Woensdag NIELWS- EN ADVERTENTMAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 19 Augustus\Ë- a BINNENLAND. I DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG No. 67 186a A I- mWMM 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor f iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of wdacti (Lbe^effende, ^ebL^iX^ dat gewest een be- i van milt en mo- voor die er zeer ge- gers jarige dochtertje van den landbouwer van Oets op het gehucht Selissen alhier, aan de meid* die bij haar was, dat zij eenige bloempjes ging plukken, terwijl de dienstsmeid bij de koeien in de weide bleef. Weldra was het kind uit het gezicht der meid verdwenen. De ouders kregen hiervan bericht en dadelijk gingen zij met een 15tal buren aan het zoeken. Sommigen vischten tot in den nacht in de nabij stroomende rivier de Dommel, maar alles te vergeefs. De trooste- looze ouders gaven hunne pogingen niet op, tot dat men de lieve kleine Maandag tegen den middag schier bewusteloos in de nabijheid der ouderlijke woning terug vond, liggende met het gezichtje in het zand en de beide handjes onder het hoofd. ie beschrijft de onuitsprekelijke vreugde van de ouders dat de lievelinge zoo wonderda dig was behouden. Twee dagen en twee ge- heele nachten, zegge 48 uren, had het wichtje, schier niet gekleed, onder den blooten hemel doorgebracht. Tusschen Zondag en Maandag had het een afgrijselijk onweder, vergezeld van aan houden zware regenvlagendoorgestaanen van schrikvan koude en afmattingvan honger en dorst uitgeputwerd het door den vader zelven weder levend op een grasheuveltje gevonden. »Het had niets gegeten of gedronken in die 2 dagen en 2 nachten en zag er verwilderd in de oogen uit, toen men het wedervond. Het was slechts verdwaald, en kon zijn huis niet meer vindenhoe dicht het ook daarbij was. Eerst liet men het drinken want eten wilde het aan vankelijk niet, en praten deed het toen evenmin. Weldra echter kwarn het tot bewustzijn, en na in bed verwarmd te zijn begon het te eten en te praten en st au hare schuldelooze handjes aan vader en moeder toedie beide van aandoening als in tranen van vreugde wegsmolten. Het kind is thans weder even welvarend als of er niets gebeurd was.” De zoogenaamde roodhuiden, die op de kermissen het schouwlustige publiek bij den neus hebben gehadzijn door toevallige omstandig heden te Oudewater ontmaskerd. Een der rood huiden had namelijkals gewoon Hollander ge kleed en met een blank aangezigtden laatsten avond der kermis een uitstapje gedaan en toe gevende aan den trek tot misbruik van geestrij ke vochten, die aan dien volksstam eigen is, kwam hij beschonken en naar de meening van zijn chef wel wat te laat te huis. Een hierdoor ontstane twist had ten gevolge dat de chef een voudig zijn weder gekleurden onderhoorige op nam de tent uit en tegen een stoep aanwierp waar deze bezwijmd en eenigzins bebloed bleef liggen, tot de omstanders hem opnamen en naar het ziekenhuis vervoerden. Tot hunne verwon dering zagen de dragers dat, waarschijnlijk door bloedverlies, sommige deelen van het lichaam van den roodhuid van kleur begonnen te veran deren en veel overeenkomst kregen met de kleur van een Hollander; terwijl de kleederen der dra- met roode verf werden bemorst. Doch wat Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter ,*40 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of wlactiAetpeffende, gelieve Z. M. heeft aan mr. W. Wintgens, afge treden minister van Justitie, een pensioen ver leend, ten laste van den staat, van ƒ416 ’sjaars. Z. M heeft aan Mr. J. Heemskerk Azn, af getreden minister van binnenlandsche zakeneen pensioen verleend van ƒ2547 ’sjaars. Het Staatsblad n°. 118 behelst het konink lijk besluit van 5 Augustus 1868, waarbij, met intrekking van het koninklijk besluit, dd. 23 Juni 1854 (Staatsblad r.°, 95), een model-scha- kot wordt vastgesteld voor de infanterie-schutte- »Ü- De minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeelddatvolgens een bericht van den kommissaris des konings in Limburgzich in verscheidene gemeenten van c .j D trekkelijk aanzienlijk aantal gevallen vuur onder het rundvee de schapen de varkens hebben voorgedaan. Daar het gelijk is dat die ziekte welke niet alleen het vee maar ook voor de personen mede omgaan of die hun vleesch eten, vaarlijk kan worden heeft de commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland, op ver langen van den minister de aandacht van de gemeentebesturen op deze belangrijke aangele genheid gevestigd, met verzoek om, ingevaf die ziekte zich in hunne gemeente mocht voordoen, de artt. 459 460 en 461 van den Code Pénal met de meest mogehjke gestrengheid toe te pas sen en om verder zoodanige maatregelen te ne men als strekken kunnen om de verdere ver breiding der ziekte te weren. Men bericht aan het Utr. Dagbl.: Het bericht’t welk eenige dagen geleden zooveel deelneming verwekte, als zou de pred. der christ. afgesch. gemeente van UlrumWoud- sma genaamd, vermoord zijn, nadat men hem van ƒ400 beroofd had, blijkt geheel onwaar te zijn. Allengskens is men tot de zekerheid ge komen, dat hij met eene meid uit Ulrum 'het hazenpad heeft gekozen, zijn vrouw met drie kin deren achterlatende. Om het publiek alzoo te misleidenschijnt hij met opzet zijn steek en zijn valies in het water te hebben geworpen. Het rijks museum te Leiden is dezer dagen aanmerkelijk verrijkt door een geschenk van den heer dr. C. de Gavere, bestaande in ongeveer 1100 zeldzame Europesche en West-Aziatische vlindersin uitmuntenden slaat. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft in raadkamer geene termen gevonden tot verwijzing naar de openbare terechtzitting van de personen beschuldigd van het uitgeven van valsche Zuid-Amenkaansche confêderés en Mexi- kaansche effecten, en hunne onmiddellijke invrij heidstelling bevolen. De Noordbrabanter melt, dat de paus mgr. Smits, kamerheer van Z. H. en hoofdredacteur van het dagblad de Tijd benoemd heeft tot j protonotarius apostolicus ad instar participantium en bij gevolg huisprelaat van Z. IL, zoodat ge noemde heer thans rang .heeft onder de gemij terde prelaten van de Roomsche kerk. Nu de oogst zoo goed als afgeloopen is, is het mogelijkten naasten bijzijnen uitslag te berekenen. Het jaar 1868 is een der belang rijkste jaren geweest, welke aan landbouwkun digen bekend zijn. In de twee voordeeligste jaren dezer eeuw, 1822 en 1826, was op het einde van Juli niet zoo veel graan binnengehaald als thans het geval is. En de vroegtijdigheid van den oogst gaat gepaard met een even zeld- samen overvloed en goede hoedanigheid der tarwe. Alle omstandigheden hebben tot dit gewenschste gevolg medegewerkt geen wind heeft graan doen verloren gaan, geen regen heeft het gewas beschadigdhet zaad heeft zich gelijkmatig kunnen ontwikkelen en niets heeft het volkomen rijp woroen der aren belet. Op verscheidene aan elkander grenzende hoeven in Lincolnshire bracht het morgen land 48 schepels op. Vol gens opgaaf van een der meest bevoegde beoor deelaars leverde het morgen grond door geheel Engeland gemiddeld 34 schepels open kan men verwachtendat de tarwe-oogst van dit jaar dien van 1867 met ruim 4,671,000 kwarters, en dien van gewone jaren met nagenoeg 2,474,000 kwar ters zal overtreffen. De garst en de haveroogst staan, echter dit jaar ongeveer 20 pCt. bij het gemiddelde ten achteren de opbrengst der aardappelen, welker hoedanigheid uitmuntend is, zal niet meer dan twee derde gedeelten van het gemiddelde bedragen. De tarwe-oogst in Schot land weegt tegen dien in Engeland op. Voor den vetweider alleen is het jaar tot dusver zeer schadelijk geweesthij heeft zich genoodzaakt gezienschapen en hoornvee tegen lage prijzen te verkoopen. Het Prov. Gerechthof te Groningen heeft uitspraak gedaan in de zaak van B. W. D. en diens vrouw K. V., beschuldigd vandiefstaf, ge pleegd met behulp van geweldoefening bij nacht, door twee personen. Het Hof heeft hen schul dig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit en te dier zake veroordeeld tot een tuchthuis straf van acht jaren en solidair in de kosten. Volgens de Amst. Cour, zal op verlangen van Engeland de Engelsch-Fransch-Nederlandsch- Pruisische conferentie Maandag :a. s. ’s Graven- hage bijeenkomen om de suikereonventie uit te leggen. Op Donderdag 20 dezer zal voor de ar- rond.-rechtbank te Utrecht, de zaak worden be handeld van den machinist v. Z., beklaagd van het veroorzaken van het ongeluk op den Rijn spoorweg aldaar, waarvan de dood van een der passagiers het gevolg is geweest. Een aantal ge tuigen zal worden [gehoordterwijl mr. H. J. van Lier als verdediger zal optreden. Uit Boxtel wordt van 12 Augustus gemeld: »Hoe wonderbaarlijk kinderen in het leven be houden blijven, blijkt uit het volgende: Zater dag ruim 10 ure des voormiddags zeide het 4 SNEEKER COURANT c

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1