Woensdag 4 November. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. DRIE-EN -TWINTIGSTE JAARGANG No. 89 0 Ie f. 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Gentsbehalve 35 Gents 1- e, ar t- n 1- z. te I 1 \L Bestuurderen der maatschappij Arti et A- micitiae te Amsterdam hehben aan den minister van binnenlandsche zaken, uit naam van de ge wone leden dier maatschappijeen adres over handigd door hen allen onderteekendwaar zij den minister verzoekendat zoo de regeering mocht goedvinden de bestaande Koninklijk Aka- demie van Beeldende Kunsten op te hellende ze vervangen mocht worden door eene andere rijksinstelling, ingericht naar de behoeften des tijdswaaruit degelijke onderwijzers in de hoo- gere teekenkunst kunnen voortkomenen waar vooral voor den aanstaanden kunstenaar de ge legenheid opengesteld worde voor zijne roeping zich te vormen, te meer daar bij de mate van ontwikkeling thans van den kunstenaar gevorderd, het hooger onderwijs in de beeldende kunsten op afzonderlijke werkplaatsen geheel onvoldoen de zal zijn. Door den gemeenteraad van Amsterdam is beslotende subsidie van ƒ5000 aan de Kon. Akademie van beeldende kunsten te blijven toe staan, onder voorwaarde dat over de gelden niet zal worden geschikt dan na een nieuw besluit van den gemeenteraad. De tweede kamer, die, tot hervatting van hare werkzaamheden, tegen Maandag namiddag 3 uur was bijeengeroepen, was niet voltallig. Mededeeling is gedaan van de ingekomen stuk ken. De voorzitter is voornemens de beraadslaging over de Indische begrooting voor het dienstjaar 1869 aanstaanden Woensdag te doen aanvangen. Met ingang van 1 November wordt een rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst ge opend te Grave. Te rekenen van dienzelfden dag komt bij het fort Grêvecoeurtijdelijk en in het belang van de staatsspoorweg-werken aldaar mede een rijkstelegraafkantoor met beperkten diensttijd in werking. In den avond van den 29 dezer omtreeks 5 uur, is te Stadskanaal, onder de gemeente Wildervankaangehouden de postbode Oomkes hem zijne tasch afgenomen en aan kontanten en geldswaarde ontvreemd ongeveer ƒ300. De pa- ketten zijn door hem op tijd bezorgd. De tasch is later op den weg terug gevondenmaar zon der het geld. Men leest in ’t Utrechtsch Dagblad vin welke Provincie van ons land is de we tenschappelijke kennis [van den landbouw het meest in eere? «Wij gelooven in de provincie Groningen. Daar zijn, om maar iets te noemen, duizenden bun ders door onderaardsche buizen droog gelegd en andere door het overbrengen van in de diepte gevonden of van elders aangevoerde vruchtbare klei of slib, tot aanmerkelijk verhoogde vrucht- "rheid gebracht. Vele nieuwe of verbeterde wel‘ '"gen zijn er in gebruik gekomen. gezetenendie hij bij deze inroept. ^Rotterdam” den 1 November 1868. «De burgemeester voornoemd, van Vollenhoven.” Een schrijven uit Rotterdam in het Handels- blad betrekkelijk de oorzaken der opschudding laten wij hier volgen: Als voorname oorzaken van bedoelde ongere geldheden kan men de volgende stellen1°. Zijn er vele ontevreden schippers, die hunne drijven de woningen door den krachtigen arm buiten de Rotte zagen vervoerenofschoon verschillende pottenschuitenaan Duitschers toebehoorende in de gemeente blijvendoor nu hier dan daar ligplaats te kiezen. 2°. Door de vele processen verbaal tegen fruitschippers opgemaaktdie sedert onheugelijke jaren aan de vischmarkt hunne wa ren mochten uitventen. 3°. Door verschillende verplaatsingen van marktkramersdie zich daar door zeer benadeeld achtenterwijl de kermis- plaalsing velen niet naar den zin was. 4°. De in richting der politie, die voor het meerendeel uit niet-Rötterdammers bestaatkostbaarder is dan voorheen en met eene vroeger onbekende ge strengheid de verordeningen handhaaft. 5°. De hooge lands- en stedelijke belastingendie door de leening van 6 millioeu nog met eene riolen belasting verzwaard zal worden waartegen door velen wordt te velde getrokken. 6°. Eene bro chure van Jacob de Vletter, waarin verschillende feiten voorkomen die niet publiek weersproken zijn en daarom bij het gepeupel ingang vinden. Deze persoon is de man des volks, dat ter zij ner eere allerlei liedjes zingtterwijl de politfa gesard wordt door geroep van: hoed! hoed! hoed. Uit de statistiek betreffende den handel van en op Nederland in 1867van wege het depar tement van financiën opgemaaktblijktdat heb ben bedragen: de algemeene invoer ruim 552 millioen, de invoer tot verbruik 439, de alge meene uitvoer 449, de uitvoer uit het vrije ver keer 340de doorvoer ruim 109 millioen gul den. Al die categoriën van den handel beliepen meer dan in 1866, te weten: de algemeene in voer 23 millioen, die tot verbruik 14, de alge meene uitvoer 13, die uit het vrije verkeer 2, en de doorvoer 11 millioen. Wat het handelsverkeer met de voornaamste rijken betreftde algemeene invoer uit Groot- Brittanje had in 1867 plaats ter waarde van 152 '/3 mihoen gulden de algemeene uitvoer 115 millioende doorvoer omtrent 31 millioen. De algemeene invoer beliep 5 millioen meer dan in 1868 en 13 meer dan in 1865; de algemeene uitvoer 5 millioen minder dan in 1866 en 8 mil lioen minder dan in 1865 (gevolg vooral van de veeziekte). De algemeene invoer uit Pruisen bedroeg in 1867 131 millioen zijnde 3 millioen meer dan in 1866 en 8 millioen meer dan in 1865. De algemeene uilvoer naar Pruisen beliep in 1867 158 millioen, zijnde 19 millioen meer dan in 1866 en 14 millioen meer dan in 1865. «De Groninger landbeziters of landgebruikers durven wel wat uitgeven, als er waarschijnlijk heid bestaatdat er eenmaal goede aente van te wachten is. «De kunstmatige droogleggingwaardoor slo o - ten vervallen en dus de oppervlakte van den grond aanwint, heeft gunstigen invloed gehad op den prijs der landerijen; ook de uitbreiding der aardappelteelt deed de koop- en huurwaarde stijgen. Er wordt goed bouwland op de hooge klei- en zavelgronden verhuurd voor ƒ80 a 100 de bunder en gronden voor vlas- of buiskool voor ƒ220. In ’t Westerkwartier is grasland ver huurd voor 160 de bunder. Geld op hypo theek voor den landbouwer is moeielijker te ver krijgen dan vroeger. Als men voorheen gemak- ketijk */t van de waarde kon opnemenontvangt men thans, en niet zonder moeite, Te Rotterdam heeft Woensdag-avond na 10 ure eene hevige vechtpartij plaats gehad tus- schen agenten van politie (met gebruikma king van hunne wapens) en burgers. Men spreekt van ernstig gewonden. Het gevecht heeft zijn oorsprong gehad in ongeregeldheden, sedert ee- nige avonden gepleegd door eenige jongens van de teekenschool en welke de politie wilde te keer gaan. Daarbij moet echter een der jongens door een politie-agent ernstig zijn mishandeld gewor den hetgeen de gramschap van burgers op wekte en deze voor den jongen partij deed trek ken. Die ongeregeldheden hehben zich Zaterdag her haald en van lieverlede een ernstiger karakter aange nomen. Eene zeer groote volksmenigte nam daaraan deel en heeft de verschillende politie-bureaux en ook het stadhuis letterlijk belegerd; steenen zijn opge- gebroken en daarmede de ruiten dier gebouwen verbrijzeld, zoodat van het raadhuis letterlijk geen ruit meer heel is. Ook vele particuliere huizen zijn beschadigd; lantaarnpalen zijn uit den grond gerukt, en op de Hoogstraat zijn de trottoirs vernield. De geheele politiemacht was op de been en maakte gebruik van de wapenen. Men verwachtte kavalerie uit den Haag. Zondag morgen is een eskadron Husaren, ge volgd door twee bataillons Grenadiers en Jagers uit *s Hage te Rotterdam aangekomenter geza- mentlijke sterkte van 700 man. Een lÖOtal per sonen is gearresteerdwaarvan 32 aan de Justi tie zullen worden overgeleverd. De volgende «waarschuwing” is afgekondigd: «De burgemeester van Rotterdam herinnert bij deze aan zijne bekendmaking van heden en de verordeningdie hij tot handhaving van orde en rust heeft afgekondigd. «Hij doet te weten, dat voldoende militaire macht aanwezig is, om de goedgezinde burgerij, die recht op bescherming heeftte beveiligen maar ook tevens, dat bij het minste verzet on middellijk gebruik van de vuurwapens zal wor den gemaakt. «Hij rekent bij vernieuwing op de medewer king en ondersteuning van alle weldenkende in- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor franco ƒ1.90. ADVERTENTLËN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor Zegelrecht voor iedere plaatsing.Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever' J SHEERER iH ,s- I1’- 2SJ t- ir ir ir in COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1