Zaterdag 12 September. N1EIIWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD ES HET ARRONDISSEMENT SNEER, Paardenmarkt. B I N N E N L A N I). DRIE-EN-TWINTIG8TE JAARGANG No. 74 den Rijn Cj&s.jp I SNEEKER i I Wethouders Voornoemd L. B. De Secretaris G. J. PRUIM. r ^a'-- A iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve mil m mWl jWOimiffiBMiRiMP WWMMIMi HM, m j--j. J. i i iiL i i -lil, -lil 1LRI.II I LIL voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, maken hiermede bekenddat de najaars PAARDEN MARKT, dit jaar zal plaats hebben, op Woensdag den 16 September e. k. Burgemeester en T” H. JOUST RA, £- COURANT. den. Het resultaat van den handel is steeds, dat men op listige wijze wordt bedrogen en af gezet, zonder echter de bedriegers strafrechter lijk te kunnen vervolgen. Dinsdag nacht ten half twee ure brak te Almelo, in de zoogenaamde Doelen- en Molen straat een verschrikkelijke brand uitten gevolge waarvan eene zijde van de Molenstraat en een gedeelte van de Doelen in de asch gelegd werd. Bij het groote gebrek aan water en de voortdu rende droogtewas er geen mogelijkheid den feilen brand spoedig meester te worden. Onge veer 25 woningen, meestal van neringdoenden, werden vernield, doch voor zoover bekendwa ren zij met de inboedels geassureerd. Maandag avond, omstreeks half 9 ure, is te Amersfoort brand uitgebroken in de kazerne der artillerie en wel zoo hevig, dat het gebouw ten 12 ure vernield was. Verscheidene paarden zijn in het vuur omgekomen. Andere braken los en waren met de kettingen aan den hals links en rechts het gevaar ontsnapt. Tegen 15 September a. s. is de dubbele synode opgeroepen tot behandeling van het hoo- ger beroep ingesteld door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te ’s Hage tegen de beslis sing in de zaak van dr. Zaalberg genomen. Het W eekbl. van het Regt herinnert de hh. advocaten de bepaling van art. 6 van het regle ment van ordevoorschrijvendedat zij ieder jaar in de maand September hunne acte van be ëdiging moeten laten viseren ter griffie van het collégie, waarbij zij zijn ingeschreven. De heer B. Brugsmadirecteur der rijks- kweekschool te Groningen, schoolopziener <n broeder van de orde van den Nederlandschen leeuw, is jl. Dinsdag na eene korte maar hevi ge ongesteldheid te Groningen overleden. Hij was eerst onderwijzer te Euvelgunnedaarna van 1815—1861 directeur der kweekschool voor on derwijzers van het Groningsche departement der Maatscii. tot Nut van ’t algemeenen sedert 1861 stond hij aan het hoofd der rijkskweek- school aldaar. Zijne werken zijn in de opvoed kundige wereld algemeen hoogst gunstig be kend. Dinsdag avond 11. bij aankomst van den Frie- schen spoortrein te Zwolle, zijn door de politie aldaar twee eenigszins als heer en dame geklee- de personen gearresteerdverdacht van te Leeu warden diefstal te hebben bedreven. In hun be zit werd gevonden eene geldswaarde van ƒ1617,21, meestal aan bankbiljetten van ƒ200 en ƒ100, zoodat het vermoeden niet ongegrond isdat zij de bankbiljetten, ter waarde van ƒ2100, die den 4 dezer door een der bezoekers van de hard draverij te Leeuwarden verloren zijn, ontvreemd zullen hebben. Zij zijn den volgenden morgen onder behoorlijk geleide naar Leeuwarden over gebracht. Jl. Zondag avond had zich iemand tusschen Winschoten en 1' den weg ter ruste nedergelegd. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, maken hiermede bekend, dat aan den gemeenteraad, in zijne vergadering van heden is aangeboden de rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 186/;en dat die rekening van af dato dezergedurende 14 dagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uurvoor een ieder ter in zage is nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente en voorts in afschrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 12 September 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd II. JOUSTRA L. B. De Secretaris G. J. P R U I M. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Zegelrecht voor i"J-i--*—1 Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is het dagelijks toezicht op de dienst van den spoorweg van Heerenveen naar Leeuwarden opgedragen aan den spoorwegopzie- ner B. A. van Dorp ter standplaats Zwolle. Men verzekert dat de minister van justitie aan een rechterlijk ambtenaar de taak heeft op gedragen een voorstel te ontwerpen tot afschaf fing van de doodstraf, daar de Regeering een dergelijk ontwerp reeds spoedig na de aanstaan de opening der Kamers wenscht in te dienen. Dit bericht wordt evenwel door het W. v. h. Regttegengesproken. Naar men verneemt, heeft jhr. G. A. Me- lort, raadsheer in den Hoogen raad der Neder landen wegens hoogen ouderdom, zijn eervol ontslag uit die betrekking verzocht. -“-In de Zutphensche Courant leest men: Van wege de politie wordt gewaarschuwd te gen zoogenaamde rondreizende Fransche of Bel gische kooplieden, zich ook wel uitgevende voor grossiers of fabriekanten van linnen, servetgoed, enz. Met evenveel tact als onbeschaamdheid we ten zij hunne artikelen op sluwe wijze op te dringendaarbij van de onbedachtzame koopers, dikwijls damesgeene contante betaling vorde rende, maar zich er mede tevreden stellende, wanneer men een wissel teekent op drie maan- talon en schoenen uitgetrokken en ontstolen. Aanstaanden Maandag zullen voor het prov. geregtshof van Friesland worden terecht gesteld de personen van Johan Koenraad van Schenk Wilhelm Spelleken zich ook noemende Karl Romberg, en Gerardus Hendrikus Schafstal, wegens den diefstal onder Roodkerk 's nachts na hunne ontvluchtigir.g uit het tuchthuis te Leeuwar den gepleegd. De vierde dader, Heinrich Schultz, heeft zich, naar men weet, in der tijd verdron ken. De Courrier de la'Meuse deelt onder alle reserve het bericht mede door hem van eene naar het schijntwel ingelichte zijde uit Parijs ontvangendat de Fransche regeering bepaald heeft beslotenhet tolverbond met België en Nederland te sluiten en dat zelfs tegen den zin van Engeland en Pruisen. Aan de Köln. Zeitung wordt van den Rijn geschreven, dat in do laatst gehouden bijeen komst van de commissie voor de Rijnvaart door den Nederlandschen gevolmachtigde werd voor gesteld de thans bestaande bijzondere rechtsple ging in Rijnvaart-kwestiën op te heffen, op grond dat ook in Nederland alle scheepvaartaangelegen- heden voor den gewonen burgerlijken rechter worden behandeld. De badensche vertegenwoor diger ondersteunde dit voorstel hetgeen dooi de gemagtigden der overige Rijnoeverstaten ook met name door die van Frankrijkwerd bestre den. De slotsom was dat de noodzakelijkheid bleek van het behoud der bestaande bepalingen. De te Brussel uitkomende Étoile Beige (welk blad in der tijd zich zeer sterk tegen de afdamming van de Ooster-Schelde heeft verklaard), erkent thansdat de uitkomst der onderneming op merkwaardige wijze de Nederlandsche inge nieurs van den waterstaat in het gelijk heeft ge steld, die steeds hebben voorspeld, dat de af damming, wel ver van het vaarwater der Wes ter-Schelde te bederven, veeleer zou strekken tot verbetering van dit Vaarwater. Niet alleen toch zijn naar men verneemtde voorspellingen ten volle verwezenlijkt, en dat wel gedurende dezen zomer, een der droogste welke men zich herinnert, zoodat zelfs de zandbank, die zich in de laatste jaren voor Bath had gevormd, lang zamerhand opgeruimd wordt, maar men be gint te vreezen voor een hoogen waterstand dat daardoor dijken, zoo al niet in België, dan toch zeker in Nederland in gevaar zullen kunnen wor den gebracht. De Belgische minister van bin- nenlandsche zaken heeft beloofdin de kamer? mededelingen te zullen doen aangaande de pei lingen, die sedert de afdamming regelmatig ge schieden zoodat men weldra officiële berichten zal ontvangen betreffende de bevaarbaarheid der Wester-Schelde. SNEEK, 11 September. Als vervolg op ons vorig bericht kunnen wij nog aangaande de Admiraal zeilpartij mededee- beerta eemge oogenblikken op len, dat zich een-en-twintig medezeilers hebben ncdcrgckgd. Toen hij we-aangesloten dat de betrekking van Admiraal der wakker werd, had men hem zijne jas, pan- j vervuld zal worden door den heer L. van der

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1