Zaterdag NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I N N E N L A .X D. B DRIE-EN-TWINTÏGSTE JAARGkAJSTQ- No. 90 SS 1 MS SNEEKEB jfgSiiEBgp^ Sijpe- 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Gents men franco toe te zenden aan den Uitgever Het cultuurstelsel is ondermijnd. ’t gezag is weg. De suikercul- Alle vrije arbeid is Deze CO UllAN-T verschijnt WOENSDAGS en 7 franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tol 4 regels, Zegelrecht voor i Zitting van 6 November. De Tweede Kamer heeft heden de algemeene beraadslagingen over de Indische begrooting voor 1869 voortgezet. De heeren Fransen van de Putte, Rochussen en J. K. van Goltstein hebben het woord gevoerd, alsook de minister, die breed voerig al de sprekers heeft beantwoord. Hij heeft verklaard dat zijne staatkunde is de weg van ontwikkeling, maar bedaard met groote zorg voor de tinantiën en met eerhied voor de be staande toestanden en belangen. Daarbij zal geen geweldige aandrang tot ommekeer, evenmin als tot teruggang plaats hebben en geen dwang of uitbreiding van willekeurige beschikking over gron den en over den arbeid der inlanders. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 4 November. In deze zitting heeft de commissie van rap porteurs voor het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1869 haar eindverslag uitgebracht. De dag der be raadslaging daarover zal later worden vastgesteld. De behandeling der vier ontwerpen van wet tot vaststelling der begrooting van Nederlandsch Indie voor 1869 heeft een aanvang genomen. Aan de beraadslagingen over die begrooting in het algemeen namen deel de heeren: van Sijpe- steinKoorders, Nierstrasz en Gefken. De heer van Sypesteyn was van oordeel, dat de koloniale politiek eerder moet behandeld wor den dan wanneer hoofdstuk IX der begrooting aan de orde komt. Hij wenscht dat dit hoofd stuk vóór hoofdstuk III worde in behandeling ge nomen. Voorts vond hij in den toon van de memorie van beantwoording des ministers eene volslagen weigering om te antwoorden op de vragen om inlichtingen of om verlangde stukken over te leggen en in bijzonderheden te treden. «Het schijnt waarlijk” zegt hij «alsof de minister eene soort van watervrees heeft voor de gemeenschap met het parlement. De minis ter snijdt in eene soort van orakeltaal alle toe nadering met de Kamer af.” Spreker noemde verder de houding van den minister eene reactie tegen de comptabiliteitswet, en trad daarop in eene uiteenzetting der voor beelden tot staving zijner meening, dat de mi nister niet beeft beantwoord aan de wenschen om inlichtingen, in hel voorloopig verslag uitge drukt. Verder vond spreker in de begrooting geen wezenlijk spoor van bezuiniging. Hij merkte alleen een systeem van schrappen en besnoeien tot een bedrag van 5J/2 millioen op een aantal posten, die wellicht in een volgend jaar verhoogd zullen moeten worden. Hij zag in een en ander een kunstmiddel, om de bijdrage aan Nederland ie verhoogenom de begrooting aannemelijk te maken en om strooien. Ook de heer Koorders kwam op tegen den doorgaanden toon van de memorie van beant woording, dien hij liefst wilde wijten aan ’s mi nisters onbedrevenheid in het parlementair de bat. De minister is steeds gewoon geweest in zijne hooge ambts-betrekking aan zijne onder- hoorigen bevelen te gevenen daarom wil hij met den «mantel der verzoeningsgezindheid” de ze grief tegen den minister bedekken. Zijne verdere rede splitste spreker in twee deelen het fmantiëel en het het staatkundig be leid van dezen minister. De heer Nierstrasz besprak de regeeringsbe- ginselen van dezen minister, in verband met den tegenwp rdigen toestand, die steeds hachelijker wordt. Alle berichten stemmen daarin overeen. Handel, nijverheid en cultures gaan achteruit, Ach,ei uitgang enontevredenheid is overal sche- safc—ui,rWuiLr-jssc ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor - zizj ic/i 1 jhiyiinjjy van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel d< iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve Den 30 April jl. werd door de rechtbank te de natie zand in de oogen te i Middelburg de persoon J. de Leeuw bij verstek 1 veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en ƒ8 boetebenevens m de kostenwegens het moedwillige toebrengen van slagen en verwondin gen aan een soldaat F Neitz. In weerwil dat de beschuldigde zijne onschuld bleef volhouden bleef de rechtbank bij nader vonnis in hare uit spraak volharden. Den 10 September jl. stond echter voor die zelfde rechtbank terecht de per soon G. J. de Leeuw broeder van den eerstge- melde, als beschuldigd van het gezegde misdrijf. iVlen had dus hier met eene rechtelijke dwaling te doen. Toen de eerstgenoemde J de Leeuw zijtje straf zou ondergaan (hij had zich bij ver stek laten verourdeelen omdat hij zich van zij ne onschuld bewust was) snelde zijne moeder naar den officier van justitie en gaf dezen te ken nen dat haar zoon zich had laten véroordeelen, om zijn broeder niet te verraden. Dié vergissing is dus daaraan te. wijten en aan de niet voiledi- ring en inslag. Het prestige van tuur gaat mede achteruit. bedrog. Waar moet het vraagt spreker heen als de suiker- en koi'fijcultuur voor Neder land verloren moeten gaan Hij ziet daarvan de noodlottigste gevolgen voor onze financiën en voor handel en scheepvaart. De heer Gefken motiveerde zijne stem tegen de begrooting. Het verslag nopens den toestand van Oost- Indienoemde hij zeer onbeduidendin welk oordeel bijna ieder zal moeten toestemmen. Wat betreft de cijfers, spreker achtte de be grooting te hoogde bijdragen aan Nederland evenzoo, en dan nog zeer twijfelachtig. Donderdag zal de minister van koloniën het eerst het woord voeren. Namens de commissie voor de verzoekschrif ten zijn op onderscheidene adressen verslagen uitgebrachl door de heeren Richon van Ussel- monde en Koorders. -De Kamer heeft zich met de bij deze verslagen voorgestelde conclusiën ver- eenigd. ge getuigenis van zekere v. d. Pijl, die, volgens den officier van justitieniet minder strafbaar is dan een meineedige. Bij gebrek aan overtuigend bewijs vorderde de verdediger van G. J. de Leeuw geheele vrijspraak en drukte de hoop uitdat de rechtbank een gunstig advies zou willen vef- leenen op het door den vroeger veroordeeld J. de Leeuw ingediende verzoek aan den Koning. De rechtbank heeft den 17den uitspraak gedaan eh G. J. de Leeuw schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feiten, onder verzachtende om standigheden veroordeeld tot eene gevangenis straf van 14 dagen benevens in de kosten. De Hooge Raad der Nederlanden heeft ver worpen het beroep in kassatie van J. van de Langeberg, zich genoemd hebbende W. Kerk hof, die door het hof in Zuid-Holland tot acht jaren tuchthuisstraf is veroordeeld ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis (de r. k. kerk te Wassenaar) door middel van buitenbraak, inklimming en binnenbraak. Reeds meermalen werd van deze zaak melding gemaakt. De heer Busken Huët, die onlangs dood werd gezegd wasvolgens de jongste berichten van Bataviazeer welvarend. Naar men verneemt, is bij het departement van binnenlandsche zaken reeds een voorloopig ontwerp opgemaakt tot wijziging der tabel rege lende de verdeeling des rijks in kiesdistricten. Naar men verneemt, is dr. J. G. Zaalberg voornemens zijne predikdienst weder te aanvaar den op Zondag 15 November e. k,, des voor- middags te 10 ure, in de Willemskerk. De eerste op hem vallende beurt, namelijk de namiddag- dienst in de Kloosterkerk op Zondag 8 Novem- bei’ e. k.zal worden waargenomen door zijn broederden heer W. Zaalbergpredikant te Bergum. Bij die gelegenheid zal hij echter zelf de doopplechtigheid bedienen. De Stoompost zegt Met genoegen vernemen wij, dat de Ingenieur J. Dirks niet, zoo als het gerucht hepmet 1 Januari aanstaande de Amsterdamsche kanaal maatschappij zal verlaten maar bij die maat schappij werkzaam blijft. Thans zwerft in Holland een troep Zigeu ners. Zaterdag kwam een gezelschap van 14 personen met wagens en bagage te Amsterdam. Zij werden niet in de stad toegelatenmaar na den nacht op Funen te hebben doorgebracht, werden zij Zondag om de stad heen tot buiten de Willemspoort voorbij de limietpaal gebracht. Zondag avond kwamen zij te Haarlem en Maan dag vertrokken zij in de richting van Leiden. De rechtbank te Zwolle heeft uitspraak ge daan in de bekende zaak betreffende het aan het’ Katerveer plaats gehad hebbende ongeluk door het omslaan van een schuitje, waarbij éèn per soon het leven heeft verloren. De rechtbank heeft den gezagvoeder van de stoomboot, zoo rii.èdb' den loods of sjouwer, die de passagiers met' het schuitje van de boot heeft gehaaldschuldig ver klaard van het door onvoorzichtigheid onwillig* veroorzaken van de< nederlaag’van'A. van‘Raai-' i veroordeeld tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1