18 Juli. Zaterdag NIEUWS' EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. B I N N E N L A N D. isefe DRIE-EN-TWINTIGSTE J AARGANQ 1 Herkozen de heer J. Fransen van N i en ZATERDAGS. Abonnementsprijs 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, chiels men. Noord-BrabandHerkozen de heer H. E. Ver schoor met 53 van de 56 stemmen. GelderlandHerkozen jhr. C. E. J. F. van Nispen van Pannerden en mr. C. H. baron van Rhemen van Rhemenshuizen. SNEER 17 Juli. Naar wij vernemen heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier zich dezer dagen met het navolgend adres tot de Provinciale Staten van Friesland gewend »Het is een feit dat de landbouwer in den wintertijd, zooveel in hem is, zijn best doet »om het overtollige water uit zijne polders te loo- «zen in de publieke vaarwaters, tengevolge waar- «van ontegenzeggelijk het boezemwater in deze «provincie in dat jaargetij! zóó hoog wordt op- «gevoerd. Hoewel dat feit natuurlijk isver oorzaakt evenwel dat teruggeven van het over tollige water aan het publiek domein zeer veel «ongerief. Vele laag gelegen landen loopen daar «door onder water en de schipperij moet daar- «van in groote mate de wrange vruchten plukken. «Menig stoom- en ander vaartuig moest dag of nacht «op ondiepte doorbrengen daar de algemeene «bakens door den hoogen waterstand gemist wer- «den. «Thans, in deze dagen van droogte, zien wij «het tegenovergestelde gebeuren we zien dat «de landbouwer krachtig in de weer is om het dit alleenom bij de tegenwoordige droogte warmte te waarschuwen tegen het gebruik onrijpe vruchten.” De stoomboot «Aurora IIgebouwd aan den Kinderdijkisna 11. Zaterdag een welge- lukten proeftocht op de Maas gedaan te hebben den 14 Juli te Harlingen binnengekomen om in dienst te worden gesteld tusschen Harlingen en Sneek. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing.Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men /banco toe Ie zenden aan den Uitgever. Verkiezingen tot leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Noord-HollandHerkozen jhr. C. Hartsen en mr. J. Messchert van Vollenhoven beide met 36 van de 68 stemmen. Z uid-HollandGekozen in plaats van den hr. A. van Weelde heer E. J. A. graaf van By- landt, commissaris des konings in de provincie Overijssel, en de heer T. P. Viruly. Utrecht: Herkozen jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveenmet 30 stemmen. FrieslandHerkozen jhr. mr. F. J. J. van Eysingamet 37 van de 45 stemmen. GroningenHerkozen mr. J. J. Cremers, met 30 van de 37 uitgebrachte stemmen. Zeeland de Putte. Overijssel: Herkozen de heer C. T. Stork. LimburgHerkozen jhr. mr. F. B. H. Mi- van Kessenich met 31 van de 40 stem- voor zeewezen en scheepvaartwaartoe schier alle bestaande roei- en zeilvereenigingen van Ne derland zijn toegetreden. De Nederlandsche Ver eeniging voor zeewezen en scheepvaart, meteen hoofdbestuurgevestigd te ’s Gravenhage onder het voorzitterschap van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden kan heilrijke vruchten dragen voor ons vaderland door de welwillende een drachtige medewerking van allendie belang stellen in den bloei en de ontwikkeling van zee wezen en scheepvaart. In de bijeenkomst van 11 Juli jl. hebben verschillende afgevaardigden der toegetreden zeil- en roeivereemgingen een dagelijksch bestuur benoemdwaarvan het man daat voorloopig voor drie maanden is vastgesteld. Dit voorloopige bestuur bestaat uit de heeren Aug. Hendrichs president der Amsterdamsche roei- en zeilvereeniging de Hoop, die tevens ge kozen is als vice-president der Nederlandsche Vereeniging voor zeewezen en scheepvaart jhr. H. J. Rutgers van Rozenburgpresident der Koninklijke Nederlandsche zeil- en roeivereeni- ging te AmsterdamMr. R. L. H. Hamerster Dijkstra, bestuurslid der zeilvereeniging Sneek; jhr. mr. F. J. J. van Eysingapresident der zeilvereeniging Oostergoo te Leeuwarden Joost van Vollenhovenvice-president der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub te Rotterdam; B. Adri- ani Jr.president der roeiclub Cloanthus te Amsterdam, en C. Teves, vice-president der Har- linger zeil- en roeivereeniging In den morgenstond van Maandag jl heb ben twee veldwachters der gemeente Zwoller- kerspel een jagtdief betrapt. Toen zij hem bij het nog schemerachtige licht goed bekeken bieek hij een hnnner collegaasde te Zwolle ge- stationneerde rijksveldwachter v. B. te zijndie, terwijl hij uit den aard zijner betrekking op de stroopers moest passende rollen nu eens ver wisseld had. De veldwachters hebben den ka meraad niet gespaard en het gewone proces-ver- baal tegen hem opgemaakt. Naar wij met zekerheid vernemenzegt de Zwolsche Cour, is het gerucht, als zoude tegen den vroegeren Zwolschen pred. v. Rijn een eisch tot echtscheiding zijn ingesteld bepaald onwaar. Sedert eenige maanden was te Leiden in het belang der bestratinghet schrobben der straten verboden. In de jongste gehouden ver gadering van den gemeenteraad is verworpen een voorstel van een der raasleden om dat verbod op te heffen, doch daarentegen aangenomen een voorstel om alle gebruik van water bij het rei nigen der straten te verbieden. Naar wij vernemen, zegt de N. R. C., be staat bij de Regeering het planom met het begin van het volgende jaar de examens voor surnumerairs bij de belastingen af te schaffen en alleen hen tot die betrekking te benoemen die in het bezit zijn van een diploma, waaruit blijkt dat zij met goed gevolg het eind-examen der hoogere burgerscholen bedoeld bij de wet van 2 Mei 1863, voor eene der provinciale commis- siën hebben afgelegd. Men klaagt overal over de slechte begom- ming onzer postzegels. Dikwijls gebeurt, het,dat een postzegel weer loslaat en zoo voor een brief dubbel port wordt betaald. In de vorige week hebben te Brielle de feesten plaats gehad ter eere der Gorkumsche martelaren, die door den Paus heilig zijn ver klaard. De liberale Goesche Courantte recht te velde trekkende tegen de zonderlinge begrippen door de Dagbladpartij omtrent het toekomstig be heer van Indië gehuldigd en de verwonderlijke denkbeelden aan hare tegenpartij door haar toe geschreven acht tevens dat «het dwingen om Indische baten ten einde hier te lande belas tingen te verminderenten eenen male strijdig (is) met de Nederlandsche eerlijkheid en goede trouw.” Vrage aan onze geachte zuster wan neer in de laatste drie eeuwen en dat is dus zoo lang de roofstaat Nederland met het beroof de en berooide Indiën in aanraking is van eenige eerlijkheid en goede trouw omtrent dat Indiën is gebleken, en of dus beide de loffelijke eigen schappen, althans voor zoo ver Indiën betreft, eigenlijk wel Nederlandsch mogen heeten Dev. Weekbl. De Franeker Courant meldt «Naar wij vernemenheeft zich in deze envi rons een spoor van cholera vertoonddat echter gelukkig is afgeloopen.- Zonder hierdoor eeniger- mate vrees te Willen verwekkenvermelden wij en van De Staatscour. bevat het verslag der com missie in 1868 belast met het afnemen van de geneeskundige examens volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad no. 59), aan Z. Ex. den minister van binnenlandsche zaken. Volgens dit verslag hadden zich tot dit exa men, dit van den 20 tot den 24 April jl. te Rotterdam plaats hadacht candidaten aange meld, waarvan een, wegens ziekte, aan het examen niet heeft deelgenomen. Van de zeven candidaten die geëxamineerd zijn, hebben vier het examen afgelegd met goed gevolg, zoodat naar aanleiding daarvan een hun ner kon worden toegelaten tot het afleggen van het examen in de verloskunde ter gelegenheid van de najaars-zitling der commissie, terwijl de drie overigen konden worden toegelaten tot de uitoefening der genees-, heel- en verloskunde. De namen der candidaten, aan welke door de commissie een diploma van arts is uitgereikt: zijn: T. J, J. Gori, officier van gezondheid 2e klasse bij Zr. Ms. zeemacht; J. L. Tulleners stedelijk en plattelands heelmeeeter J. G. van der Veen stedelijk en plattelands heelmeester. Woensdag avond jl. had te Grave een droe vig voorval plaats. Drie aldaar in garnizoen lig gende miliciens begaven zich naar de Maas om te baden. Zich op eene diepe plaats wagende en niet kunnende zwemmen, verdronken zij allen. Een der lijken is reeds opgevicht. Den 41 Juli jl. heeft zich ten paleize van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden te’s Ha- gegeconstitueerd eene nieuwe vereenigingden naam voerende van Nederlandsche Vereeniging COURANT. SNEEKER 1 *1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1