Zaterdag B 8 NNENLANB. 19 September. NIEÜW8- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER fit 1Ö68. - No. 76 DRIE-EN-TWINTXGSTE JAARGANG i I I van IMiiiiMiiiiiiiiw I WS4"L’^™w?^SDAf!? ZAT?RDAGS' Ab«»»e™>tePrijS voor 3 maanden ie binnen deze SUd ƒ1.65, 5„fe„ St«d /f, - van d tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. V, tentoonstelling, IID. goedkeuring herhalende over de tentoonstelling en de ontvangst. Aan den Voorzitter droeg Z. M. voorts op, HD. dank te betuigen aan de gesamenlijke inzenders voor hun ne medewerking en bun Zr. Ms. beste wenschen over te brengen voor de ontwikkeling en den bloei der Nederl. industrie. Het bestuur van de commissie der tentoonstelling spoedde zich daar op naar het stationsgebouw om daar den koning de erkentelijkheid te herhalen voor’skonings be zoek, dat ongetwijfeld bij allen die er bij aan wezig waren, de aangenaamste herinneringen zal achterlaten. Een Groninger schrijft aan ’t Utrechts D.: ^Eindelijk zijn wijal is het dan ook met een omweg, met het groot Europeesch spoorwegnet verbonden, maar, God betere het, hoe Het is met heldere oogen te zien, dat de maatschap pij van exploitatie der staatsspoorwegen er zich in verheugt en om zoo te zeggen het er op toe legt, ons Noord-Nederlanders eens fiks in het aangezigt te slaan, en ik geloof mij te kunnen beroepen op alle weldenkendendat ik hier niet te veel zeg of kwaadspreek. Concurrentie is al tijd goed; handel zonder concurrentie is niet goed denkbaar. Maar dan belooft hij de con current, u toch iets beters Of hij geeft wat bii belooft, moet de ondervinding leerenzoo deze de verbetering bevestigt, dan vaart de mede dinger goed. Maar concureeren en het nog veel slechter gevenziedie kunst kent de exploita- tie-maatschappij alleenzonder grootspraakZie hier feiten. ooi 1 Sept, spoorde men van Groningen om 5,30 over Leeuwarden naar Harlingen en kon dan over de Zuiderzee tegen twee uur te Amsterdam zijn. Om 8,30 kon dit nogmaals gebeurenlater was er geen gelegenheid meer naar Leeuwarden als tegen omstreeks 7 uur des avonds. Dit laatste was nu niet prettig voor ons Groningers, maar men kon toch om twee uur uit Amsterdam overal heen. «Maar nu vertrekt om 6,50 van Groningen de eerste trein naar Leeuwarden en van daar om 8,50 naar Zwol. Nu zoudt gij denkendat gaat direct door naar Arnhem. Gekheid. Eerst, gedachtig aan de Nederlandsche geest (festina lente), - een weinig uitgerust, en dan wil die goede exploitatie-maatschappij u wel om 2,45 verder sjokken, zoodat gij om 5,21 te Arnhem arriveerten ik zet het uom dan van daar uit nog verder te reizen naar VenloMaastricht of elders. Leve de 19e eeuw, die gulden eeuw van vooruitgangmet de leus als in de mond bestorven «tijd is geld” Brrrrrr! die Euro- pesche Chinezen 1 »Van gelegenheid om te 2 uur te Amsterdam te zijn is geen sprake; men wil u wel naar Har lingen brengenmaar niet vóór 9,35, dus te laat om met beurstijd in de hoofdstad te wezen. «Leeuwarden Kon men nu toch zoo goedschiks niet ringeloorengelijk men dat Groningen doet; daai vei ti ekt ten minste om 6,2o een trein naar KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, maken hiermede bekend, dat aan den gemeenteraad, in zijne vergadering van heden is aangeboden de rekening van alle ontvangsten ca uitgaven dezer gemeente, ever het jaar 1867 en dat die rekening' van af dato dezergedurende 14 dagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uurvoor een ieder ter in zage is nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente en voorts in afschrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 12 September 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. JOUSTRA L. B. Be Secretaris G. J. PR UI M. ren de meest ernstige gevolgen voor andere die ren kan hebben. Dat het evenzeer voor den mensch schadelijk iswordt door deskundigen verzekerd. »Ik acht het dus niet overbodig, UHEg. an dermaal op dit gevaar te wijzenmet verzoek bij de gemeentebesturen nader op het nemen van maatregelen aan te dringen en hun de toepassing aan te bevelen der laatste zinsnede van art 18 van liet arrêté van 5 Brumaire an IX. Daarbij wordt de politie gemachtigd «de faire saisir ou détruire les comestibles gatés, corrompus ounui- sibles.” Omtrent het bezoek van Z. M. op de ten toonstelling te Arnhem, zegt de Arnh. Cour. het volgende Z. M. de koning, vergezeld van slechts een adjudant, heeft Dinsdag ongeveer te half een de tentoontoonstelling was eenige uren voor het publiek gesloten en daarentegen vroeger en la ter dan gewoonlijk geopend een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling alhier. Ontvangen aan het gebouw door den waarnemenden com missaris des konings den waarnemenden burge meester eenige militaire autoriteiten en de bij kans voltallige commissie der tentoonstelling, werden inmiddels door het stedelijk muziekcorps, dat voor het gebouw had post gevat, eenige muziekstukken uitgevoerd. Na eenige oogenblik- ken te hebben vertoefd in de daarvoor door de commissie in orde gebrachte vertrekken, en na dat de leden der commissie aan Z. M. waren voorgesteld wandelde de koningmet veel be langstelling van vele inzendingen kennis nemende, en zich met verreweg de meeste der tegenwoor dige inzenders en de overige aanwezigen voort durend recht minzaam onderhoudende, een deel van het gebouw door. Daarna nam Z. M. een in genoemde vertrekken door de zorgen der com missie gereed gemaakt eenvoudig collation aan; aan de tafelwaaraan Z. M. plaats namwerden door den koning genoodigd de voorzitter en de de tweede voorzitter der commissie en de pro vinciale en stedelijke autoriteit, terwijl aan eene tweede tafel plaats namen de overige aanwezige autoriteiten’s konings adjudant en de verdere leden van de commissie. Daarna bracht Z. M. een bezoek aan de af- deeling kunst en het overige niet beschouwde deel der tentoonstellingmet de meeste heusch- heid wederom vragende naar menige bijzonder heid. Bij herhaling gaf Z. M. zijne goedkeuring te kennen over de zoo kort na de tentoonstelling te Parijs met zoo goed gevolg geslaagde onder neming vooral trok Zr. Ms. aandacht in hooge mate de afdeeling koninklijk instituut van inge nieurs. Inmiddels deed Z. M. eenige groote aan- koopen, o. a. een rijtuig uit de fabriek van Hein rich en Veth. Namens den koning werd aan den Voorzitter der commissie eene vorstelijke gift verstrekt voor de oppassers in het gebouw. Ruim te half vier verliet de koning door het met een talrijk publiek gevuld Park waar Z. M. door de et muziek der veldartillerie verwelkomd werdde j Arnhemdie er om 11,50 aankomt. Bij Zijner Majesteit besluit van den 8 de zer no. 21is aan den heer mr. E. Manger Catsop zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrech- fer te Beetsterzwaag. Zooals bekend is moeten vijf leden van den raad van state telkens om de twee jaren van afdeeling verwisselen. Met 1 Juli jl. traden af de heeren de Vries, Boot, de Jonge, Bachiene en van Braam Houckgeest, voorzitters van de vijf afdeelingen: binnenlandsche zaken, finantien en buiten! andsche zaken, justitie, koloniën, ma rine en oorlog. Na die verwisseling zijn de af deelingen nu aldus zamen gesteld: le afdeeling binnenl. zaken de heeren dr. W. R. baron van Hoëvell (voorzitter) jhr. mr. W. A. C. de Jonge en jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude2e afd. financiën en buitenl. zaken de heer Bachie ne (voorzitter); J. F. Ter Bruggen Hugenholtz en mr. A. J Swart3e afd. justitie de heeren mr. G. de Vries (Voorzitter); mr. O. W. Stave- nisse de Brauw en mr. A. J. Mutsaers 4e afd. koloniën de heeren jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude (Voorzitter)dr. W. R. baron van Hoëvell en A. G. van Braam Houckgeesten 5e afd. marine en oorlogde heeren mr. K. A. Meeussen (Voorzitter)jhr. J. P Cornets de Groot van Kraaijenburg en mr. C. H. B. Boot. Onder dagteekening van den 11 dezer heeft de minister van binnenl. zaken de navolgende circulaire gericht aan de commissarissen des ko nings in de provinciën «Onder de berichten, die ik sedert het schrij ven mijner circulaire van den 11 Augustus jl. omtrent het miltvuur ontvingvind ik er een waarin melding wordt gemaakt van het sterven van varkens en katten na het gebruik van bloed of vleesch van runderen, die aan miltvuur wa ren gestorven. Dit bevestigt de meeningdat het gebruik van vleesch van aan miltvuur ge storven of aan die ziekte lijdende geslachte die- 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve 4 1 - I - SHEERER I 0 I L COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1