Woensdag 30 September^ MEUW8- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. Ik - No. 79 DRTE-EX-TWINTIGSTE JAARGANG j- ISfE VOLKSLEVEN. Abonnementsprijs meer dan een opzigt voor de welvaart 1 van meer, is Deze rede aan de orde wasis de algemeene strek king daarvan met 61 tegen 8 stemmen goedge keurd. In paragraaf 4 is eene wijziging van re dactieop voorstel van den heer Pijnappel, be trekkelijk de opheffing der tienden, aangenomen. Op paragraaf 5, betrekkelijk het onderwijs, zijn 2 amendementen in discussie: het eerste, van den heer Gefkenwijzende op de bezwaren te gen de wetten op het middelbaar en lager on derwijshet tweede, van den heer W. van Goltstein, om de bezwaren tegen het lager on derwijs aan de zorg en de belangstelling der regeering aan te bevelen. Morgen voortzetting. De commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede heeft haar ont werp gewijzigd naar de in de afdeelingen ge maakte aanmerkingen, ter tafel gebracht, en luidt als volgt Sire! 1. De tweede kamer der staten-generaal acht zich gelukkig de verzekering harer gehechtheid aan uw doorluchtig stamhuis te kunnen vernieu wen, en erkent dankbaar dat uwe majesteit bij het openen van de zitting der volksvertegenwoor diging op het vele goede heeft kunnen wijzen dat het vaderland te beurt viel. 2. Bijzonder aangenaam was ons de mede- deelingdat de betrekkingen met de andere mo gendheden niets te wenschen overlaten. Ijverige behartiging der belangen van handel, scheepvaart, nijverheid en internationaal verkeer door uwer majesteits gezantschappen en consulaten wordt in meer dan een opzigt voor de welvaart onzer na tie gevorderd. 3. Met genoegen hebben wij weder uit den mond uwer majesteit vernomen, dat zee- en land macht zoowel hier te lande als in de overzee- sche bezittingen, zich loffelijk van hare taak kwij- 4. Met belangstelling zien wij de wetsvoor stellen tot verbetering van het rechtswezen te gemoet. Het zal ons verheugen, indien de wetgeving er ditmaal in slagen mag, afschaffing der tien den tot stand te brengen. 5. Uwe majesteits bijzondere zorg voor het onderwijs stellen wij op hoogen prijs. De wets- voordracht tot regeling van hooger onderwijs, die daarvan een vernieuwd blijk zal opleveren wordt door ons met verlangen te gemoet gezien. De voortgang in den aanleg der spoorwegen en in dien van andere groote werken van open baar nut wordt door ons met voldoening gade geslagen. Voortvarendheid in de voltooiing van het spoorwegnetvooral aansluiting in onzeSgroo- te koopsteden, is voor de levensbelangen des vader lands een gebiedende eisch. 7. Met Uwe Majesteit verheugen wij ons in een voldoenden oogst, in den meer gunstigen toestand van onzen veestapel en in den vooruit- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsnriis franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken I. De wereldgeschiedenis leert ons dat de meeste landen en volken hunne tijdperken hebben van opkomst en bloei, maar ook van achteruitgang en verval. In den stroom der tij den, waarin rijken en volkeren ontstonden, zijn ze ook verdwenenslechts hier en daar een en kel spoor van vroegere grootheid achterlatende, als een prachtig, maar veelal nutteloos gedenk- teeken van een schoon verleden. Niet altijd zijn met zekerheid de oorzaken op te geven, die een volksbestaan vernietigden of het van den voor- naar den achtergrond hebben geschoven, maar meestal is de oorzaak niet Ver te zoeken en is ’t de schuld der slechte re- geeringën. Eene slechte regeering toch, is de grootste vij andin van vooruitgang, zij is de antagonist van het ontwikkeld volksleven f een giftige woeker- plantdie zich verstikkend vastklemt aan de schoonste en edelste loten en alzoo de krachten absorbeertdie bestemd waren bloesems en vruchten te dragen èn op intellectueel èn op stof felijk gebied. Een volk met eene slechte regee ring heeft een kanker in zich opgenomendie zich langzamerhand voortplantende door het ge- heele lichaam van den staatverlammend moet werken op de energie van al zijn deelen. Zoo’n volk is ziek en zijn bestaan moet kwijnen. Tot op zekere hoogte is de regeering van een land de beste maatstaf om de ontwikkeling het volk te beoordeelenwantmin of m zij altijd de uitdrukking van den volksuffZ. stelling moge paradox klinken en in alle deelen niet opgaan, er is toch meer waarheid in als men oppervlakkig zou zeggen. Het ruw Russisch elementbijv., wordt vertegenwoordigd door ruw despotisme in den vorm eener ijzeren autocratie; en de democratische regeering in Zwitserland is een uitvloeisel van het zelfbewustzijn zijner krachtige mannen, die, tusschen hunne vrije bergen, als met de moedermelk hun haat tegen overheersching en geweld, hun zucht naar vrij heid en onafhankelijkheid hebben ingezogen. Zoo lang niet van het tegendeel gebleken is, mag men aannemendat in beide landen de bestaande re- geeringsvorm de gewilde is. Als ’t mogelijk was f.V,^.e Proef van te nemendoor nl. voor eenigen tijd in Rusland de volksregeering en in Zwitser- land de alléénheerscLappij in tevoerendan zou, O' V na. korteiTlijd, ook in’ beide landen de revo lutie uitbarsten omdat gezondigd werd tegen den volkswil, die, gelijken tred houdende met zijne ontwikkeling, zich zou aankanten tegen eene ver andering', die door de meerderheid óf niet be grepen óf niet gewenscht werd. In zooverre valt dus de schuld van eene slechte regeering ook voor een groot gedeelte terug op het volk zelf, op zijn weinig ontwikkeld volksleven, dat der regee ring de gelegenheid laat zich staande te houden. Immers; geen regeering zoo sterk of het volk is altijd nog sterkeren een volk dat wilkan ook. Waar op den duur de volkswil onderdrukt en miskend wordt daar moet botsing ontstaan tusschen hem en de regeering. Maar ’t kan lang duren voor ze komt, ’t Is een geluk voor slechte regeeringen, dat het volk meestal zoo geduldig en lijdzaam is; daarentegen is ’t weêr een ge luk voor deze, dat gene zoo onleerzaam zijnen daardoorwel langzaammaar zeker haar eigen val voorbereiden. Toch is het zeer moeielijk voor een volk om zich op te heffen uit zijn diepen val en vernede ring, en te ontwaken uit den schijnbaren dood slaap, waarin het soms eeuwen lang voortdom melde. Daartoe is nieuw leven en meer dan ge wone energie noodigpn vaak ontbreken deze geheel.En nog, als ze aanwezig zijn, ook dan nog is t een taak waartoe reuzenkrachten, gevor derd wordeneen taakdie stalen geduld naast onberekenbaar veel wilskracht eischt om met een gunstigen uitslag bekroond te worden. Daar moet in de eerste plaats zijneen vereenigingspunt waarom de verdeelde krachten zich samen trekken J een leiderdie hel volkomen vertrou wen geniet en dus onbelemmerd kan werken. En hoeveel moeielijkheden wachten hem niet. Hij toch, die de grootsche taak op zich heeft genomen als hervormer en stichter van een ver nieuwd volksleven op te treden hij stuit hiér op het eigenbelang van de massadie haar voordeel vindt in den bestaanden toestand, en daar op de domheid en het vooroordeel of op de lauwe, laffe onverschilligheid van anderenen juist de vereeniging dier machten verlamt veelal den invloed van t betere deeldat den hervormer begrijpt en hem steunen wil. Maar, zij ’t moeielijk,-dat het niet onmogelijk is voor een volk om zich op te heffen uit zijn staat van onmondigheid en dienstbaarheid, als éénmaal het plechtig: »wij willen!” is uitge sproken heeft de geschiedenis der laatste ja- ren bewezen in het verjongd en verrezen Italië, t Is waar: er blijft ook daar nog veel te doen over en misschien zullen er nog geweldige schok ken moeten plaats hebben, alvorens de staatkun dige hemel er geheel gezuiverd zal zijn van zijne nog altijd onreine bestanddeelen en ’t vrije volks leven zich onbelemmerd kan ontwikkelen maar de eerste stoot is gegevende slapende is wakker geschud en men teert niet meer alleen op den roem van ’t schoon verledenmaar werkt reeds met nieuwe gegevens voort aan zijn ver jongd bestaan. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER? Zitting van 28 September. In de zitting van hedenwaarin de discussie voor het ontwerp-adres in antwoord op de troon- voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad iN -gewuue leneruu Gents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 (}e uitgave of redactie betreffende, gelieve men ^anco toe te zenden aan den Uitgever. SNEEKEB COÜRAN ,*t (De opstand in Spanje.) Het zekerst middel tegen de verspreiding van den omwentelingsgeestis bevrediging van de billijke eischen der volkeren Stein.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1