Zaterdag NIELWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 14 Novembe^ B INNENLAND. l DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG N». 92 KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, maken hiermede bekend dat in hunne vergadering van den 11 November Jl. voorloopig is vastgesteld het aanvullings-kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente voor het jaar 1868, be treffende ingezetenen, die in den loop des jaars ot na de opmaking van het voljaars kohier in de gemeente zijn komen wonen, en sedert een ei gen middel van bestaan of inkomsten van ande ren aardde som van 400 gld. te bovengaande hebben verkregen; en dat het, te beginnen met den 16 dezer maandgedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter in zage is nedergelegd. Sneek den 14 November 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. Be Secretaris G. J. PRUIM. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 Nov. In de zitting van de tweede kamer der staten- generaal van heden zijn de beraadslagingen voort gezet over hoofdstuk II der begroeting van Ne derlandsch Indie voor het dienstjaar 1869 be treffende de uitgaven in Nederlandsch Indiedie in de vergadering van Maandag tot onderafdee- ling 62 der vijfde afdeeling waren gevorderd. De verdere onderafdeelingen dier afdeeling tot 72 werden achtereenvolgens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Over de onderafdeelin gen 64 (geneeskundige dienst') en 66 (nijverheid in het algemeen), had eene korte woordenwis seling plaats. De heer Fransen van de Putte sprak over het krankzinnigenwezen en de heer van Sypesteyn over het toezicht op de maten en gewichten. Over de zesde afdeeling in het algemeen, be trekkelijk het departement van burgerlijke open bare werken voerden het woord de heeren Nierstrasz, Geertsema Rochussen, Koorders, Fransen van de Putte en den minister van kolo niën. Bij die gelegenheid werd vooral gehandeld over de heerediensfen. Na de goedkeuring der onderafdeelingeu 73 en 74 werd bij de volgendevoor het materieel uit- gezonder de hulpinrigtingenwaarvoor was uitge trokken de som van ƒ5,500,000, het globale dier raming en het cijfer daarvan in het bijzondere besproken. De heerenvan Nispen van Seve- naer, van Kerkwijk, van Sypesteyn, Pijnappel, Fransen van de Putte en Storm van ’s Graven- sande traden omtrent deze aangelegenheid in be schouwingendie door den minister van koloniën beantwoord werdenwaarna de onderafdeeling 75 zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd, even als de overige dierzeltde afdeeling. Alleen Daarna heeft andermaal de stemming plaats gehad over de bepaling der bijdrage aan de Ne- derlandsche schatkist tot een bedrag van circa 15 millioen gulden. Een amendement van den heer Pijnappel, om dat bedrag op 12 millioen te bepalen, werd door de ministers van koloniën en van fmantien be streden en met 55 tegen 15 stemmen verwor pen. De geheele begrooting is hiermede afgehandeld. Zaterdag zal de nominatie worden opgemaakt voor de vervulling der bestaande vacature in den hoogen raad der Nederlanden en de beraadsla ging over onderscheidene kleine wetsontwerpen plaats hebben. Z. M. heeft1°. op het door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag verleend aan dr. W. H. Idzerdaals inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen, on der dankbetuiging voor de in die betrekking door hem bewezen diensten; 2°. benoemd: tot inspec teur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen dr. L. Ali Cohen, thans inspecteur voor dat staatstoezicht voor Overijssel en Drenthe; tot inspecteur voor het geneeskun dig staatstoezicht voor Overijssel en Drenthe dr. D. Lubachte Haarlemthans adjunkt-inspec- teur voor dat staatstoezicht voor Noord-Holland; tot adjunkt-inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor Noord-Holland dr. I Teixeira de Mattos, te Amsterdam, met vergunning om ne vens die betrekking die van secretaris der com missie van toezicht op de stedelijke geneeskun dige dienst te Amsterdam waar te nemen. In het Volksblad van den heer de Bosch Kem per leest men: »De stemming over den post op de Indische begrooting voor een crediet tot op richting van een departement van justitie is een opmerkelijk bewijshoe bij vele leden der Sta- ten-Generaal de stem van omstandigheden af hangt. Vele leden stemden nu geheel andersdan in April van dit jaar. Zoo er al redenen kunnen zijndat enkele overgehaald werden vóór dien post te stemmen, nadat de regeering, ook bij afwisseling van ministers, op de wenschelijkheid van dien begrootingspost bleef aandringen. de omstandigheid, dat vele leden onder het ministe rie Hasselman vóór dien post stemden, is wel een bewijs, welk een invloed de persoon des mi nisters op posten van louter administratie uitoe fent.” De heer J. ter Gouw is voornemens om ook »de Volksvermaken” uit te geven op gelijke wijze als door hem, in vereeniging met mr. J. van Lennep, »de Uithangteekens” zijn behandeld. Onder Volksvermaken verstaat hij ook alle oude, tot eenige vrolijkheid aanleiding gevende gebrui ken. Hij zal zich bepalen tot de openbare, ech* Deze COURANT verschijnt^WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Gents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever over onderafdeeling 80 werd het woord gevoerd door den heer de Bruyn Kops deze vroeg in lichtingen over den aanleg van een spoorweg van Batavia naar Buitenzorg, die door den minister van koloniën gegeven werden. Daarna kwam in behandeling de zevende af deeling betreffende het departement van oorlog. Over de militaire aangelegenheden in Oost-Indie werd in bijzonderheden getreden door de heeren: de Roo van AlderwereltNierstrasz, du Marchie van Voorthuysen, Storm van ’sGravesande, Ro chussen en Sloet van de Beele. Zitting van Woensdag 11 November. In de zitting van heden is de beraadslaging voortgezet en zijn de onderafdeelingen 82—108 en de beweegredenen goedgekeurd waarna het wets-ontwerp houdende vaststelling van het He hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Ne derlandsch Indie voor het dienstjaar 1869, be treffende de uitgaven in Nederlandsch Indie met 54 tegen 14 stemmen werd aangenomen. Over het wets-ontwerp tot vaststelling van hoofdstuk I der begrooting van Nederlandsch In die, dienstjaar 1869 (uitgaven in Nederland) in het algemeen werd geene beraadslaging gehou den evenmin over de afdeelingen IVIIbe trekkelijk de regeering, het departement van ju stitie en de algemeene rekenkamer, het departe ment van fmantien dat van binnenlandsch be stuur dat van onderwijseeredienst en nijver heid dat van de burgerlijke openbare werken en dat van oorlog. Bij de behandeling van onderafdeeling 42 »Bij- dragen van Nederlandsch-Indie aan de middelen tot dekking van ’srijks uitgaven voor het dienst jaar 1869,” tot 15,452,831.00 uitgetrokken ver minderde de minister dat cijfer tot ƒ14,962,731.00. Over die onderafdeeling had eene beraadslaging plaats, waarbij de heeren: Rochussen, van Nis pen van Sevenaer, Pijnappel, Fransen van de Putte, Blom, Blussé van Oud-Alblas en Koorders het woord voerden. Op voorstel van den heer Blussé van Oud-Al blas besloot de vergadering met 54 tegen 14 stemmen om de beslissing betrekkelijk deze on- der-afdeeling aan te houden tot dat de beide wetsontwerpen op de middelen tot dekking der uitgaven in Nederlandsch Indie voor 1869 zouden zijn afgedaan, en werd de verdere beraadslaging over dit wets-ontwerp verdaagd tot na de afdoe ning der beide wets-ontwerpen op de middelen met welker behandeling in de zitting vanmorgen ten elf ure aangevangen zal worden. Zitting van Donderdag 12 Nov. In de zitting van heden is de beraadslaging over de Indische begrooting voor 1869 voortge zet en ten einde gebracht. De raming der mid delen hier te lande en in Indie is aangenomen. De minister van koloniën heeft verklaard dat bij de begrooting voor het dienstjaar 1870 meer producten op Java zullen worden verkocht als voortzetting tot eenen geleidelijken weg voor meerderen verkoop. SNEEKER E. itiiiiii'Wlüi'.iiiiiiimiii1 I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1