Zaterdag 22 Augustus. MEI WS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE SIAD BN RET ARRONDISSEMENT SNEER. I BINNENLAND^ DRIE<ENGA\WTIGSTE JAARGANG No. 68 MlilllllM 1 mis-nadag 19jarig meisje uit I '.ft I I MF? S kend persoon aangerand geworden dien zij op de Schiekade te Rotterdam ontmoet had en den weg naar het spoorweg-station had gevraagd. De bedoelde persoon had zich aangeboden het meisje daarheen te geleiden, voorwendende dat hij ook naar het station moest. In plaats van daarheen bracht hij haar naar genoemden pol der- waar hij haar op eene gruwelijke wijze mishandeldeentoen zij om hulp riephaar een doek in den mond stopte. Een voorbijgan ger vond later het meisje in eene sloot liggen waar zij zonder zijne hulp zeker zou gestikt zijn. Eenig geld, dat zij bij zich had gehad, bene vens eenige kledingstukken waren verdwenen. Een beklaagde verscheen dezer dagen voor het kantongerecht in beschonken toestand. »Hoe durft ge zóó voor mij verschijnen?” vraagt de rechter barsch. «Wij allen zijn stof, mijnheer,” was het antwoord«en als bij de tegenwoordige hitte de stof niet nu en dan eens begoten werd, zouden wij uit elkaar vallen.” SN EEK, 21 Augustus. De kermis is afgeloopen de laatste dagen wa ren weinig drukker dan de eerste. Het schijnt wel dat de kermissen haar tijd hebben gehad want van jaar tot op jaar kan men achteruitgang bespeuren. Of dit nu van vooruitgang getuigt Wij scharen ons geenzins onder de verklaar de voorstanders der kermissenmaar evenmin onder de bepaalde tegenstanders. Wij gelooven, dat het noodig is, dat er minstens éénmaal in ’tjaar gelegenheid bestaat om zich eens meer bij zonder te ontspannen en te genieten. Ons volk heelt niet te veel genot, ’tls nat. vrij onver schillig of men deze uitspanningsdagenkermis dagen wil noemen of ze anders gaat doopen. Intusschen is ’t niet onverschillig hoé er genoten en feestgevierd wordt. Kan men dus door ver andering verbetering brengen in de volksverma ken dan zou dit zeker eene belangrijke schrede vooruit zijn om het genot te verhoogen. Zoo lang dit evenwel tot de pia vota behoort moe ten we ons vergenoegen met hetgeen we hebben. In elk geval zal een ziekelijk godsdienstig ijveren tegen de kermissen, door middel van vliegende blaadjes met onzino. i. al zeer weinig doel treffen. Over ’t algemeen zijn de menschen nog té gezond van hoofd en hart om zich op die wijze te laten intimideeren. Wij zijn begonnen te zeggen dat de laatste dagen weinig drukker waren dan de eerste, en wij moeten wel constateren dat vooral de drukste kermisdagde van oudsher beroemde dag der Sneeker Hardzeilpartij al zeer ongeluk kig voor Sneek is uitgevallen. Hoe verlangend wij ook naar een verkwikkenden regen uitzagen, op den dag van Woensdag jl. was ze aan velen zeker minder welkom; daarbij maakte de totale windstilte het zeilen onmogelijk, zoodat dit volks feest geheel is mislukt. De directie onzer zeil vereniging was dus wel genoodzaakt de zeilpartij uit te stellen. Tot wanneer? Blijkens ach terstaande annonce worden de leden opgeroepen die gevierd wordt na den laatsten dag van den termijnwaar binnen de duur van de kermis bepaald is. Niettegenstaande dit voorstel door vier leden werd ondersteundweigerde de bur gemeester het in omvraag te brengendoch be loofde hij in de kermis-advertentie te zullen me- dedeelendat er geene kermisnadagen zullen worden toegestaan. Het tegendeel had echter plaats. In plaats der beloofde annonce, verscheen eene proclama- matie, waarin wel gemeld werd, dat eenige daarin met name genoenlde kermisvermakelijkhe den op Zondag 10 Juli zouden verboden zijn, maar er werd niets in gezegd van het verbod om kermistenten en carrousels te openen. Allerwege werd nu het gerucht verspreid dat de kanaalarbeiders en eenige ingezetenen zich verzetten tegen het door den gemeenteraad on dersteunde voorstel tot afschaffing van den ker- mis-nadag en in de zitting van den gemeente raad van Veere kwamen dan ook drie adressen in, waarin op het beho- 1 van dien kermis-na- dag werd aangedrongen. Bij de lezing van het verslag dier zitting, volgens de Midd. Ct. door meer dan één geloofwaardig persoon met de grootst mogelijke zorg opgemaakt, kan iederzegt dat bladzich overtuigenhoe in kleine gemeenten het recht van vrije discus sie wordt geëerbiedigd. De burgemeester van Veere schijnt, volgens dat verslag, bijzonder prikkelbaar van gestel te wezen en niet veel te genspraak te kunnen dulden. Ook schijnen de raadsleden eene bijzondere opvatting te hebben van den eerbieddien zij elkaar verschuldigd zijn. Terwijl het ééne lid het ander verwijt dat hij «reeds zoo menig centje van de kanaal-ar- beiders (de opposanten tegen de afschaffing van den kermis-nadag) had opgestreken,” weigert de voorzitter dat lid tot de orde te roepen ter wijl hij zelfs den aangevallene uitnoodigt den aanvaller niet in de rede te vallen. Daarentegen roept de voorzitter het eerstbedoeld lid tot de ordeomdat dit lid zich verzette tegen de wijze waarop de loop der zaak door den voorzitter werd voorgesteld. Na eene zeer onstuimige discussie staakten ten slotte de stemmen over de vraag of de bedoelde nadag zal worden afgeschaft, waarop de voor zitter verklaarde dat de zaak tot eene nadere vergadering zou worden aangehouden. Naar aanleiding van het gebeurde hebben zich thans drie leden van den gemeenteraad bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken ge wend met het verzoekdat hun de zoo hoog noodige waarborgen mochten worden verzekerd omvolgens eed en overtuiging de belangen der gemeente te kunnen en te mogen behartigen, en dat zij bij de uitvoering van hun mandaat als leden van den gemeenteraad zullen gevrij waard worden voor iedere willekeurige en honende behandeling. Vrijdag middag is een 19jarig meisje uit de gemeente Rhoon afkomstig, in den Bleidorb- schen polderonder Overschiedoor een onbe- Deze COWiAAl verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco fl.JO. ADVERT ENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Gents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. Z. M. heeft benoemd tot definitief minister van buitenlandsche zaken den heer mr. T. M. Roest van Limburgthans deze betrekking tijdelijk waarnemende. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Rauwerd mr. L. Reitsma, thans griffier bij het kantongerecht te Oldeberkoop. Aan het ministerie van buitenlandsche za ken worden thans de conferentiën over de uitleg ging der suikerconventie gehouden. Daaraan ne men deel de heeren: voor Frankrijk, Barbier, directeur-generaal der douanen; Jules Ozenne staatsraad directeur van den buitenlandschen handelvoor BelgieFisco inspecteur-generaal bij het ministerie van financiën; Guillaunie, di recteur bij het ministerie van financiën; voor Prui sen, Herzog raad-adviseur bij het ministerie van handel en nijverheidswerken; Fleischauer, hoofd inspecteur der douanen voor Engeland Robert Ogilvie Lewis Mallet Esq. G. B. voor Neder land mr. A. Uyttenhoven, hoofd-administrateur bij het departement van financiënP. II. B. Matké hoofdadministrateur van de directe be lastingen, in- en uitgaande rechten enz.te ’s Hage. Men verneemt dat het postverdrag tusschen Nederland en den Noordduifschen Bond, hetwelk op het punt staat te Berlijn gesloten te worden, waarschijnlijk ook nog in den loop van dit jaar inwerkingzal komen. Overeenkomstig de bepa lingen van die project-conventie zullen alle brieven uit Nederland herkomstig en bestemd voor Duitsch- land met inbegrip van de Zuidduitsche Staten Baden Beijeren en Wurlemberg alsmede van geheel Oostenrijk, tegen een port van 10 cents kunnen worden gefrankeerdterwijl het port der ongefrankeerde brieven uit Duitschland herkom stig, 20 cent zal bedragen; onverminderd de toe passing van een port van 5 cent voor de gefran keerde brievendie binnen het zoogenaamde grensravon (van 30 kilometers) worden gewisseld. De bepaling van het bovenstaande port geschiedt naar den maatstaf van 15 wigtjes. Ook zal er eene gelegenheid worden geopend om tusschen Nederland en Duitschland postwissels te kunnen verzenden. De Haagsche correspondent van de Gronin ger Courant «meent zeker te weten, dat de Mi nister van Financiën met het plan omgaat een laag uniform-zegel voor alle dag- en weekbladen voer te stellen.” De Hooge Raad heeft verworpen het be roep in cassatie van J. Graus door het provin ciaal gerechtshof in Utrecht tot de doodstraf ver oordeeld wegens moord op zijne vrouw gepleegd. De veroordeelde heeft zich thans tot Z. M. ge wend met verzoek om gratie. In de Middelburgsche Courant leest men een verhaal van hetgeen eenige weken geleden in de gemeente Veere is geschied. De aanlei ding tot het gebeurde was gelegen in een in den gemeenteraad dier plaats gedaan voorstel tot af schaffing van den zooger.aamden kermisnadag SNEEKER 5 t s i 1 GOBBANg

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1