederenverkeer over onze lijnen ook dagelijks zag verminderen. In het begin der maand Juni kwamen reclames in van een afzender, dat zijne goederen, die vol gens vrachtbrief voor ƒ170 hadden moeten ge declareerd worden voor 70 benaderd waren. nauwkeurig onderzoek bleek het, dat - i was. Men gaf com- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIE^ van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing.Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. 'TT ^2 WW' iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiï

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1