Woensdag 25 November. NIEUWS- IN ADVERTENTIÏÏ-BLAB VOOR DE STAR EN EET ARRONDISSEMENT SNEEK. BINNENLAND. a DRIE-EN-TWINTIGSTJE JAARGANG HST0. 95 18' ESïaai VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Donderdag den 26 November 1868 des namiddags ten 6 uur. herbenoemd een Concierge in de Hoo- ge- Tot nut van t’ toegezonden. de steun Tot nut bepaalde voorstan- iedere ptaatselijke STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 23 Nov. Na eene korte discussie heeft de Tweede Ka mer met 52 tegen 19 stemmen beslistdat eene geheel nieuwe nominatie voor de vacature in den Hoogcn Raad zou opgemaakt worden. De uit slag der stemming in als volgtle candidaat. Na vier stemmingen bekwamen de heeren Gert sen, rijks advocaat in Limburg, en Luyben,oud- minisler voor de zaken der roomsch-katholieke eeredienst, ieder 35 van de 71 stemmen, 1 brief je in blanco. Nu moest het lot beslissenen dit was den heer Gertsen gunstig, die alzoo eerste candidaat is. 2e candidaat de heer mr. C. D. Asserraadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord-Hollandmet 36 stemmen; de heer Luyben verkreeg 30 stemmen; 3e candidaat de heer mr. Kerckhof, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Zwollemet 38 stemmen, 4e candidaat de heer mr. Coninck Lielstinck rechter in de arrondissements-rechtbank te Lei denmet 36 stemmen; 5e candidaat deheer mr. de Piutoreferendaris bij het departement van justitie; zijnde alle vier dezelfden van de vo rige lijst. De algemeene beraadslagingen der staatsbegrootingen voor 1869 zijn aangevangen. ■r De heer DullertMoensvan KuykThor- becke en Rochussen zijn benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot afschaffing van het ze gelrecht op gedrukte stukken en advertentiën. De commissie door de afdeelingen van de 2de Kamer der Staten-Generaal benoemd tot onder zoek van het voorstel van den heer de Bosch Kempertot herziening van het reglement van orde, bestaat uit de heeren Dullert, van Nispen van Sevenaer Geertsemavan der Linden en Storm van ’s Gravesande. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken van 21 dezer is bepaald dat de verkiezing van een Xd voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Gorinchem noodzakelijk geworden door het over lijden van dr. G. Simons, zal geschieden op Dins dag 15 December a. s.en de herstemming, zoo noodig op Dinsdag 29 December daaraanvolgen de. Volgens een bericht uit Batavia van 29 Oc tober was de Balische expeditie overwinnende. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram is het weêrspannige Bandjer door de balische expeditie genomen. In het laatst van Oct. is op Java overleden mr. A. Loudonvice-president van den raad van Ne- derlandsch Indie. Een hoogst belangrijk leading-artikel titeld llandelsblad van Het is eene PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Resumtie der Notulen 2. Missive van Heeren Ged. Staten houden de goedkeuring van ’t suppletoir kohier der hon denbelasting, dienst 1868. 3. Rekening en verantwoording wegens den aanvoer van drinkwater in den afgeloopen zomer, benevens voorstel desbetreffende. 4. Adres van M. Molenaar, om te worden als gemeente-architect. 5. Benoeming van een lid van de plaatselijke schoolcommissie. 6. Benoeming van gere Burgerschool. 7. Missive van den heer G. J. van der Meu- len verzoekende eervol ontslag als lid der Com missie van Toezicht en der Plaatselijke School commissie. 8. Adres van Y. Wielinga en R. Elzinga om eenmaal per week de armenschool bij hunne zangoefeningen te mogen gebruiken. 9. Rekening en verantwoording 1867/68, wegens den mac-adamweg naar Bolsward. 10. Rapport op de begrooting van het O. B. Weeshuis over 1869. 11. Voorstel aangaande het onderhoud van straten, wallen enz. 12. Adres van den heer Joustra aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken betref fende het door de Stads Algemeene Armen-ad- ministratie verstrekt godsdienstig onderwijs. »Het contra-mandement”, wordt in het Vrijdag 13 Nov. aangetroffen. - - beschouwing van de circulaire, in betrekking tot de onderwijs-kwestie door het hoofdbestuur der Maatschappij algemeen in deze dagen aan de departementen den kamp voor eene der schoonste parelen in Neerlands kroon. Men sla dus den raad van het Handelsblad niet in den wind maar worde lid der grootsche maatschappij, wier leden uit de goed ontwikkel de standen, die het leven en de kracht van den staat uitmaken, geleid door een wakker hoofd bestuur, gesamenlijk zullen blijven waken en, als het noodig is, krachtig strijden, om Neder land datgene niet te laten ontnemen, waardoor het eene waardige plaats kan blijven innemen onder de beschaafde natiën. Menige gemeente op het platteland heeft eene lees-vereeniging, die buiten betrekking der maat schappij staat! zij sluite zich nu bij haar aan, om de kracht te versterken van haar, aan wie Nederland zijn degelijk onderwijs verschuldigd is. Men vergete toch niet, dat den vijanden der wet getoond moet worden, dat er bij duizenden in den lande gevonden worden, welke die on- derwijs-wet hoogschatten en voor geen prijs zou den willen missen. De weidsche complimenten, waarmede spre kers in Nuts- en andere vergaderingen het pu bliek aanspraken, zijn uit de mode. Dames en Heerenzei Jacqui en hij vond navolgers. Nu is te iemand in eene Nutsvergadering op getreden, die aldus begon mannen en vrou wen (vrouwen en mannenzou Jacqui gezegd hebben) ik zal tot u spreken over de dieren°!” Hoewel de redenaar, geen Kamper, door de directie voor de spreekbeurt geïnviteerd was en behalve de redevoering ook eene bijdrage ten beste zou geven, verzocht de president hem de bijdrage maar achterwege te laten, uit vrees voor eene onpleizierige manifestatiedoor de toehoorders uit te voeren. «Eene les voor de directie zegt de Kamp. Cour. om wat meer onderzoek te doen naar sprekers buiten de stad.” Twee Zaansche jonge dochters verhuurden zich in eene kermistent te Purmerend als dienst meisjes. Tegen haar wil werd haar vel door den tent- houder met nitrum argenti bespikkeld en zij daarop aan het geacht publiek gepresenteerd als getijgerde damesof dames met eene tijgerhuid. Daar op de eene de tijgervlekken niet goed wilden vattenmaakte de industrieel zich gereed, om haar tot negerin te promoveeren, maar de beide meisjes redden zich door de vlucht. De justitie bemoeit zich nu met deze niet ge heel onpleizierige historie. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is thans ingekomen het voorstel der fmantieele commissie, om in plaats van de heffing van een recht op de riolen, eene verhooging van 60 pet. op het havengeld der zeeschepen met 1 Jan. in te voe ren en de opcenten op het personeel te verhoo- gen van 70 op 80 Wat het eerste betreft, de -commissie voor de finantiën doet het voorstel vereemging een krachtig protest tegen hare wij- noodemaar waar de schepen weldra den ver- zigingterwijl zij elkander kunnen steunen in j beterden waterweg zullen bekomen, kan zulk De verdiende lof wordt daaraan toegezwaaiddoch ten slotte een raad gegeven die niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Het Han delsblad zegt te recht dat er geen maatschap pij of vereeniging in ons land bestaat, die zoo zeer de steun van de openbare lagere school is als dieTot nut van ’t algemeenzij heeft als het ware haar helpen gronden, verbeteren, ver sterken en bevestigen en wel verre van hare taak voltooid te achten, slaat zij haar steeds nauwlettend gade en tracht haar'te volmaken. Dat zij dus strijdvaardig staat, hare stem ver heft, nu men hare eere en kroon aanvalt, is natuurlijk. Er kan dus op dit oogenblik door alle hoogschatters der openbare school niet be ter gedaan worden dan dat zij leden worden van bestaande departementen of nieuwe departemen ten stichten, waartoe slechts 8 leden noodig zijn. Hare leden zijn strijders en ders der onderwijs-weten Deze CO WMA T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave lof redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. mini COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1