Woensdag MEIWS- E.\ ADVERTENTIE-BIAB VOOR BE STAD IA BET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 11 November. B i N N E N L A N D. r DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG N°. 91 a I i I i I v1 OS®. 1ÖÖS. SHEERER C 0 U R ANT il te vermeerderen, ten behoeve van een nieuwe kweekschoolis met 53 tegen 17 stemmen ver worpen nadat de minister van koloniën de be langstelling der regeering tot bevordering van het onderwijs had betuigd. Morgen voortzetting. I Zitting van Maandag 9 Nov. De tweede kamer heeft in hare heden gehou- dene zitting de beraadslaging over de Indische begrooting voor 1869 voortgezet en wel tot en met, afdeeling onderwijs. Slechts enkele posten gaven aanleiding tot d:s- cussie of amendementen. Het voornaamste amendement was van de hee- ren Fransen van de Putte en Sloet van de Bee- le de strekking hebbende om het plantloon voor koffijboomen te laten op ƒ13 en niet tot op ƒ12,50 te verminderen, dat met 62 tegen 5 stem men is aangenomen, nadat de minister van ko loniën verklaard had, dat hij zich hiertegen niet bepaald zoude verzetten, daar, wanneer ƒ12,50 niet genoeg wasde gouverneur-generaal toch de bevoegdheid had tot verhooging der aanvra gen. Een amendement van den heer Koorders, om de som voor de topografische opname met ƒ1000 te verminderen, is met 60 tegen 5 ste amen ver worpen. Een amendement van den heer Moensom de kosten voor onderwijs der inlanders met/80,' tOO Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65, buiten de Stad van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever Mataasaanwii ■MiiiwiigaM—wn— zooveel geld aan eene inrichting besteed wordt, die als ’t noodig is niet wordt gebruikt. Wat de inroeping der hulp van’t garnizoen van ’s Hage betreft, men zegt, dat burgem. en wet houders te Rotterdam, Zaterdag avond op ’t stadhuis waren ingesloten. Eerst tegen midder nacht hadden twee wethouders het stadhuis kun nen verlaten, ten einde om hulp te seinen. De familie van den hoofd-commissaris van poli tie, mr.Cardinaal, die boven’t hoofdbureau woont, doorleefde des avonds benaauwde oogenblikken ook zij moest de wijk tot ’t dak nemenzegt mentoen van onderen pogingen tot brandstich ting werden beproefd; bij den uitval der policie kon zij eerst door eenige heeren in een naburig huis in veiligheid worden gebracht. Die uitval zou slechts gelukt zijn, doos dien een agent over de daken gaande zich een uitweg had gebaand en hulp van het naaste bureau had gevraagden toen van beide zijden ae oproerlingen werden aangetast. Nog beweert men, dat eerst toen de rui terij uil ’s Hage kwam de menigte tot afdeinzen besloot. Of er dooden zijnis niet bekend men houdt het, naar ’t schijnt, stil; algemeenzegt men, dat van de gewonden reeds Zondag zijn overleden. Men wacht daaromtrent nader zeker heid. Dezer dagen heeft W. deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Groningenzich schuldig gemaakt aan valschheid in authentiek geschrift. Hij moest namelijk eene dagvaardi- ging uitbrengen en die derhalve laten registree- ren. Hij is zoo vrij geweestzelf als ontvanger der registratie te fungeren heelt de registratie- formule onder de dagvaardiging vermeld en de gelden in zijn zak gestoken. Dien ten gevolge is hij gearresteerd, daar het vermoeden op hem drukt van zich aan dergelijke handelingen meer malen te hebben schuldig gemaakt. Een schromelijk ongelukdat echter door de tegenwoordigheid van geest van den gasfitter Reigerrberg gelukkig werd afgewend had te Groningen kunnen gebeuren. Ontboden in eene behuizing in de Haddingestraatbegaf hij zich door de bewoonster voorgegaan, met eene bran dende lamp in eene der kamerswaardoor eene ontploffing ontstonddie het geheele huis deed dreunen en in de aangrenzende achterkamer zelfs de raamdeuren, met verbreking van ruiten, deed open vliegen. Ofschoon deerlijk in het aangezicht en aan eene zijner handen gekwetst, gelukte het R, de uitgebroken vlam in haren verderen loop te stuitenen. bleek het hem by nader onder zoek dat door niet minder dan vier leidingen, waarvan de lampen door een vroegeren bewoner waren medegenomen, het gas door het huis stroom de dat steeds voedsel vond door het niet behoor lijk sluiten van de kraan van den gas-meter. De hoofdoorzaak was echter, en wij deelen dit ter waarschuwing mede, dat het in orde maken der gasleiding was toevertrouwd geweest aan werk lieden, met dit werk minder bekend. De gemeenteraad te Deventer heeftop voorstel van den heer van Loghem, besloten, den Naar wij vernemen zegt de Amst. Ct moet bij het departement van finantien een plan in be werking zijn tot wijziging der bijdragen van de ambtenaren aan het burgerlijk pensioenfonds. Naar aanleiding van den gunstigen stand van het fondszou het voornemen' bestaan om aanvanke lijk de doorloopende korting niet meer van de contribuerende ambtenaren te vorderen. Te Leiden hebben Dinsdag en Woensdag avond langs verschillende straten oproerige be wegingen plaats gehad, zcodat het elders gebeur de als contagieus mag beschouwd worden. Troe pen jongens doorkruisten zingende en schreeu wende sommige straten daarbij zich niet ont ziende bij enkele ingezetenen glazen in te wer pen en zich tegenover de policie uittartende be woordingen veroorloovende. De policie werd gisteren avond gesteund door een detachement huzaren dat patrouillerende aan de zamenrotting spoedig een einde maakte. Een drietal jongens werd voorloopig aangehouden. Wederom zijn van Rotterdam een aantal R.-Kath. jongelieden naar Brussel vertrokken om aldaar na keuring bij de Pauselijke zouaven in dienst te worden gesteld en dadelijk naar Rome te reizen. Men is te Rotterdam er nog steeds over geërgerd, dat de schutterij bij de laatste ongere geldheden niet is opgeroepen die zacht krach tig optredende ’t meest geschikt is om tegen over burgers te ageren maar ook door de wet er toe geroepen .is. De grondwet eischt haar dienst »tot beho <1 der inwendige rust,” en de gem.-wet geeft den burgemeester de bevoegdheid »de hulp der schutterij en van ’t krijgsvolk te vorderen.” De schutterij wordt ’t eerst genoemd. Zelfs de corpscommandant is gemachtigd in drin gende gevallen op eigen gezag zijne onderheb benden onder de wapenen te roepenen die maatregelen van voorzorg te nemenwelke hem naar de omstandigheden noodig of dienstig toe schijnen.” ’t Is niet te denken dat dit laatste voorschrift door de gemeentewet is afgeschaft, daar ’t niet spreekt van handelen maar van bijeen komenen die bijeenkomst, dat gereed staan reeds goede werking kan maken en een waar schuwing is. Waar de schutterij, gelijk te Rotterdam en vroeger ook te ’s Hage niet ter vervulling harer plichten wordt opgeroepengeeft dit billijke re den van beklag en aan de schutlerplichtigen wier gevoel gekrenkt wordt, en aan de belasting schuldigen die zich mogen afvragen, waartoe franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN Zegelrecht voor STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van 7 November. In de zitting van heden is medegedeeld, dat zijn ingekomen negen wetsontwerpen tot natu ralisatie van L. W. Schaffer en acht anderen, en eene missive van den minister van koloniën ten geleide van het verslag over 1867 omtrent de uitvoering der wet van 8 Augustus 1862, tot opheffing der slavernij in de kolonie Suriname. Hierna heeft de kamer de Donderdag en gi steren voorgezette beraadslaging hervat over de wetsontwerpen der begrooting van Nederlandsch Indie voor het dienstjaar 1869. De minister van koloniën voerde het eerst het woord tot toelich ting van zijne vroeger uiteengezette denkbeelden en ter beantwoording van onderscheiden inge brachte bedenkingen waarna nog spraken de heerenSaaymans VaderNierstrasz. Rochus- sende Bosch Kemper, J. K. Goltstein en de minister van finantien. Hiermede liepen de al- gemeene beraadslagingen ten einde. Daarna ging de vergadering over tot de behan deling der onderdeelenhet eerst van hoofdstuk II (uitgaven in Nederlandsch-Indie). De eerste zes onderafdeelingen der eerste afdeeling (regee ring') werden achtereenvolgens goedgekeurd zon der hoofdelijke stemming. Over de onderafdee- lingen 3 4 en 5 had eene korte woordenwisse ling plaats. Óver onderafdeeling 7 (departement van ju stitie) had eene breedvoerige beraadslaging plaats waaraan deel namen de heerenvan Beyma thoe Kingma, Koorders, GodefroiFransen van de Putte Sloet van de Beelede Brauwde Bosch Kemper, Rochussen en du Marchie van Voort- huysen. Önder-afdeeling 7 werd daarna in stemming gebracht en met 34 tegen 26 stemmen aangeno men.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1