Zaterdag NIEUWS- EN ADVEUT1L\TIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 8 Augustus. B I N N E N L A N D. DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANt N». 64 Al het »Is een Rijks-ontvanger vrij WIE zijn voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Centsbehalve 35 Cents men ^anco toe te zenden aan den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen bij deze ter algemeene kennis, dat naar aanleiding van de bepalingen der Wet van 1 Maart 1815 (Staatsblad no. 21) op den 16 Augustus e. k. de Kermis GESCHORST zal zijn tot ’s avonds te 7 uur. Sneek 8 Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. P R U I M. Z. M. heeft aan den heer mr. A. F. X. Luy- ben, afgetreden minister voor de zaken der R. Katholieke eeredienst, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ257 ’s jaars. Z. M. heeftmr. E. Manger Cats op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemeester der gem. Smallingerland. HH. KK. HH. prins en prinses Humbert van Italië zijn van ’s Hage naar Baden-Baden ver trokken. Hun werd uitgeleide gedaan door H. M. de koningin en Z. K. H. den prins van Oran je. t De gelastigden der zes Rijnoeverstaten Nederland Pruisen Frankrijk Beijeren Hes sen en Badenberaadslagen sedert 23 Juli te Mannheim over de herziening der Rijnscheep- vaartacteop grond van een door Pruisen op gesteld ontwerp en over eene nieuwe verorde ning op de politie der Rijnscheepvaart. Het Pruisische ontwerp van de beraadslagingen der conferentie ten be hoeve eener nieuwe overeenkomstzal in ver scheidene punten gewijzigd worden. Men gelooft, dat de conferentie hare werkzaamheden tegen de helft van Augustus zal geëindigd hebben. Volgens bericht uit Utrecht zou de spoor lijn van daar op Zaltbommel met 1 September a. s. kunnen worden geopend, met welk tijdstip ook die van Heerenveen naar Leeuwarden voor het publiek in gebruik wordt genomen. Eerstdaags wordt ontslagen uit het huis van correctie te Hoorn zekere S. A.een man, die reeds ruim 36 jaren van tijd tot tijd een inwoner der gevangenissen was en thans in ruim zeventigjarigen ouderdom nog veroordeeld is om drie jaren te Ommerschans door te brengen. Te Ammerzoden, nabij Bommel, heeft een hevige brand in zeer weinig tijds zeven huizen tot den grond toe in de asch gelegd, in deze woningen aanwezige hooi, graan enz.; benevens de inboedels, zijn een prooi der vlam men geworden. Te Kinderdijk is den 3 dezer van de werf der heeren J. en A. Smitte water gelaten de schroefstoomboot Telegraaf II, bestemd voor de dienst tusschen Lemmer en Heerenveen tot vervoer van passagiers en goederen, en gebouwd voor rekening van den heer W. J. Brouwer. De Groninger Courant schrijft dd. 4 Aug.: In de voorgaande week begaf zich de predi- dikant der christelijke afgescheiden gemeente te UlrumP. Woudsmanaar het naburige Fries land, ten einde aldaar eene hem toekomende erfenisten bedrage van ongeveer 400in ontvangst te nemen. Over zijn lang uitblijven verontruststelden zijne huisgenooten de noodige pogingen in het werk om iets aangaande den verdwenene te weten komen. Zij werden on derrichtdat Woudsma, na zijne zaken te heb ben afgedaan, de terugreis per spoor had aan genomen. Donderdag 11. had men hem nog te Grijpskerk en mede iets later te Kommerzijl gezien. Verder was elk spoor verdwenen, tot dat de persoon van Huizingaonder de gemeente Oldehove, in de boot, waarin hij gewoon is per sonen over te zetteneen hoed ontdekteter wijl later nog op eenigen afstand van daar aan den publieken weg een ledig valies werd gevon den, welke beide voorwerpen bij nader onder zoek bleken aan den vermisten predikant te heb ben toebehoord. Men moet dus tot het vermoe den geraken, dat hier een verschrikkelijke mis daad is gepleegd. Daarvan onderrichthebben zich reeds gisteren in den vroegen morgen de officier van justitie en de rechter-commissaris met den griffier van hier naar gemelde plaats begeven en een nauwkeurig onderzoek in het werk gesteldwelk onderzoek nog wordt voor gezet. Behalve het valies droeg de vermiste mede een gouden horologie en een zilveren ta baksdoos bij zich. Men leest in ’t Utrechtsch Dagblad »Is een Rijks-ontvanger vrij van brandspuit- oogappel dat tot grondslag strekt dienst en van andere persoonlijke diensten?” De vorige Minister van Financiën antwoordde op die vraag toestemmend. De gemeenteraad van Heinkenszand in Zeeland dacht anders en was van oordeel dat het Koninklijk besluit van 15 Juli 1868 ’t welk den Rijks-ambtenaar van dien sten ontheftdie met de verplichtingen van ambt strijden niet algemeen is en alleen de gemeente stad Almelo gelden zou. Handelde men naar ’s Ministers gevoelen zoo redeneerde de Raad van Heinkenszand dan zou de formatie van een voldoende brand weer ten platten lande hoogst moeijelijk zijn want notorissen griffiers gemeente-ontvangers enz. konden even als de Rijks-ontvangers aan voeren dat zij gehouden zijn hunne ambtelijke geschriften te bewaken. Eerstdaags zullen voor het provinciaal ge rechtshof te Leeuwarden terecht staan de drie gedetineerden die na hunne ontvluchting uit de strafgevangenis in Juni jl. in vereeniging met den verdronken Schultz zich aan diefstal met braak bij den landbouwer Bottema te Roodkerk hebben schuldig gemaakt, ^eoals men weet zijn deze, met de verder ontvluchten, onlangs door de ar rondissements rechtbank wegens hunne ontvluch ting correctionneel tot 6 maanden opsluiting ver oordeeld. De tentoonstelling, welke Dinsdag en Woens dag jl. te Bolswerd werd gehouden, door de maatschappij van landbouw en veeteelt in dit ge west, is beide dagen druk bezocht, en zoo ge noot ook de harddraverij welke bij deze gele genheid van wege de maatschappij heden plaats had het bezoek van eene groote menigte be langstellenden. Vijftien paarden dongen naar den prijs, een keurig bewerkt zilveren theeservies. Na langdurigen strijd bleef de zwarte merrie van den heer U. Rijpma te Pingjum overwinnaar. In een der Duitsche bladen vinden wij de volgende curieuse advertentie: »Mijne vrouw Anna Rikschen geboren Roes- lernheeft mij deze week kwaadwillig verlaten met een mijner vrienden. Indien hij den moed heeft haar terug te zenden sla ik hem de her sens in. Voor het overige heb ik de eer kennis te geven, dataangezien ik mijne eigen schulden niet betaal, die van mijne vrouw natuurlijk niet gehonoreerd zullen worden.’' Eene andere Duitsche advertentie verdient eveneens aan de vergetelheid ontrukt te worden. Zij luidt kortheidshalve aldus: »Ich reise nach Schmiede-, Löwen- und Gra fenberg und suche einen Bedienten der midi ra-, meine Fr au fri- und meine Kinder amu- siren kann." SNEEK, 7 Augustus. Men schrijft ons uit Nieuw-Appelscha d. d. 5 Augustus Gisteren heeft een zoon van een schipper zijn jongeren broeder door onvoorzichtigheid met een scherp mes zóódanig in het oog gewond, dat de en ’t vlies gescheiden zijn. Men vreest, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor franco ƒ1.90. ADVER'I ENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend dat de JAARMARKT op welke geene bedelaars, rijfelaarshazardspelers of loterijen met kaart jes om koekglas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op Dinsdag den 11 Augustus aanstaande, des morgens ten acht ure en eindigen op Vrij dag den 21 Augustus daaraanvolgende des mor gens ten acht ure, en dat vóór den 23 dier maand, alle kramen disschen tenten enz. zullen moe ten zijn afgebroken en weggeruimd. Wordende hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene politie verordeningwaarbij is be paald »dat niemand eene tent of iets dergelijks op »den voor de openbare dienst bestemden grond »mag opslaan dan op aanwijzing van den markt meester en na voldoening van het marktgeld.” Sneek den 22 Juli 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. IllWllilM ll I SNEEKER I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1