Woensdag NIEUWS- EN ADVERTENÏHIAD VOOR BE STAB EN SET ARRONDISSEMENT SNEER. 26 Augustus. vt BINNENLAND. DRIE-EN-TWINTIGS TE JAARGANG No. 69 1868. f* de grond aanbeval. die In elk geval is iedere plaatsing. Alle brieven en stukkende uitgave of redactie betreffende, gelieve nier net. een ve tot stand gebracht worden. Uit het tweede verslag ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Gentsbehalve 35 Gents men franco toe te zenden aan den Uitgever. den betrokken. Volgens de Kolnische Zeitung zijn, tus- schen de Pruisische en de Nederlandscbe regee- ringop dit oogenblik onderhandelingen aanhan gig over het aansluiten van de OldenburgBre- spoorweg aan het Nederlandsch spoorweg- De verbinding zou door het maken van spoorweg tusschen Nieuwe-Schans en Ihrho- Deze COURANT verschijnt W OENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTLËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, Zegelrecht voor i j De notaris daarentegen had bij zijn request het artikel opgevat in den zin dat de wetgever aan een notaris het voorrecht heeft verleend, om behalve bij authentieke acte ,- ook nog bij een anders informeel stuk deze gewichtige beschik king te maken. Indien toch dit laatste waarde heeft, dan zou, naar zijn gevoelendes temeer het eerste waarde moeten bezittenwaarbij nog komt dat de notaris, die uithoofde van ziekte .niet meer schrijven kan, bij de opvatting van de rechtbank in het geheel geene aanbeveling kan doenendus in plaats van een voorrecht te erlangen, in veel slechter conditie is dan elk ander. Vermits de rechtbank bij art. 68 van bovengenoemde wet, de bevoegdheid heeft om den aanbevolene niet aan te wijzen is deze be schikking niet vatbaar voor hooger beroep of cassale, hetgeen bij de kwestie omtrent de uitleg- j ging van het bewuste artikel misschien te be treuren is. Wij lezen in de Wekstem het volgende »Vijf honderd gulden als belooning wordt toe gezegd aan hem of haar die bewijzen kan, dat ds. P. Woudsma van Ulrum zich met een meis je naar elders heeft begeven en dus de eerste berichten ais zou hij waarschijnlijk geweldda- Brieven franco aan den uitgever der Wekstem, Zalsman te Kampen.” Men schrijft uit Veendam, dd. 19 Aug.: »Voor meer dan 20 jaar werd het aardappel- gewas door hetzelfde verschijnsel van ontkieming der volwassen aardappelen aangedaan als men thans bijna in alle zand- en kleigronden opmerkt. Een bejaard landbouwer heeft de verzekering ge geven, dat hij toen met het beste resultaat het volgend eenvoudig en onkostbaar middel tegen het verder uitbotten had aangewend. Hij had nl. het loof van het gewas gekneusddoor het aardappelloof met een rolblok tegen den grond te jagen. Toen hij dit twee keer in tegenoverge stelde richting gedaan had was het loof zooda nig gebroken, dat de voortgang van de groei in er belangrijk door vertraagd werd. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de knol evenzeer door het nog sterk groenend loof bo ven als door de vezelwortelen der aardappelen in den grond, wordt gevoed dan komt ons raad volstrekt niet slecht voor. I de maatregel o. i. meer aan te raden dan het afmaaien van het loof, dat ook wordt aanbevolen." SNEER, 25 Augustus Gisteren avond werd in de Concertzaal eene vergadering gehouden van de leden der Zeilver- eeniging alhier, waarin de vraag werd behan deld, of de hardzeilerij welke op den 19 jl. mis lukt was, hervat zoude worden. Met bijna algemeene stemmen werd dit ont kennend beantwoord. Daarna werd door een dei’ leden voorgesteld of er geene mogelijkheid zoude bestaan, dit jaar eene Admiraal zeilpartij te hou den even als voor korte jaren het gèvaj was waarvan de onkosten door vrijwillige bijdragen moeten gevonden worden. van de Maatschap pij tot Nut van den Javaan, blijkt, dat het ge tal der afdeelingen in het laatste jaar met negen is toegenomen terwijl het getal leden van 850, in Augustus 1867 tot ruim 1400 geklommen is. In het Weekblad voor hooger onderwijs leest men; Naar men ons verzekert, zal in het wets-ont- werp op het hooger onderwijsdat door den heer Fock wordt ontworpen de instelling wor den voorgedragen van eenige rijks-gymnasien waarvan de kosten voor ;en gedeelte zullen ko men ten laste van de gemeenten in welke zij ge vestigd zullen zijn. Het Handelsblad meldt het volgende Leijden, 22 Augustus. De landbouwer Rutte, te Waddinxveen woonachtigkreeg in de vorige week eene zieke koe, en deze week nog een j dig om het leven zijn gebracht onwaar zijn, daarbij. Deze koeien door den veearts Snellen onderzocht zijnde, werden verdacht verklaard te lijden aan den veetyphus. Daar de boer van een tegenovergesteld gevoelen was, werd de vee arts Voerbosch uit Gouda ontboden, die de beesten voor niet aan veeziekte lijdende verklaar de. Daarop werd naar ’s Hage om inlichting getelegrapheerd waarop de twee koeien zijn af gemaakt en de woning door den veldwacht wordt bewaakt. De arrondissements rechtbank te Amster dam heeft onlangs ee'ne beschikking genomen die voor notarissen van groot gewicht is. Een notaris te dier stede wenschte namelijk vóór zijn sterven gebruik te maken van de bevoegheid hem bij de wet verleend tot het aan de recht bank aanbevelen van een bewaarder zijner mi nuten. Hij was echter zóó zwak, dat hij niet kon schrijven, doch liet een zijner collega’s een testament verlijden waarbij hij een bewaarder De alzoo aanbevolene legde aan de rechtbank over een afschrift van dat testament, zijnde uit den aard der zaak eene authentieke acte. De rechtbank besliste echter dat de aan bevolene niet kon worden benoemdop grond dat art. 68 van de wet op het notarisambt van 9 Juli 1842 de overlegging vordert van een on- derhandsch door den overleden notaris geheel geschrevengedagteekend en onderteekend stuk. De rechtbank is alzoo van oordeel dat de wet gever aan een dergelijk onderhandsch stuk hoo- gere waarde heeft willen toekennen dan aan ee ne authentieke acteen dus bij dit artikel eene uitzondering maakt op de bepalingen van het burgerlijk wetboek, die aan de authentieke ac- ten vollediger bewijskracht en dus hoogere waar- Door den minister van oorlog is ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat voor het ver gelijkend examen tusschen adspiranten voor eene plaatsing als kadet aan de koninklijke militaire akademiewat betreft den omvang van het exa men en den leeftijd van hen die tot het afleg gen daarvan worden toegelaten, in hetjaar 1869 dezelfde bepalingen zullen gelden als voor het jaar 1868 zijn gesteld. De adspiranten zullen derhalve den 1 September 1869 den vollen ou derdom van 16 jaren jaren hebben bereikt en den leeftijd van 19 jaren niet moeten hebben overschreden. Waf. den omvang van het examen betreft, wordt verwezen naar de aankondigin gen, in de Staats-Courant van 29 Januari, 3 Maart en 7 April jl. in het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de vakken onder letter h daarbij vermeld- - Van het ministerie der uitgaven en benoe mingen komt dagelijks al meer en meer moois voor den dag kijken. Men moet vragen, was het te doenom ’s lanas penningen onvoor- waardelijk uit te geven De gewone post voor decoratiën op de hegrooting bedraagt 2000. Zelden wordt die som besteed. De hegrooting over 1867 wees er weder hetzelfde cijfer voor aan. De minister echter heeft ƒ4643.60 noodig gehadZijn wellicht de kosten voor de Luxem- burgsche orde uit de Nederlandsche schatkist betaald geworden Wij hopendat de kamer een streng onder zoek naar deze en dergelijke verhoogingen zal instellen, om toekomende ministers a la Heems kerk af te doen schrikken van ’s lands pennin gen zoo hoog boven het budget uit te geven. Naar men verneemtis het de bedoeling der Regeering om het niet te laten bij de te genwoordige opheffing der beide eerediensten maar zou haar voornemen zijn de thans inge stelde bijzondere afdeelingen van eeredienst in eene gewone afdeeling van eene der overige de partementen te vereenigen en op te lossen. Waar blijft de gouden medaille door Vreede, Lion en G°. aan de hoogst bekwame exministers v. Zuylen en v. Heemskerk te vereeren Geld kan er zender twijfel genoeg verkregen worden; maar er zijn ook lieden noodigom voor intee- kenaars te dienen, en daaraan schijnt gebrek te zijn. Wij raden V. L. G°. aan de verpleeg den in liefdadigheids-inrichtingen, de werklieden in^uitgebreide fabrieken en de huurders van wo ningen bij de week eens flink te onthalen; dan zal ’t wel gaan. Zoo iets is meer gebeurd. Naar men verneemt zal de wedstrijd van scherpschutters Maandag 21 September in de re sidentie aanvangen. De mededingenden zullen op de groote zaal op het Binnenhof door de re- gelings-commissie plechtig worden ontvangen. Vervolgens zal men zich naar het kamp te Waals- v dorp begeven, dat gedurende zes dagen zal wor- i de toekennen dan aan onderhandsche geschriften. SNEEKER i COURANT 1 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1