Woensdag N1EIWS- EN ADVERTENT1E-BIAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. 21 October. isea i DRIE-EN-T WINTXGSTE JAARGANG No. 86 F M ■nn iW!waiiiiiw<iM!i i I i de van wege breideling van zonder vrijheid van tabak en van sterke tot verhooging van het invoerrecht bus te krijgen. Hij verliet stil de kerkliep naar de pastorie, kreeg er den sleutel en sloot den dief op dieweinig op zijn gemakdoor den gemeente-veldwachter aan wien de koster zijn vangst had medegedeeld, werd gearresteerd. Voor den burgemeester gebracht, bekende hij zijne misdaad en verklaarde verderdat hij des morgens met behulp van zijn kamaraad, die hem te Groessen in den steek had gelaten, nog eene kerk tusschen Arnhem en Nijmegen had aange daan. Het is te hopendat ook zijn medeplich tige spoedig in de handen der justitie moge ge raken. Zonderling is hetwelk een groote onkun de en bijgeloovigheid bij velen nog bestaan. Het kind van H. K. te R. was sinds eenige tijd sukkelende. Men had reeds allerhande middelen zonder gunstig gevolg aangewend, tot eindelijk iemand op de gedachte kwam, dat het wel be hekst kon zijn. Men haalde er een zoogenaam de duivelbanner bij die echter niet eerder wilde meegaan, dan dat hij de verzekering verkregen had, dat men hem onvoorwaardelijk geloof zou schen ken. Ongelukkig gaf hij de schuld aan een buur vrouw lid der familie. Men haalde deze te mid dernacht uit haar woning en gelastte haar, on der hevige dreigementen, de booze geest te ver wijderen. De vrouwdie natuurlijk erg ge schrikt is, heeft de bevoegde autoriteit van het ge val kennis gegeven. Ten minste drie honderd visschers van Ber- gen-op-Zoom, Tholen, Duiveland en elders heb ben zich bezig gehouden met de oestervangst op de Bank in de Ooster-Schelde onder Yerseke, die sedert den Isten dezer maand geopend is. Gedurende de eerste drie dagen zijn door eiken visscher 10 a 12 duizend oesters, klein en groot, gekorddie door eenige speculantenvoor ƒ10 de duizend stuks, op stroom werden opgekocht. Zoo het schijnt op aanstoken dier speculanten hebben de visschers, in weerwil van den opzich ter der visscherijen te Tholen, alles te gelde ge maakt en de geheele bank afgekord. Dien ten gevolge zijn alleen tegen visschers uit Tholen 40 processen-verbaal opgemaakt. Men berekent, dat intusschen gedurende de eerste drie dagen der vangst elke visscher ’t minst 300 heeft ver diend. In de Haarlemsche Courant van 15 dezer leest men de volgende advertentie»H. R. Ats- ma te Oosterbeekprovincie Gelderlandko ningrijk Nederland, heeft eene beweegkracht uitgevonden, die den stoom en het buskruid duizende malen overtreft. Zij is onmisbaar voor elk landdat veiligheid en welvaart op prijs stelt; vormt het maximum der krachtsontwikke ling, waardoor legers en vloten (oorlogen) doel loos worden; belooft eene groote uitbreiding aan de beweegkrachten; enorme winsten aan nijver heid en maatschappijendie zich met de exploi tatie belasten. De uitvinder wenscht zich voor elk land te verstaan met eene vereeniging om aan de exploitatie gevolg ie geven. Nadere in- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. arm van H., maar deze rukte zich weder los, verbrijzelde zich met het tweede schot het hoofd en maakte dus een einde aan zijn zeven entwin- tig-jarig leven. Uit het hericht van dr. M. de Vries op den omslag der thans verschenen zevende afleve ring van het «Woordenboek der Nederlandsche Taal” blijkt dat de redactie behalve de ijverige hulp van dr. Eelco Verwijsook vooral zich bij de bewerking dezer aflevering in de medewer king van dr. A. de Jager mocht verheugen ter wijl zij voorts van vele andere kanten welwillen de hulpvaardigheid cndertond. In dat zelfde bericht leest men nog, dat even als vroeger van Lennep en de heer van Eeers, thans ook de heeren Beets, Bogaerster Haar, ten KateKneppelhout en Schimmel tot de spel regeling van het Woordenboek zijn toegetreden. Uit Oisterwijk wordt van 15 October ge meld Eene nabij deze plaats eenzaam in het bosch gelegen hut is dezen n.,.ht het tooneel van een ontzettend drama geweest. De bewoner, iemand die vaak misbruik maakte van sterken drank zou gisteren avond zijne vrouw en vijf kleine kin deren de deur hebben uitgezet en alleen in huis zijn gebleven. Terwijl de vrouw den nacht ia het bosch doorbrachthoorde zij in huis een groot geraas; zoo althans luidt haar verhaal. Des morgens vond men den man, op meer dan 20 plaatsen door mes of bijl gewond dood op zijne met bloed doorweekte legerstede. Waar schijnlijk zal het gerechtelijk onderzoek het dui stere in deze zaak wel ophelderen maar zeer vreest men dat er een vreeselijke misdaad is ge pleegd. Een later bericht zegt Het onderzoek der justitie omtrent den moord, heeft den ganschen dag geduurd. Bij de lijkschouwing bleek, dat door eene bijl of soortgelijk werktuig meer dan 20 deels zwa re wonden waren toegebracht, zoodat het lijk Vreezelijk misvormd is. Gedurende het onderzoek kreeg men meer en meer grond voor het vermoeden, dat de vrouw de schuldige was, hoewel zij hardnekkig alle schuld ontkende, terwijl zij voorgaf, uit vrees voor mishandeling de woning te hebben verlaten en in de nabijheid den nacht in het bosch te hebben doorgebracht. Toen had zij een vreemd leven in de hut gehoorden zij deed het voor komen als ware daar iets bovennatuurlijks voor gevallen. Dat vond echter geen geloof, en eindelijk des avonds laat heeft zij bekend, de daderes te zijn. Met haar zuigeling is zij nu gevankelijk weggevoerd, vier kleine kinderen achterlatende. Maandag namiddag vernam de koster der R. C. kerk te Groessendat een onbekend per soon in de kerk aandachtig zat te bidden. Wei nig vertrouwen in de betoonde aandacht stellen de en aan de offerbussen denkende, besloot hij even te gaan zien en ontdekte weldra iemand die bezig was met een lijmhoutje centen uit de In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Vrijdag jl. is medegedeeld dat zijn ingekomen: 1. de navolgende wets-ontwerpen twee tot herziening van de wet op de zeebrie- ven en Turksche paspoorten en tot afschaffing van het registratierecht voor buiten ’s lands ge bouwde zeeschepen drie tot afschaffing van het zegelrecht op de gedrukte stukken en de advertentiën in de nieuws papieren tot verhooging der belasting op den verkoop in het klein dranken en op thee 2. eene missive van den minister van oorlog houdende inlichtingen op het adres van T. J. Stielljes tot spoedige slooping der vestingwerken van Nijmegen op den zuidelijken Waaloever (hst fort Kraijenhof uitgezonderd) en tot het in behoor lijken staat brengen der verdedigingswerken op den noordelijken rivieroever. Voorts zijn aan de leden rondgedeeld: 1. Op machtiging des konings, door den mi nister van koloniën de stukken betrekkelijk de toekenning van vrijen overtocht aan den heer Busken Huet naar Nederlandsch Indie. Daaruit blijktdat de heer Busken Huet op zich heeft genomen de taak om het Indisch be stuur te dienen van consideration en advies om trent de vraag welke maatregelen daar te lan- van wege het bestuur worden vereischt tot de uitspattingen der drukpers, om meer te belemmeren dan tot verzekering der openbare orde gevorderd wordt. 2. De wets-ontwerpen en memoriën van toe lichting betrekkelijk de afschaffing van het zegel op drukwerken en advertentiën. Volgens het voorstel zal de afschaffing ingaan den 1 Mei 1869. Het daardoor ontstaande ver lies ten bedrage van 710,742.12*^ zal worden vergoed door eene verhooging van het patentrecht op het debiet in het klein van dranken en tabak en door verhooging van het invoerrecht op de thee van ƒ15 per 100 pond. Vrijdag had te ’s Hage een treurig voor val plaats. De gehuwde timmerman A. H., va der van twee kinderen, was sedert eenige da gen door huiselijke twist in oneenigheid geraakt met zijn meesterden kistenmaker D., die hem uit zijne dienst ontsloeg. Hij wendde echter spoe dig herhaalde pogingen aan, om weder aan het werk te komen. Met dat doel had hij zich ook Vrijdag middag andermaal naar den winkel be geven, doch zijn aanzoek bleef ook nu vruchte loos, waarop de ongelukkige, blijkbaar op wei gering voorbereidin den gang der woning van zijn voormaligen meester, een pistool met twee loopen, dat geladen was, voor den mond zette, waarop het schot volgdedat echter geene zwa re verwonding veroorzaakte. De heer D., die dit eerste schot niet kon belettengreep nu den I 4 SNEEKER CODBAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1