Zaterdag N1EÏWS- EM ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EM HET ARRONDISSEMENT SNEER. f 24 October. B I NNENLAND. DRIE-EN-TWINTIGISTE JAARGANG NP. 86 VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Maandag den 26 October 1868. des voormiddags ten 10 uur. IWWMi ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f l.65, buiten de Stad behalve 35 Gents franco toe te zenden aan den Uitgever. ken ren ƒ2967,50 toestond. Op verlangen der kamer heeft de minister de Waal daarbij gevoegd eene lijst van personen, aan wie gedurende de laatste 8 jaren vrije over tocht is verleend, zonder dat zij daarop volgens de bestaande bepalingen aanspraak hadden, op dat men daaruit zou kunnen zien of er antece denten bestonden voor de handeling van den vo- rigen minister. Dat is tweemaal geschied: in 1861 aan eenen Ghineschen geneesheer, om ge durende de reis twee tolken in het Ghineesch te onderwijzen, en in 1868 aan eene gescheidene echtgenoot van eenen Indischen ambtenaardie op Java geboren was en in behoeftige omstandig heden verkeerde. Men verzekert dat aan mevr, de wed. W. te Groningen, wier echtgenoot onlangs bij het te Breukelen voorgevallen spoorweg-ongeluk het le ven verloor, door de directie van de Rijnspoor- weg-maatschappij eene schadevergoeding van ƒ40,600 is uitbetaald. De hooge raad heeft op de lijst van candi- daten voor de vervulling der plaats opengeval len door het ontslag van den heer Melortge plaatst de hh.: Luijben, oud-minister voor r.-c. eeredienst, Hugenpothraadsheer pij het hof van NoordbrabantJissyraadsheer bij'hef hof van LimburgGefken lid van de tweede kamer Gertsenrijksadvocaat in de provincie Limburg, en Hofstedeprocureur-generaal in de provincie Drenthe. Bij de behandeling der begroeting van de gemeente Arnhem heeft het de aandacht getrok- PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Resumtie der Notulen 2. Missive van S. Terpstra, houdende aanne ming der benoeming tot hulp-onderwijzer aan de jongensschool. 3. Adres van eenige bewoners der Nieuwe- buren, om gasverlichting bij hunne woningen. 4. Adres van gelijke strekking van eenige be woners der steeg bij de Kruizebroeders. 5. Adres van P. v. d. Feer Gz, om splitsing van grondpachting enz. 6. Koninklijke machtiging tot onderhandsche verpachting der bank van leening. 7. Missive en voorstel aangaande de aanvra ge om Koninklijke machtiging voor de tolheffing bij de Dille onder Rauwerd. 8. Rapport van Burg, en Weth. over den toe stand der Stads Algemeene en R. Katholieke Arm huizen, Roomsch Katholiek en het Old. Burger weeshuis. 9. Rapport van de Commissie uit den raad, belast met het onderzoek der rekeningen, over de rekening en verantwoording 1867/68 der gas fabriek. 10. Vaststelling van ’t suppletoir kohier van de hondenbelasting over 1868. 11. Procesverbaal van verificatie der gemeen tekas. 12. Vaststelling der gemeente-begrooting over 1869waarbij in behandeling komt eene nota van het raadslid H. Joustra. den bestaan voor de meening der Regeering, dat door de aangevraagde sommen in alle eischen der dienst kan worden voorzien. Algemeen werd erkend dat in de verdeeling en rangschikking der middelen tot dekking van de uitgaven groote ver betering is aangebracht. Velen achtten de ra ming der opbrengst van de middelen uit dekul- tuur-produktiën overdreven hoog. Velen vonden de raming der koloniale bijdrage niet geheel gerechtvaardigdanderen meenden dat het ge raamde cijfer in elk geval gewaarborgd was. De meerderheid deelde niet in de meening van som migen, die tegen meerderen verkoop van pro- dukten in Indië waren. Aan de tweede kamer zijn de stukken in gezonden betreffende de toekenning van vrije pas sage naar Java aan den heer Busken Huët. Uit de voordracht aan den koning en uit het besluit van L. M. blijkt; dat de minister Hasselman in der tijd bezorgd wasdat door de schadelijke strekking en de heftige toon van de Indische dag bladen het Nederlandsche gezag zijn prestige ver liezen en de Oostersche volken in hunne zeden en gewoonten zouden worden gekrenkt; dat hij daarom den heer Huëtals eenen kundigenjour- nalist, tegen genot van vrije overtocht de taak wenschte op te dragen, om te onderzoeken, in- hoever men de uitspattingen der drukpers zou kunnen breidelenzonder de vrijheid van spre- i en schrijven meer dan noodig te belemme- dat Z. M. dat goedkeurde en daarvoor Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oldeberkoop, de heer Mr. C. W. Amentadvocaat te Sneek. Z. M. heeft ingetrokken het besluit van 30 September jl.no. 16, houdende benoeming van den heer J. A. van Dijk tot directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningenen tot directeur van genoemde kweekschool benoemd den heer G. van Milligen, hoofdonderwijzer te Rotterdam. Aan de leden der Tweede Kamer is rond gedeeld het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over de ontwerpen begrooting Ne- derlandsch Indië 1869. Vele leden oordeelden het oogenblik tot bespreken van het staatkundig beleid des ministers minder geschikt en wilden die tot de behandeling van het hoofdstuk koloniën der staatsbegrooting uitstellen. Velen twijfelden of bij de vaststelling van de cijfers der begroo ting wel op de eischen der dienst en op de ko loniale bijdrage voor de schatkist was gelet. Zeer velen vroegen of er werkelijk deugdelijke gron- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maauücu io biimcn oiau/i.i franco fi.90. ADVERTEN1'IËNvan 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 10 Gents, egeiecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zendi kendat de Lafijnsche schooldiebehalve de renten van het schoolgebouw, jaarlijks aan de ge meente ƒ5063,55 kost, thans door slechts 11 leer lingen wordt bezochtzoodat ieder leerling de gemeente per jaar op bijna ƒ500 komt te staan. De Staats-Courant van 22 dezer bevat het aan de minister van binnenlandsche zaken inge- diend verslag van de commissie, in 1868 belast met het afnemen der examens van apotheker en hulp-apotheker. Het getal der kandidaten, die zich tot het af leggen van het examen hadden aangemeld, be droeg 26; daar echter tweë kandidaten zich voor en drie anderen zich tijdens' het examen hebben teruggetrokken zoo zijn slecht 21 kandidaten geëxamineerd geworden. De uitslag van het on derzoek, door de commissie ingesteld, is hoogst ongunstig geweestslecht aan twee kandidaten en wel met name aan Leonardus Beker, van Rotterdam, en Sebastiaan Hoola van Nooten, van Edamheeft zij de acte van bevoegdheid als hulp-apotheker kunnen uitreiken; deze kan didaten legden thans voor de eerste maal het examen af. Onder de 19 kandidaten, welke zijn afgewezen, waren er 8, die het examen voorde eerste maal5die het voor de tweede maal 4, die het voor de derde maal, 2, die het voor de vierde maal ondergingende meesten hun ner zijn alleen aan een onderzoek naar hunne kennis in de natuurkunde onderworpen gewor den slechts bij één kandidaat, welke in het voor jaar een voldoend examen daarin had afgelegd, is de commissie van den regel, om een kandi daat eerst in de natuurkunde te examineren, af geweken genoemde kandidaat is terstond aan het examen in de plantkunde onderworden ge worden doch bleek ook thans daarin niet ge noegzaam ervaren te zijn. Van slechts één der overige afgewezen kandidaten was het examen in de natuurkunde van dien aard, dat de com missie vóór de vestiging van haar oordeel een onderzoek in andere vakken wenschelijk achtte. Men leest in het Handelsblad: Uit de me- dedeeling in de Staats-Courant is het onzen lezers gebleken, dat den 17 dezer tusschen de verschillende Rijnoeverstaten de overeenkomst is gesloten tot wijziging der scheepvaart-acte van 31 Maart 1831. Men weet, dat de onderhande- lingen werden afgebroken ten gevolge der be zwaren welke onze regeering meende te moeten in het midden brengen tegen de redactie van een der artikelen die men voorsteldete wijzigen. Nadat hierover van gedachte was gewisseld, wer den de onderhandelingen hervat met het boven gemeld gunstig gevolg. Hetgeen evenwel niet in de Staats- Courant is medegedeeld, is de belang rijke tijding, die wij onzen lezers kunnen over brengen, dat door al de betrokken Staten toe gegeven is aan de bedenkingen, namens onzo regeering in het midden gebracht, en dat hel ar tikelhetwelk oorspronkelijk tot moeielijkheden had aanleiding gegeven, geheel in den zin van Nederland is gewijzigd. Tevens werden bij deze gelegenheid van ver- SNEEKE Vs C 0 UR AN o I I rTp iiiiumiiiiiihiiïiiiiïïinïïïinio

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1