Zaterdag 11 October. MELWS- EN ADVERTENTIE-RIAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG No. 84 de wijze waarop die uit het Y ge- - de beide beklaagden aan onwillige nederlaag onwillige mishandeling en tot veroordeeling eene gevangenzetting voor i en tot betaling van Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Gents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. en zoo na tien jaren geheel te doen ophouden. Thans heeft die commissie een advies ten gunste van dien maatregel uitgebracht. Bij den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente bestaat echter het voornemen, tegen zulk een besluit te protesteren, wat het Gereformeerde minnehuis aangaat, ten zij de raad goedvinde, het Herv. weeshuis er. de armbakkerij met al hunne bezittingengeheel aan de Ned. Herv. diaconie terug te geven. De Zwolsche Courant schrijft dd. 12 Octo ber Men zal zich het ongeluk herinneren dat op den 8 Mei dezes jaars aan het Katerveer ge beurd is door het omslaan van een met 10 per sonen bemand schuitje, waarvan 9 waren pas sagiers van de Deventer stoomboot, bij welk on geval de koopman A. van Piaalte uit Deventer het leven heeft verloren. Ten gevolge van een rechterlijk onderzoek naar de oorzaken van het ongelukstonden Donderdag jl. voor de recht bank terecht: 1. de gezagvoerder van de bedoel de stoomboot, als zoude hij in strijd met het reglement voor die stoombootdienst de passagiers hebben ontscheept met een ongeschikt en voor het behoorlijk en veilig overbrengen van zoo ve le personen te klein schuitjeen 2. de loods die in dat kleine schuitje te veel personen had opgenomenwaardoor hij niet konde roeien en het schuitje dien ten gevolge in aanraking is ge komen met den ketting van de veerpont en toen is omgeslagenzoodat alle passagiers in het wa ter zijn gevallen en een hunner is verdronken. Acht getuigen en een deskundige zijn in deze zaak gehoordook het schuitje was als overtui- gingstuk in de zaal der terechtzitting aanwezig en werd door de rechters in oogenschouw geno men en in hunne tegenwoordigheid onderzocht en gemeten. Het O. M. requireerde de schuldigverklaring van de beide beklaagden aan onwillige nederlaag en van ieder hunner, tot den tijd van drie maanden twee boeten van ƒ25 en van ƒ8 en in de kosten. De advocaat mr. R. G. Phillipson verdedigde den gezagvoerder en trachtte te betoogendat niet de kapitein der stoombootmaar de onderne ming in dit geval aansprakelijk wasomdat bij het reglement op de dienst der stoomboot aan de onderneming is opgelegd om te zorgendat de passagiers met geschikte vaartuigen veileg aan land werden gezetdat de onderneming niet gezorgd hebbende voor die geschikte bootende kapitein niet aansprakelijk kon zijn voor de ge volgen van een verzuim dat door den onderne mer is begaan. Op deze en meerdere gronden concludeerde pleiter tot vrijspraak van den ka pitein. Na re- en dubliek werden de debatten gesloten en de uitspraak bepaald op Donderdag a. s. Men herinnert zich wellicht een bericht in dit blad, waarin werd medegedeeld dat in het begin van September jl. te Zwolle zijn aange^ houden een heer en dameuit Leeuwarden af komstig, die, vooral ook om de wijze waarop zij met bankpapier omgingenvermoed werden kennis te hebben aan het verdwijnen eener som van ƒ1800die de heer T., uit W., op 4 Sep tember jl. in zeker huis te Leeuwarden was kwijt geraakt. De dame is spoedig daarna we der op vrije voeten gesteldde heer echter bleef voorloopig in bewaring; hij heeft voortdurend ontkend iets van de zaak te wetenen is nu Za terdag, wegens gebrek aanbe wijs, van alle rechts vervolging ontslagen. Door het prov. gerechtshof in Zeeland is Anna Catharina Kouwijzer, oud 27 jaren, arbei- ster, wonende te Hontenisse, ter zake van ver giftiging veroordeeld tot de straffe des doods. Zij heeft op 10 Mei 1868 aan haar kindoud 11 maanden melk doen drinken, waarin zij te vo ren de koppen van ongeveer tien lucifers had gedaan, en zulks met het oogmerk om dat kind van het leven te berooven, ten gevolge waarvan het dan ook dien dag is gestorven. In ’t Handelsblad van 8 Oct. jl. komt een ingezonden stuk voor van de schippers-vereeni- ging Schuttevaêr, gedagteekend Bdsward 28 September en onderteekend door de heeren: W. U. de Jong W, J. SchuttevaêrA. J. Troost en R. ten Have. De titel luidt: NOG EEN WOORD OVER DE AFSLUITDIJK BIJ SGHELLINGWOUDE. Het stuk in zijn geheel over te nemen laat onze ruimte niet toe. Op verzoek geven wij hieron der het volgende uittreksel: De vereeniging betreurt hetdat de tweede kamer in Juli de voorgestelde wijziging van het plan met 46 tegen 19 stemmen heeft aangenomen, zonder dat vooraf een ernstig onderzoek vanwe ge de staat was ingesteldwaartoe de minister van binnenlandsche zaken ongezind was. Zij ge voelt zich daardoor bitter teleurgesteld, omdat hoogst bekwame ingeneurs hebben verklaard dat een open zeekanaal, zoo voor de groote vaart als voor de binnenlandsche vaart langs het Y voor Amsterdam, verre de voorkeur verdient boven een kanaal met sluizen en dat een af sluiten van het Y de dood in de pot voor Amster dam moest genoemd worden. Zij bejammert het daarom zeer, dat meest alle afgevaardigden uit de noordelijke provinciën hebben stilgezwegen en vóórgestemd, zonder op een onderzoek aan te dringenbehalve de heer Oldenhuis Gratama die door het gesprokene in de kamer een helder inzicht toonde te hebben in deze hoogstbelang- rijke zaak. De vereeniging betuigt hem daar voor openlijk haar dank. Men schijnt in de kamer alleen de vaart uit de Noordzee op het oog gehad en die uit het Y ge heel vergeten te hebben. Meermalen echter is bekend gemaakt, dat van 18601865 door het Noord-Hollands kanaal dagelijks gemiddeld 600 door het Y over datzelfde tijdvak dagelijks 950 schepen naar zee zijn vertrokken. Gemiddeld passeren jaarlijks 55000 schepen de hoek van het Y, waarbij nog een aantal binnen- en bui- tenstoomhooten komt. Welk een verwarring zal Bij koninklijk besluit van den 5 dezer, no. 37 is aan den heer mr. G. Th. baron van Lyn den van Sandenburgafgetreden minister voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten, behalve die der Roomsch-Gatholiekeverleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedra ge van ƒ257 ’sjaars. Bij Zr. Ms. besluit van den 10 dezer zijn herbenoemd de na te noemen heeren tot kan tonrechter te Dockum jhr. mr. G. van Suchtelen van de Haere; tot kantonrechter te Harlingen mr. K. Bangatot plaatsvervangend kantonrech ter te Heerenveen J. G. W. Zahn. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Beetsterzwaag mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, advokaat aldaar en wethouder der gemeente Opsterland. Z. M. heeft benoemdtot president der Al- gemeene Rekenkamer, jhr. O. W. Hora Siccama, thans lid; en tot lid van dat collégie, jhr. E. W. J. Six tot Oterleekthans referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken tot ad- junct-commiezen bij de Algemeene Rekenkamer, de heeren Nagtglas en Pabbruwee, thans le klerken. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat zijdie wenschen te wor den toegelaten tot het afleggen van examen ter verkrijging van een diploma van geexamineerd landmeter, voor zooverre dit niet reeds is ge schied zich daartoe schriftelijk belmoren aan te melden bij het departement van binnenlandsche zaken, vóór den eersten November aanstaande. Bij die bekendmaking heeft de minister op merkzaam gemaaktdatook zonder examen de uitoefening van het beroep van landmeter aan een ieder is vrijgelaten. Van wege de R.-Gatholieke geestelijkheid te Utrecht worden aldaar eenige huizen gezocht voor het stichten van scholen voor kinderen van R.-Catholieken. ’t Mandement der Bisschoppen en de ijver van geestelijken om in den geest van dien herderlij ken brief te werkendoet hier en daar veel nut. Men leert elkander heter kennen en men weet juister het standpunt te kiezen, ’t welk men te genover elkander moet innemen. De vraag zal nu zijn, of alle Catholieken, om deze zaak, tegenover Protestanten anders willen staan dan nu het geval is. Of ouders van kin deren, die vriendschappelijk en vertrouwelijk met elkander omgaan, de kinderen willen hebben ge scheiden en opgevoed voor een Maatschappij waar de verdraagzaamheiddie men hier nu vindt, te vergeefs zal worden gezocht. Te Leiden is ten vorigen jare door den ge meenteraad eene commissie benoemd om rapport uit te brengen over de mogelijkheid en uitvoer baarheid om de subsidiën aan de godshuizen en armbesturen jaarlijks met 10 pet, te verminderen SNEEKER I COURANT;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1