Zaterdag NIEIIWS- ES ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. I Paardenmarkt B X X E X L A N D. DRIE-EN-TWINTIGSTE JJkARQjkNG- i a t 1 22 Aug. n°. 52, rijdende J t I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en 7' - - ..^u, franco 1.90. ADVERTENTLËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEKmaken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, te begin nen met hedenvoor een’ ieder ter lezing is ne- dergelegd en in afschrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld, de aan den Raad aangebodene Gemeente-begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den jare 1869. Sneek den 2 September 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd II. JOUSTRiY L. B. Be Secretaris G. J. PRUIM. Wethouders Voornoemd J O U S T R A L. B. De Secretaris G. J. PRUIM. Tot het onbruikbaar maken van het yleeschhet bestrooien van de grafkuilen met kalk enz. kan de Raad bij gemeente-verordening de veehouders verplichten. Voor zoover dusdanige verordening in de gemeente nog niet bestaat, moeten daai° toe de noodige voorstellen aan den Raad ge daan wordenen voorts moet aan de hiervoren bedoelde wetsbepaling krachtig de hand worden gehouden. Verder wordt medegedeeld, dat al leen schadeloosstelling hij onteigening ten laste komt van den Staaten dat een en ander niet van toepassing is op runderendie aan veetyhus lijden of daarvan verdacht zijn. De pokziekte onder de schapen verkrijgt te Groningen eene zorgwekkende uitbreiding. Van de 53 gemeenten dier provincie zijn meer dan de helft door die ziekte bezocht, en dan nog niet op een enkelen stal, maar bij onderschei- landbouwers komt zij voor. In eene vergadering van de afdeeling ’s Gra venhage der Hollandsche maatschappij van land bouw heeft de voorzitter medegedeeld dat ver dachte gevallen van veeziekte niet alleen te Wad- dinxveen maar ook elders op verwijderde pun ten zich hadden voorgedaan, zoodat het twij felachtig is of de tentoonstelling van vee te Go- rinchem op het einde van deze maand voortgang hebben zal. Zaterdag is te ’s Hage het 10de Nederland- sche Taal- en Letterkundig Congres aangevan gen. Des avonds te zeven uur werden in de zaal der Teeken-academie, de congresleden pleg- tïg ontvangen door het gemeentebestuur, waar bij de eerewijn is uitgereikt. De burgemeester van ’s Gravenhage nam het eerst het woord om de Congresleden in de koninklijke residentie wel kom te heeten. Na hem trad, daartoe uitge- noodigd door de Nederlandscho regeering pro fessor de Vries op om het Congres te begroe ten en de verzekering te geven, dat de regeering met belangstelling de werkzaamheden van het Congres gadesloeg, in de overtuiging dat deze bevorderlijk zullen zijn aan de Nederlandsche taal- en letterkunde en tevens aan de bevestiging van de Nederlandsch nationaliteit in het Zuiden en in het Noorden. Hem volgde namens de Vlaam- sche broeders de heer Delcroix op als spreker, en vervolgens de president van het vorige Nederl. Taal- en Letterkundig Congres, de heer de Maere Limnanderdie in vïoeijende bewoordingen als gevolmagtigd door de Belgische regeering, het Congres begroette en met nadruk er op wees hoe evenmin bij de Zuidelijke als bij de Noor delijke broeders gezindheden werden aangetroffen, als die waarvan hier in de laatste dagen geruch ten waren uitgestrooid, die ook tot in België door gedrongen waren. De bevestiging der zedelijke eenheid tusschen de Noord- en Zuid-Nederlan- derszeide hijzietdaar het doel van de Con gressen, ook van dit Congres. Later op den avond toen de leden, vereenigd waren in de sociëteit de Vereeniging sprak dr. Jonckbloet. Hij wees er op hoe het doel van was om met voorbijgang Bij besluit van 29 Aug. jl. no. 54, heeft Z. M. bepaald dat de tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag den 19 September 1868 des namid dags ten 2 ure en den minister van binnenland- sche zaken gemagtigd om zich, op het in art. 1 bepaalde tijdstip te begeven in de vergadering van de Staten-Generaalten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in ’s Konings naam te sluiten. Bij Zr. Ms. besluit van zijn de dagelijksche soldijen der na te melden onder-officieren gewijzigd als volgt: Voor de adjudanten onder-officiers en vaandeldragers bij de grenadiers en jagers op f 1.17 /2, bij de in fanterie ƒ1.15, bij de vesting-arlillerieponton niers, mineurs en sapeurs ƒ1.20; voor de sergeanten-majoors en opperwachtmeestersbij de grenadiers en jagers op 1.02‘/2, bij de in fanterie 1bij de kavalerieveld- en rijdende artillerie ƒ1.15, bij de vesting-arlillerie, de pon tonniers en de mineurs en sapeursmitsgaders de vuurwerkers bij de veld- en vesting-artillerie f 1.02 /v De verhooging op de dagelijksche soldij wegens zes- en twaalf-jarige dienst is voor de onder-officieren in het algemeen, volgens de regelen waarop die thans wordt toegekend vast gesteld op 5 cent voor 6-jarige en op 10 cent voor 12-jarige dienst. Voorts is bepaald dat in- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEKmaken hiermede /jua*. bekenddat de najaars PAARDEN- MARKTdit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 16 September e. k. Burgemeester en II. I l ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad iedere plaatsing. -Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve geval de soldij (die van den soldaat der minst bezoldigde klasse tot maatstaf genomen) minder dan 5 cent per dag aan zakgeld bedraagthet daaraan ontbrekende als bijslag op de soldij van ’s rijks wege zal worden te goed gedaan. Een en ander is den 1 September in werking getre den. Te rekenen van 1 September 1868 wordt het tarief voor de verzending van telegrammen naar Noord-Amerika langs den atlantischen ka bel aanmerkelijk verminderd. Van dit tijdstip wordt, behalve de seinkosten tot Londen, voor een enkelvoudig telegram van 10 woorden die niet meer dan 50 letters bevatten, en 5 vrije adreswoorden, geheven, naar: Boston ƒ40,50, in plaats van ƒ63; New-York ƒ40,50, in plaats van ƒ63; Baltimore ƒ42, in plaats van ƒ64,50; Philadelphia ƒ42, in plaats van ƒ64,50, San- Francisco ƒ52,50, in plaats van ƒ82,50; de kan toren op Kuba ƒ67.50, in plaats van 87. Een meer volledig tarief «vordt nader medegedeeld. (St. Ct.) Naar wij vernemen zullen met den 1 Oc tober aanstaande bij den Rijks telegraaf de be richten tusschen Amsterdam en ’s Gravenhage door middel van den Hughetoestel gewisseld wor den. Dat de spoedige overeenkomst der berich ten daardoor zeer zal worden gevorderd, laat zich begrijpenwanneer men in aanmerking neemtdat de Hughetoestel twee a driemaal sneller werkt dan de seintoestel volgens Morse. De commissaris des konings in Zuid-Hol- land heeft aan den minister van binnenlandsche zaken inlichting gevraagd omtrent de volgende punten: 1°. Wat moet worden gedaan indien het miltvuur of andere besmettelijke ziekten (be halve veetyhus) uitbreken onder varkensscha pen of runderen? 2°. Ten wiens laste komen de kosten van onderzoek der aangetaste dieren, van begraven, desinfekterenonteigenen enz.? De minister heeft daarop geantwoorddat het ne men van maatregelen tot het bestrijden van be- smettelijke ziekten onder het rundvee (zooals miltvuur bij runderen en varkensen pokken bij schapen), voor het oogenblik moet worden over gelaten aan de gemeentebestui en. Hoezeer de minister op hoogen prijs stelt den ijver der ge meentebesturen die doeltreffende maatregelen tegen veeziekten nemen, is de minister toch niet bij machte om de kostenwelke uit allerlei middelen tot bestrijding van die ziekten voort vloeien, ten laste van het rijk te brengen. Vee tyhus alleen kan daarop eene uitzondering ma ken. De van kracht zijnde wetsbepalingen ge bieden onverwijlde aangifte van elk ziektegeval onder het vee; zij verbieden het vervoer en de beweiding onder ander vee van aan besmetting lijdende of daarvan verdachte dierenzij gelasten het begraven yan gestorven dieren binnen één dag, op vier voet diepte. Ook het opdelven van overblijfselen vap vee is bij koninklijk besluit strafbaar gesteld. Indien deze bepalingen streng worden gehandhaafd dan zullen’naar de mini ster vertrouwt, weinig maatregelen noodig zijn. het Congres geenszins 1 f I 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1