Woensdag 14 October. NIEUWS- ESI ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. i DRIE-EN-TWINTIQ3TE JAAEGANG BOM iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van Zegelrecht voor 1 i voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Centsbehalve 35 Cents i men franco toe te zenden aan den Uitgever. en ZATERDAGS. Abonnementsprijs 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, paar dagen daarna hoorde men den stads-om- roeper rondbazuinen, dat een depót van brood uit de Rotterdamsche brood en meelfabiek bij den heer Herman gevestigd was. Verleden Vrijdag, toen het voor het eerst verkrijgbaar waswer den, naar men verzekert, ruim 1600 en den daaropvolgende Zaterdag reeds over de 2000 brooden afgeleverd. Gisteren heeft hij alom doen aanplakkendat hij geen enkel brood zal afle veren dat niet in tegenwoordigheid van kooper of koopster vooraf zal gewogen zijn; en men zegt dat de Rotterdamsche maatschappij hem gemach tigd heeftom aan te vullen wat het brood zelf soms mocht te licht wegen. Met iedere Rotter- damschen spoortrein komt nu versch brood aan, gepakt in Rotterdamsche broodwagens en alsof men in Rotterdam zelf woondeeven goedkoop als daar verkrijgbaar, terwijl slechts één cent per brood voor alle onkosten betaald wordt. Worden de gebruikers of de heer Herman daar bij gebaat, zeker niet de Utrechtsche brood- en meelfa'miek noch de bakkers of dépöthonders, voor wie zulks te recht of ten onrechte eene du re les is welke op andere plaatsen dan Utrecht wel zeer mag worden ter harte genomen. (N. R. C.) Eerstdaags zal voor het provinciaal gerechts hof van Zeeland terecht staan Augustinus Geilleit oud 40 jaren, zadelmaker te Boschcapellethans hier gedetineerd ter zake van moedwilligen doodslag gepleegd met voorbedachten radewel ke doodslag heeft gestrekt om diefstalgepleegd door middel van binnenbraak in een bewoond huis, gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvan te voorkomen. De beschuldigde zou nh, in den morgen van 24 Mei jl. de woning van P. FAsselman te Stoppeldijk zijn binnengetre den met het doel om den na te melden diefstal te plegen, de aldaar aanwezige Anna Catharma de Gijsel onder voorwendsel van haar een zoen te willen gevengenaderd zijn ten einde het reeds opgevat voornemen om haar van het leven te berooven te gemakkelijker te kunnen volvoe ren, en haar daarop met een op de tafel liggend broodmes moedwillig zoodanig hebben verwond dat zij daaraan onmiddelijk is overleden. Ver volgens zou hij met een beiteltje dat hij bij zich hadeen in die woning staand gesloten kabinet en gesloten kist met geweld hebben opengebro ken, en uit die arglistig weggenomen en zich toegeëigend ƒ1.90 aan centen. Door den proku- reur-generaal zijn opgeroepen 20 getuigenwaar bij tevens 2 als deskundigen. De advocaatmr. A. J. van Ekele, is ambtshalve de raadsman van den beschuldigde. Aan de militaire academie te Breda is in den jongsten tijd weder iets gebeurddat de algemeene aandacht op die inrichting vestigt. Een overigens geheel onbesproken jong mensch uit Groningende kadet van Hasseltdie nooit de geringste straf tijdens zijn verblijf aan de academie had opgeloopen, is namelijk, toen hij onlangs op het punt stond zijn officiers-examen af te leggen, wegens een nietig vergrijp, op aandrang zijner kameraden (die hem misschien wegens hunne mindere bekwaamheid een kwaad hart toedroegen) van de academie verwijderd en alzoo in zijne loopbaan bedorven, terwijl hem als gunst werd toegestaan als sergeant bij het Indische leger naar Java te vertrekken. Het Deventer studentencorps heeft met al gemeene (2) stemmen tot opheffing van dat corps beslotenhetgeen trouwens noodzakelijk was ge worden, doordien het athenaeum illustre in eene zesde klaese van het gymnasium was herscha pen. In een Amerikaansch blad leest men de vol gende advertentie: Verloren: Een goud lede ren zakboekje met zilveren sluitingwaarin eene uitnoodigingskaart voor een thé dansanttwee minnegedichtjes, vijf minnebrieven en eene reke ning van den kleermaker groot ƒ108,35. Om al le moeielijkheden te voorkomenmag de eerlij ke vinder, tegen betaling der rekening, de min nebrieven als zijn eigendom beschouwen en van de uitnoodiging lot den thé dansant gek uik ma ken waar hij tevens in de gelegenheid zal zijn met de schrijfster dezer grieven in kennis te ko men. De beide vrij goed gelukte sonnetten kan hij onder zijn naam doen drukken. SNEER, 13 October. Naar wij vernemen isin zijne vergadering van gisteren, door den Gemeenteraad besloten, met primo November de prijs van het gas te verlagen met 2 Gts per kub. el, en alzoo te bren gen op 12 Gts. Uit Meppel schrijft men ons dd. 9 Oct. Wat armoede, veroorzaakt, door schromelijk misbruik van sterken drank te weeg brengtis ook hier weder overtuigend gebleken. Een ge huwd scheepsjagerzekere L., was door verslaafd heid aan den drank is zulk een kommervollen toestand geraakt, dat hij totaal ten einde raad, de weinige huismeubeuls die hem overbleven had verkocht en met vrouw en kind aan volslagen gebrek ten prooi was. Gisteren avond van de jaarmarkt te Dwingelo teruggekeerd, waar hij was heengegaan om het laatste wat hem restte, zijn oud paard aan den man te brengendoch waarvoor hij geen kooper had kunnen vinden, was hij aldaar tot belooning van verleende ad- sistentie bij het laten draven van dejen en ge nen sknol”, op eene aanzienlijke kwantiteit «bor rels” getracteerdzoodat hij smoordronken ’t huis kwam en insliep. Heden morgen bij ’t ont waken werd hij door een zóó hevige vlaag van zwaarmoedigheid overvallendat hij zich snel verwijderde en oogenblikkelijk door ophanging in den stal en einde aan zijn jammervol leven maak te. »Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht”; ieder voor wien de drank de afgod is, dien hij gehoorzaamt, moge ook weder dit beklagenswaardig geval tot afschrikwekkend voor beeld strekken. Assen, 12 October. Niettegenstaande het over groot aantal jagers, die dagelijks de wildrijkste Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den staat aan: W. G. de Bas, eervol ontslagen hoofdcommies bij het departement van binnenl. zaken, ten bedrage van ƒ1400 ’sjaars; W. Gooi, eervol ontslagen hoofdcommies bij genoemd de partement, ten bedrage van ƒ1533 ’sjaars; J. G. van Thiel, idem, idem, ten bedrage van f 1386 ’sjaars; P. van Sluys de Quack, idem, ten be drage van ƒ1126 ’sjaars. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben een aanvang gemaakt met het onderzoek van de ontwerpen, uitmaken de de Staatsbegrooting 1869. Naar wij vernemen is bij de regeering ee ne aanvrage tot concessie aanhangig voor een spoorweg die Amsterdamdoor de Haarlemmer meer, regelrecht met Dordrecht zou verbinden Het plan moet reeds bij den waterstaat onder zocht zijndoch van die zijde eenige -'ezwaren ontmoet hebben ten opzichte van de overbrug gingen van rivieren, die daarbij onvermijdelijk zijnen die vernieuwde belemmering bij de reeds bestaande en ontworpen overbruggingen voor de staatsspoorwegen, voor de scheepvaart zouden veroorzaken. De aanvrage moet gedaan zijn door den heer van Vlissingen van Amster dam c. s. (Arnh. Ct.) Bij de justitie te ’s Hertogenbosch is aan gifte gedaan van het navolgende feit, in de vo rige week te Werkendam voorgevallen. Zekere jufvrouw’s avonds alleen thuis zijndekreeg bezoek van mannenterwijl twee anderen bui ten bleven staan. De eerste vroegen haar om koffijdoch op haar antwoorddat zij op dien oogenblik geen koffij hadwerd haar om geld gevraagden toen zij antwoordde ook geen geld te hebben werd zij aangegrepenvan ha re sleutels beroofd waarmede de kasten wer den ontslotenruim ƒ600benevens eenig goud en zilver werden meêgenomen. Het viertal ver wijderde zich en liet de vrouw aan haar lot over. Met ingang van den 11 dezer is het rijks- telegraafkantoor te Alkmaar op Zon- en feestda gen weder den geheelen dag namelijk des win ters van 8 des zomers van 7 ure vóór- tot 9 ure namiddags open. De heerlijkheid Eversberggelegen in de nabijheid der stoomweverij en bleekerij te Nij- verdalis dezer dagen aangekocht door den heer Trakranenoud-minister van koloniën. Sints langen tijd werd er te Utrecht over ge klaagd dat het brood door verscheidene bakkers veel te licht werd afgeleverd. Dit lokte onlangs eene advertentie uit van den tocohouder Herman al daar waarin hij verklaardedat bijaldien men zoo voortginghij bij zijn depót van allerhan de levensmiddelen in het belang der armen ook een van wigtig brood zou voegen 1 Daarop volgde eene niet zeer malsche contra-advert^ntie van belanghebbendendie des heeren Hermans bedoelingen aan eigenbelang toeschreven. Een ;,vl L SNEEKER COURANT. r - 1 =====3= i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1