Woensdag 23 September. KIEÜWS- EN ADVERTENTIE-BlAD VOOR DE STAD EN EET ARRONDISSEMENT SNEER. B 1 N N E N L A N D DRIE-EN-TWINTIG8TE JAARGANG' 'No. 77 18ö< iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. P R UIM. Deze CO GRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS! Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, Zegelrecht voor i"J»n 1 ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is.binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, maken hiermede bekend, dat aan den gemeenteraad, in zijne vergadering van heden is aangeboden de rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1867 en dat die rekening van af dato dezer, gedurende 14 dagen vin ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uurvoor een ieder ter in zage is nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente en voorts in afschrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 12 September 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd II. JOUSTRA L. B. De Secretaris G. J. PRUIM. KENNISGEVING. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt be kend gemaaktdat van af heden tot en met den 30 dezer maand van voormiddags 9- tot namid dags 1 uurter Secretarie dezer gemeente zal worden gevaceerd, tot de afgifte dei- Patenten ovèr 1868/69tegen overgave van het door den rijks ontvanger afgegeven re§u en bovendien voor zoo veel de drankverkoopers betreft, tegen ver toon der Kwitantie van betaalde belasting zul lende na dien tijd de onafgehaalde Patenten doof den deurwaarder der belasting tegen betaling van 10 Cents aan de huizen der belanghebbende worden bezorgd. Sneekden 23 September 1868. Burgemeester en Wethouders van de gemeen te Sneek Z. M. heeftmet ingang van 1 October 1868, den heer F. Worthmann uit zijne betrek king van leeraar aan de rijks hoogere burger school te Groningen ontslagen. De heer J. A. Alberdingk Thijm heeft aan dr. W. J. A. Jonckbloetzijn medelid en voor zitter van het tiende Ned. taaï7 en letterkundig congres, een open brief geschreven, waarin hij zich zeer beklaagt over de wijzewaarop in die vereeniging de Katholieken achteraf gezet onver kort zijn in hunne rechten als medevertegenwoor- digers onzer nationaliteit. De heer Thijm is niet voor den dag gekomen met zijne bezwaren in het congres zelf, omdat hij de hartstochten niet in beweging heeft, willen brengen, maar acht zich nu verplicht, ernstig protest aan te teekenen tegen henwelke alleen degenen »die Wilhel mus bliezen” in 1568 en 1572 met sgroote de hier te lande gevestigde begrafenisfondsen een groot getal leden tellenook onder hendie ter nauwernood de contributie betalen kunnen. Er zijn voorbeelden bekend van personen, bij wie de gretigheid naar de uitkeering uit de bus ver re de droefheid over het afsterven der kinderen overtrof. Dit zijn uitzonderingen naar wij ver trouwen die alleen bewijzen hoe ook van goede zaken misbruik kan worden gemaakten even als de brandwaarborgmaatschappijenook de begrafenisfondsen hare schaduwzijde hebben. In het Volksblad leest men »Het mandement der bisschoppenhoe voor zichtig gesteld, zal noodwendig nieuwe partij schap doen ontstaan. Het onderwijs is geen bloot godsdienstige, maar ook eene maatschap pelijke en staatkundige kwestie. Waar de R. C«’ zich afscheiden van het nationaal onderwijs schei den zij zich ook af van het nationaal staatsleven en bereiden zij zich vroegere uitsluiting van staat- betrekkingen. »De kwestie over het onderwijs moge een strijd van beginselen vorderenmen zie toedat zij niet worde een partijstrijd tusschen perso nen.” De zitting van de beide Kamers der Staten- Generaal is Zaterdag j.l. gesloten. In de sluitings- rede wordt gewezen op de ongewone omstandig heden waaronder deze zitting geopend en voort gezet is, waardoor op wetgevend gebied niet veel tot stand kon worden gebracht. Intusschen wordt gewezen op eenige tot stand gebrachte wetten, onder welke vooral die tot wijziging der concessie van het Noordzee-kanaal, waardoor eene groote schrede is gedaan om de uitvoering van dit werk te verzekeren. SNEEK, 22 September. Bijzonder gelukkig zijn we in den laatsten tijd niet met onze watertochtjes, want, al werd nu jl. Donderdag onze feestviering juist niet op de zelfde wijze gestoord als op dien onvergetelijkeii natten kermisdag toch had ze nog veel schoo ner kunnen zijn, indien de wind-god ons wat meer had willen begunstigen. Of /Eolus in den laatsten tijd wat uit zijn hu meur is en of wij nu juist al ’t onaangename daarvan moeten ondervinden Wij weten ’t niet. Wél weten we, dat de Sneekers redenen hebben om wat knorrig op hem te zijn. Aan ons toch de schuld niet, dat de Admiraalzeil- partij niet in alles aan doel en verwachting beantwoordde. Immers, dat men hier met het feestdat Donderdag jl. gehouden iswél was ingenomen, was reeds vroeger gebleken in de algemeene deelneming, die het plan mocht on dervinden bij de eigenaars van de pleiziervaartui- gen en dat ook buitendien vele ingezetenen sympathie hadden voor dat feestbewees het groot aantal vlaggen dat allerwege van de huizen was uitgestoken. Jammer dat we adat dun doek niet wat vroolijker zagen wapperen", maar dat het zoo schijnbaar moedeloos neerhing, ook langs de masten en het touwwerk van het ruim brutaliteit” als de eenige echte Nederlanders hebben willen doen voorkómen. Door zoodanig streven wordt de eendracht gestoord. Zal men met vrucht zal kunnen werkendan moet er vol strekt overeenstemming zijn, wat betreft het ééne punt«door overtuigingdat alle Neder landers en vooral zijdie dezen titel aan af komst bloed en taal ontleenen recht hebben als vertegenwoordigers der Nederlandsche nationa liteit op te tredenen dat niemand eene natio- naliteitsleer mag verkondigendie een gedeelte der natie van de volks-eenheid der landskinderen zou uitsluiten.” Volgens den schrijver, is er niet te denken aan verbroedering tusschen Noor den- en Zuider-nevenzoo lang »de kinderen uit het tweede Hollandsche huwelijk, het huwe lijk der wordende republiek met de hervorming, hunne oudere broeders en dezer nakomelin gen verzaken.” Hij verheugt zich er over, dat in 1815 het Wilhelmus” door het »Wien Neêr- landsch bloed” is vervangen, en wenscht, dat voortaan de dampkring der Nederlandsche natio naliteit, ook in congressen, derwijze zal worden gezuiverd, dat, ingeval bij voorbeeld de schim van een v. Vondel daarin zitting kwam nemen, die dampkring zou kunnen worden ingcademd door dien grootsten van Neêrlands dichters. Men verneemt, dat de persoon, die verdacht wordt schuldig te zijn aan het schieten door het venster van den heer kantonrechter te Oud-Bei- jerland, en deswege reeds in voorloopig arrest is geweest maar weder in vrijheid gesteld thans is gedagvaard tegen Maandag e. k. In tusschen heeft hij zich de hem geschonken gele genheid ten nutte gemaakt, om spoorloos te ver dwijnen. Volgens gerucht is te Bellingwolde eene vreeselijke misdaad gapleegd. Zekere dienstmeid n.l. moet het kind, van hetwelk zij bevallen was, vermoord, daarna aan de varkens voorgeworpen en eindelijk de vlucht genomen hebben naar Prui sen. Wanneer men: schrijft de Arrih. Courant de opgave der overledenen in deze gemeente over de beide vorige maanden nagaattrekt het de opmerkzaamheid dat er zooveel jonge kinderen gestorven zijn; zijnde er in Augustus van de89 personen niet minder dan 55 beneden het eerste levensjaar overleden. Het geneeskundig staats toezicht is bekend met de deelen der gemeente (de huisnummers), waar de sterfgevallen hebben plaats gehaden zal wel niet nalaten de aandacht te wijden aan deze hoogst ongunstige verhouding in een tijddat er geene epidemie heerschte. Bekend is hetdat in het buitenland zich een soortgelijk verschijnsel heeft voorgedaan. Een onderzoek in Engelandvan overheidswege inge steld heeft aan het licht gebrachtdat daar misdaden werden gepleegd en kinderen zoodanig werden verwaarloosd dat zij sterven moestenal leen opdat de ouders het geld zouden trekken, waarvoor zij hén verzekert hadden! Dat dit ook ten onzent het geval zou wezen, mogen en wil len wij niet aannemen, maar wij weten dat ook SNEEKER I (i 6 y L i H 11 11 ,2——-1 m

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1