15 Augustus. Zaterdag NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BUAD VOOR 1 STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. I B I N N E N L A N D. DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG No. 66 VERGADERING Van den Gemeente-raad van Sneek^ 1868. e den Kommandant der d.d. begint het gevraagde 11 van den 11 Aug. werd te der doopsgezinde j maar het gaat nog. I de dienstdoende Schut- het stadswerkhuis alhier, dienst 1867/68. Het mag niet onopgemerkt blijvendat het tegenwoordig ministerie met den goeden geest van bezuiniging bezield is. Het talrijke ambte- naars-personeel staat eerlang verminderd te wor den. Sedert het eerste ministerie Thorbecke was de oude sleur weêr in haar rijk hersteld. Veel ambtenaren en slecht werk. Aan het de- <1 KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen bij deze ter algemeene kennis, dat naar aanleiding van de bepalingen der Wet van 1 Maart 1815 (Staatsblad no. 21) op den 16 Augustus e. k. de Kermis GESCHORST zal zijn tot ’s avonds te 7 uur. Sneek 8 Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. gemeente de 43ste algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van ’t Algemeenonder leiding van mr. A. E. J. Modderman, als voor zitter geopend. Er waren 206 departementen vertegenwoordigd. De voorzitter gaf tot inleiding der vergadering ecnige beschouwingen over het organisme der maatschhappijvergeleken met dat der Nederlandsche republiek waaronder zij ontstond, strekkende ten betooge dathoewel de republiek in haar organisme de kiemen barer oplossing droeg, de toekomst der Maatschappij door het hare niet in gevaar wordt gebracht. Uit het algemeen verslag bleek, dat de Maat schappij 13,635 leden waaronder 485 honoraire teldehetwelk bij het vorige jaar een verminde ring geeft van 181. De rekening sloot met een goed saldo van ƒ51.848. De aftredende leden van het hoofdbestuur A. Beeloo en Loman, wer den vervangen door de hoeren E. A. Berkhout en Matthes. De commissie voor de opleiding van jongelieden voor het tooneel, heeft, een plan ge maakt tot opleiding van jongelieden en is daar- meê reeds met een 5tal élèvesdie goed lager onderwijs hebben genoten, begonnen. In het verslag betuigde de secretaris zijne vreugde dat de indiening van een adres tot on veranderd behoud der wet op het lager onder- wijr door den loop der omstandigheden onnoo- dig was geworden. Hij maande de leden aan in denzelfden geest voort te gaanwantzeide hij, de maatschappij heeft ook haar 80jarigen krijg achter den rug voor de eenheid der natie in het onderwijs. Deze woorden werden met een da verend en langdurig applaudissement begroet. Van de voorstellen die in behandeling kwa men werd dat van de afdeeling Dordrecht tot herstel van het recht van amendement van de lOjarige wetsherziening en twee voorstellen van Moordrecht aangenomen. Deze laatste strekten om door een commissie een onderzoek te doen instellen naar de beste wijze van oprichting van voorbereidingsscholen en schoolbibliotheken. Een voorstel van Rotterdam ter benoeming van een commissie, om de beste middelen te beramen ten einde het volk te overtuigen van het nadee- lige en onzedelijke der kermissenwerd aange nomen en in die commissie benoemd de depar tementen Rotterdam, Utrecht, Zaandam en ’s Bosch. Het volgend comisch voorval deed zich de zer dagen in een onzer dorpen voor. De wet houder in die gemeente, belast met het toezicht op het openbaar onderwijs, stelt er een eer in de koorden der beurs zoo sterk mogelijk toe te halen terwijl zijn kennis van het schoolwezen juist zoover reiktdat hij het getal scholen in die gemeente weet De hoofdonderwijzer van een dier scholen vervoegde zich bij hem en over handigde hem de lijst der voor zijne school noo- dige voorwerpen. De zeer geleerde wethouder zet zijnen bril recht en begint het gevraagde aandachtig na te lezen «Drie petroleum-lampen. Dat is nog al veel des middags ten 12 uur. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Resumtie der Notulen. 2. Rapport der Commissie voor straten en wallen over een adres van E Veen G. S. hou dende verzoek om bestrating van den buitencin- gel vóór hunne woningen. 3. Adres van E. M. Jaarsma, om vergunning tot het leggen van een dam in eene sloot. 4. Adres van T. Veldhuis, om vergunning tot een overgang over den trekweg. 5. Adres van Th H. Hofstra, houdende ver zoek om eervol ontslag als hulponderwijzermet ingang van 1 October e. k. 6. Benoeming van een hulponderwijzer aan de stadsmeisjesschool. 7. Benoeming van een leeraar in de fransche taal aan den voorbereidenden cursus. 8. Benoeming van een Secretaris-Boekhouder bij de stads algemeene armen-administratie. 9. Adres van den heer Breunissen Troost met verzoek om herbenoemd te worden als Di recteur der sted lijke Gasfabriek. 10. Voorstel van B. en W. betreffende het onderhoud van straten, wallen, goten, riolen enz. enz. 11. Bericht van ontvangst bij Heeren Ged. Staten van de verordening op het houden van mestvaalten enz. 12. Missive van Schutterij. 13. Rapport over de rekeningen van het Is raëlitische armbestuur terijen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. partement van koloniën zjn er 50 verbonden, waarvan 11 overcompleet zijn. Elf tractementen werden alzoo overbodig betaald uit de opbrengst der belasting, van welke eens de Koningin- moeder zeer juist heeft gezegddat zij het bloed der natie was. Het voorgaand ministerie heeft dus, in dien zin, dat bloed roekeloos vergoten. Men verwacht algemeendat dit ministerie de opbrengsten door het volk gedaan niet zal be schouwen als roofgoedmaar vooraf nauwkeurig zal wikken en wegen, voor dat het uitgaven voorstelt. Van een financier gelijk van Rosse en een bekwaam politiek hervormer als Fock (getuige Wijk bij DuurstedeHaarlem en Amsterdam) kon ook moeielijk een ander denkbeeld gevormd worden. In het Weekblad voor het hoogèr onder wijs leest men Naar wij van wel onderrichte zijde vernemen, wordt aan het ministerie van binnenlandsche zaken ijverig gewerkt aan een nieuw ontwerp van wet op het hooger onderwijs. Men verzekert ons, dat in h t ontwerp Fock de verouderde faculteitsindeeling zal vervallen en dat de godsdienst-wetenschap met andere weten schappen zal worden gelijk gesteld. Door den minister van justitie is aan de procureurs-generaal en verdere ambtenaren van het openb. ministerie verzocht, dat aan de genees kundige ambtenaren altijd zoogenaamde simpele afschriften worden gezonden van alle vonnissen betreffende overtreding der geneeskundige wet ten onverschillig door wien de processen-ver- baal zijn opgemaakt die tot de vervolging heb ben geleid. Zaturdag is te Amsterdam een zangwed- strijd gehouden, die door de liedertafei Euterpe, onder directie van den heer Heinzevoor bin nen- en buitenlandsche liedertafels was uitge schreven. Er waren 16 zanggezelschappen bijeen geko menen de strijd werd des morgens en des avonds gevoerd. De afloop wasdatvoor den nationalen wedstrijdde eerste prijs werd be haald door Rotle's mannenkoor van Rotterdam, datter sterkte van 75 leden onder den direc teur de Vliegh gekomenveel sensatie maakte door groole nauwkeurigheid en krachtde tweede p-ijs werd toegekend aan de Gtrechtsche man nenzang ver eeniging onder directie van den heer v. Schaikde vereeniging was zeer gelukkig de uitvoering goed genuanceerd met veel a plornb Rotterdam’s Anghion, dierecteur Heyblomer langde den derden prijs. Bij den internationa len strijd verkregen de prijzen de Société des Orpheonistes van Utrecht, den Isteii; Amstels mannenkoor den 2den en Oefening baart kunst van Amsterdam den 3den prijs. De drie bekroonde componisten zijn de bh. S. Strak te Stuttgart, G. Ham te Venlo en E. Dro- bisch te Minden. In den morgen Amsterdam in het kerkgebouw COURAN SHEERER 'I I OP MAANDAG DEN 17 AUGUSTUS 1868.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1