Zaterdag MEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER 4 Jacob Postmus en wel van den 1 October jl. tot den 30 Sep tember 1869. I iseM N«. 80 DRIE-EX-TWItNTTlGSTE JAARGANG V OLKSLEVE N. SNEEKER is Hier nu de verleden tijd Ie lezen. (Zie onder Spanje.) sedert lang .1 ,j wor- we nog eeuwen Abonnementsprijs voor voor w de uitgave of redactie betreffendegelieve men met het vastbesloten »wcg met UI” Wéé dan der regeering Dat is de revolutie lang gemarteld tot het met de tot opstand. Weer beleven Sedert eenige dagen zijn de oogen van geheel Europa naar het Zuiden gerichtnaar ~i>Europa's lusthof,’ zooals de dichter het noemt, naar het schoon maar ongelukkig Spanje, (j-) Spanje Onwillekeurig denken aan dien kolossus van voor een drietal aan den grooten machtigen staatdie eenmaal de heerschappij voerde, owel in Europa als in de nieuwe wereld; aan dat rijk, welks zeeka- steelen de schrik der watei enwelks legers de schi ik der landen waren. Ons volk heeft immers ook de ijzeren druk van die machtige arm in al zijn zwaarte gevoeld, en een strijd van 80 jaren is noodig geweest ons voor goed aan dien sta len greep te ontworstelen. Maar de macht van dat rijk behoort tot de geschiedenishet tegenwoordige Spanje is slechts de schim van het vroegere. Door eigen zwaarte gevallen van het hooge standpunt, dat het een maal innam, is het al dieper en dieper gezon ken en van dat schoone lichaam bleef weinig meer over dan een verbleekt scelet. Sedert jaren isniet tegenstaande de gunstige ligging en de vele voortbrengselen van Spanje, zijn handel met de overige volken van Europa, zeer passief. De algemeene welvaart kwijnt, de schuldenlast vermeerdert en ’t volksleven is er bijna uitgeregeerd. En geen wonder! Onder- di ukt en uitgezogen door slechte regeeringen en Een kleine zij-, of liever benedensprong Bij ons volk bestaat nog altijd een kleingeestig vooroordeel tegen alles wat Spanjaard is of Spaansch heet. Als tegenstelling blijft vSpanje" altijd nog een zeer bruikbaar rijmwoord op Oranje." De eerste speelt nat. altijd de duivelenrol, de laatste krijgt de meer dankbare engelenpartij. Beide worden o. i. wel een beetje geïdealiseerd.Reeds voor jaren heeft v. Lennep zaliger nagedachtenis! aardig den draak gestoken met dat vooroordeel toen hij een zijner kleinzoons, indien deze soms de lust mocht bekruipen eens aan de lier te tok kelen zeer ironisch den welmeenenden raad geeftDelken Spanjaard af te schilderen als een Alva”, hem alsdan het meeste succés en cte vbravo’szijner landgenooten voorspellende. In hoever wij v. L.’s raad negligeeren en aan de volkstraditie ontrouw worden zal misschien later blijken. Voorbands binden we ons door geen van beide. 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65, buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents franco toe te zenden aan den Uitgever. een zwerm van geestelijken, die beide daar als parazieten leven ten koste van het volkkón ’t met uitblijven of dit laatste moest al meer en meer verarmen én °P geesteiijk én °P stoffelijk De spaansche regeering schijnt er t naar gestreefd te hebben om het ideaal te den van al wat slecht is. Aan het hoofd dier regeering staat Isabella, dochter van Ferdinand en Maria Christina. Zij regeert als Koningin, sedert zij in 1843 door de Cortes meerderjarig verklaard werd. Voor de ontwikkeling van haar volk heeft ze misschien even veel of, zoo men wil, even weinigge daan als de sultan van Turkijeaan den val harer dynastie daarentegen heeft ze met alle kracht gearbeid en alzoo de fataliteit, die in de laatste jaren schijnt te rusten op het trotsche geslacht der Bom bons, met zulk eene haar anders met kenmerkende virtuositeit in de hand ge werkt, dat zo zich daardoor eene eereplaats ver zekerd heeft onder die gevallen grootheden. Mo ge zij dan ook slechts de laatste vorstin uit dat geslacht geweest zijn, die de vloek van een volk als erfdeel heeft meê gekregen. Misschien zal de geschiedschrijver later van haar getuigen »Zjj was in hare regeering de laatste waardi ge representante van dié dynastie, die het: »l’état eest moi” als devies had aangenomen van dat oud en vermolmd regime dat het volk als de melkkoe beschouwde geschikt om zuivel te ge ven, maar wien ’t verboden was eigen wil ei gen denkbeelden te hebben voor wien denken misdaad en klagen majesteitschennis was. Gesteund door de geestelijkheid, was ’t haar tot nu toe gelukt dat volk in een staat van on mondigheid en dommeligheid te houden, die ook de laatste overgeblevene levensvatbaarheid scheen te zullen uitdooven. De drukpersdie heraut van publiek leven, het nachtspook voor der- gelijke regeeringen, lag aan banden; vrije gedachtenuiting werd gesmoord onder den dom per van ’t gezagen waar dit al te drukkend ■werd, zóó dat de klachten zich eindelijk luide en dreigend verhieven de opstanden in Spanje zijn bijna spreekwoordelijk geworden daar Dit nu zal niemand bevreemden als men aanneemtdat op het schiereiland meer dan 800 monnikken- en nonnenkloosters zijn dat het aan tal nonnen 45.000 en dat der bisschoppen 55 is. D^e kanunniken en de abbés zijn ten getale van 2500en behalve de 18.000 gewone pastoors bevinden er zich 24.000 personen, die als adjunkt- priesters of hulpgeestelijken van den opbrengst der missen leven. De bevolking van Spanje telt ruim 16 millioen zielen-, en de begrooting van het departement eeredienst bedraagt tweemaal zooveel als die in Frankrijkwaar meer dan 37 millioen Katholieken wonen. (De opstand in Spanje.) Het. zekerst middel tegen do verspreiding van den omwentelingsgeestis bevrediging van de billijke eiseheu der volkeren Stein. II. ’t Is een grootsch maar huiveringwekkend schouwspel als een geheel volk de hand aan ’t zwaard slaat, gereed goed en bloed ten offer te brengen voor zijn dierbaarste bezitting, voor de vrijheid grootsch in doel en strekkinghui veringwekkend door de middelendie aangewend moeten worden om dat doel te bereiken. Onwillekeurig overvalt ons dan ook een rilling, terwijl de kreet der toejuiching ons reeds ont snapt, als de verdrukte en mishandelde, na jaren van geduldig lijden, eindelijk ontwaakt uit zijne schijnbare gevoelloosheidals de hand, straks nog geboeid door de keten der dienstbaarheid, zich gebald opheft naar zijne verdrukkers; als het oogdatzooeven nog dof en kwijnend slechts medelijden scheen te kunnen afsmeeken, eensklaps tintelt en gloeit van heilige verontwaar diging en woede en nü bloed schijnt te vragen als de stemdie zoolang gesmoord werdplotse- Zegelrecht voor iedere plaatsing.Alle brieven en stukken, KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEE! maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgestcld het aanvullings-ko- hier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende honden over den ju re 1868, en dat het, te beginnen met heden, gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente, voor een’ ieder ter inzage is neder gelegd. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het behoort, tevens met plaatsing dezer kennisge ving in de Sneeker Courant. Sneek den 3 October 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd. HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SKEEK brengen door deze ter ken nis dat tot de invordering der Marktgelden van Runderen, Paarden enz., in deze gemeente gerechtigd de persoon van Sneek den 3 October 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. P R U 1 M. bng gebiedend zich laat hoorenrecht eischend voor élke mishandeling; als ieder burger soldaat en elk voorwerp een wapen wordtdat zich keert tegen de gehate onderdrukkers; als dus elk spoor van gezag verdwijnt en elke sommatie om tot oi de en rust terug te keeren beantwoord wordt met het vastbesloten »weg met U Wdan der regeering Dat is de revolutie Ja, wéé! over de regeering, die het volk zóó en zijne rechten miskend heelt wanhoop der twijfeling overslaat we dat schouwspel. het Zuiden gericht

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1