Zaterdag NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. B I N N E N L A N1). DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG i t ll ■I i SNEEKEB van Donderdag 20 Nov. van heden is hoofdstuk II (hooge staat) met algemeens stemmen antwoord op eene vraag van den heer van Voort- iiuijsen nader en ter bevestiging van eene vroe gere mededeeling verklaard dat alle geruchten en praatjes over eene onderhandeling of bespre kingen betrekkelijk een alliantie-tractaut geheel en al onwaar en ongegrond zijn. De algemeene beraadslagingen zijn afgeloopen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regelsgewone letter, 40 Cents, Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, Zitting In de zitting collegiën van aangenomen. De beraadslaging over hoofdstuk III (buiten landsche zaken) is daarna aangevangen. De minister van buitenlandsche zaken heelt in vonden met kryolith vergiftigd te zijn. Bij koninklijk besluit is aan mr. A. II. Ko- ningop zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeete Vlagtwèdde. De directie van het Paleis voor Volksvlijt heeft het voornemen opgevatom van 10—15 April 1869 weder eene tentoonstelling van voort brengselen van tuinbouw te houden, onder me dewerking van de afdeeling Amsterdam der Hol- landsche maatschappij van landbouw en van ver scheidene andere land- en tuinbouwmaafschap- pijen. De zorg voor de regeling dezer tentoon stelling is, onder toezicht van den intermediairen directeuropgedragen aan de heeren Groenewe- gen en Co. en J. C. Krook. Te Wageningen is 22 dezer in den ouder dom van ruim 84 jaar overleden de gepensio neerde luitenant-generaal F. G. List, buitenge woon adjudant des koningsoud-minister van oorlog. academie te Utrecht trof Woensdag een nieuwen slag door het afsterven van den hoog- leeraar Henricus Christianus Millies, in den nog mannelijken leeftijd van 59 jaren. Den 15 Octo ber 1*^10 geboren beoefende hij in zijne jonge lingsjaren de theologische wetenschap en werd hij, na afloop zijner studiën, o. a. bij de Evan gel.- Luthersclm gemeente aldaar tot leeraar be- i oepen. Den 15 Januari 1847 werd hij tot hoog— leeraar aan het semenarie te Amsterdam benoemd, en den 6 April 1856 ontving hij van Z. M. den koning zijne benoeming als hoogleeraar aan do Utrechtscbe hoogeschoolvoor de Oostersche ta len en letterkunde. De ijver, waarmede hij zijne ambtsbetrekking vervulde, deed hem de achting zijner collega s winnen. Eene ploteselinge onge steldheid, gisteren na het bijwonen vaneen exa mens opgekomen, ontrukte den geachten geleer de aan zijne gade, aan zijne vele leerlingen en aan de academie, waarvan hij een sieraad was. Volgens de verhandelingen des Nord-östr. Gewerbevereins van 1868, schijnt de brei-machine van Lampdie aanvankelijk overdreven hoog werd geprezen, toch één der meest geniale uit vindingen te zijn van den lateren tijd De toe stel om den draad te spannen is veel eenvoudiger gemaakt, ook de inrichting om grootere of klei nere steken te makenis door een viervoudig wijzerwerk veel verbeterd. Door deze laatste in richting is het mogelijk grof of fijn te breijen, even als men bij de verbeterde naai-machine door een steekstellervan nommers voorzien groote of kleine steken kan maken. In Weenen is deze machine reeds in gebruik gekomen, en werd eene groote machinale breijerij opgericht. Eene eenigszins geoefende arbeidster kan met deze machine in 10 uren 17 paar kleine, 14paar groote kouzen of 10 paar kousen voor volwasse nen breijen. CL) Men zal zich welligt herinneren, dat in September jl. eenige personen te Meppel, die er toevallig kennis van gekregen hadden dat op ze ker nummer der staatsloterij de prijs van 20,000 as gevallen en die wisten dat de debitant van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat in hunne vergade ring van heden van de schuld spruitende uit de geldleening van 50,000 tegen 4 percent ten las te der gemeente, is uitgeloot N°. 37, en van die van ƒ50,000 tegen 4'/j percent N°. 56; wor dende de houders herinnerd dat het kapitaal tegen overgifte van de origineele obligatie en de onverschenen coupons kan worden ontvangen ter Kantore van den Gemeente-Ontvanger te Sneek na den 4 Januari 1869. Sneek den 25 November 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 23 Nov. In de zitting van heden zijn ingekomen1. een wets-ontwerp tot verandering der grensschei ding tusschen de gemeenten Hendrikhuizen en Amerzoden en van die tusschen de provinciën N’oordbrabant en Gelderland; 2. eene nota van wijzigingen in het ontwerp van wet op de mid delen voor 1869 3. eene missive van den minis ter van buitenlandsche zaken, strekkende ten ge leide van de conventie tusschen Japan en de Westersche mogendheden gesloten ter zake van de gebeurtenissen te Simonseki. Zitting van Dinsdag 24 Nov. In de zitting van heden hebben bij de voort zetting der algemeene beraadslaging over de be- grooting de heerenJ. K. van Goltstein, Bichon, Gefken, van Sypesleyn de Bosch Kemper, van Voorthuysen van Kerkwijck van Eek en Pij nappel het algemeen staatkundig en finantiëel be leid besproken de vier eerstgenoemden in be paald afkeurenden zin. Meest allen hebben de noodzakelijkheid eener verandering van finantiëel stelsel beaamd. De heer de Roo verlangde eene inkrimping van het defensiestelsel in verband met de finantiën. Zitting van Woensdag 25 November. In de zitting van heden hebben h< t woord gevoerd de heeren ministers van finantiënvan buitenlandsche zaken en van binnenlandsche za ken, alsmede de heeren Bichon van Usselmonde, Koordens van Kuyk Rochussen Insinger, Pijn appel HeydenrijckSaaymans Vader en du Marchie van Voorthuysen. Hoofdstuk I (huis des konings) is met algemeene stemmen aangeno men. Z. M. de koning heeft ten gehoore ontvan gen de kommissie uit de Tweede Kamer, belast met het overbrengen der nominatie voor den Hoogen Raad, en te kennen gegeven, dat HDs. zich onmiddelijk met de keuze zal beziu houden. Uit 's Hage wordt aan de Gron. Cour, ge schreven, dat te Gorinchem voor het lidmaat schap der Tweede Kamer de oud-minister Heems kerk wordt aanbevolen. Het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in het proces tegen H. Hooge- veen, oud 44 jaren, laatstelijk bode van het te Utrecht gevestigde begrafenisfonds »Let op uw eindeen in het vorige jaar te Roozendaalin Noord-Brabantten gevolge der pogingen van den heer commissaris van politie, te ’s Hage, aangehouden en aldaar overgebracht, waartoe aanleiding bestond in de bedriegelijke handelingen, waarvan hij ten opzichte van bovengenoemde Maatschappij werd verdacht. Het hofoverwegende dat het wettig en over tuigend was bewezen dat de beschuldigde elke der daadzakenhem bij acte van beschuldiging ten laste gelegdheeft gepleegdhierin bestaan de dat hij zich door valschheid in geschriften eene som van f 1997 heelt weten te verwerven ten nadeele der Maatschappij die hij ten eigen bate heeft aangewendheeft hem schuldig ver klaard aan valschheid in 41 onderhandsche ge schriften, door het versieren en verzinnen van overeenkomst, het maken van eene valsche hand- teekening en het desbewust gebruik maken van de valsche stukken. Wat de mate van straf be trof, overwoog het hof, dathoewel deze zaak geene verzachtende omstandigheden opleverde echter het hof bij het bepalen van den duur der op te leggen strafin ruime mate acht geslagen heeft op den tijddien de beschuldigde in het belang van het onderzoek der zaak preventief in de gevangenis heeft doorgebracht. Hierop ver oordeelde het hof den alzoo schuldigverklaarde tot confinement in een tuchthuis voor den tijd van vijf jaren en in 82 geldboeten, ieder van ƒ50 bij wanbetaling te vervangen door gevange nisstraf voor ieder van 3 dagen. Bij het ministerie van binnenlandsche za kenafdeeling medische politie, en bij de pro vinciale inspectie voor het geneeskundig staats toezicht voor Gelderland en Utrecht is sedert eenige dagen een onderzoek aanhangig gemaakt naar den verkoop van het rijstemeeldat door scheikundigen te Utrecht en Amersfoort is be- voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65, buiten de Stad z voor eiken regel daarenboven 10 Centsbehalve 35 Cents de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. ZATERDAGS. Abonnementsprijs iedere plaatsing. Alle brieven en stukken,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1