Woensdag 22 Juli. BINNENLAND. M11IIS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG No. Ö9 het marktgeld/’ Wethouders stelden thans beide brieven de intrekking M voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Centsbehalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever* Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Zegelrecht voor i 1 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, maken bekend aan alle gebruikers van maten en gewigten binnen deze gemeentedat door den Arrondissements-Yker alhier voor den herijk zal worden gevaceerd op Maandag, Woensdag, Donderdag Vrijdag, Zater dag den 27, 29, 30 en 31 dezeren den 1,3, 5 67 en 8e der volgende maandtelken dage van ’s morgens 9 tot 12 en van ’s namiddags 3 tot 6 ure, met dien verstande: den eersten dag voor Wijk 1den tweeden dag voor Wijk 2 den derden dag voor Wijk 3, enz. tot den tien den dag voor Wijk 10terwijl voor den herijk Van het waaggewicht, de stads graanmaten en turftonnen uitsluitend Maandag den 10 Augustus zal worden gevaceerd. En zal deze worden geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, 22 Juli 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. Bij Koninklijk besluit van 8 Juni jl. is aan den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyeveltlaatst minister van buitënlandsChe zaken, onder intrekking van het pensioen hem vroeger verleend een pensioen toegekend van 4000. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is een schrijven ingekomen van den minister Van bin- nenl. zaken die zijn leedwezen er over betuigt, dat in de verordening op het burg, armbestuur aldaar de bepaling is opgenomendat kinderen uit gezinnendie onderstand genieten, op stads armenscholen moeten gaan. De minister herin nert dat hij reeds in de Tweede Kamer, op 11 Juni verklaard heeft, dat de bepalingen niet in verband staan met de onderwijswet. In de ver gadering van inspecteurs van het lager onderwijs is daarna door hem de zaak ter sprake gebragt, en de inspecteurs hebben eenstemmig verklaard, dat de regeling gelijk die te Rotterdam plaats had, te betreuren was, daar de bedoelde bepa lingen in strijd is met den geest van de wet op het lager onderwijs en van de staatsregeling, die de vrijheid van onderwijs predikt. De bepaling is een dwang het geweten aangedaandie niet gewettigd is, daar de wet geene schoolpligtigheid kentkon men aan art. 24 der armenwet de bevoegdheid ontleenen het schoolgaan van kin deren van bedeelden in ’t algemeen te bepalen men moge die verplichting niet bepalen tot de open bare school. In een schrijven van den commissaris des ko- nings van Zuid-Holland vereenigt zich deze ge heel met de zienswijze van den minister en dringt hij evenzeer als de minister op de intrekking der bepaling aandie in strijd is met de belangen van het onderwijs en met die van het algemeen. Burgemeester en naar aanleiding van dier bepalingen voordoor art. 31 der verorde ning te wijzigen. Door den minister van ïïnantien is bepaald, dat acht surnumerairs der registratie en domei nen zullen worden aangestelddat op den 28 October a. s. te Utrecht eene commissie tot het afnemen van dat examen zal vergaderen, en dat die commissie zal bestaan uit de heeren W. Lee, directeur der registratie en domeinen voor Zuid-Holland, voorzitter; S. J. van Slooten, in specteur der registratie en domeinen te Assen G. E. Termaatidem te Hoorn mr. B. H. Up- meijer, ontvanger te Appingadam, en W. J. Ber- nedis van Berlekomidem te Brielleleden. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomeh een ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1867 (marine). Het wetontwerp strekt tot verhooging van art. 10, en tot vermindering van art. 33 dier begrooting. Blijkens de memo rie van toelichting van dit wetsontwerp zijn de fondsenin art. 10 van dit hoofdstuk toegestaan voor bezoldiging van het loodspersoneel, ontoe reikend om de uitgaven, die ten laste van dat artikel gebracht moeten wordendaarop door de Algemeene Rekenkamer te doen vereffenen. Het tekort van ƒ43,938 kan slechts gedeeltelijk door overschrijving van de voor onvoorziene uitgaven beschikbare fondsen worden bestreden, zoodat het verder ontbrekende, ten bedrage van ƒ29,000, zal behooren te worden aangevuld uit een be schikbaar restant op art. 33 (kosten der actieve zeemacht) waarvan het eindcijfer der uitgaven ten gevolge van mindere afbetaling van scheeps- soldijen, beneden de raming is gebleven. De boekhandelaar Martinus Nijhoff, te’s Gra- venhage zal in den loop van dit jaar in het licht zenden een nog onuitgegeven werk van Hugo de Groot getiteld de jure praedae. Het is in het jaar 1864 onverwachts te voorschijn gekomen uit de familiepapieren der Cornets de Groot, af stammelingen van den auteur, en toen a-ingo.- kocht voor de bibliotheek der Leidsche hooge- school, waarin het thans berust. Het is voor den druk gereed gemaakt door dr. Ger. Hama ker, wiens naam een waarborg is voor eene zorgvuldige en getrouwe uitgaaf. De waarde van het boek bestaat hoofdzakelijk hierin: 1°. Het meesterstuk de jure belli ac pacis is niets anders dan eene omwerking en uitbreiding van dit vroe gere opstel; 2°. Een hoofdstuk er van is het beroemde mare liberum, in 1609 afzonderlijk als een zelfstandig opstel uitgegeven, welks strek king eerst volkomen juist wordt gekend uit het verband waarin het oorspronkelijk voorkomt. 3°. een ander hoofdstuk is uitsluitend gewijd aan de geschiedenis van den strijd tusschen de Portuge zen en Nederlanders in Indie, toen de laatsten daar voor het eerst kwamen handelen. Dit hoofd stuk grootendeels uit ongedrukte bescheiden samengesteldbevat vele van elders niet beken de bijzonderheden. 4°. voor de waardering van de Groot als geleerde is dit werk van zijn jeugd onschatbaar. Het dagteekent uit de laatste maan den van 1604 en de eerste maanden van 1605 dat is van het 22e levensjaar van den auteur. Van niemand misschien van dien leeftijd be staat er een werk dat van zulk een omvattende kennisvan een zoo rijp oordeel en van zulk een meesterschap over de latijnsche taal getui gen kan als deze Commentarius de jure praedae. De uitgaaf er van zal zonder twijfel den roem van Hugo de Groot nog verhoogen. Het wordt gedrukt door de firma Enschedé té Haarlem met de letter, die in de eeuw van Grotiüs door de Elzeviers gebruikt en vermaard gemaakt is. (Ned. Spectator.) Jl. Maandag avond heeft te Arnhem door dr. L. Muldervoorzitter van het aldaar geves tigde departement der Nederl. maatschappij tot bevordering van Nijverheid en door den burge meester van Arnhem baron van Pallandtde plechtige ontvangst plaats gehad van het hoofd bestuur en de afgevaardigden, die uit alle oor den des lands waren zamengekomen, tot bijwo ning der 91e algemeene vergadering welke Dins dag met eene sierlijke rede door prof, van der Boon Mesch is geopend. Er waren 27 departementen vertegenwoordigd^ te zamen 299 stemmen uitbrengende. Donderdag morgen is zij in het Nijverheids-congres te Arnhem voortgezet. Naar aanleiding van het in de afdeelingen besprokene werden de volgen de besluiten genomen 1. aan het gemeentebe stuur van ’s Gravenhage een adres te zenden omtrent het rioolstelsel van den heer Liernur, in verband met het gebruik der faecale stoffen voor het landbouwbedrijf; 2. het hoofdbestuur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend, dat de JAARMARKT, p welke geënë bedelaars, rijfelaarshazardspelers of loterijen met kaart jes om koekglas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op Dinsdag den 11 Augustus aanstaande, des morgens ten acht ure en eindigen op Vrij dag den 21 Augustus daaraanvolgende des mor gens ten acht ure, en dat vóór den 23 dier maand, alle kramen disschen tenten enz. zullen moe ten zijn afgebroken en weggeruimd. Wordende hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene politie verordening, waarbij is be paald »dat niemand eene tent of iets dergelijks op i' »den voor de openbare dienst bestemden grond »mag opslaan dan op aanwijzing van den markt- meester en na voldoening van Sneek den 22 Juli 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. P R UI M. ZATERDAGS. Abonnementsprijs iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve SNEEKER I i COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1