Woensdag NIEEWS- EN ADVERTENTWAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. B N N E N L A N D. 16 September. DRIE-EN-TWINTIGS LÏ N°. To 1 r bemachtigd A •f franco ƒ1.90. ADVERTENTIÊN Zegelrecht voor i belangrijke beschouwingen uit en mededeelingende uitgave m. 170 paarden bevonden, waarvan De stal Deze COL IRAN^T verachynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Gents men franco toe te zenden aan den Uitgever. ment rijdende artilerie, is Woensdag te ’s Gra venhage bij den minister van oorlog geweest. Na zijne terugkomst heeft de kolonel bekend gemaakt, dat hij eene premie uitlooft van dui zend gulden aan dengene die hem de oorzaak van den brand kan opgeven. Heden Donder dag morgen te 6 ureis deze bekendmaking op het appèl der militairen voorgelezen. Nog vermeldt de Amersfoortsche Courantdat zich op het oogenblik van den brand in den lan- i ken, slingerde nog zoo maar nauwelijks in buis, viel hij dood neêr. De vrolijke beminnaars van het Schiedammer vocht legden hun doode kameraad af, nog allen in de belachelijke kleedingwaarmeê ze uit wa ren gegaan. Als een staaltje van ongezonde argumenta tie verdient het volgendete ’s Gravenhage voor gevallen, vermelding. Onlangs werd aldaar ter ste de een blok van onderscheidene woningenin openbare veiling verkocht, te aanvaarden op 1 October e. k. Op den na de verkooping eerst- volgenden vervaldag der weekhuren werden deze natuurlijk nog door den ouden eigenaar ingevor derd. De bewoners echter weigerden met tref fende eenstemmigheid want slechts een viertal maakten er uitzondering opde huur te voldoen, op grond dat de oude eigenaar niet meer eige naar was. Op de opmerking dat, zoo deze stel ling opging dan toch aan den nieuwen eigenaar de huur zou moeten betaald wordenwerd ge antwoord ook dat niet, want die is nog niet eigenaar. Hoe weinig deze redenering nu ook steek houde, willen de bewoners echter, krach tens haar vrijdom van hum'gedurende eenige we ken afdwingen; men zegt zelfs dat het verzet te gen de betaling vrij krachtig wordt volgehouden. Het komt ons intusschen voor dat het van be lang zou zijn het even krachtig te onderdrukken, en waarschijnlijk zal dit ook wel geschieden, daar hier wel niet anders dan aan kwade trouw van enkelen, die andere onnoozelen op het ver leidelijk sleeptouw genomen hebben, kan gedacht worden. Men schrijft uit Amersfoort aan het Han- delsblad: Maandag avond jl. te 7 ure, een half uur vóór het uitbreken van den brand in het lange stalgebouw der rijdende artillerie alhier, was het voederen der paarden onder toezicht van officieren in behoorlijke orde geschied en werd ook nog kort voor half acht de gewone ronde door den stal gemaakt. De oorzaak van de ramp is nog steeds onbekend doch de brand moet zijn ontstaan op den hooizolder en zich met groote snelheid aan het dak over de volle lengte hebben medegedeeld, terwijl te gelijkertijd de vlammen door de holle planken naar beneden in de stalling der paarden sloegen. Heden (10 Sept.) vergadert eene commissie van officieren der rijdende artillerie, ten einde alle militairen in verhoor te nemendie Maan dag jl. in of bij den stal werkzaam waren of aldaar de wacht betrokken hadden. De kolonel Woortman Spandawkommandant van hetrege- goed hij kon huiswaarts, gen stal p. i ruim 120 zijn gestikt ot verbrand. Be stal was over de geheele lengte zoo spoedig in vlammen dat de nabij gelegen vierkante militaire stal en de naaste woningen moesten worden beschermd. De schade van het rijk bij deze ramp wordt be groot op ƒ60000 a 70000. Eenige dagen geleden heeft men in de Vlaamsche zeeplaats Panne een haai gevangen die met hoog water tusschen de banken van het strand was geraakt. Hij is door een stoutmoe- digen bader, bijgestaan door eenige visschers bemachtigd en op het drooge gebracht, waar hij zich nog tot het laatste oogenblik tegen zijne met roeispanen gewapende aanvallers verdedigd heeft. Het zeemonster heeft eene lengte van negen voet en weegt omtrent 500 pd. (H. Ct.) Uit Meppel meldt menDe in de vorige week op n°. 7473 gevallen prijs van 20,000 der staatsloterij heeft tot een zonderling incident aanleiding gegeven. De heer W. Somerkollec- teur te Assen, gaf bij ontvangst van het tele gram dienaangaande onmiddelijk kennis aan den debitant J. van der Horst, te Hoogeveen, die nog in het bezit van vier twintigsten wasdoch daar ook reeds bij den debitant te Meppel, die een vijfde lot had gedebiteerd, een telegram van gelukwensching uit ’s Gravenhage was ontvangen en enkelen hiervan kennis droegen, bracht de toevallige inzage van het opschrift der kennisge ving aan van der Horst laatstbedoelden op den invaldat ook deze tot de gelukkigen behoorde. In allerijl begaf zich een tweetal hunner per ex tra rijtuig naar het Hoogeveendoch daar de debitant, die tevens als marskramer in petten handelt, zich te Dedemsvaart bevond, reed men verder en zag zich, bij de uitgestrektheid diei' plaats en het invallen van den avond, in de on mogelijkheid hem op te sporen. Goede raad was duurmen trok een derden persoon aldaar in het geheimdeze zou alle moeite doen om hem te ontdekken en alsdan zou de winst onderling worden gedeeld. Deze persoon slaagde naar wensch; de vier twintigsten werden door hem of zijne handlangers aangekocht en slechts twin tig minuten later werd den debitant het nage zonden bericht van den heer Somer overhandigd, waarop hij tot zijnen schrik ontwaarde, op welk eene onbeschaamde wijze men hem had beet gehad. Toch verneemt men thans, dat de eerste bewerkers dezer daad, alle onkosten en pogin gen om in het bezit van den gedeeltelijken prijs 3400te gerakente vergeefs hebben aange wend daar de deelgenoot te Dedemsvaart van niets wil weten en zich houdt alsof er niets ge beurd is. Voor het provinc. gerechtshof van Fries land heeft Maandag de terechtstelling plaats ge had van drie der onlangs uit het tuchthuis te Leeuwarden ontvluchte gevangenenwegens den ’s nachts na hunne ontvluchting bij den landbou- bouwer Bottema onder Roodkerk gepleegden diefstal. De eisch was voor ieder tuchthuisstraf voor den tijd van 5—20 jaren. Zij werden ambts- Woensdag had te Arnhem de tweede jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van de Maatschappij tot nut van den Javaan. De al gemeene voorzitter, dr. W. Bosch, opende de bijeenkomst met eene redewaaruit o. a. bleek, dat twee jaren geleden zich naauwelijks 160 le den hadden aangeslotenen de maatschappij thans tien afdeelingen en 1500 leden telde. Ook te Kampen, ’s GravenhageWorkum en Steen- wijk hadden zich afdeelingen gevormd. De leden van het hoofdbestuur werden be noemd. Het voorstel om een weekblad uit te geven werd in dien zin gewijzigddat men twee maal per maand een vel druks zal uitgeven, dat gra tis aan alle leden zou worden toegezonden be vattende bijdragen in den geest der Maatschap pij overdruk van belangrijke beschouwingen uit Indische bladen van losse geschriften zou geheel niet vervallen. De Arnh. Cour, oordeelt in een schrijven uit Amsterdam zeer ongunstig over den maatre gel om aan den heer J. Ed. de Vries de direc tie van het Paleis voor Volksvlijt op te dragen, als zullende dit strekken tot beleediging der na tionale volksvlijt. Dat zelfde schrijven zegt: Over het Amstel-Hótel luiden de berichten ook treurig. Naar men wil zal de exploitatie gedu rende den winter worden gestaaktook bestaat ernaar het schijnteen plan om de onderne ming, zoo de resultaten even ongunstig blijven geheel te staken het gebouw te verkoopen en er woonhuizen van te maken. In de vorige week werd op de Feest te ’s Gravenhage een zilveren bruiloft gevierd. Onder meer werden daar ongeveer 60 kruiken jenever opgedronken, ’s Avonds, na afloop van het feest, vermaakten zich de gasten, die natuurlijk smoor dronken warendoor gemaskerd langs de stra ten te loopen schreeuwen en zingen. Een hun ner, berucht om zijne bekwaamheid in het drin- ZATERDAGS. Abonnementsprijs van iedere plaatsing.Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEKmaken hiermede bekend, dat aan den gemeenteraad, in zijne vergadering van heden is aangeboden de rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1867 en dat die rekening van af dato dezergedurende 14 dagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uurvoor een ieder ter in zage is nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente en voorts in afschrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 12 September 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd II. JOUSTRA L. B. De Secretaris, G. J. PRUIM. I SNEEKER COURANT O - A 1 IlIllUllllÜlliHHiliiUU^ÏIUÜlOliiÜVÏl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1