Woensdag 2 September. NIEUWS- EN IDVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. B I NNENLA1ND. No. 71 DRIE-EN-TWINTIGtSTE JAARGANG 1803. 1= van p. zien zijn 1 van de rijkstele- spoorweg- t VI I voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Gentsbehalve 35 Gents men franco toe te zenden aan den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEKmaken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, te begin nen met hedenvoor een’ ieder ter lezing is ne- dergelegd en in afschrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar wordt gesteldde aan den Raad aangebodene Gemeente-begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den iare 1869. Sneek den 2 September 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. JOUSTRA L. B. Be Secretaris, G. J. PRUIM. Bij kon. besluit is aan den heer mr. R. J. graaf van Schimmelpenninkafgetreden minister van finantiën een pensioen verleend ten bedra- ne van ƒ2005. De minister van binnenlandsche zaken, ge let op art. 13 der wet van 1 Juni 1865 (Staats blad no. 59), heeft goedgevonden te bepalen: 1. dat de commissie aan welke is opgedragen het examineren van hen, die eene acte vanbevoegd- i eene positie verkeerden heid als arts wenschen, overeenkomstig artt. 27 en 28 dier wet, voor de tweede maal in het loopende jaar zitting zal houden op Maandag den 21 September e. k. en volgende dagen te Rot terdam 2. dat de commissie aan welke is op gedragen hel examineren van hendie eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker wenschen te verkrijgen, voor de tweede maal in het loopen de jaar zitting zal houden op Maandag 7 Sep tember e. k. en volgende dagen te Leiden. De schuttersraad der d.d. schutterij te Zwol le heeft bij vonnis van 18 Augustus veroordeeld: lo. de schutter H. J. T. tot betaling eener geld boete van ƒ10, wegens varzuim van dienst; 2o. den korporaal H. J.| E. lot betaling van twee geldboeten, een van ƒ4 wegens gedrag tegen de ondergeschiktheid en een van ƒ2 wegens dron kenschap, terwijl de raad hem tevens vervallen heeft verklaard van de rang van korporaal en teruggebracht tot gewoon schutter wegens ver zet door woorden gedurende de dienst tegen een meerdere gepleegd.” Donderdag ochtend is het stoffelijk overschot van mr. J. van Lennep te Oosterbeek in pléchti- gen eenvoud ter aarde besteld. Enkele vrienden en vereerdersin den omtrek aanwezig woon den de begrafenis bij. De hoogbejaarden van ’s Grayenweertdie den ontslapene als kind, als jongeling, als man en grijsaard had gekend, die dat geheele rijkeveel bewogenmaar schoone en belangwekkende leven had mogen overzien, sprak een diep treffend woord aan de stille groeve uit. »Wij vernemen met belangstelling zegt de Tijd dat het even prachtig als smaakvol eerevaandel, door de catholieke vrouwen van Nederland aan het pauselijk leger aan te bieden, gedurende eenige weinige dagen, te beginnen met 4 Sept., voor het publiek ter bezichtiging zal worden gesteld, en wel in het St. Bernar- dusgesticht op de Oude Turfmarkt te Amster dam. Een commissie van 17 leden, allen com miezen bij ’s rijks belastingen heeft dezer da gen een adres aan den minister van finantiën aan geboden, waarin op eerbiedige maar dringende wijze gesmeekt en aangedrongen wordt op her ziening der pensioenwetin die geestdat de weduwen en wezen der burgerlijke ambtenaren weder als bij de wet van 1822 daarin worden opgenomen. Een 85tal ambtenaren van de rijkstele- graafkantoren te Amsterdam Rotterdam ’s Gra- venhageArnhem en Utrechthebben bij uit voerig adres aan Z. M. de Koning, van hun in stemming doen blijken met de bedenkingen te gen de thans vigerende pensioenwet, ontwikkeld in het adres der rijkscommiezen, hierboven ver meld. Gisteren, zoo schrijft men onder dagteeke- ning van 26 Augustus uit Babberich, kwamen een paar dames te Arnhem woonachtigvan Elten herwaarts, niettegenstaande zij blijkbaarin waarin de meeste dames zich wel wachten ver van huis te gaan. De moed van deze vrouwen scheen alleen verklaard te kunnen worden door haar verlangen om de moedervreugdedie haar wachttete verhoogen door het besefdat die heugelijke gebeurtenis op Pruisisch grondgebied zou voorvallen. De chef van het douanebureau had deernis met ha ren toestand. Ook hij was man en vader. Hij noodigde de dames in zijn kantoor, waar zij een poos doorbrachten in gezelschap zijner echtge noot. Van hetgeen daar gebeurd is was nie mand getuige. Slechts weet men dat bij haar vertrek geen der beide dames meer in belang wekkende toestand verkeerde, terwijl in het bu reau gevonden zijn 45 einden paardendarmin houdende 40 kannen spiritus. Of deze spirituele verlossing in de annalen der geneeskundige we tenschap eene plaats zal krijgenbetwijfelt men. (Arnh. Ct.) Woensdag zou de gevangene Peters, die te Leeuwarden zijnen straftijd moest gaan door brengen van Arnhem over Utrecht naar Amstor- dam worden getransporteerd. Omdat men met een gevaarlijken cliënt te doen had nam de brigadier-majoor van de rijks-veldwacht te Arn hem zelf dit transport op zich. Terwijl in de nabijheid van het station Utrecht Peters bezig was den brigadier-majoor voor zijne menschlie- vende behandeling te danken, wist hij door het opene raam van den waggon een gevaarlijken luchtsprong te nemende brigadier-majoor had echter de tegenwoordigheid van geesthem bui ten het raam in den hals te grijpen en hield hem onder het voortrijden van den spoortrein, op gevaar af van hem te worgen of door den trein te doen verbrijzelen, zoo lang vast, tot dat de trein aan het station stil hield. Bij aan komst te Utrecht heeft de station-chef aldaar de voorzorg gebruiktom voor het verder transport naar Amsterdam een afzonderlijken waggon met de noodige assistentie te verleenen. In de Economist leest men het volhende Veiligheid op spoorwegen. Spoorwég-onge- vallen in Nederland a° 1867. Het verslag van de raad van toezicht over het afgeloopen jaar geeft ook, als gewoonlijk, aan het. slot een lijst der ongevallen die hij de uitoefening van de dienst bij elk der maatschappijen zijn voorgeval len. Letsel aan personen was dit jaar nog al vrij aanzienlijk. De uitvoerige lijst maakt wellicht bij de eerste opslag een min gunstige indruk. Wan neer men echter de bijzonderheden nagaatbe vindt mendat de veiligheid van het reizend publiek slechts in zeer geringe mate er bij ge trokken was. In de reeks van ongelukken door spoorweg vervoer zijn er drie van reizigers, alle drie met doodelijken afloop. Bij deze allen was echter het ongeluk aan roekeloosheid te wijtente Leiden sprong, 16 Juli 1867, een reiziger uit de trein en werd door de aankomende trein gedood te Driebergen sprong, 21 Juli, ook iemand uit de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. AD VERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en:' KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente SNEEK doen te weten: Dat de Raad dezer gemeentein zijne verga dering van 25 Juli 1868heeft beslotennavol gende wijzigingen te brengen in de algemeene politie verordening dezer gemeenteafgekondigd den 8 October 1856 als Art. 221, de hoogte van de vloer tot onder de balklaag wordt bepaald op 2.70 el in plaats van 3 el. Art. 222, de woorden ageploegd met vaste veer en groef” vervallen. Art. 225, de 2 el wordt verminderd tot 1.90 el en de 1.10 el tot 1 el. Art. 227, vervalt »en daarvoor wordt in de plaats gesteld” iedere woning zal moeten voor zien zijn van een portaal of gang aan de buiten deur.” Aldus vastgesteld bij besluit van den gemeen teraad van Sneek den 25 Juli 1866, N°. 3 en 4. Zijnde dit besluit tot wijziging van de alge meene politie verordening voornoemd, aan hh. Gedeputeerde Stalen volgens hun bericht van den 13 Augustus 1868, n°. 36, in afschrift me degedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort te Sneek den 29 Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. Ab onnementsprij s stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve Mb',!.1 'M,i|ia I SNEEKER C 0 R ANT I i L r i a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1