Woensdag NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 12 Augustus. I N N E N L A 1N DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG- 1S0S. no. 65 - I SBSBIER uit Knijpe dato 9 Augu- den ken. men vernield. franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN. Zegelrecht voor i COURANT. i j vooral van 5 i fabri. vt ons uit Koudum dato 8 Augu- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen bij deze ter algemeene kennis, dat naar aanleiding van de bepalingen der Wet van 1 Maart 1815 (Staatsblad no. 21)op den 16 Augustus e. k. de Kermis GESCHORST zal zijn tot ’s avonds te 7 uur. Sneek 8 Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. P R U I M. ontschepingop last der autoriteit onmiddellijk geslacht, met bevel om de huiden dier schapen te desinfecteren. Deze maatregel is genomen alleen omdat bij het onderzoek dier schapen be vonden werd dat één daarvan hevig door de pok ken was aangetast. Hieruit blijkt op nieuw wel ke gevaren den veehandel van hier op Engeland bedreigen wanneer men niet nauwkeurig zorg draagt dat slechts gezond vee en niets anders daarheen verscheept wordt. Buitendien zou men in Engeland soms tot maatregelen jegens het vee uit Holland kunnen overgaandie den handel nog oneindig meer treffen. De gedetineerde S. A., dezer dagen uit de gevangenis te Hoorn ontslagen wordende en die als een van de oudste habitués der gevangenissen kan aangemerkt wordenheeft gedurende zijne veeljarige detentie eene levensbeschrijving ge maakt van de meest berucht geworden gauw dievenals Pinari en dergelijke, die in ons land hunne gauwdievenstreken uitgevoerd hebben en met welke hij in aanraking geweest is. Het handschriftdat in zijn soort niet onbelangrijk isligt in bewaring bij de justitie. Donderdag j. 1. stonden voor hef provinci- aal-gerechtshof te Groningen te recht een tapper en diens vrouw beide aldaar wonendebeschul digd van diefstal, gepleegd met behulp van ge- weldoefeningbij nacht, door twee personen. Zij moeten namelijk in vereeniging met elkander te hunne woonhuize in den nacht van den 21 op den 22 Maart, de persoon van D. B., door bedrei ging hem te zullen smoren en door hem geza menlijk geweldadig aan te grijpen (terwijlde eer ste hem de halsdas dicht wrong en hem bij de keel greep) en hem te samen met geweld tegen te houden en in een hoek te werpen toen hij de kamer wilde verlaten, hebben genoodzaakt zijn geld af te geventen bedrage van twee rijksdaalders. en zich dat geld arglistig en tegen den wil van genoemden D. B. ten diens nadeele hebben toegeëigend. In deze zaak werden 10 getuigen gehoord. De beschuldigden ontkennen hunne schuld. Het openbaar ministerie eischte de schuldigverklaring van de beschuldigden aan de hun ten laste gelegde misdaad en hunne ver- oordeeling deswege tot tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren en solidair in de kosten. De uitspraak is bepaald op den 12 dezer. Men verneemt dat in den verloopen nacht in de stad Vollenhove een zware brand is ont staan waardoor reeds twaalf huizen zijn aange tast en vernield. Nadere berichten omtrent den brand en zijne oorzaak worden te gemoet gezien. De Commissaris der Konings a. i. heeft zich he- I den ochtend naar de plaats van het onheil bege- m. Aangaande dezen brand bericht men nog dat de vlammen zijn gestuittoen 30 huizen waren vernield. De brand is ontstaan bij een bakker in de Kerkstraaten toen zijn de vlammen ter linkerzijde overgeslagen de gracht over op de huizen van ambt Vollenhove gekomen, en daar werd de geheele buurt verwoest. Daaronder be hoorde het logement van de Wed. T. van der Veen. Velen der personen hebben bij den aan vang van den brand zich nauwelijks kunnen red den. Gelukkig zijn er echter geene persoonlijke ongelukken bij gebeurd. Door gebrek aan water hebben de brandspuiten van Blokzijl Genemui- en Vollenhove slechts weinig kunnen wer- Had de wind eene andere richting geno- dan was geheel Vollenhove waarschijnlijk Bij Koninklijk besluit zijn de Departementen van Eerediensten opgeheven. Men meent te 's Hage met zekerheid te weten dat het der regeering gelukt is een de- finitieven minister van buitenlandsche zaken te vinden, wiens benoeming binnen kort zou wor den publiek gemaakt. (II.) Bij het ministerie van binnenlandsche zaken zijn eervol ontslagenals commiesen de heeren de Bas Coolvan Thiel Schiekevan Sluijs de Queck en Mannesseals adjunct-commiesen de heeren GogaarsSchiedges en Roger; be noemd tot referendaris de heer Knijper thans commies, tot commies de heer van Granenburgh, thans adjunct-commies tot adjunct-commiesen de heeren Wolff, van der Hoorn en Vermeer, thans eerste klerken. -Men schrijft uit de residentie aan het Han- Irisblad: »Bij de verschillende departementen heeft men zich in den laatsten tijd druk bezig gehouden met het zamenstellen der onderscheidene hoofd stukken van de staatsbegrooting voor 1869. Men verzekertdat bij eenige departementen eene reorganisatie onder het ambtenaars-pesoneel zal plaats hebben, o. a. bij het ministerie van bin nenlandsche zaken waar eenige ambtenaren zul len worden gepensioneerd. (Zie boven.) »De begrooting van oorlog zal waarschijnlijk eene aanmerkelijke vermindering ondergaan. In de eerste plaats toch verneem ikdat voor het volgende jaar geene kosten zullen worden uitge trokken voor het betrekken van kampenterwijl verder verzekerd wordt, dat spoedig een besluit zal verschijnen houdende opheffing der verschil len tiraiileur-compagnien. De hierdoor te krijgen bezuiniging is nog al aanzienlijk.' Ook de kamer van koophandel en ken te Amsterdam heeft bij den minister finantiën op nieuw aangedrongenop eene he ziemng der wet op de brievenposterij en op de invoering van een uniform port cents voor de briefwisseling binnenslands. Naar men verneemtwerd in de vorige week eene geheele lading schapen van Rotter dam naar Londen gezondenop de plaats van Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de St ad ‘“~T van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Gents iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men pmmvj toe te zenden aan den Uitgever. SNEEK, 11 Augustus. Het onweder dat zich gisteren avond voor een gedeelte ook over onze stad en omstreken ontlastte, schijnt elders zeer hevig geweest te zijn. Men spreekt van onderscheidene ongelukken. Hoewel het ons nog aan bijzondere berichten ontbreekt, vernemen we toch dat o. a. te Friens en Oldeboorn zware branden gewoed hebben. Onder Heeg is een drietal koeien door den bliksem gedood. - Men schrijft stus. Heden morgen omstreeks 3 uur ontstond er tengevolge eene tot dusver onbekende oorzaak, brand in de boerehuizinge eigen aan en bewoond door de weduwe Epeus van Hijlkema Vlieg, op Boven-buren te Koudum welke door de felle wind aangewakkerd spoedig het geheele gebouw in de. asch legde. De inboedel is hoofdzake lijk gered. Het gebouw was tegen eene ge ringe som verzekerddoch inboedelhooi en gereedschappen niet. Men schrijft ons stus. In dit dorp en omstreken staat het aller treu rigst met de weidelanden. De boeren worden genoodzaaktom hun vee op stal te zetten of in de weide te voederen. In ’t melk geven zijn de runderen geducht achteruit gegaan, zoodat het Dgemaak" zeer gering is en de boter hoe lan ger zoo duurder wordt. Ook hebben vele koei en reeds belangrijk in vleesch verloren ’t welk natuurlijk een schadelijken invloed uitoefent op de eventuele waarde der ^hoorndragers”De' vwijken”, die uit de weilanden in de vaart loo- penzijn bijna droog ’t welk niet zelden aan leiding geeftdat de ^runderen” van verschil lende eigenaren elkander eene visite” brengen, hier meer bekend onder den trivialen term vany>slienen”. Van tijd tot tijd hebben er dan ook in de wei de Koeien demonstration” plaatsdie dikwerf de tusschenkomst der respectieven eigenaren nood zakelijk maken. Men schrijft ons uit Ooststellingwerf dato 9 Augustus. Eergister is er over den Dam tusschen Appel scha en Smilde dooi’ F. van Wallinga en zijn knecht een boot getrokken uit het Drentsche in hetFriesche water. Dit kluchtig schouwspel bracht menig lachspier in beweging en sommigen ont glipte een hard woord over de autoriteiten, die ’t bestaan van ’t isolerend Struikelblok bestendi gen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1