Woensdag MELIAS- EN ADIERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 October. BINNENLAND. DRIE-EN-TAVINTIGSTE JAARGANG N». 81 ■8 ZATERDAGS. Abonnementsprijs baldadigheden Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad T van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het aanvullings-ko- hier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende hondenover den ja- re 1868, en dat het, te beginnen met heden, gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente, voor een’ ieder ter inzage is neder gelegd. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het behoort, tevens met plaatsing dezer kennisge ving in de Sneeker Courant. Sneek den 3 October 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve Bij koninklijk besluit van 30 September jl., no. 19, is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer dr. C. J. de Lussanet de la Sablo- nière, als schoolopziener in het tweede schooldis trict in Friesland benoemd tot schoolopziener in dat district de heer J. Noyon te Harlingen. De luit, ter zee 2e klasse J. H. Benthem Reddingius wordt met den 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Neptu- nuster vervanging van den luitenant ter zee 2e kl. A. F. J. Frackers aan wien een andere bestemming zal worden aangewezen. Naar men verneemt heeft het Z. M. be haagd kwijtschelding van de straffe des doods te verleenen aan Jan Graus vroeger bedienaar der begrafenissen te Utrecht, door het provinciaal gerechtshof in Utrecht tot die straf veroordeeld en die te verwisselen in 20 jaren tuchthuisstraf. Z. M. de Koning heeft bij de aanbieding van het adres van antwoord der Tweede Kamer op de troonrede het volgende gezegd: Mijne Heeren! Het is mij aangenaam van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal wederom te ontvangen de betuiging van hare verknochtheid aan mijn Huis; en zeer gaarne vereenig ik mij met den wenschin dat adres uitgedruktdat de te ver richten werkzaamhedenonder Hoogeren zegen tot krachtige bevordering van de belangen des vaderlands mogen strekken. Ik verzoek U, mij ne Heeren aan de Tweede Kamer mijnen dank voor haar adres van antwoord te willen over brengen. De Tweede Kamer heeft benoemd tot can- didaten voor het lidmaatschap der algemeene Re kenkamer.' 1°. den heer jhr. Six tot Otterleek referendaris bij het departement van binnenland- sche zaken; 2°. den heer van Eek bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Gorinchem, en 3°. den heer van Beijma thoe Kingma, bur gemeester van Lemsterland. Het gerucht, dat de heer Insinger voorne mens zou zijn te bedanken voor het lidmaatschap op een nacht dezer week rustig lagen te slapen drongen dieven boven door het dak op den zol der, en van daar langs een ladder in de kamer, braken de ladetafel open haalden er het geld uit, ledigden ook de knipbeurs der vrouw, die zij op den grond achterlieten, en hadden zelfs, naar men verhaaltde brutaliteit, op een pa pier, dat men later op de tafel vond, te schrij ven, dat zij den man aanraadden dienst te ne men en de vrouw om zich op te hangen: dan hadden zij geen verdriet meer! Men spoort de daders ijverig op. —Donderdag ten 4 ure is te Arnhem de tentoonstel ling door den voorzitter der commissie, dr. L. Mul der in tegenwoordigheid van de commissarissen, vele inzenders en een aantal belangstellenden, met eene korte toespraak gesloten. Daarin be tuigde de voorzitter ook zijnen dank aan den of ficieren van justitie, wiens medewerking zooveel had bijgedragen om de goede orde te helpen handhaven. De heer Eehlingemann antwoordde met eene lofspraak op de goede orde die gedu rende deze drie maanden voortdurend geheerscht had en sprak, namens Arnhems ingezetenen, de erkentelijkheid uit voor hetgeen de commissie voor de tentoonstelling had verricht. Onder het spelen van het Nederlandsche volkslied door de kapel van het 77e regement Pruisische infante rie verlieten daarop de aanwezigen het gebouw der tentoonstelling. Men schrijft uit Kampen aan de Groninger Courant, 1 Oct. »Sedert 27 Sept, hebben wij hier elke avond een oproertje. Bij honderden trekt men, met versnelde pas door de stralenmeestal onder hef aanheffen van een deun: »ze kunnen der niks aan doen, ze kunnen der niks aan doen”; en voorts nog eenige regels; die wij om de wilder personendie er in genoemd wordenmaar achterhouden. Het blijft gewoonlijk bij die straat rumoeren, behalve dat Dinsdagavond een bezoek met ketelmuziek is gebracht aan de huizen der drie weesregentenwaar de glazen zijn ingewor pen. Gisteravond heelt men zich van baldadigheden onthoudendoch is de beweging even erg ge» weestin weerwil van een proclamatie des bur gemeesters, waarbij samenscholingen verboden werden. De politie heeft er zich bij bepaald een paar lieden in arrest te nemen. Vermoedelijk zal een en ander aanhoudentotdat óf de op- loopen met geweld verhinderd óf veranderingen in het armweeshuis gebracht worden. Het straatrumoer toch is begonnen bij de ver plaatsing van twee meisjes uit dit kinderhuis naar het toevluchtsoord te Groningeneen maatregel, die al ware het alleen om de orde te bewaren, noodig schijnt geweest te zijn. De dieper lig gende oorzaak echter is de ontevredenheid des volks met de behandeling, welke men mompelt, die de weezen in dit kinderhuis te beurt valt. Men bepaalt zich dan ook tot samenscholingen bij het weeshuis en optochten^i^r regenten en burgemeester. Waarschijnljjlj^ZaLdeze uiting der der Tweede Kamer wordt tegengesproken. Het Staatsblad no. 123 bevat het tusschen Nederland en den Zwitserschen Bond op den 15 April 1868 gesloten postverdrag. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaaktdat in de maand December a. s. voor de tweede maal in het loopende jaar ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen der natuurkundige examens bedoeld in art, 4 dier wetterwijl mede in die maand voor het eerst zullen worden gehouden der examens, be doeld in art. 9 ter verkrijging der bevoegdheid als apotheker. De dagen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens zullen plaats hebben, worden nader bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten moeten daarvan vóór 15 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het natuurkundig examen aan den hoogleeraar F. A. W. Miquel te Utrecht; voor het examen van apotheker aan den hoogleeraar A. H. v/d. Boon Mesch te Leiden. Zij die tot het examen van apotheker wen schen te worden toegelaten moeten bij hun ver zoek het bewijs voegen, dat zij minstens twee jaren als hulpapotheker binnen het koningrijkzijn werkzaam geweest. De najaars-zittingen der commissie voor de ge neeskundige staats-examens in 1868, die op den 21 September te Rotterdam een aanvang hebben genomenzijn gesloten op den 29 dier maand. Veertien candidaten hebben aan die examens deel genomen. De namen van hendie met goed gevolg het examen hebben afgelegdzijndr. J. Barendrechtdr. W. F. Buchner M. J. Bouvin, A. S. de Bruijn A. E. de PerrotL. N. Smits J. J. B. Vermijne en L. H. N. Vriesman. Te ’s Hertogenbosch is Donderdag vooi’ het provinciaal gerechthof behandeld de zaak tegen Johanna Hopstaken, beklaagd van poging tot ver giftiging van haren man (welke poging niet dan door toevallige en van de daderes onafhankelijke omstandigheden hare uitwerking heeft gemist) door in het middageten van haren man eene hoeveelheid phosphorus (afschraapsel van niet minder dan 1150 lucifers) te doen. Het open baar ministerie eischte schuldigverklaring aan vergiftiging en verooideeling tot de straffe des doods. Het prov. gerechtshof te Leeuwarden heeft den persoon van Th, W. Muizelaai’koopman te Molkwerumwegens oplichterij gepleegd door het namaken van handteekeningen onder schuld bekentenissen etc., en het gebruikmaken daarvan, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren. Een zeer brutale diefstal is te Zutphen ge pleegd. Zekere H., een wijnkoopersknecht had onlangs van zijn overleden schoonvader nagenoeg ƒ150 geërfd, en bewaarde dit geld in eenelade tafel staande in het eenige vertrekdat hij met zijne vrouw bewoonde in een klein huis in de Polsbroekeene dicht bewoonde wijk van min dere burgers en ambachtslieden. Terwijl zij nu SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1